ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Из Мозговишко и Спанополско
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Из Мозговишко и Спанополско
Автор Съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Из Мозговишко и Спанополско Отговорете с цитат
Хвана ме Дидо в последния момент, и аз като улав /сиреч без акъл/, взех че му се навих. Smile
И познайте закъде ме зариби...естествено Пирин. И къде по-точно - на някакъв си чукар там, и заслон някъде си. Rolling Eyes
Та рано в събота, още в тъмна доба, поехме към Пирина. Към 9 часа колата стигна малко над Попина лъка и захапахме нагоре към Бански гроб и целта ни за деня - Мозговишки чукар. Оказа се доста панорамен тоя хубавец. Макар че го бях качвал лятно-есенно де. Но друго си е да го посетиш и зимно. Времето бе чудно - около обяд с малко облачета, а в по-късния следобяд дори и без грам облаци. Вятър - доста слаб и приятно разхлаждащ от голямата жега. По някое време след 16 часа, при все още високо слънце, и луната взе че се показа, и то почти пълна. В заслона бе доста уютно. Същата нощ минавахме към лятното часово време - т.е местехме стрелките с един час напред. Самата нощ бе доста светла и спокойна. Поне някъде до полунощ, докато легнахме. А рано сутринта вече беше друга "бира" - студ, сняг, силен вятър, почти никаква видимост - абе направо снежна виелица.
Така ни се осуети неделното зимно ходене до Спанополски чукар и евентуално Башлийски. Пак ще трябва да се ходи за зимно качване явно...Wink
По обяд се наканихме да поемем обратно надолу. А привечер, щем-нещем, се прибрахме пак в Мордор. В очакване на следващия уикенд ...или празници /т.е дослед 3-4 дни/ Smile

Снимките:
http://picasaweb.google.bg/NiksiTheKite/ZQFsVI#


По-здрави...и до-скитане..Cool
http://picasaweb.google.bg/NiksiTheKite

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Мар 29, 2010 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Шеметни гледки!Браво! ръкопляскания
Пон Мар 29, 2010 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасни снимки на величествените пирински чукари! Поздравления! И пътеписа е чудесен и много полезен! Благодарности!
Пон Мар 29, 2010 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ЦЦЦ
Много шумни сте били.
Разбудили сте медунчовците Very Happy

А кое е Гергиица?:


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Мар 29, 2010 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
А кое е Гергиица?:


Без много да ги оглеждам, съм взел най-дясната кота за Гергийца.
Ала сега при по-обстоен оглед по-скоро си мисля, че това е котата между Синаница и Гергийца. Самият връх Гергийца е следващата кота надясно, която не се вижда на тази снимка, а на предишната.

Но нека все пак баш специалистите по Пирин-а се произнесат де...Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Мар 29, 2010 7:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Екшпертите викашш Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Мар 29, 2010 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Екшперта - поизпечен ми се видиш съботата вечерта в лице - да нИ тъй срам от нещо? Laughing
Баба меца да не ти носи мед? Razz

Май фейвърит уан:


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Мар 29, 2010 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Е те тва се вика седмичен график.
Празно няма... Laughing



_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Мар 29, 2010 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
risto_turisto написа:
Екшперта - поизпечен ми се видиш съботата вечерта в лице - да нИ тъй срам от нещо? Laughing
Баба меца да не ти носи мед? Razz


Не бе, превъзбудих се нещо като я видях мецаната, викам айде и тука завързахме връзки ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Мар 29, 2010 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Като гледам лапичката и снегоходката до нея за контур,някое малко мече ще да е било. Laughing
Вто Мар 30, 2010 7:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
БОШУЛЕЦА



Регистриран на: 11 Мар 2008
Мнения: 24
Местожителство: СОФИЯ

Мнение Отговорете с цитат
Изпуснах го това ходене ама баирите са си тами няма да избягат.В неделя минах с колата през Клисура- Самоковско и си беше истинска зима, та представям си какво вие било горе!
Вто Мар 30, 2010 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Браво, уцелили сте пълноценно страхотното време в събота с тези приказни гледки в тази, непозната за мен, част от Пирин.

Никси, благодаря за чудесния фотопътепис, разгледах го с удоволствие.

Smile
Вто Мар 30, 2010 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Айде да се включа и аз със светкавично издание на моята купчина снимки - можете да ги видите в галерията. Времето определено ме изненада тоя път - започна зле, мъгливо, с много влага и понижена видимост, и завърши с кристален въздух и сини небеса в късния следобед.

Само да уточня, че до Мозговишко не стигнахме. Маршрутът ни започна от водослива на реките Мозговица и Башлийца (пътеката за заслон Тевно езеро). На Бански гроб напуснахме пътеката покрай реката и хванахме кафявата маркировка за заслон Спано поле. Тя прехвърля два рида, които се разклоняват от западната част на Мозговишкия рид и излиза в местността Башлийца.

Между двата рида има много голяма открита поляна, в която е разположено въпросното овчарско заслонче. Там отново напуснахме маркираната пътека и се насочихме към северното разклонение на Мозговишкия рид. По него се качихме до самия Мозговишки чукар без пътека. Склонът е клечасал, с постоянен, що-годе щадящ наклон и качва 600 м до върха.

Мозговишки чукар е невероятен връх, купчина едри каменни блокове, отвеси от север и много стръмни склонове от юг. Самият рид отдалеч прилича на гребен, тънък и настръхнал. Общо по гребена има четири коти. Едната е при отклонението на късо ридче, което се вдава на север в циркус Чаира. Другите три са нагъсто в западната част. Те са скалисти и трудно достъпни. Последните две са високи колкото първата.

Преди година нейде се бях разходил в района, но ме домързя да се катеря до последните две коти. Реших да наваксам пропуска зимно и се радвам, че успяхме да се дез-организираме с Никси тая събота. За съжаление планираната неделна разходка по двата съседни чукаря - Спанополски и Башлийски, се провали за пореден път тази зима заради калпаво време. Дано имаме късмет за тях по-нататък ...

Ето няколко гледки от района:

Башлийския циркус


Към Мозговишки чукар


Склоновете на Мозговишки чукар и Мозговица в ниското


Страховит алпийски релеф в Беговишкия циркус




Башлийски и Бъндеришки чукар, гледка над козирките


Пейзаж с пиринските мраморни върхове Вихрен и Кутело


_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Нед Яну 07, 2024 11:17 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Мар 30, 2010 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Бялата рамка на снимките определено ми харесва повече от черната.
За самите снимки и панорамите думите не ми стигат да изразя чувствата и
емоциите,които изпитвам съзерцавайки Пирина и върхарите.....6+ по шестобалната BG
Дидо,да те питам за едно красиво и остро връхче,което се спуска от втората кота на мозговишкия рид погледнато от Мозговишката порта в посока север-северозапад към Превалски чукар в долината на Чаира.
И то ли се води кота на Мозговишкия чукар или е самостоятелна чучка?
Вто Мар 30, 2010 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
А, това ридче, късо, разделя Чаира на две части. Разклонение на Мозговишкия рид е всъщност. Тия коти са условно наречени така разбира се - ако смяташ повишенията около портата, може да излязат и повече Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Мар 30, 2010 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov