ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ще преименуват връх Мусала
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Ще преименуват връх Мусала
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Еми така е. Аз примерно въобще не одобрявам това преименуване на Мусала в Тангра. Ако ще се преименува държа да го кръстят на покойното куче на баща ми - Елза. Ако държат на цифра може и Елза 1 да бъде ... Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Мар 01, 2010 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Еми така е. Аз примерно въобще не одобрявам това преименуване на Мусала в Тангра. Ако ще се преименува държа да го кръстят на покойното куче на баща ми - Елза. Ако държат на цифра може и Елза 1 да бъде ... Cool


Присетих се за подобен случай с един ентусиаст-турист, който беше кръстил Малкия Котур(връх на Витоша) на кучето си Шаро. Пхъпхъпхъ... Laughing
Като беше зациментирал и една ламаринка на скалата с изковано име.
Пон Мар 01, 2010 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
pinchi, гледай каква интересна дискусия си заформил Very Happy

Я да видим защо да е Вихрен, като старото му, традиционно име е доста по-добро. Вихрен на мене ми звучи доста малоумно да ти кажа, както и Полежан на Мангъра ... Wink

Гледам пишеш за Яловарника - върхът се е казвал Куклите докъм 1960 година, т.е. името не е от най-традиционните, за да го даваш като пример ... Гледам пишеш и за Джангала - как точно ти прилича на пискюл тоя връх, можеш ли да ни покажеш ???

@cho - коя точно книга на П. Делирадев от 1932 показваш ?
Цитата е от речник на Пирин с автор Добри Душков издаден през 1972 легендата е разказана от местни жители през далечната 1941 подобни притчи за пискюла е чувал и Никола Миронски така че аз само цитирам тях неуспорим факт е че Душков е един от големите познавачи на Пирин или греша ? Confused И името е Дженгал !!Smile)


Последната промяна е направена от pinchi на Пон Мар 01, 2010 8:11 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 01, 2010 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Пътеводител на Добри Душков за Пирин от 1953-а няма Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Мар 01, 2010 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
pinchi написа:
Полежан ??Полегнал- Полегат ?Познах ли ? ConfusedА за Газей АБСОЛЮТНО не си прав цитата е от един от най-добрите познавачи на Пирин кой е той кажи ти ! Wink Язък че си от долината на Места чети бе момче !!! Laughing


Позна да. Полежан означава - полегат, полегнал, полегато, слабо наклонено място.
И какво общо има полегатото и полегналото с това:


Помоему нищо общо няма и твърдението ти за идеалното пасване буди смях. Къде е полегатото в тоя връх?

Това за един от най-добрите познавачи толкова ме изплаши, че си глътнах граматиката. Но, по същество. В момента ми изникват в главата две имена на писали за пирин, които твърдят че Газей идвало от "гаази", което означавало непобедим. Мисля си кой ли е по-големия познавач на Пирин от двамата. Все пак ще поиграя на тото и ще заложа на Добри Душков.

Сега, първом думата не е гаази, а гази - с едно "а". Второ, Гази означва: борец за вярата; победител; почетна титла, давана за заслуги към държавата; участник във война, ветеран. Това за "непобедим" е малко чул недочул и непроверил. Никъде Душков и който да било не дават аргумент за това си твърдение. Това е все едно някой от Рибново да каже, че Банско идва от дядо му Банко, който бил там на пазар да си купи цървули. За местната топонимията в Разложко има една много хубаво изследване на Кирил Попов от БАН. Изданието също е на БАН, но е от 70-те г. на миналия век и трудничко се намира. Айде намери го, прочети, и тогава ела да говорим какво означава Газей. Както ти самия каза: чети момче, чети. Ако беше чел, нямаше да се излагаш с идеалното пасване на Полежан, непобедими и т.н. Това ме подсеща да спомена, че Полежан е име на местност в непосредствена близост до в. Мангър тепе, но това големите познавачи на Пирин, за които говориш не са го писали, щото не им отърва.

pinchi написа:
И много Ви моля всички правилното име е ДЖЕНГАЛ а легенди за него няма или са писани след 1944 Wink или впрочем сега се сещам за една в която иде реч за Самодивските езера може би и затова се опитват да го преименуват на Самодивски връх )!!

Е няма нужда да ни молиш. Името е джАнгал, а не джЕнгал. Грешиш отново и пак ще се изложиш ако продължаваш така. Твоите познавачи са го шляпнали това "Е" ни в клин ни в ръкав. Те не само това са направили с Джангал, ама айде няма да си отварям устата. Тия познавачи са и автори на името самодивски езера тоже, и на други имена и глупости, тъй като са "познавачи". Аман от такива и мерси.

pinchi написа:
Селски ти си трай не наливай масло в огъня на Македонските души ние с теб Попова капа и Лопушанеца ще си ги "оправим" !! Wink

Ако твоето село е при Попова капа ще кажа евала, много хубава приказка, да. Оправяй си го Лопушанеца, кръщавай го Тангра, Пагане, Авитохол и там каквото ти дойде на ум, бори се за каузата си, и не давай акъл на нашите села и на македонските души кое, защо и как се нарича в Пирин. Нямаме нужда да "оправяш" в Пирин. Достатъчно са го оправили "познавачите" вече. Ай да ни оставите на мира, а!?
Предавам се край !! Laughing
Пон Мар 01, 2010 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Би ли споменал източника, където пише, че легендата е разказана от местни 1941 г.?

Добри Душков е автор на пътеводителя на Пирин от 1983 г., и е съавтор на този от 1988 г. Сигурен ли си че е писал пътеводител 1953 г. или си го измисли? По-скоро е второто. Познаваш ли се с Никола Миронски та казваш какво е чул за пискюлите?

С удоволствие бих цитирал някои писаници на Душков и Миронски. Ще видиш как сами си противоречат за доста неща, пък тогава уважаемите читатели на форума да преценят дали са достоверен източник.

Да започнем с един пример:

Цитат: ДЖЕНГА́Л (Голец) — гранитен връх (2700 м), най-южният на Полежанското било. През 1942 г. бе преименуван на Голец (Заповед № 2186, Държ. в-к, бр. 139, 1942 г.).
Източник: Добри Душков, Пирин - туристически речник, 1972 г., стр. 66.

Дали върхът е висок 2700 м няма да коментирам, но да видим какво казва Заповед № 2186, която Душков цитира.

Цитат: 182. "Джангалъ" Пирински връхъ става "Голецъ".
Източник: Министерство на народното просвещение, Заповед № 2186, Държавен вестник, бр. 139, 1942 г., стр. 5.

Защо Душков цитира както му е кеф и си сменя буквички в името на върха. Като не вярваш на местните хора, чети Държавен вестник. За разлика от Душков ти давам и чия е заповедта както и страницата на цитирания Държавен вестник. Случайно ако се заровиш да провериш да ти е по-лесничко да намериш документа. Ако пак не вярваш мога да снимам и да пльосна тук страницата с документа.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител

Последната промяна е направена от Speedy на Пон Мар 01, 2010 8:11 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Мар 01, 2010 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
pinchi



Регистриран на: 07 Юни 2009
Мнения: 83
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Пътеводител на Добри Душков за Пирин от 1953-а няма Cool
Шашнахте ме речник 1972 Shocked Спирам !! Laughing
Пон Мар 01, 2010 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Отговорете с цитат
Дидо,нищо против Елза,сигурно е било хубаво куче,щом връх на нейно име искаш да кръщаваш.
Но аз предлагам да го кръстим "Хошимин",една от покойните кози на Дядо.
Мисля,че тя заслужава това,защото беше планинар,еколог.До нож бе верна на планинарската идея.

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Пон Мар 01, 2010 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
koce написа:
Дидо,нищо против Елза,сигурно е било хубаво куче,щом връх на нейно име искаш да кръщаваш.
Но аз предлагам да го кръстим "Хошимин",една от покойните кози на Дядо.
Мисля,че тя заслужава това,защото беше планинар,еколог.До нож бе верна на планинарската идея.


Laughing Laughing Laughing
Вто Мар 02, 2010 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
koce написа:
Дидо,нищо против Елза,сигурно е било хубаво куче,щом връх на нейно име искаш да кръщаваш.
Но аз предлагам да го кръстим "Хошимин",една от покойните кози на Дядо.
Мисля,че тя заслужава това,защото беше планинар,еколог.До нож бе верна на планинарската идея.


Той Хошимин ще да е бил брадат рогат пръч Коце. Но идеята ти е добра - това преименуване ще се получи в най-добрите болшевишки традиции Wink Да не забравяме, че този връх вече е носил името Сталин, та на местното население ще му е лесно да свикне и с Хошимин Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Мар 02, 2010 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Отговорете с цитат
Беше си коза,не пръч.Но имаше една специфична брада,която дядо и баба оприличиха с брадата на Хошимин.
А като кръстим върха Хошимин,така ще се побратим с братята Виетнамци,ще привлечем виетнамските туристи.
Като кацат на летище София,няма веднага да ги отвеждаме в планината,а първо ще ги разведем из улиците на София.
Така ще решим проблема с бездомните кучета.А те от солидарност ще кръстят техен връх с името "Елза".
Обичат кучетата,и така връх с име Елза ще бъде повече уценен там.

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Вто Мар 02, 2010 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mectatelka



Регистриран на: 25 Фев 2010
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Защо ли не се коментира толкова табелата от 2007 г. с новата височина на Мусала и празниците на Върха,че и свадбите правени там,а се впускат някои в тълкования на името на върха, че и претенции за компетентност??? И аз досега на нито един празник на върха / била съм поне на трийсетина/,не съм видяла мюсюлмани. Какво ли ще стане ако всяко поколение измисля ново име и претендира за смяна?!?
Нед Мар 14, 2010 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
mectatelka написа:
.....Какво ли ще стане ако всяко поколение измисля ново име и претендира за смяна?!?


ми ще се смени името
а новите поколения няма смисъл да претендират за нищо, щото те са бъдещето Wink
Пон Мар 15, 2010 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Да, ще се смени, но по времето на кое поколение ще стане, ние не знаем. Rolling Eyes Това си е естествен процес.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Мар 15, 2010 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov