ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Плитвице и Хърватия

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Предишната тема
Следващата тема
Плитвице и Хърватия
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1515
Местожителство: Хасково

Мнение Плитвице и Хърватия Отговорете с цитат
Както можете да видите, пускал съм въпросчета за Плитвичките езера, отговориха ми едно - друго и аз се прежалих. Предупреден бях, че там няма такова време без навалица, но бях длъжен да опитам. Отидох в четвъртък, работен ден, извън сезона, даже го даваха валежно. Колко идиоти биха отишли?
След почти 1100 километра до Карловац, където спахме, не можех да тръгна прекалено рано. В десет и половина местно време бях там, още не валеше. Оказа се, че първите свободни билети са за 14 часа, макар че бяхме една кола хора - 4 човечета. Добре, купихме билети по 23 евро, върнахме се малко назад и пихме по нещо в една кръчма. Като шофьор, аз бях на безалкохолно. В 14 без малко опашката стана огромна. Като филолог разпознах поне 10 езика. Имаше преди всичко унгарци и поляци от Европа, но имаше и българи, румънци, немци, както и много хора от Далечна Азия. Паркирането беше трудно, макар и платено.
Вмъкнахме се вътре и настана бутаница за места. Всички искаха да се снимат срещу Големия водопад - уж около 80 метра, но с по-малко вода. После по крива пътека заслизахме към езерата. Предупредиха ни, че пътеката под големия водопад е затворена за ремонт. Така си беше...
Когато платиш билет, той е за целия парк. Сам избираш маршрут, в който безплатно може да има корабче, автобус или автовлакче. Аз изтрещях от навалицата и направих пешеходния маршрут за час и 10 минути, макар че му даваха минимум два часа и половина. Изпреварвах всички, бутах се с насрещните и трудно запазвах възпитание. Най-трудно поносими са не младите мъже, а старите азиатки, които си мислят, че всички са им длъжни с нещо при еднакви билети.
Омачках маршрута, после се оказа, че ме качват на височината, от която слязох. За да не се бутам с китайците, намерих откъде да изляза на шосето и се прибрах оттам. Сега знам поне пет места откъде да вляза в парка без пари и чакане.
Моите хора обаче закъсняха, по едно време наистина валя.
Хайде малко снимки и да отивам да спя, че съм утрепан. Ще разкажа и за Хърватска.

https://photos.app.goo.gl/jfPZ97th4qddDCnj7

Wink Wink Wink
Пон Май 06, 2024 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1515
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
И.... обещани отзиви за Хърватска.
Малко ми е странна тази страна. Не че не съм чел историята и, ама всяко нещо може да се тълкува превратно.
Езикът им по време на соц-а, беше сърбохърватски. Да, диалектите са били различни. Според вас, обаче, аз какъв език съм учил в университета, та сърбите ми се радват, че говоря сръбски, а хърватите ме разбират, но се цупят и ми отговарят на английски? Правят се на тарикати....... Или друг тип македонци.
Да продължим с особеностите... При една равна от наша гледна точка страна, селското стопанство е много зле. Само три пъти видяхме крави, почти нямаше нещо посято. За сметка на това, магистралните такси са високи, а аз не бих си помислил да ми искат пари за Седемте езера. Там искат за Плитвичките. Освен това оставят почти хвърлени знаци в канавките с ограничение 30, а 10 метра след това е колата на КАТ с камерата. Кофти! Нашите от КАТ са по-коректни с хранилките. Crying or Very sad
От Карловац до езерата беше малко под 80 километра, но с проблемите с билетите се отказах от Скарадински бук. Нямаше как да стане. Пък и ограниченията са 50, 60, 80. Разстоянието - почти 300.
Спахме в Карловац, град около 50 хиляди жители, бяхме в стария център, където ремонтираха улици и бутаха сгради.

https://photos.app.goo.gl/qkbh4ibEU6BB7K8q6

В аквариума имаше ограничение: Можете да снимате, но без светкавица. Затова снимах с телефона, ако излезе някоя рибичка, ще кача....

Градът беше относително удобен, имаше няколко реки, много паркове и голям аквариум, даже и битак! Laughing

В Хърватия всичко е "велико". Големият водопад с малко вода е "Велики слап", половината села са "Велико" еди -какво си, грандомания някаква. Влязох в една кръчма и си поръчах голяма наливна бира, ползвайки сръбски. "Велико пиво?" попита барманката. Тук вече ме напуши на смях. Ако половин кило бира е велико пиво, всеки българин може да им обясни какво е велика ракия.
Е, поне са спрели да си искат бакшиш на станциите по магистралата.


Последната промяна е направена от tortomanin на Сря Май 08, 2024 7:33 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 06, 2024 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1515
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Като си на 100 километра от Далмация или Ядранско море, както му викат, иди и виж.
Ами, ходих.
Аз не съм морски фен, но на мен ми хареса повече. Другите мрънкаха, че бреговете били стръмни и нямало пясък. Аз се радвах, че има скали, яхти и усмихнати хора. Very Happy

https://photos.app.goo.gl/iCZhiXZUDd177bCCA

Другото семейство, което возех, явно не носеше на хамалско пътуване, затова спахме веднъж в Славонски брод, да намалим километрите до дома. С отклонението до морето обаче, километрите от Карловац до Славонски брод подминаха 500, хората бяха уморени и не разгледахме града. Прибрахме се точно на Великден, нямаше опашки по митниците и 850 километра ги дръпнах за 9 часа.
Уф, пристигнахме в неделя, а с жената вече правим сметки за друга екскурзия. Сега ни е под кожата водопадът на Рейн.
Пон Май 06, 2024 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини, планини Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov