ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за обувки

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за обувки
Автор Съобщение
savagebs



Регистриран на: 21 Яну 2010
Мнения: 4
Местожителство: Burgas

Мнение Въпрос за обувки Отговорете с цитат
Здравейте, трябва ми мнение за избор на обувки, ще ги ползвам за ходене из града и на работа не в планината.Имам по тесен крак и трудно си намирам обувки които да не ми са широки и да не хлопат. Имам едни обувки на Vasque http://www.vasque.com/vasque-shoe/7142-vasque/7142-vasque-mens-sundowner-gtx-burgandy но те хем са много твърди, хем не дишат като хората , подппатата им куца. През подметката се усеща яко студ, но тя все пак е като камък и не изолира въобще и имам чувството че нося ламаринени обувки, когато ги купувах ми изглеждаха мнго стабилни бяха 150лв, та спрял съм се на тези два модела на Zamberlan 142 CUENCA GT PLUS http://www.zamberlan.com/catalog/index.php?lang=en&pg=prod&idprod=34&idcat=5

Zamberlan 175 MONTEREY GT MID http://www.zamberlan.com/catalog/index.php?lang=en&pg=prod&idprod=37&idcat=5
От Бургас съм и тук не мога да улуча свястни обувки, тези ги има в магазин на ритони спорт, като номер за мен има от модела Zamberlan 175 MONTEREY GT MID, цената е височка 300лв и се чудя дали си струва толкова пари да се дават, дали топлят достатъчно за зимата.
Възможно ли е Gore tex мембраната да запарва и по скоро да пречи отколкото да помага, и Geox губаво диша докато не му се пробиха мембраните че се наложи да си лепя подметките.
Чет Яну 21, 2010 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Надписа, че има полупропусклива мембрана не означава, че обувката е каквато ти трябва.
За в Бургас като едно топло място, което е и град със кал и прах, не бих си взел обувка от модерните.
В мокро и влажно време, комбинирано или не с прах повърхностният слой на обувката се набива с прах и поема и влага и спира да пропуска. Някъде вътре наличието на полимерна торбичка (мембраната) няма да промени нищо, дори може да спомогне за спарването.
За в град аз задължително си вземам обувки от лицева кожа с хастар от кожа (естествена, разбира се).
Последните два модела, които си избрах бяха на Вихрен в Благоевград и Meindl (ако не греша името). Първите са 45 до 70 лв, вторите с намалението 175 евро.
Горатекса е за сухо време - студ, сух сняг, влажност под 80-90 % най-много. В Бургас не пада под 95.
Чет Яну 21, 2010 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
savagebs



Регистриран на: 21 Яну 2010
Мнения: 4
Местожителство: Burgas

Мнение Отговорете с цитат
старите ми обувки бяха от много дебела кожа и от вътре с 2ри слож агнешка кожа заедно с вълната, топли и добри но от 5-6 години са и подметкта се износи и изкриви, тази сутрин с ламаринения vasque краката ми замръзнаха докато ида до работа
за Meindl кой модел да бъдат
Чет Яну 21, 2010 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
На Meindl има един модел само от кожа. Вътре е лицева кожа също, без конци и косми. Не помня модела. За града си вземи едни кожени (естествена кожа) на Вихрен тип Дакщайн и хубав спрей против мокрене и няколко чифта вълнени чорапи. Ще ти излезе 100 лв всичкото изброено. Внимавай дали са от естествена или изкуствена - малките номера особено.
Коженият модел на Meindl го няма в нета, ей сега гледах. В Германия е доста популярен като "просто обувка" - здрава и практична. Споменах ли, че е 185 евро, с намаления съм го виждал на 175?

За мене е абсолютно важна хигиената и възможността да се смени чорап/подплата/вътрешен чорап със сух и чист при нужда. Един преход с разни миризливи или спарващи подплати и горатекси с вълна или без водят до това, че комбинираните обувки плюс обикновените вече струват стотици левове по-малко. Затова не нося обувки с подплата, която не се вади.
Нямам време да пиша, трябва да пътувам скоро.
Чет Яну 21, 2010 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
понеже на няколко пъти споменавате Meindl само да вметна че се произвеждат в БГ....
но е малко трудно снабдяването с тая ... цените са с няколко пъти по ниски от тия които споменавате Shocked Respect
но за момента и аз не съм се снабдил, защото се изпускам момента за Горе текса, а схемата е малко сложна
SmileSmile
Пет Яну 22, 2010 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
savagebs



Регистриран на: 21 Яну 2010
Мнения: 4
Местожителство: Burgas

Мнение Отговорете с цитат
Моля предложете някой модел от много марки който е добър за зимата с топла подплата, на вид всичките изглеждат добре.
Какво мислите за импрегниране с вакса за обувки или дори четах че става много добре с пача маз, не че тук се заривам до коляно в сняг.
Пет Яну 22, 2010 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Коженит емодели на Мейндъл или както се чете това се правят в Германия. Може някои от по-леките и "високотехнологични" да са тук - от меки кожи, велури, синтетики. Но за другите съм питал и търсил в Германия и за производството казаха, че са тамошни. Но това е за онези без подплата и за дебелите кожи.
По темата - не съм наясно с обувките с дебела подплата. Както казах, ползвам или без никакава, или горатекс, но при минусови температури и ниска влажност (т.е. - не в Бг). Дебелината на подметката не означава топла обувка. Най-сигурният начин е да се вземе един номер повече, да се купи хубава стелка - има и кожени с вълната, и дебелите чорапи. Но това ще е за -20 -30 градуса... на работа е ставало до -18 и ми трябват едни вълнени (фабрични, не бабешки) и едни меки тънки чорапи. Преди няколко седмици беше -29, и си ходят с гумени ботуши или обувки с дебели чорапи.
Съб Яну 23, 2010 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не искам да влизам в никакви спорове..... обаче ти да не мислиш че някой ще ти признае че не ги правят само в Германия....
и следа като ти казвам че се произвеждат тук, значи съм видял със собствените си очи и според теб ако гора-текса са "високотехнологични" и цялата им гама + обувки за ски бягане са само ментета си в голяма заблуда
само ще ти кажа че на обувките не пише никъде че са произведени в БГ Smile
прави си сам извода кой е прав аз или тия дето в Германия си опитват да ги продадат

поздрави
Пон Яну 25, 2010 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Я вземи кажи къде има обувки за ски-бягане, че да си изпрося едни.
За кожените съм питал и така ми казаха. Не виждам защо ще лъжат, след като много модели са правени по разни републики като Бг и Китай и не се крие. Но все пак не се знае, може да си имат причина. Не е много важно, освен ако немрим някакви обуща на по-сносни цени направо в Бг, вместо да чакаме намаленията в чужбина Smile
Съб Яну 30, 2010 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Имам ново предложение.
Благоевградския дакщайин с вълнени чорапи и спрей за импрегниране си остава, и новото е Solent виетнамски обувки. Те са хит в "западния" свят, и аз ги подценявах като нещо модно, но сега имам един съквартирант с такива и са мн добри за град и някои случаи на планина. Много леки, а водоустойчиви и здрави с отличен комфорт за краката и лесно обслужване (чистене, обуване).
Моделът карибу carebou е идеален. Разлики има в чорапа, този е изкуствен но не е проблем да си ушиеш вълнен или да подсилиш изкуствения с вълнен плат и да спестиш 40 долари.
Ако искаш, мога да ти ги доставя накак... трябва да видим колко пари ще е.
Само обувките струват между 150 и 500 лв в зависимост от магазина и намаленията. На практика 200-300 лв е реално достижимата цена.
Нед Яну 31, 2010 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov