ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Два дена из карстовото било на Северен Пирин
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Два дена из карстовото било на Северен Пирин
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Два дена из карстовото било на Северен Пирин Отговорете с цитат
Миналата седмица без много да му мислим с Дидо използвахме антициклона за да "атакуваме" мраморния дял по главното било на Северен Пирин.

Станах сутринта ранко в 03:45 за да натъпча каквото бях забравил в раницата, хапнах и отпраших към автогарата на Неврокоп, където улових дилижанса за София. В 06:20 се стоварих на разклона за Бетоловото близо до гр. Разлог. Прослушах по ЖиСиЕма къде е Дидо. Оказа се още на Симитли и реших да тръгна пеш към Бетоловото докато ме настигне.

Лани ноември бях там, но сега не познах направо мястото. На половин година изникнало цяло село - грешка, цял град. Отврат! Пътя разбит отвсякъде, асфалта не се вижда. Някакви песове ме залаяха и се втурнаха към мен. Заех бойна поза и зачаках гадините. Появи се отнякъде човек и ги разрита та битката се отложи. Полафихме малко, а след малко Дидо се появи лавирайки измежду дупките с колата. А здрасти, и към целта. Оставихме колицата при вилата на Бай Тошо от Правец и захапахме баира.

На х. Яворов пихме по кола, снимка на Стълбите (Събите) и газ нагоре отново. На Суходолското езеро застигнахме група, в която имаше една певица. Биваше си я в песните. Като взе да чурулика едни ми ти йолдери мани мани! Нападнаха ни и купища мухи. На Суходолския превал се поздравихме с група тръгнала към Кончето по пътеката. Ние обаче зацепихме по билото на лов за гледки.

Яхнахме Разложки суходол, където ни задуха як вятър откъм Струма. Иначе видимост перфектна! Като се почна едно ми ти снимане. Все едно като за последно! Laughing На Каменитишкия превал Дидо напълни едно шише сняг и напънахме по склона към Баюви дупки (Каменитица). Бая зорен е тоя връх. Минахме по ръба му горе и в ранния следобяд кацнахме на заслона. там вече се бе астанил един чичко. Понеже вятъра ни обдуха яко влязохме и ние вътре и поспахме. По едно време се появиха и още 5 човека да спят там та стана весело. Cool

Направихме размествания и преди залез запрашихме към Бански суходол да снимаме красоти. Вечерта похапнахме, попихме ракийка и се мушнахме в чувалите. Вятърът си брулеше безмилостно, но колибата е яко залостена. На сутринта (Енюв ден) се дигнахме в 5:30. Имахме 2-ма именници, но си бяха забравили бонбоните. Те запрашиха към Вихрен, заедно с останалите, а ние зарязахме раниците в заслона и хукнахме към Кончето в 6 ч. да снимаме изгреви. Минахме ръба и се качихме на Кутело. Снимки,снимки, снимки и айде обратно. Към 8:30 пак се върнахме на колибата. Вятър пак си имаше, но нямахме избор!

Нарамихме багажерията и айде обратно по билото. На Баюви дупки вятърът утихна и стана кефлийско за ходене. Някакви откачени песове лаеха по дивите кори и ги разтърчаха по склона на Каменитица, по-скоро обратното беше де! Laughing Тия кози са като торпили по баирите. На Разложки Суходол хапнахме малко и заслизахме към премката между него и Албутин (Окаден) наричана Суходолски превал. От там надолу си беше мъка. Жегата нарастваше, мухите се появиха и прочее неприятности. На езерото направихме водопой, миене, и бране на киселец. Към хижата надолу се появи и коляновъртинг. Това друсане надолу не си е работа, остай джанъм!

На хижата цунахме по една бира и дадохме напътствия на едни белгийци накъде да хванат. Хижарите оправяха нещо ламарините на покрива. Казахме си по няколко думи и айде надолу. На Бетоловото пак едни песове се нахвърлиха. Собствениците ги озаптиха бързо и седнахме на по кока-кола. Малко моабет с един разложанин какво що там и онам, па се товарихме на "буто" и към Банско, където Дидо ме остави, а той си хвана за шопско. Аз стопирах едно возило за Неврокоп, но беше препълнено, нямаше как да се напъхам и аз, та се отказах. След още 5 минутки дойде и дилижанса София - Неврокоп, който имаше доволен климатих, та охладих радиатора. Стигнах си в Неврокоп навреме, даже рано.

Ми това е! Качих и доста катринки за гледане на -> http://oreliak.e-psylon.net/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=45

Дано да ви харесат! BG Сите българи заедно!

Благодарим на Пирин, че ни позволи да се насладим на красоти!


Последната промяна е направена от Speedy на Чет Фев 24, 2011 6:05 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Вто Юни 26, 2007 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ммм, много добри снимките, браво. Аз ще се включа утре евентуално с другия поглед на тези неща. Ама какво време беше, мани мани ... Very Happy Alcohol
Вто Юни 26, 2007 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Добра сте я свършили! Very Happy
Билки набрахте ли? А нощем голи моми нямаше ли наоколо? Laughing
Вто Юни 26, 2007 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Абе малко киселец наскубах за салата на ракията аз Laughing Голи моми йок иначе Wink
Вто Юни 26, 2007 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Добра сте я свършили! Very Happy
Билки набрахте ли? А нощем голи моми нямаше ли наоколо? Laughing



Ни моми, ни самодиви! Think Де да имаше можеше да ги отъркаляме в киселеца за здраве. Oops Билки знам ли! По Кончето и другите чукари имаше доста диви теменужки, ма не знам какво лекуват.
Вто Юни 26, 2007 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Тъй де. Момите мръхтяха тежко-тежко нейде долу в жегата него ден. Вместо да се качат и те малко на чукара, та за здраве дет се вика ... Laughing
Вто Юни 26, 2007 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво и на двамата за разходката, дай боже всеки му такава да направи. Дидо станал си толкова рано правил си снимки...какво правиме, ще гледаме ли Laughing Laughing Laughing Ники един конкретен въпрос към теб имам. Обясни ми точно на кое казваш Котешкия чал, че не съм запознат Oops . На един траверс през 50 те Аврам Аврамов си губи пръстите на краката там, та искам да знам къде точно става това, пък и живот и здраве ще ме заведеш някой ден. Благодаря предварително и поздрави на двамата още един път Smile Smile Smile
Сря Юни 27, 2007 8:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ще пусна скоро снимките. Имам още една серия от миналата седмица, по Полежанския дял дето трябва да я пусна днеска, та тогава и тези Smile
Сря Юни 27, 2007 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
goro_levskara написа:
Браво и на двамата за разходката, дай боже всеки му такава да направи. Дидо станал си толкова рано правил си снимки...какво правиме, ще гледаме ли Laughing Laughing Laughing Ники един конкретен въпрос към теб имам. Обясни ми точно на кое казваш Котешкия чал, че не съм запознат Oops . На един траверс през 50 те Аврам Аврамов си губи пръстите на краката там, та искам да знам къде точно става това, пък и живот и здраве ще ме заведеш някой ден. Благодаря предварително и поздрави на двамата още един път Smile Smile Smile


Котешкия чал е най високия връх на Котешкия рид, който се отделя от главното било при кота 2832 северно от в. Бански суходол. При въпросния връх (Котешкия чал) рида се разделя. Един къс клон се впива в циркуса Баюви дупки, а основния продължава през в. Дуниното куче към Котечкото.

Аврамов в района си е загубил пръстите. Казва се, че тов е станало на Кончето. Историята много добре я знае Жоро Станоилов. Знаете се. Той има цялото интервю на Аврам Аврамов в електронен вариант. Аз го имам на хартия иначе.

По план график на Кончето (ръба и заслона) ще се ходи пак на 28-ми юли, само че тоя път от х. Вихрен. Само да бъдем живи и здрави, Господ да даде хубаво време и Пирин да е благосклонен, ще отидем. Умуваме качването да стане през подсичащата Вихрен пътека и Големия казан. Скоро ще пусна и цялата програма на мероприятието с всички подробности и салтанати.
Сря Юни 27, 2007 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Еми след тия концерти дойде и моя ред за приказката. Той Speedy е написал нещата, ама и аз да допълня ...

Та срещата беше ясна, и аз станах в 4:30 - що ли не ми прави впечатление като ще ходя по чукара - и къмто 7:00 бяхме в началото на пътеката. Ходенето беше приятно догоре, имаше яко екзотични гледки - като лелката на Суходолкото езеро дето пееше тиролската с вметки яко мръснишки планинарски мотиви мани мани изчервих се направо.

След превала горе обаче се раздуха яко, абе направо ни издуха мозъците. Все пак това не ми обърка гледките, мерси на Speedy за невероятния маршрут по карстовото било - колкото е тривиален и захлупен пътя Яворов-Вихрен, толкова тази пътека открива потресаващите гледки отгоре - отдясно 1000 метрова урва по Етипица, отляво редица от зловещи каменисти циркуси чак до Бъндерица и отвесни 500 метрови дупки под краката ти.

До заслона стигнахме овреме, легнахме да починем от вятъра и мръхтенето по пътя. Агитката, дето се изсипа вечерта беше забавна - трима ентусиасти от Търново, изпили ракията още на Яворов, единия по вече скъсани гуменки. Отиваха към Тевното езеро ...

Поснимахме вечерта посока Кончето на благодатните вечерни слънчеви лъчи. Повторихме това на сутринта, на бакърената светлина на изгрева, но този път до Кутелата горе. После обратно до долу и - така приключи ходенето.

Ето снимките накуп, със Speedy като мащабен на повечето, да разберете за какви чудеса иде реч. Беше ми ужасен зор да подбера кадрите и да разкарам останалите хубави, мани мани....

Суходолското езеро, насреща вляво върховете Каменитица и Разложки суходол


Окаденският рид


Върховете Пирин , безимен и Даутов, долу Окаденския циркус и едно от езерата в него


Стълбите


Поглед в Окаденския циркус и езерата в него


Връх Разложки суходол и началото на пътеката към билото. Вижда се цепнатината при стената към циркуса, за която предупреждава Аспарух в зимния пътеводител


Преглед към рида Гредаро, Гергийски циркус и Синаница


Каменитица , Баюви дупки и Вихрен.


От горната снимка Каменитица изглеждаше бая безобидна. Вижте Speedy как пъпли нагоре:


Стълбите и циркуса Разложки суходол долу. Горе вдясно - Разлог.


Ридът Окаден и крайните върхове на главното било - Пирин и Даутов.


Баюви дупки и Вихрен от Каменитица.


Циркусите Каменитица и Баюви дупки, разделени от Средоноса.


Етипица и грандиозната 1000 метрова урва надолу от в. Баюви дупки към Влахинската река. Бялото петно на хоризонта са оранжериите в град Кресна!.


По билото при Баюви дупки, долу ляво едноименния циркус, на хоризонта Бански суходол, Кутело и Вихрен. Между Кутело и Вихрен прозира Каменица


Speedy пред Средоноса.


Влахински циркус и Вихрен.


Прехвърляме Баюви дупки. Заслон Кончето се вижда почти в средата на кадъра.


Това намерихме в заслона. Никой не рискува да пие от тоя самогон.


Поглед отдалеч във Влахинския циркус.


Пиринските мраморни първенци, Кутело и Вихрен. Виждат се Кончето и премката между Кутело и Вихрен.


Кота 2682 и "перфектния" циркус Бански суходол.


Кутело и Кончето. Вижда се как работещия ледник продължава да стърже мрамора.


Склонът на Вихрен към Влахинския циркус.


Котешки рид, той дели Баюви дупки от Бански суходол.


В заслон Кончето. Speedy в левия край, другата агитка е в десния Smile


На другата сутрин - върховете Баюви дупки и заслона вляво, изглед от Бански суходол


Speedy снима циркуса Бански суходол при изгрева. Насреща - кота 2682


Карстовото било на запад при изгрев слънце


На Малкото Кутело, вижда се Голямото Кутело, Вихрен и перфектната премка между тях


Вихрен и премката, гледани от Кутело


Speedy на Кутело, отзад Котешки рид



И финално панорамите:

Връх Албутин и превала Разложки суходол вляво от него. Крайно дясно в. Пирин и Даутов връх. По-голяма версия тук


Окаденския циркус, вдясно рида Окаден. Горе в. Пирин и Даутов връх. По-голяма версия тук


Циркусът Разложки суходол, сниман от в. Разложки суходол. Вляво рида Окаден. Горе дясно в. Каменитица и Баюви дупки. По-голяма версия тук


Циркусите Каменитица (ляво) и Баюви дупки (дясно), разделени от рида Средоноса. По-голяма версия тук


Циркусът Бански суходол. Вляво рида Котешки. По-голяма версия тук


Връх Вихрен, гледан от Кутело. Зад него - почти всички пирински върхове. По-голяма версия тук


Циркус Баюви дупки. По-голяма версия тук


Това е от мене, надявам се да са ви харесали тези невероятни пирински гледки Very Happy Croc


Последната промяна е направена от dido на Вто Авг 24, 2021 5:52 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 04, 2007 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И тук има фаворит, тази харесах най-много Shocked :

http://dido.bajhui.org/pics_aquarium/mountain/pirin_jun_23_2007/pano8_s.jpg
Сря Юли 04, 2007 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Снимката на Вихрен е къртеща отвсякъде! Punk

Гледам на тая снимка дето съм на в. Баюви дупки се виждат гореспоменатите теменужки. Едни лилави петънца. Laughing Само самодивите ги нямаше. И на тях не им се ходи по урвите. Само козите правеха компания. Laughing
Сря Юли 04, 2007 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Мерси мерси, и на мене ми е фаворита въпросната панорама Croc Ей сега сформирам евентуална агитка за същия маршрут с лека вариация, уникално е мястото.
Сря Юли 04, 2007 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
УНИКАЛНО.....Пирин си е Пирин........
Чет Юли 05, 2007 9:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Леле мале.. Дидо, всякакви снимки съм гледала, ама твоите са невероятни, а и панорамките добре си ги направил. Впрочем, би ли споделил с мен какъв ти е апарата?
А това впрочем е мечтан маршрут - през Яворов нагоре - Разл. Суходол, Каменитица .. и така до Вихрен. А снимките на разсъмване.. нямам думи.. всъщност откакто се качих за първи път на Вихрен имам голям мерак да съм горе на разсъмване.. но ще стане. Благодаря на теб и Speedy на разказа с картинки Very Happy
Тъкмо днес се чудих как ще ходя на работа, нали е неделя, а аз дори и един свободен ден нямам таз седмица за търчане някъде-- но вие спасихте положението.. всъщност малко късно погледнах поста, но по добре, отколкото никога Very Happy

Поздрави от мен
Нед Юли 08, 2007 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov