ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Защо у нас е толкова по скъпо?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Защо у нас е толкова по скъпо?
Автор Съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Защо у нас е толкова по скъпо? Отговорете с цитат
Е този път направо паднах от коня, за пореден път се почувствах ограбен, и тъй като възмущението ми прелива от всякъде, ще покажа: Boxing Boxing

http://www.lockwoods.com/outdoor-travel-backpacking-equipment/rucksacks/mens-rucksacks/deuter-air-contact-65-10/prod_2261.html
Oops

http://www.stenata.com/ranitsi/produkti/aircontact-6510
Surprised
м ддааа Цена : 392,00 лв от нашите срещу Price: £110.00
дата За единици валута Лева (BGN)
20.01.2010 1 2.250150
Не, не, не!
или Цена : 392,00 лв от нашите срещу Price: 247,52
т.е. близо 60% повече
Off Topic
ЗАЩОООО??? Каква е икономическата логика в по богата държава да се предлагат по качествени неща на по ниски цени? А в по бедната дай ги одерем ако може двойно да им вземем!!
Protest Boxing Protest Capitulate
Чет Яну 21, 2010 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ribar



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 29
Местожителство: Bansko, BG

Мнение Отговорете с цитат
Па кой те кара да пазаруваш от БГ?
Има толкова много сайтове за екипировка по цел свет!
Требва ти само една VIZA карта и пазаруваш!
Или бъркам нещо?
Пет Яну 22, 2010 6:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Защо у нас е толкова по скъпо? Отговорете с цитат
JimBoj написа:
........................
ЗАЩОООО??? Каква е икономическата логика в по богата държава да се предлагат по качествени неща на по ниски цени? А в по бедната дай ги одерем ако може двойно да им вземем!!
Protest Boxing Protest Capitulate

Не че ги защитавам БГ магазините.
ЗАЩОТО там се продават по 100 чифта от номер на модел, а у нас по макс. 5 бр. на месец примерно.
Там печелят от оборот, тук от надценка.
Там държавата се бори по-ефективно с монополистичните незаконни уговорки м/у отделните фирими-търговци и защитава конкуренцията, а тук не.
... и др. Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Яну 22, 2010 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Точно така, тук чакаш за един чифт обувки 4 месеца и ги пазариш на цена 30% отгоре, там ги купуваш веднага ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 22, 2010 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Като гледам трябва да има 1 магазим който да рабори по западния модел и ще се обърне каруцата Laughing То това не е само до туристическата екипировка се отнася. При фототехниката е същата работа.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Яну 22, 2010 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
хм, абе и там (в братска Англия) е една никаква

http://www.outdoorgb.com/p/deuteraircontact_60_10_sl/

ето го същия модел но вече почти на българска цена къде 350 лефчита става

може би по почина на ТД"Айгидик" Благоевград,
http://ajgidik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=85

ХУБАВИ обувки за Цена 190лв/ за членове на дружеството...

туристите трябва да се организират за доставки от вън на разни хубави неща, на хубави цени ...
Пет Яну 22, 2010 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
и другия проблем е че май нещата за българския пазар са с по кофти качество от тези за по "циливилизованите" страни Smile
примерно едни маратонки купени от УСА изкарват мнооого повече от същите купени в бг.
Пет Яну 22, 2010 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Нормално - българите като второ качество хора /европейци, и т.н./, получават и второ качество стока.
Такава е логиката...Sad

Абе важното е да ни е вътре...Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пет Яну 22, 2010 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ами второ качество са ни търговците по-скоро. Слава богу, че има достатъчно надеждни варианти за покупка отвън вече.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 22, 2010 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Pssiho



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 31
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Наистина като четох коментарите и въпросното питане ме хвана яд....Наистина се радвам, че има онлайн пазаруване. Конкуренцията в България наистина е занижена на минимум...
Съб Яну 23, 2010 1:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caka1ueB



Регистриран на: 03 Сеп 2009
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Ще се опитам да отговоря в качеството си на икономист и като човек който има намерения да стартира електронен магазин за планинска, алпийска и др. екипировка.
Цените в България са високи именно, защото повечето търговци имат реална площ магазини и издръжката на тези магазини е значителна. Респективно те печелят от цена, а не от оборота. Друго, които има е че повечето вносители за България имат електронни магазини и така например ако фирмата Х е вносител на марката Мило да кажем аз като търговец изисквам от вносител ценова листа на стоките които имат на склад. В предоставената листа е написано, че има препоръчителна цена, която за повечето търговци е добро стъпало и те продават на тази цена... това за мен е картелно споразумение за сметка на крайния потребител, нестига че ДДС-то е за сметка на обикновенния човечец, ами и надценки които тръгват от 30% и стигат до над 100% за някойс токи и артикули. Така например съвсем скоро за една известна марка няма да казвам коя ми казаха, че немога да я продавам, ако не съм я закупил от тях... като казах на адвоката ми човека сеизсмя, защото в ЕС има свободно движение на хора ис токи и никой неможе да ми каже на мен като търговец от къде ще зареждам стоката си... така че това е причината приятели на планината... има неформално споразумение за препоръчителна цена и наистина огромни надценки... сега като си правя ценообразуването на моя магазин, всички стоки които се продават в повечето магазини при мен излизат с 10-15% на по ниска цена, като в крайната цена която аз предлагам и е с 10-15% по-ниска се ползва и безплатна доставка... и пак имам печалба но не в тези големи проценти разбира се... това е... в България има грешна политика за желание за бързо забогатяване и печалба от цената, което е тотално сбъркан подход...
Нед Яну 24, 2010 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
polezan



Регистриран на: 22 Юни 2009
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Икономическата логика е че ако има кой да го купи на висока цена, все ще се намери и кой да го продаде. ХУбавото сега е, че пазара е глобален и всеки може да си купи откъдето си поиска. Но те и англичаните могат да се разсърдят, как в един магазин в България (с по малък оборот) продават яке, по евтино отколкото при тях Smile Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

http://www.lockwoods.com/outdoor-travel-backpacking-clothing/waterproofs-jackets/mens-waterproofs-jackets/cat_128.html -160 лири или 380 лв

и

http://www.stenata.com/drehi/produkti/yake-mazhko-cornice-ia - 335 лв

А и раницата не беше налична, за якето в стената не съм проверявал! Very Happy

А иначе и мен ме било яд когато си взема нещо и след това го намеря доста по евтино в някой сайт. Опивам се да проверявам предварително, но се случва да отида подготвен и да си тръгна с нещо друго.
Нед Яну 24, 2010 11:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз дължа извинение на българските търговци! Respect Respect

Погледнах в официалният сайт на Deuter и се оказа, че цените са подобни в цяла Европа, е вярно в Германия са малко по евтини от колкото при нас, което може би си има някаква търговска логика. На острова цените са най пъстри, може да има и сайтове ментета знае ли човек?
в този са най- фрапиращо ниски:

http://www.foxy.co.uk/
Daz
Ако някой знае нещо за този сайт, може да сподели наблюдения?
Пон Яну 25, 2010 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Caka1ueB написа:
... всички стоки които се продават в повечето магазини при мен излизат с 10-15% на по ниска цена, като в крайната цена която аз предлагам и е с 10-15% по-ниска се ползва и безплатна доставка... и пак имам печалба но не в тези големи проценти разбира се... това е... в България има грешна политика за желание за бързо забогатяване и печалба от цената, което е тотално сбъркан подход...


Извинявам се, но аз като човек без икономическо образования не мога да разбера какво искате да кажете.
Ако правилно съм разбрал магазините имали големи разходи за площ, персонал, ток, охрана и тн... надценките започвали от 30 %, стигали до 100% и тн... и тн..

А в крайна сметка вие ще продавате чрез електронен магазин и то само с 10-15 % по-ниска цена. По груби сметки излиза, че вие ще работите с по-големи надценки. Няма как да не се сетя за поговорката "Крадеца вика - ДРЪЖ КРАДЕЦА!"

Отделно не малка част от клиентите на спортните магазини ползват отстъпка от 10% покрай членството си в спортни клубове, федерации или други организации свързани със спорта.
Вто Яну 26, 2010 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caka1ueB



Регистриран на: 03 Сеп 2009
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
До Slavei
Незнам как правите "грубите сметки" с уговорката, че сам казвате че нямате икономическо образование, но за да визуализирам казаното от мен ще дам пример: челник от марката Petzl Tikka2 Plus с надценката която ме удовлетворява мога да ви го продам на 64,00лв., раница Translap 75 Litre Ferrino отново като пример с добавена печалба към доставната цена, мога да ви я продам на цена 160Лв като цените са с ДДС крайни... при първия пример разликата между цената която ви предлагам и най-ниската цена известна ми поне на мен е 6лв., а при втория пример с 15лв. така че тези разлики съпоставени с доставната цена, са точно тези начални проценти за които ви говоря, още повече че например ако не е издаден фискален бон както може да се досетите печалбата от стоката се увеличава с още 20% от дължимото ддс.. така, че поговорката за крадеца е неприложима тук... още повече че съм далеч от желанието за реклама а просто изразявам мнение на много потребители... впрочем вашето мнение навява съмнения в мен по отношние на вашета добронамереност към потребителите, защото с риск да се повторя грубите ви изчисления незнам на какво се базират, а и не искам да знам, не се засичат с примерите които ви давам. какво по-добро за вас като потребител ако имате още една възможност за да направите покупка на още по-достъпна за вас цена? подобна реакция ме кара да си мисля, че вие нямате интерес от ниските цени, а ви устройват сегашните цени които продължавам да поддържам тезата си че са завишени значително и базирани на т.нар. "препоръчителни цени" на вносителя което като млад чокек работещ върху докторат по икономика ви казвам, че е легална възможност за картелно (може би е пресилено значението на думата) споразумение... тук слагам край на възникналата полемика с вас и ще се радвам ако за посочените от мен артикули представите примери от интернет на български търговци предлагащи по ниска цена от посочения от мен пример... за самият мен ще е също от полза.. желая ви успешен ден и надявам се да не приемате защитата на тезата ми като лична нападка към вас...
Сря Яну 27, 2010 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov