ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Двуглав, Орловец, Камилата - 23.06.2007 г.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Двуглав, Орловец, Камилата - 23.06.2007 г.
Автор Съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Двуглав, Орловец, Камилата - 23.06.2007 г. Отговорете с цитат
Не успях да намеря спътник за Венеца, а и транспорта дотам ме тревожеше. Реших пак да е Рила, но с осигурен превоз дотам....
В събота сутринта ставам рано, оправям се набързо и газ към автогарата. Там две маршрутки са пълни и се натоварвам в първата. Заедно с Павката сме, като през целия път стоим прави. От Самоков също тръгваме две маршрутки в посока ЦПШ. В 9.00 ч. вече крачим двамата нагоре. Моята идея е да се качана Двуглав и на Орловец, а по пътя ми хрумва и за Камилата. Павката и той е в тези посоки, това е любимия му дял на Рила. За по-малко от два часа сме вече на Бак, където ни чака Цецо от Пловдив. След кратък отдих се насочваме в посока Прозореца между Злия зъб и Орловец. Бързо стигаме дотам, като пред нас се откриват страховити гледки надолу към Партизанска и Кирилова поляна. Оттук посоката е Злия зъб...
Вече сме там и Павката тръгва по скалите нагоре. Цецо се чуди, но и той го последва. Подканят ме и мен, но ме хваща шубето, липсва ми психика... Аз ги чакам на една скала отдолу, като ми е доста напрегнато, докато ги гледам. За радост връщат се бързо и така ми спестяват много нерви. Тръгваме към вр.Двуглав, като се отбиваме до Халката, където правим някоя и друга снимка. Не се връщаме по пътеката а поемаме към Дяволските игли. Отвесите са респектиращи, белият улей е убийствено стръмен оттам. Цепим директно към върха и не след дълго сме вече горе. Точно на котата забелязвам долу голямо стадо диви кози, което ни усеща, но все пак успяваме да направим някоя и друга снимка. Павката и Цецо вече са в посока по-малката кота на Двуглав, но мен и тук пе дострашава. Решавам да избегна опасното място, като подсека от запад, но там се оказва още по-опасно. В крайна сметка се връщам на върха, където изчаквам Цецо. Павката е поел в посока Иглата, да направи някоя и друга снимка на отвесите страшилища. Двамата тръгваме към вр.Орловец, като още на Двуглав се засичаме с друг турист. Бързо стигаме върха, където срещаме няколко човека дошли тук от Еленин връх през Петлите. Горе времето е страхотно, гледките са уникални, правя не една снимка. Изчакваме Павката и скоро след това слизаме на Прозореца, където си намираме завет и сядаме да хапнем. Оттук бързо се спускаме до БАК, където Цецо си е оставил раницата. Тръгваме в посока Камилата, като двамата ми спътника остават на Ловнишки превал да ме изчакат, ходили са не веднъж до този връх и не им се ходи пак. Качвам се бързо догоре, правя няколко снимки и се връщам на превала. Вятърът се усилва, времето напредва - вече е почти 15.00 ч. Тук се разделям с Павката и Цецо и поемам в посока хижата. Имам два часа, но въпреки това бързам. До ЦПШ стигам за час и двадесет минути, където най-накрая си отдъхвам, чакайки маршрутката. Тук долу жегата е убийствена, изгорял съм здраво, гадно ми е, че си тръгвам.... Два часа след това отново съм в големия град, отново съм сред автомобили, автобуси, изнервени хора, голяма жега. Но няма начин, така ще е поне до следващия уикенд.
Ето и снимките:
http://picasaweb.google.com/g.levskara/23062007
Бъдете Здрави!!!
Жоро
Пон Юни 25, 2007 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Добре добре, хубава си е Рила Smile . Наистина жежък ден си беше, и аз изгорях доволно аграрно. Ама си струваше де, беше ден за снимки, и твоите са станали чудесни, поздрави и мерси за гледките.
Пон Юни 25, 2007 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Жоро, много добри снимки сте направили. И преходчето си го бива. Явно в тоя ден всички сме се катерили по разни ръбове. Тва за изгарянето ни е от акъла да знаеш. И аз се канех 3 дена да намеря нещо мазило и Дидо и той и накрая така си отпрашихме по баира. Laughing

Сега и да църкаме, това е положението.
Пон Юни 25, 2007 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тия дни слънцето е най-мощно за цялата година. Преди малко бях на улицата, разликата в усещанията на слънце и на сянка е фрапираща! Пече зверски!
Вто Юни 26, 2007 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Мани аз имах и работа навън от сутринта докъм 14:00, кърти мифките просто...
Вто Юни 26, 2007 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Вие ни изпреварихте по едно време с 1 градус, но после насмогнахме. Confused
Вто Юни 26, 2007 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Re: Двуглав, Орловец, Камилата - 23.06.2007 г. Отговорете с цитат
как и с какво се качва злия зъб? и откъде най вече
goro_levskara написа:
Не успях да намеря спътник за Венеца, а и транспорта дотам ме тревожеше. Реших пак да е Рила, но с осигурен превоз дотам....
В събота сутринта ставам рано, оправям се набързо и газ към автогарата. Там две маршрутки са пълни и се натоварвам в първата. Заедно с Павката сме, като през целия път стоим прави. От Самоков също тръгваме две маршрутки в посока ЦПШ. В 9.00 ч. вече крачим двамата нагоре. Моята идея е да се качана Двуглав и на Орловец, а по пътя ми хрумва и за Камилата. Павката и той е в тези посоки, това е любимия му дял на Рила. За по-малко от два часа сме вече на Бак, където ни чака Цецо от Пловдив. След кратък отдих се насочваме в посока Прозореца между Злия зъб и Орловец. Бързо стигаме дотам, като пред нас се откриват страховити гледки надолу към Партизанска и Кирилова поляна. Оттук посоката е Злия зъб...
Вече сме там и Павката тръгва по скалите нагоре. Цецо се чуди, но и той го последва. Подканят ме и мен, но ме хваща шубето, липсва ми психика... Аз ги чакам на една скала отдолу, като ми е доста напрегнато, докато ги гледам. За радост връщат се бързо и така ми спестяват много нерви. Тръгваме към вр.Двуглав, като се отбиваме до Халката, където правим някоя и друга снимка. Не се връщаме по пътеката а поемаме към Дяволските игли. Отвесите са респектиращи, белият улей е убийствено стръмен оттам. Цепим директно към върха и не след дълго сме вече горе. Точно на котата забелязвам долу голямо стадо диви кози, което ни усеща, но все пак успяваме да направим някоя и друга снимка. Павката и Цецо вече са в посока по-малката кота на Двуглав, но мен и тук пе дострашава. Решавам да избегна опасното място, като подсека от запад, но там се оказва още по-опасно. В крайна сметка се връщам на върха, където изчаквам Цецо. Павката е поел в посока Иглата, да направи някоя и друга снимка на отвесите страшилища. Двамата тръгваме към вр.Орловец, като още на Двуглав се засичаме с друг турист. Бързо стигаме върха, където срещаме няколко човека дошли тук от Еленин връх през Петлите. Горе времето е страхотно, гледките са уникални, правя не една снимка. Изчакваме Павката и скоро след това слизаме на Прозореца, където си намираме завет и сядаме да хапнем. Оттук бързо се спускаме до БАК, където Цецо си е оставил раницата. Тръгваме в посока Камилата, като двамата ми спътника остават на Ловнишки превал да ме изчакат, ходили са не веднъж до този връх и не им се ходи пак. Качвам се бързо догоре, правя няколко снимки и се връщам на превала. Вятърът се усилва, времето напредва - вече е почти 15.00 ч. Тук се разделям с Павката и Цецо и поемам в посока хижата. Имам два часа, но въпреки това бързам. До ЦПШ стигам за час и двадесет минути, където най-накрая си отдъхвам, чакайки маршрутката. Тук долу жегата е убийствена, изгорял съм здраво, гадно ми е, че си тръгвам.... Два часа след това отново съм в големия град, отново съм сред автомобили, автобуси, изнервени хора, голяма жега. Но няма начин, така ще е поне до следващия уикенд.
Ето и снимките:
http://picasaweb.google.com/g.levskara/23062007
Бъдете Здрави!!!
Жоро

Чет Мар 20, 2008 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Не е зле, ако ще качваш Злия зъб за пръв път да имаш въже за осигуровка и втори човек, който да те осигурява. Иначе е много неразумно. Ако направиш грешка, отдолу е пропаст.
За да стигнеш там се минава от х.Мальовица през заслона на БАК (синя маркировка, която там свършва). От заслона има пътечки, които не са отбелязани на картата, като ориентир служат околоните върхове. Пътечките могат да те отведат в самото подножие на Злия Зъб, а може преди това да искаш да минеш през Ловница или през Орловец. Удобното за изкачване място е откъм южната му страна.
Ето наши снимки от Злия Зъб, имахме късмета да случим на чудесен водач, добре екипиран плюс това, иначе не бихме го качили:
http://picasaweb.google.com/kol.vaje/Maliovitsa_2007
Чет Мар 20, 2008 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
много благодаря за инфото. нямам подходящо въже, нито екипировка, нито каквити и да били алпинистки умения. ще се задоволя само с гледане. предостъчно има за ходене в района, където е по разумно за хора само с раници. благодаря още веднъж
Чет Мар 20, 2008 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Не са нужни никакви специални алпийски умения за да се качиш! Ако с теб има човек, който знае как да закрепи въже и как се осигурява, няма да имаш проблеми. Въжето го ползвахме само за осигуровка, всички се справихме достатъчно добре, за да не ни се наложи да увисваме на него. Бяхме 2-ма човека по-опитни и двама без никакъв опит в катеренето. Най-опитния се качи без никаква осигуровка и закрепи въжето отгоре, което беше голямо улеснение за другите. Иначе, когато няма някой толкова добре запознат, първият се качва, като някой го осигурява отдолу.
Ако няма с кого да отидеш, има организирани екскурзии на бюро Радецки (а може би и на други агенции, не знам).
Чет Мар 20, 2008 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
еми като идем ще видя и ще преценим на място, от рискове няма нужда така че ще видим на място - сега така по снимки само идея нямам за кво става въпрос. все пак - живи и здрави до лятото де
Чет Мар 20, 2008 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
а я ми кажи колко метра всъщност е самото пълзене по скалата и след като първия се е качил без въже кво пречи да се качи всеки - нали раниците ги оставяте все пак. а и аз искам да мина не от заслона а след еленино езеро като се изкачи улея по пътеката да тръгна вляво и да се мине целия траверс до купените. колко пъти минавам малъвица и все не свивам вляво та сега това искам .
Пет Мар 21, 2008 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Пускам тук едни снимки, за да е ясно за какво катерене става въпрос. Не е пълзене по скалата с придържане с ръце, а си е наистина катерене, макар и да не е висока категория.
Моят опит в катеренето е нулев.





Човекът, който се качи пръв е гуру в тази област, няма какво да се сравняваме с него. На мен качването не ми беше трудно, но пък слизането ми беше зор. Трудно ми беше да намеря стъпките, без да виждам под себе си. На едно място имах чувството, че аха да увисна на въжето, но се задържах някак си.
Разстоянието, което трябва да изкатериш няма и 10 метра. Тъпото е, че започваш от една тясна площадка, тоест, ако тръгнеш да хвърчиш, няма да си останеш на площадката, а ще продължиш направо в пропастта, която не се наемам да определя колко метра е.
В крайна сметка ще го прецениш на място, щом като си правиш труда толкова да разпитваш във форума, явно не си човек, който ще поема необмислени рискове.
Пет Мар 21, 2008 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov