ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ще преименуват връх Мусала
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Ще преименуват връх Мусала
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Ще преименуват връх Мусала Отговорете с цитат
Ами още не се бях събудил и пуснах БТВ-то да чуя що за глупости ще дрънкат тая суртин. В студиото бяха К. Маричков и един дето много ми приличаше на актьора Иван Ласкин. Темата беше ПП Странджа.


Та по едно време в края на разговора въпросния артист се изцепи със следното изречение: Не мога да цитирам точно понеже бях сънен:

актьора
- Аз сформирам комитет, за преиоменуването на в. Мусала. Не може най-високия връх да се казва близо до Аллах.

водещата
-А как ще се казва?

актьора
-Ами Васил Левски, Симеончо, Борисчо. Няма значение!

----------------------------
Само това запомних. В заключение мога да кажа:
-Да живей културата, начело с Гюрата!

За пореден път се убеждавам, че в тая държава всеки се занимава с това дето му не е работа. Daz
Сря Юли 04, 2007 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Shocked
Честно казано, като започнах да ти чета поста малко се стреснах... Но после разбрах, чичо Кирчо не може да изръси такава глупост! Успокоих се! Този човек ми е кумир и до сега не ме е разочаровал.
Аз лично не вярвам прекръстването да стане. Wink Ти поне знаеш колко е трудно. Duel
Сря Юли 04, 2007 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
А! Кирчо Маричков няма пръст в тая работа бе. Тва оня артисчето ги инициира тези комитети!
Сря Юли 04, 2007 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bojidar



Регистриран на: 27 Юни 2007
Мнения: 22
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Въпростният артист беше Иван Ласкин. Дано това не стане, че ще е много жалко.
Сря Юли 04, 2007 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Еми ще протестираме против поредното малоумие то е ясно ...
Сря Юли 04, 2007 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
bojidar написа:
Въпростният артист беше Иван Ласкин. Дано това не стане, че ще е много жалко.


Така е. Не мога да разбера тия хора защо се занасят по подобни глупави едеи. Всичко ли друго оправиха та само ги избива на щуротии.

"Близо до Бога" си е идеално име. На Балканите като се гледа релефа това е мястото най-близо до небето, респ. Господ! Следващия комитет май ще бъде са преименуваге на Балканския п-в. Confused Каква е тая дума Балкан!? Wink
Чет Юли 05, 2007 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ъхъ и тоя Иван Ласкин си е баш Йоан като гледам, какви са тия византийщини я, да вземе да си смени името и той ... Very Happy
Чет Юли 05, 2007 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Кой, Иванчо Ласкин ли?!Тоз левент не беше ли клиент на всички отрезвителни центрове по Бай Тошово време,май и за домашно насилие нещо го бяха нарочили.Явно не си е взел дозата огнена вода тоз хубостник,та затова ги плещи врели некипели.
Съб Фев 27, 2010 5:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
В България, поне от 20 години, когато разните институции не вършат нищо, а искат да демонстрират свършена работа - почват да преименуват или да именуват!
Ужасена видях, че във Фейсбук има създадена група, настояваща за прейменуване на Мусала в Тангра. Както и други безумни групи във Фейсбук и тази имаше значителен брой членове, сред които видях и мои познати, известни с отявления си шовинизъм. Нищо чудно да сътворят някоя подписка!
Съб Фев 27, 2010 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Цялата тая отвъдокеанска щуротия ,наречена фейсбук е такава
смешка,че ум да ти зайде,а що се отнася до Иванчо той ще направи само
една голяма дупка в средата на Тевното езеро
Laughing
Според мен не бива изобщо да се взема на сериозно и да се коментират
лакърдиите и мераците на всяко едно залязващо актьорче,помислило се за далечен роднина на
св.Цар Борис I Кръстител,че утре може да излезе някой и да направи комитет за преименуване на
Стара планина и река Дунав Smile На всеки откачалник ли трябва да му се обръща внимание?
Съб Фев 27, 2010 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
mihaela10 написа:
В България, поне от 20 години, когато разните институции не вършат нищо, а искат да демонстрират свършена работа - почват да преименуват или да именуват!
Ужасена видях, че във Фейсбук има създадена група, настояваща за прейменуване на Мусала в Тангра. Както и други безумни групи във Фейсбук и тази имаше значителен брой членове, сред които видях и мои познати, известни с отявления си шовинизъм. Нищо чудно да сътворят някоя подписка!
Не виждам какво лошо има в името Тангра ? Rolling Eyes
Съб Фев 27, 2010 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
"Тангра" просто не е името на най - високия планински връх в България и на Балканите и никога няма да стане такова, дори и някакви фактори да го наложат административно! Тук говорим за това, че подобни неуспешни и срамни опити за преименуване има доста много в нашата история и никаква поука не си взимаме. Както е известно - през 50-те години Мусала е преименувана на Сталин. В по - близкото минало Джангала беше Самодивски връх, Джано беше Орловец и т. н. Нищо им няма на имената "Самодивски връх" или "Орловец", но те никога не станаха имена на въпросните върхове. Може и на мен много да ми харесва някое чуждо име и да реша да се преименувам с него, но хората край мен няма да започнат да ме възприемат и да ме наричат с новото ми име. Така, че изобщо не съм казала, че има лошо в името Тангра, а казвам, че е лошо да се сменят безразборно имена на географски местности. Тангра си е Тангра - главен бог на прабългарите и не разбирам защо трябва насила да става и нещо друго!
Нед Фев 28, 2010 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Мус Аллах(място за общуване с Аллах) -добре звучи остава само на Рамадан Байрям да тръгнат орди с шалвари на поклонение ! Wink Или Дженгал (от турски език овца без агне ) какво лошо виждаш в името Самодивски връх ?? Газей ( от турската дума Гаази - непобедим !! Mad Демиркапия ??защо не Железни врата ?Сиврия (от турски остър )защо не Острец??!Положителен пример в това отношение е преименумането на Полежан(бивш Мангъртепе )името пасна идеално и се прие !!Има толкова хубави български имена на местности и върхове в Пирин -Синаница -Дисилица-Георгийца-Баюви дупки-Вихрен-Кутело-Ореляк - Безбог-Василашки чукар-Демяница-Бъндерица и много други хайде да помислим малко !! Confused
Нед Фев 28, 2010 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз по - горе обясних достатъчно ясно, че не виждам лошо в имената а в преименуването! Нека по - добре да помислим лоши ли са едни имена само за това че са турски?! Колко пъти откакто Мусала се нарича Мусала, към нея са тръгвали "орди с шалвари на Рамадан Байрам" и по каква причина толкова ни е страх, че това може да се случи?! Няма да обяснявам, че Джангал може буквално да значи овца без агне, но в този и в много други случаи името е свързано с някаква легенда, която дава неговото обяснение. Не мисля също, че Полежан е "паснал" толкова добре на Мангъртепето. Полежан в туристическия жаргон значи - "Отивам да полегна". Само си представете, че в този форум тръгвате да пишете съобщение, че през уикенда ще катерите Тангра и ще се почувствате нелепо и смешно!
Нед Фев 28, 2010 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
pinchi написа:
Мус Аллах(място за общуване с Аллах) -добре звучи остава само на Рамадан Байрям да тръгнат орди с шалвари на поклонение ! Wink Или Дженгал (от турски език овца без агне ) какво лошо виждаш в името Самодивски връх ?? Газей ( от турската дума Гаази - непобедим !! Mad Демиркапия ??защо не Железни врата ?Сиврия (от турски остър )защо не Острец??!Положителен пример в това отношение е преименумането на Полежан(бивш Мангъртепе )името пасна идеално и се прие !!Има толкова хубави български имена на местности и върхове в Пирин -Синаница -Дисилица-Георгийца-Баюви дупки-Вихрен-Кутело-Ореляк - Безбог-Василашки чукар-Демяница-Бъндерица и много други хайде да помислим малко !! Confused


Наистина хайде да помислим.Защо според теб са се наложили Вихрен и Полежан,а Острец,Гърбец и Воеводски връх не?Защо замяната на турските или по-точно тюркските имена на някои върхове се приемат от хората ,а на други не?Отговорът според мен е следният.Промяната в топонимията на планините и не само е бавен ,дълъг и естествен процес .Имена не могат да се налагат административно.Преименуване не се прави с укази.Няма нищо лошо чуждата лексика да се замени с българска,но това не става автоматично и само защото на някой му е хрумнало.След ,като дадени имена не са се наложили,това означава,че те не са били подходящи.Хората,които държат на автентичните имена не са по-малко българи от другите.Толкова ли е трудно да се разбере,че,когато името на един връх на картата се заменя с друг административно,това не означава,че върхът вече се казва по друг начин.
Имената на върховете се дават от хората,които ходят и живеят в планините,а не от книжни плъхове в
софийски канцеларии,още по-малко от псевдо артисти,които сутрин вместо кафе пият водка.
Нед Фев 28, 2010 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov