ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на Раница
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 76, 77, 78 ... 86, 87, 88  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на Раница
Автор Съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
hlebarov написа:
За мен концепцията им е да се продава голямо количество не особено качествена екипировка на много хора, които я ползват рядко или по-добре никога.

И пак - изобщо не си прав, поне по отношение на дрехите. Не съм ползвал техни трекинг обувки (само маратонки), нито пък челник, термос, котки, каска и прочее други неща, различни от дрехи. За сметка на това, преди седмица се върнах от Монблан, при това по малко по-труден от най-масовия маршрут (качвахме 2000 и слизахме 3000 м. в продължение на над 20 часа) и през цялото това време бях с комплект термобельо, полар и яке на по няколко години ползване, все от Декатлон. (Резервната пухенка в раницата пак беше тяхна, а до миналата година ползвах и декатлонски панталон и ръкавици - изцяло облечен оттам). Духаше вятър, горе беше под нулата, кръвообращението на високо е малко по-бавно и крайниците на теория се оросяват по-трудно, но не изпитах никакъв студ, не се и изпотих, защото явно дишат достатъчно добре. Некачествени ли са? Не мисля, поне за тази ми скромна цел бяха идеални. Съветваш да ги ползвам рядко и по-добре никога? Защо - досега съм ги ползвал с години и не съм имал проблеми? Какви са тези твои крайни съждения?
Горното го казвам с няколко условности. Първо, най-ниския клас на Декатлон, изобщо не е за планина, на него си пише - за градска употреба. Второ, говоря почти само за дрехи, но пък - трето, предлагат и маркова екпировка - челници на Петцл, катерачна екпировка на Симонд и т.н. Четвърто, съгласен съм, че ако си намериш качествена екипировка втора ръка, това може да е по-добре от ново декатлонско, но тя все пак се предлага в някакви ограничени количества и рисковете са много по-големи.
Иначе, конкретно за раниците - не знам. Мои приятели ползват техни и не са казвали да са недоволни. Не са били и супер впечатлени, но за нещо, което струва 5 пъти по-малко от марковия си еквивалент... Като цяло, въпросът е до конкретен продукт и конкретни изисквания към него. Но не бива да се обобщава.
Сря Юли 18, 2018 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
Като цяло, въпросът е до конкретен продукт и конкретни изисквания към него. Но не бива да се обобщава.

Присъединявам се към горното и бих го допълнил с няколко щриха от моя опит. С първата по-сериозна заплата, която получих в края на студенстването ми и началото на работа в EDF (френската електрическа компания) закупих от магазин на Decathlon в Париж разни необходими за планинарството неща, всред които въже, щекa, котки, раница и др. Това беше през 1996 г. От изброените неща нищо не ме е изоставило и до днес. Преди две-три лета, след около 20 години усилена употреба, изгубих щеката Charlet Moser в Пирин (забравих я в кръчмата на завоя под Бъндерица и не я потърсих овреме, тъй че хаирлия да е който си я е харесъл и дано със здраве да броди из планините с нея). Раницата (с марка Decathlon) продължавам да я ползвам, въпреки че вече не е основната, с която ходя, а и съм я носил за някои леки поправки при обущар. Въжето може би не съм го използвал достатъчно, но все пак го споменавам за пълнота. Служило ми е дори не само в планината, но и за разни задачи в цивилизацията. Полуавтоматичните котки Camp са ми верни другари през зимата, макар и да не са особено нужни при част от излетите ми. Междувременно съм счупил или повредил доста чифтове други по-леки "котки".

Зарадвах се, когато преди няколко години се появиха магазини на Decathlon в България. Впечатлението ми от тях е, че действително са насочени предимно към потребители с по-скромни финансови възможности, което е донейде разбираемо. Не съм сигурен дали това е световна политика на Decathlon през последните години или специфично приспособяване към Източна Европа и в частност -- България. Все пак, минали са две десетилетия откакто за последно съм влизал в техен магазин във Франция и ми е трудно да направя обосновано сравнение. Та, имайте също и едно на ум, че Decathlon в България може и да не е съвсем същото като Decathlon във Франция или друга страна с относително по-платежоспособно население.

Доста неща съм купувал и от българския Decathlon и съм доволен от съотношението цена/качество. Разбира се, някои специфични неща, към които имам оправдано по-високи изисквания, пазарувам от чужбина. Несравнимо е обаче удоволствието и удобството да отскочиш до магазина за десетина минути и да си вземеш оттам каквото ти е нужно -- едва ли не в последния момент. Особено хората, които са прекарали по-съществена част от живота си по времето на социализма, биха оценили това. Впрочем, преди години Стефан Савов, когото баща ми имаше удоволствието да познава лично още от детска възраст, казваше, че търговията е първото нещо, което ще се оправи у нас. До голяма степен излезе прав, дано да продължат да бъдат потвърждавани думите му и в други сфери...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 18, 2018 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
С жена ми пазаруваме редовно от декатлон. Същевременно имаме и пълна екипировка на известни реномирани марки... В Декатлон държат изключително много на гаранцията и каквото и да се случи ти връщат парите без дори да видят какво точно им връщате.
Чет Юли 19, 2018 12:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Явно наистина съм бил малко краен. Затова от списъка с некачествени стоки трябва да изключа маратонките за 29 лева,зимното якенце, комплекта термобельо, полара и якето на няколко години ползване и всички върнати в срок продукти. И за да съм напълно честен - и чорапите каленжи, които ползвам ежедневно, както и вилицата кечуа, с която съм изял няколко консерви и още е като нова.
Чет Юли 19, 2018 9:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Това беше през 1996 г... Въжето може би не съм го използвал достатъчно, но все пак го споменавам за пълнота.


Извинявам се за офтопика, но ми се струва важно. Зависи какво точно е въжето, но по принцип, дори да са чисто нови, на алпийските им дават да се сменят на няколко години - да речем 5. Не че не съм катерил и падал на десетгодишно, но все пак, имай едно на ум.

Хлебаров, твоята ирония обезсили една страница с аргументи. Печелиш спора.
Поздрави на всички планинари и манекени.
Чет Юли 19, 2018 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Иначе имаме раница forclaz 60 и мога да кажа, че е удобна и практична. Побира триместна палатка quechua, два спални чувала от лидл, две самонадувни шалтета от юск, възглавнички, комплект за готвене за двама и някоя друга дреха. Ползваме я и като пътуваме по градовете. Имах няколко случая да се закача на врата на вагона, но и свикнах с габаритите.
П.п Сестра ми е изцяло облечена от френски декатлон и не намирам разлика между дрехите от там и тези от тук.
Чет Юли 19, 2018 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
madsnake



Регистриран на: 14 Юни 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Миналата седмица правихме едно преходче с познат и май претоварих раницата или пък самата тя нещо не ми пасва. Та, имам Ташев Tracker 55+10. Кантара показа 19.2кг. с водата. Като цяло екипировката ми е по-ориентирана към колоезденето, защото с него се занимавам по-активно. Може би от там дойде и по-високото тегло на раницата, знам ли. Както и да е. Велосипедните ми раници са Deuter Trans Alpine Pro 28 и Deuter Trans Alpine 32EL. С малко повече багаж (да кажем около 8-9кг) за дългите карания ЕL-a ми е мноооого по-удобен. Разтягам въпроса, но мисля, че е от значение. Висок съм 200 см. Чудя се има ли смисъл да го сменям този Тракер с нещо от туристическите Дойтери, които се водят EL? Или е въпрос на настройна на Тракера? Или е въпрос на много багаж за тази раница? Или е някакъв сбор от нещата? Smile Като цяло дългите ми туристически преходи, при които не ми стига 32 ЕL-a се броят на пръсти. Раницата на Ташев я имам от може би 2 години, от които 1 път я носих до Вихрен с 5кг вътре, ей така за идеята и вторият път беше описаният в началото на темата. Все си мисля, че знам как се настройва раница, но винаги има опция да греша. Дано описах адекватно въпроса си, ако не - ще допълвам Smile
Вто Юли 31, 2018 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди време мои приятели момче и момиче си размениха раниците от по 55 л. - Ташев Tracker и Deuter Aircontact, за да може момичето да продължи прехода (лек, в Родопите). Макар някои да смятат, че Ташев копира модели на Deuter, явно нещо не го прави добре, щом Deuter още не са фалирали от тази конкуренция при разлика в цената над два пъти. Laughing Laughing Laughing

Deuter макар и тежички, Lowe Alpine, Osprey и др. под. имат добри модели с регулируем гръб, които биха могли да паснат на човек висок 2 м.
Носих извесно време Osprey Kestrel 48 л. (фиксиран гръб, но има два варианта за дължина на гърба: S/M и M/L). В момента имам Lowe Alpine Airzone Trek+ 35:45 (регулируем гръб, лека) и Deuter Aircontact 45+10 (регулируем гръб, тежка, но удобна и надеждна). За сравнение теглото на Lowe Alpine Airzone Trek+ 45:55 е 1,78 кг., а на Deuter Aircontact 45+10 е 2,43 кг. Osprey Kestrel 48 тежи 1,67 кг.
Вто Юли 31, 2018 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Какво по-точно е неудобството, което си имал? Врязване на кръстния колан, притискане към гърба, жулене на презрамките или нещо различно? Почти 20 килограма са голям товар, който вероятно сам по себе си ще предизвика неприятно изживяване. Стремя се да се ограничавам до около 15 килограма. Колкото по-малко, толкова по-добре. Освен това не мога да преценя дали и как съответства конкретната раница на твоите ръст и форми. По принцип би трябвало основната тежест да се носи от кръстния колан, а презрамките да ограничават клатенето, като те може да останат и леко хлабави, да не се опират плътно до раменете. Възможно е и да има проблем с ушиването, ако е допусната например лека асиметрия. На твое място бих напълнил раницата у дома с около 15 килограма и бих изпробвал различни настройвания на кръстния колан и презрамките, за да се види може ли да изчезне неудобството.
Вто Юли 31, 2018 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
madsnake



Регистриран на: 14 Юни 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Проблемът беше, че раменете ми буквално се смачкаха. Кръстният колан не можах да го накарам да застане точно на кръста, стоеше малко под корема реално. Просто реглажа не го позволява. Байк раниците ми, които не са EL (тоест, всички без 1 Smile ) ми стоят по същият начин (кръстният колан не е точно на кръста), но там като цяло рядко теглото на багажа + раницата превишава 4-5 кг. Изключвам Trans Alpine-a 32EL, който е носил малко повече. Но пък там кръстния колан застава като хората. Имам ето този кадър от клипче, в което горе долу се добива представа как ми стои раницата. https://ibb.co/cmRmyo
Вто Юли 31, 2018 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Отговорете с цитат
Кръстният колан би трябвало да е върху горния край на тазовата кост, да е добре затегнат и да носи основната тежест, а презрамките може да останат и леко хлабави, за да не натоварват гръбнака. Може ли да се постигне при твоя ръст с тази раница?
Вто Юли 31, 2018 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:
vedrin написа:
Това беше през 1996 г... Въжето може би не съм го използвал достатъчно, но все пак го споменавам за пълнота.


Извинявам се за офтопика, но ми се струва важно. Зависи какво точно е въжето, но по принцип, дори да са чисто нови, на алпийските им дават да се сменят на няколко години - да речем 5. Не че не съм катерил и падал на десетгодишно, но все пак, имай едно на ум.

Да, напълно си прав и хубаво, че уточняваме тук това!

Между другото, понякога съм се питал съществува ли надежден начин за определяне на възрастта на алпийските въжета (датата на производство). Нещо подобно на DOT при автомобилните гуми, да речем? Ако използвам за пример споменатото въже, то е 8mm Rivory. Виждам разни номера в краищата му, но само един от тях донейде напомня за годината, в която съм го купил -- 960082. Другите два са 1731 и FN564.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юли 31, 2018 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 202
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Проверявал съм въжета на Beal . В сайта им , по номера който е изписан на въжето се разбира точния вид ,датата на производство и машината на която е изплетено.

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Сря Авг 01, 2018 8:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivvlahov



Регистриран на: 01 Авг 2018
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте другари,

Имам лека нужда от помощ в избора си на нова раница.
Като цяло съм се спрял на тези два модела Zajo.

https://www.zajo.net/bg/%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/mayen-45-magnet.p5793-13.html
https://www.zajo.net/bg/%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/lhotse-65-backpack-black.p6472-1.html

За Mayena изчетох доста положителни коментари, а и цената е доста добра.
Lhotse-то е явно нов модел на Zajo и го има в 3 различни литража (42/52/65), но за него не съм успял да намеря мнения още.

В момента основно правя преходи с продължителност до 2-3 дена, като възмнамерявам за в бъдеще да правя и 4-5 дневни преходи, но не чак толкова често. Тука идва и дилемата, че Mayena 45 е почти двойно по евтин от Lhotse-то 42, но не зная дали ще ми стигне мястото за по дълъг преход.
Между 52 и 65 -тката почти няма разлика в цената, затова остава дилемата между тези две раници. Ще се радвам да споделите мнения, ако някой вече
се е докопал и е ползвал Zajo Lhotse.

[/url]
Чет Авг 02, 2018 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Конкретно тези не съм ползвал, но за себе си зная - до 1-2 дни раницата е еднаква, от 3 до 30 пак е една и съща. Визирам дори Ком Емине.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Нед Авг 05, 2018 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 76, 77, 78 ... 86, 87, 88  Следваща
Страница 77 от 88

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov