ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В края на Е8 - връх Шейновец и село Мезек

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
В края на Е8 - връх Шейновец и село Мезек
Автор Съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 230
Местожителство: Хасково

Мнение В края на Е8 - връх Шейновец и село Мезек Отговорете с цитат
Средата на октомври, краят на източни Родопи. Времето вече не е подходящо за Е8 - денят е кратък. Но същевременно е и точно като за този район - температурите съвсем леко превишават средата на двайсетте градуса. Уж слънцето пече, но се живее. Идеално е.

Свалям колелото от влака в Свиленград и хващам шосето, приятно изненадан от велосипедната лента на пътя. До Мезек е отвратително равно, но веднага след селото хващам стръмно нагоре. Още е рано и няма никой освен мен. Асфалта се вие бавно нагоре. Целта е връх Шейновец, а кулата ми е ориентир, до къде трябва да стигна.



Първата спирка е малка тракийска куполна гробница под връх Шейновец.



Като си мислех маршрута, избрах асфалта за изкачване и Е8 за връщане. Обаче се оказа, че пътища и пътеки много, включително „маркирани“. До Шейновец освен червената маркировка на Е8, води и синя до самият връх. Видях табели за екопътека „Мезек“, която така и не разбрах от къде за къде е. Както и червени стрелки, и дъна от алуминиеви кутийки завинтени по дърветата, които следват някакъв екскурзоводски маршрут (може би, нямам идея; ще стане въпрос за това по-късно). Имаме и зелен коридор „Шейновец“, от който е останала само тази табела:



Кулата на връх Шейновец:



Времето беше чудесно, но видимостта - не. Все пак, в близост се виждат Глухите камъни, точно под върха насреща:



Изглед към яз.Ивайловград на юг:



Изключително голям късмет извадих, че точно по времето, когато бях там, се случи да пуснат 5G сигнала, който активира чиповете във ваксините. Изглежда като че ли слънцето е точно зад кулата, но всъщност това е много високочестотен сигнал, който лъчи от секретно устройство във вътрешността на антената.



Опитах се да хвана синята пътека надолу, но на колелото нямаше да му хареса, затова реших да се върна обратно по асфалта до навеса, където се събираха пътищата и пътеките под върха. Там видях, че Е8 иска да ме прекара през следващият баир, което пък не ми допадна на мен, така че пак асфалта спечели до следващото обединение на маршрутите.
Казах ви вече за дъната от кенчета и червените стрелки по земята - реших да ги следвам, защото така и така водеха в същата посока.



От черният път, се отдели друг черен път и пеша се спуснах на юг - https://kade.si/#map=17/2900190.42/5117855.45/0 - към дъното на дерето, където самотно стърчеше една скала над околната растителност.



В случая, природата пречи като е поставила множество дървета, които скриват гледката:



Има ниши, които макар и ерозирали, все още се виждат ясно:



От към южната страна, сякаш има издълбана площадка на около 6-7 метра от земята. Най-вероятно древните траки са ползвали тази скала като защитно съоръжение по българо/гръцката граница, която минава на около 1-2 километра от тук.



Издрапах обратно до колелото и пътят с кенчетата. Според срока на годност, който разчетох, вероятно са поставяни тази година. Тук-там виждах червена и синя марки, но по някое време кутийките ме отведоха нейде на изток от главният път и тъкмо бях решил да се връщам, когато се засякох с колега колоездач. И двамата бяхме силно учудени, че са срещнали някого, но пък разбрах, къде ще ме отведе „маркировката“ - до паркинга на гробницата в с.Мезек.
Видях по-голямата от двете куполни каменни иглута за деня, а накрая се върнах да разгледам и крепостта над с.Мезек. Доста разнообразни обекти, при това всичките интересни по различен начин. Аз ги обиколих с колело, но може да се направи изцяло пешеходно или пък дори с автомобил. Прекрасно запълнен един ден.
Вто Окт 17, 2023 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Re: В края на Е8 - връх Шейновец и село Мезек Отговорете с цитат
stealth написа:

Изключително голям късмет извадих, че точно по времето, когато бях там, се случи да пуснат 5G сигнала, който активира чиповете във ваксините. Изглежда като че ли слънцето е точно зад кулата, но всъщност това е много високочестотен сигнал, който лъчи от секретно устройство във вътрешността на антената.


Това ме разсмя искрено Smile Поздравления за интересния разказ!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Окт 31, 2023 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
А пък аз бях изпуснал хубавия разказ, но това беше до днес Smile
Вто Окт 31, 2023 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 230
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Мерси Smile

И малко допълнителна (и вероятно ненужна) информация - докато търсех в нетя Кован кая, стана ясно, чии са алуминиевите кутийки. Таз година (2023-та) е имало маратон - Мезек рън - като там въпросната скала е отбелязана като Куван кая на ей тази схема:


Пон Ное 13, 2023 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за споделените преживявания!

Бъдете Здрави!
Вто Дек 05, 2023 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov