ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планина и животинки
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Планина и животинки
Автор Съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Два вълка на връх Исполин, кон, магаре... лисици, зайци, сърни, пор/язовец. А, и крави Smile
Сря Мар 31, 2010 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Виждал е Shocked
Не е мазно и не е дебело - поне не и родопската мецана, но е трудно да се опише ...
Страх и страхопочитание ... и страх, страх ... поне не беше страх без "т" Rolling Eyes
Поне тичахме в различни посоки
После ми остана някакво възхищение

Но не го пожелавам на никой - турист или мецан Very Happy
Айде, че мугленските мецани ни чакат

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Апр 01, 2010 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Три-четири пъти.Ако около трисетина метра се брои за близо(по-близо не ми се е случвало).Чак пък "страх" Confused Да да знам-така или иначе ще се мре.И това мране може да ти се случи точно след една минута...Дали ще е прегазен(и изяден) от едно кафяво или докато пресичаш улицата срещу вас от заблеян шофьор на ЗИЛ-голяма разлика няма...
И вълци,чакали,сърни,зайци,орли и секви подобни кривоклюнести и фърчопланести и т.н.
Плюс класическите офци,кучета,кон,магаре,крава и секви подобни говеда,както и туртите,които имат навика да произвеждат баш по пътеките,та да се чудиш откъде да ги заобиколиш...
Глиган обаче нито веднъж.
Чет Апр 01, 2010 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Край Узана се оплакаха, че са смъкнати към 100 000 декара гора в последните години и няма нито мечка, нито нищо нормално вече. Вълците видях преди година-две.
Пет Апр 02, 2010 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
illegal написа:
Един път към Амбарица от Черни Осъм ни дишеше някакъв вълк, но като го видях къв е хилав се направих на мен, а той взе че се уплаши Laughing

Вълци съм виждал точно в гората под връх Амбарица.Две бройки.От северна страна като слизаш от Амбарица.След като си тръгнахме от мястото на което бяхме нощували ги видяхме изотдалеко че дойдоха и почнаха да се въртят покрай огнището....
Трябва да е било 93та-94та...
Мечки,сърни и прочие в карловския и калоферския балкан...Аз общо взето другъде и не ходя.
Всички наблюдения или срещи с подобни диви добичета са били през 90те.Напоследък горите наистина опустяха и не съм срещал нищо диво.Освен мотористите и атв-тата,но тях ги не броя.Все пак трябва да има тук таме още диви добичета,защото преди две години едно хлапе беше срещнало на пътя "Хубавец"-"Балкански рози" мечка.Баш на пътеката.Трябва да е било десетина годишно.Че пък я и снимало с телефона.Така като гледах снимката едва ли я беше снимало от повече от десетина метра.Лапето просто си решило че мечката е питомна и си има и мечкарин който някъде е отишъл и си се доближило до нея без хич да му дреме.Добре поне че случката беше минала без никакви последствия за него.
Пет Апр 02, 2010 11:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
И от медянката и от пепелянката има червеникаво-кафеви видове.Първата въобще не е отровна.От ззмии не ме е страх изобщо.В интерес на истината съм виждал змии много рядко.По-често съм виждал кожи от змии или утрепани такива,отколкото живи.
За сметка на това това лято за един следобед тамън четири броя различни покрай хижа "Незабравка".
Пет Апр 02, 2010 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
И покрай Незабравка съм виждал и по пътя от Незабравка за Добрила.По карловския балкан,като че ли по-няма.Или може би така ми се струва.
Съб Апр 03, 2010 11:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zhivik



Регистриран на: 24 Апр 2009
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От по-интересните, мечки съм виждал от южната страна на Витоша (някъде над Ярлово), както и до хижа "Ехо" - наистина се навъртат, даже имам документирано едно мече (снимката е правена близо до вр. Кавладан, някъде към 8 сутринта):



Иначе съм виждал диви кози из южната страна на Витоша (беше някъде по Е-4, около 1700-1800 м.н.в.), сърни на доста места - Стара планина, Плана, Витоша, Лозенска планина, както и всякакви пернати (орли, соколи, ястреби) - орлите главно из Балкана. Стара планина е също богата на дива свиня, мяркал съм пресичащи пътеки набързо. Вълци съм засичал (отдалеч) из Същинска Средна гора, и техни следи из Плана.

Имам спомени за една пепелянка в Люлин, на пък към Банкя от Дивотинския манастир.

_________________
Насилието е последното средство на некомпетентния.
Сря Апр 07, 2010 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Бехме си харесали едно много готино местенце между Сопот и Карлово над Говедарната и все там се качвахме.Е кво му бяха харесали и прасетата на това същото място не знам ама напоследък така го бяха разровили все едно с трактор си го орал. Twisted Evil
Но така и не съм виждал наживо такава гадина.
Сря Апр 07, 2010 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Каква услуга правим с тази тема на ловджиите и разните бракониери...Sad
Добре ги насочваме къде да вилнеят.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Чет Апр 08, 2010 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Мечка е убила човек в смолянското село Кутела
17 май 2010 | 19:46 | Агенция "Фокус"
Начало / Общини
Смолян. Мечка е убила човек в смолянското село Кутела. Това съобщи за радио „Фокус” – Смолян директорът на Областна дирекция МВР – Смолян комисар Кирил Хаджихристев. Инцидентът е станал днес следобед. Мъжът е на 65 години и е от същото село. Той е излязъл в близката до къщата му гора, където е нападнат и убит от мечка. Директорът на ОД на МВР бе категоричен, че причина за смъртта на човека е нападение от мечка. Проследени са и кървави следи до бърлогата на мечката. На мястото на инцидента има полиция, представители на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Смолян и Държавно горско стопанство – Смолян.
Здравко БЕШЕНДЖИЕВ



http://focus-news.net/?id=n1395334

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 17, 2010 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Жалко за човека. Още миналата година се говори за появилите се стръвници в Родопите, но явно и те, както и кучетата, са по-важни от хората и мерките за решаване на проблема са нулеви. Sad

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Май 17, 2010 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Лоша среща! Отговорете с цитат
Жалко за човека, наистина! Но бих искал да знам някои подробности, преди да обвинявам животното. Стръвницата яде месо, а тук не е такъв случаят. Както разбирам, тя само е нападнала, за жалост пагубно. Какво я е предизвикало? Чувал съм от овчари, които са срещали мечки, при това стръвници, че те не нападат хора. Поводът бе един трагичен инцидент под Урдините езера, баш където си бяхме опънали палатката. Посред нощ един овчар беше паднал от скалите с коня си и беше загинал. Мечката беше наръфала коня, но не и човека. Миналата година мечката, която се подвизаваше край хижа "Ледницата", беше убита, без да е стръвница. И още много други подобни случаи. Не съм защитник на животните за сметка на хората, ни най-малко. Възмутих се, когато прочетох, че собственичката на кучета, изяли дете, е осъдена на една година, а за убийство на куче ще дават пет години! Трябва обаче някакъв разум и природосъобразно мислене в отношението към дивите животни! Половин век бяхме възпитавани, че животните се делят на "полезни" и "вредни". Вредните - например вълците, трябваше да бъдат избити до крак. В резултат обаче "полезните" животни не се увеличиха. Сега се търсят всякакви поводи да се посегне и върху мечките. Ще спомена само още, че опасни мечки има и в Япония. При това бамбуковите гори, в които те живеят, започват непосредствено след последните къщи, защото в Япония обработваеми площи няма. Мен също ме предупредиха за тази опасност - мечките не ядат хора, но могат да разкъсат човека. Затова всички туристи ходят със закачени на раницата камбанка и проблемът е решен! Нима не може същият проблем да бъде решен и в България по някакъв по-цивилизован начин?
Пон Май 17, 2010 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да, интересно е какво я е предизвикало наистина. Пише, че човека брал дърва и мечката го нападнала. Иначе дали стръвниците нападат хора не зная. Think Кучетата по-добре да не ги захващаме тук, че.....

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Май 18, 2010 8:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Близо е бил до бърлогата, всяко животно си защитава територията. Обикновено нападат болни и слаби животни, но...
Вто Май 18, 2010 8:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov