ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ПРОЛЕТНО ПРЕЗ НОЕМВРИ ДО КОРНИШКИ ЕЗЕРА
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
ПРОЛЕТНО ПРЕЗ НОЕМВРИ ДО КОРНИШКИ ЕЗЕРА
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение ПРОЛЕТНО ПРЕЗ НОЕМВРИ ДО КОРНИШКИ ЕЗЕРА Отговорете с цитат
Цяло лято им се кумим на тия Корнишки езера и все не се получаваше, но пролетните температури през ноември взеха връх и работата стана. Тъкмо бях затънал в домашни работи Дидо ме нахроса, че съм бил симулант и мързел, и да сме ходили натам. Това че съм симулант не е вярно, а за мързела знаят феновете на ТД „Мързел”, което е друга приказка. Като гледам статистиката, която си водя, ноември ми е бил доста богат откъм ходения - бих казал най-оборотния ми месец през 2009 г. от планинарска гледна точка, така че...

В петък към полунощ Дидо цъфна в Неврокоп, дремнахме няколко часа и по тъмно отпрашихме към с. Пирин, където бяхме по изгрев слънце. Напънахме по коритото на Пиринска Бистрица и не след дълго паркирахме на разклона за х. „Малина”. План графика бе сметнат до минута поради късия ден. Предстоеше марш на скок до Корнишкия циркус, където имахме задачи за вършене пък и разходката в такова време в Пирин е голям кеф.

Хванахме "магистралата" за Тодорово, като на места резнахме по преки пътеки, за да спестим време. Ходенето спореше, тъй като бе хладничко и нямаше задъхвания. Пътя бе осеян с вълчи изпражнения. Напоследък явно бая са се намножили тия кучеподобни. Не случайно една близка местност се казва Вълчи пресеки. Малко преди Тодорово се чуха лай на кучета, викове и пукотевици. Ловния сезон е в разгара и в гората цареше паника. Ловците така и не видяхме, но малко след Дългата поляна срещу нас с бясна скорост се носеше стадо подплашени сърни. Горките като ни видяха биха спирачки и гледаха стъписано за секунди чакайки да ги отстреляме. Като не чуха пукотевица успокоиха хода и заскачаха нагоре по склона. То и ние зяпахме като гръмнати, та барем не се усетихме да ги изфотаме.

Продължихме към целта, а тишината се нарушаваше само от викове на авджиите. На границата на парка видяхме останки от патрони и купища боклуци зарязани от тях. Отвратителна гледка! Не след дълго навлязохме в циркуса. Подминахме останки от колиби на пастири, превалихме Лишаув рид и затяпахме към последните езера останали тук, които бяха нашата цел. Корнишкия циркус има следи от над 10 някогашни езера и е идеално място за проследяване на целия им цикъл на живот.
Тук времето се позаоблачи, излезе бръснещ ветрец и си пролича, че би трябвало да е зима. Общо взето напъните на облаците и студа бяха дотам, колкото да ни накарат да хванем наобратно.

Тъй като времето напредваше хукнахме, за да успеем да се върнем на изходна точка преди мръкваме. Кратки спирания направихме само на Дългата поляна и на Тодорово. На Дългата поляна съгледахме и авджиите, които не проявиха интерес към нашите особи и извръщаха гръб все едно че вършат нещо тайно или нередно. Може и да е било така. След Тодорово отново се появиха облаци и не можахме да се накефим на качествен залез. Голямото търчане приключи половин час след залеза на слънцето, когато стигнахме колата. Доволни от ходенето се метнахме на возилото и по тъмно слязохме на ВС „Бялата река”, където любезните домакини ни посрещнаха с добре дошли, благи приказки, вкусни манджи, винце и т.н. угодии. След вечеря, хвърлихме по един душ и в леглата. Другия ден бе предвиден за ходене до циркуса Башмадра, но по разни причини, които ще се разкажат в някои следващ пътепис се озовахме в Алиботуш. Засега толкова.

Снимки направих доста малко по уважителни причини, но все пак има.
Може да ги видите на -> http://oreliak.org/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=93

Дружките снимаха повече май, та се надявам да пуснат някоя друга фотка. Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Вто Фев 09, 2010 9:22 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Фев 04, 2010 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубава разходка сте си направили, ама защо чак сега пускаш темата....Да не се окажа, че Дидо е прав Laughing !
Поздрави!
Чет Фев 04, 2010 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Aaa, в никакъв случай. Дал съм и аргументи. Иначе пускам сега, понеже вчера и днес отделих време за писане и качване на снимки. Задачи разни са ми на главата, затова няма време.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Фев 04, 2010 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
Снимките са пъстри и много красиви.
Ники, като знам и тебе колко много те дразни замърсяването на природата- дай идея, която да се реализира и да се подеме от много хора, не само да се прави оборка на определени райони.Аз смятам да се сложат указателни табели за опазване на природата и на какви санкции подлежат замърсителите и т.н.

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Пет Фев 05, 2010 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
С табели едва ли ще стане. По вероятно е да се исмеят на табелите и да ги ползват за мишени да тестват оръжията. До места като това парковата охрана може да отиде с джип. В тоя ред на мисли когато се видят да мърсуват може да им се звъни, на охранителите, и да ги спипат на място.
Преди няколко седмици осведомих парковата дирекция за видяното и казаха, че само това е начина. Да се поде сигнал до тях, за да дойдат на място.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Фев 05, 2010 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Да пусна и аз някоя и друга снимка, че още малко и ще ги забравим Very Happy

Гледка към Яловарника, Зъбът, Куклите и Голена (това отдясно наляво)


По пътя към Тодорово..


На Дългата поляна има едно мноо готино дърво..


Част от главното било над главите ни...


Около Кривите вади има идеални равни тераси..


Част от Кривите вади + Кольо




Това са Мутонирани скали.. Rolling Eyes


Гледка на югоизток към Родопите и частта на Пирин над селата Корница и Брезница


На Дългата поляна има местенце и за отмора - тази беседка..


Поздрави Croc

_________________
Пон Фев 08, 2010 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Башмандра с венеца от върхове е просто един път!Отличен отстрел! Very Happy
Предполагам си я правила някъде около х.Пирин.
Вто Фев 09, 2010 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ох, че свежи гледки... Clap
Вто Фев 09, 2010 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Еее, а така. Хубави гледки, мехлем за очите. Smile

jordy написа:
Предполагам си я правила някъде около х.Пирин.


На около 2:30 ч. от х. "Пирин" е мястото, откъдето е правена снимката.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Фев 09, 2010 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Снимките на Kat са великолепни! Поздравления! А Голена, Куклите и Зъбът не бях ги виждал от тази страна и доста се зачудих (като не чета инфото в скобите Rolling Eyes ) и чак след последните мнения се ориентирах, от къде са снимани!
Още веднаж благодарности за хубавите снимки!
Вто Фев 09, 2010 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
lubitel написа:
Снимките на Kat са великолепни! Поздравления! А Голена, Куклите и Зъбът не бях ги виждал от тази страна и доста се зачудих (като не чета инфото в скобите Rolling Eyes ) и чак след последните мнения се ориентирах, от къде са снимани!
Още веднаж благодарности за хубавите снимки!


Ооо да, Башмандра е другото лице на Пирин един вид, пейзажа от двете страни на Каменишкото било е брутално различен Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 09, 2010 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Айде и от мен няколко снимки на тоя малко познат район:

Конуса на Бойков връх от пътеката за Тодорово


Амбарташ и Безименния, гледка от Корнишкия циркус


Горното Корнишко езеро вече спи под дълбок слой лед:


Всички снимки можете да разгледате в галерията.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Нед Яну 07, 2024 6:26 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Фев 12, 2010 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Наистина малко познат район(поне за мене де).Снимките са убиец изкефих им се максимално.Много наситени цветове бе Дидо,обработвани ли са?Не бях го виждал Стефанов връх от оная страна дето си го снимал.Качвал съм го преди доста време от поляната на Долния разкол -Плавилото-Котарите и Кельо,ама тогава нямаше нито компютри нито що годе читава снимачна техника.Здраве да е това лято ще го посетя пак ,от него се откриват страхотни гледки във всички посоки.Той се явява нещо ,като последния от високите върхове(над 2400) на границата м/у Северен и Среден Пирин.
Пет Фев 12, 2010 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Ами тая част на Каменишкото било, южно от Солището, ми е непозната и на мене. Бях тръгнал за натам веднъж тая зима преди да навали голям сняг, но нещо се разсъхна заради лошо време.

Снимките са обработени минимално разбира се, няма такова нещо като необработени снимки - като термин. По-наситените цветовете се дължат най-вече на поляризиращия филтър, който докарва по-синьо небе и по-пастелни зелени и червени цветове. Същото става и ако се снима на филм, стандартна обработка. Най-вече въпрос на качествено осветление и бистра атмосфера е обаче тоя изглед, и онзи ден беше такъв ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 12, 2010 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Струва ми се тоя район около х.Велебит и вр.Демирхан се пренебрегва неоправдано,като гледам каква красота е на снимките..........Доколкото знам хижата се стопанисва от тур.д-во Еделвайс и съм чел доста негативни мнения за обстановката в и около хижата.Явно ще се ходи и натам,като се оправи времето.
Юначагите от Гоце Делчев сигурно имат повече информация и могат да ни светнат по въпроса.
Very Happy
Пет Фев 12, 2010 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov