ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Иганово - Гердектепе - Дерменка - Иганово

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Иганово - Гердектепе - Дерменка - Иганово
Автор Съобщение
zhivik



Регистриран на: 24 Апр 2009
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Иганово - Гердектепе - Дерменка - Иганово Отговорете с цитат
През изминалия уикенд си направихме малка разходка до хижа "Дерменка", с основна цел отпразнуване на Тодоровден, тъй като имаме именничка в групата (Теодора). Тъй като сметнах, че ще е леко скучно да се качим през обичайните маршрути, още повече че преди месец пак бяхме там и се качихме през Кърнаре, реших да измисля нещо по-интересно. В допълнение, прогнозите за събота бяха доста благоприятни (както и се оказа), което ме мотивира допълнително. Късметът ми се усмихна, и се оказа че имам някаква пътека на offroad картата за GPS-са си, която се изкачва по едно ребро директно над Иганово. След кратка допълнителна консултация с топографските карти, решихме да поемем от там, през местността Татарски поляни. Разбира се, беше доста по-стръмно от обичайните маршрути (през Иганово или Кърнаре), но пък за сметка на това имаше далеч повече гледки.

Цялата Карлово-Калоферска котловина се разкри в началото на поляните:



Сняг имаше, но не твърде много, и общо взето се минаваше сравнително бързо:



Освен това успяхме да се насладим на гледки към Амбарица, въпреки че времето почна да се влошава:



Така продължихме до самия връх Гердектепе, защото се оказа, че подсичането предполага газене на доста големи преспи. Всъщност по-голямото газене почна от там, защото беше минало само едно АТВ, и то до Гердектепе, а към Добрила не беше минавал абсолютно никой. Като цяло, денивелацията си беше прилична, 1200 м., но за сметка на това от там имахме само слизане, което беше добре, защото в групата имаше 3-4 души които не бяха толкова добре тренирани. На самия Гердектепе, както можеше да се предположи, си духаше стабилно, оправдаващо името на върха:



След това продължихме полека към хижата, като за малко не успяхме да стигнем по светло. Всяко зло за добро, защото дори и да не беше пълнолуние, луната грееше доста силно, и гледката беше приказна. Тогава се усетих как съм забравил плочката за статива си на бюрото у нас, което беше много жалко, защото поляната преди хижата, огряна от лунна светлина, си заслужаваше да се заснеме. Както и да е, поне веселбата в хижата беше на ниво, ето един малък пример:



Прогнозите за следващия ден бяха за влошаване на времето, но поне в района това не се случи преди обяд. Слънцето грееше доволно силно, но за съжаление нямаше гледки твърде надалеч:





В крайна сметка, стигнахме в Кърнаре някъде около 1 следобед, тъй като някои хора поискаха да се приберем малко по-рано. Тъпото беше, че най-зареденият магазин в Кърнаре хлопна кепенца малко преди ние да се домъкнем, така че изкупихме всичката останала бира в едно по-малко магазинче - да прощават местните Smile Накрая се излежавахме блаженно, в очакване на влака:



Цялата галерия е тук: http://picasaweb.google.com/zhivik/UZtddG#

_________________
Насилието е последното средство на некомпетентния.
Сря Фев 24, 2010 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти !
А пък ние бяхме сега с Мак и Тери на хижа "В.Левски" и точно Мак разправяше как сте се катерили от Иганово до "Дерменка" ! Колко е малък светът !
Пон Мар 01, 2010 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zhivik



Регистриран на: 24 Апр 2009
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
О, аз в това съм се убедил много отдавна - но лошо няма Smile

_________________
Насилието е последното средство на некомпетентния.
Сря Мар 03, 2010 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov