ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Триглав - върхове, скали, дъжд, градушка, мъгла...
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Триглав - върхове, скали, дъжд, градушка, мъгла...
Автор Съобщение
Галена



Регистриран на: 05 Авг 2009
Мнения: 38
Местожителство: София/Навсякъде...

Мнение Триглав - върхове, скали, дъжд, градушка, мъгла... Отговорете с цитат
Самото заглавие е в състояние да накара запознатите с района и нрава на Стара Планина и Триглав сериозно да понастръхнат. Когато иде реч за м. Май – още повече, а когато иде реч и за обикаляне като гламав по баирите при първо излизане за сезона, съвсем спокойно се дава направление за психиатър.
Smile
Като изключим леката самоирония и чувството за хумор, въпросното скитане в рамките на четирите почивни дни (06-09 май) беше повече от прекрасно (не питайте за състоянието на мускулите ми в момента, моля!), независимо от малкото, макар и определено опасно премеждие, завършило повече от благополучно...

Идеята за маршрут – част от него непознат за мен самата и отдавна желан – беше с. Тъжа – х. Русалка – Смесите – вр. Росоватец – х. Мазалат – обратно по Пеещите скали – вр. Росоватец – вр. Малък Кадемлия – вр. Пиргос – вр. Мазалат – Танас тепе – х. Соколна и по някоя пряка пътека (черен път) до с. Тъжа. И беше спазен точь в точь.

Първият ден си беше порядъчно размазване, включително и вечерта в компанията на нашите си хижари Димо и Надето, включително и първата половина на следващия, докато се носехме като народна песен в посока на Смесите. После ситуацията лееееееко се попромени вследствие на комбинацията от баир – посока подстъпите на Кадемлиите и Росоватец, заедно с доста пронизващ вятър и настъпваща мъгла. Разменихме информация с малцината хора, които срещнахме. Особено ценна беше за пряспата сняг на Росоватец, която трябваше да се заобиколи от север. Отварям скоба – точно горе мъглата беше станала изключително гъста и без това указание щяхме да берем ядове... Отделно, че само преди дни едно момче беше загинало, подсичайки снежен улей на връх Ботев. Всичко беше наред, спуснахме се безопасно, мъглата се вдигна впоследствие, видяхме накъде сме се отправили – величествена панорама, и скок-подскок започнахме да припкаме по Пеещите скали. До следващата мъгла...

Тя, обаче, в анекс със бръснещ вятър, брулещ дъжд и град. Студът е по подразбиране. И последва едно изключително елегантно изгубване и въртене в кръг... Не знам как ще прозвучи, но имах усещането, че ми беше натрит носа свише. Щото час преди това особено дълбокоумно философствах на глас как е възможно да се обърка човек на Росоватец и да се отправи към Кадемлиите, а не към Тъжа – по повод широко коментираното изгубване на голяма група деца в региона. Ами на, може! И още как...

Просто изтървахме един колец по билото – съвършено умишлено държа да отбележа, когато поехме по обозначена пътека към хижата, защото по билото беше изключително трудно да се върви в ураганния вятър и дъжд, но и край с маркировката по пътеката впоследствие! Крайно немарлива история, бях искрено потресена и не преувеличавам... Нито едно указание, нито една табела, нито една маркировка. Моята спътница - "ветеран" от Рила и обозначаването на маршрутите там, беше истински ошашкана. Отново скоба отварям – на следващия ден, когато минахме по нея на връщане, видяхме колко близо сме били до хижата, ама МНОГО близо. Спомних си групата до хижа Амбарица и техния случай. Просто асоциация... Само че абсурд, не можеш да се ориентираш в такива атмосферни условия, това е истината!

Последва телефонна атака на приятели-планинари (Стоян, Ачо) за телефона на хижата (други непланинари-приятели не биха зацепили за важността на въпроса, затова не звъня на тях, а тези пичове от една дума разбират за даден статус, без да се плюнчиш излишно) – хубаво, че имаше обхват, макар и мършав. Първият ми даде безценен съвет за маршрута, свързахме се и с хижата – стана ясно, че не чуваме камбаната, но истината е, че ако не се беше вдигнала мъглата, не съм убедена какво щеше да последва. Не че щяхме да пукнем Smile, но вероятността да се остане навън, без подслон, си беше реална. Не се сбъдна. Планината ни подаде ръка, спря дъжд, градушка, вятър. Вдигна се мъгла. Видяхме къде сме и се оправихме, макар и умрели от студ и със сигурност стресирани. Хубаво, че имаше патронче с ракия, което спаси положението. Не мога само да си спомня как се спуснахме по ръба, но това са подробности.
Smile
Не искам да захващам темата с хижата и посрещането – бях яко набрала да драсна това-онова, но не мисля, че ще бъда обективна, затова пропускам репликите си... Изводите, поредните, от грешките ми са за мен самата. И никого не бива да упрекваме, освен нас си. И да разчитаме само на себе си. Казвам го съвсем трезво, без грам ирония или друг подтекст.
На следващия ден обратно и нагоре по скалите, само че на Росоватец зацепихме на юг и нагоре – към Малък Кадемлия, оттам Пиргос и божествения Мазалат. Ох, какво драпане... Ох, не е истина и каква красота е този маршрут! Имаше още едни кандидати от хижата за същото направление, но информацията за дължината и тежестта на прехода ги отказа и отпрашиха към хижа Тъжа. Ние обаче – нъц! То затова и сега се движа като пате в паници...
Smile
Финалът, обаче, изби рибата. За пътеката иде реч и провирането и по един скален масив. Тук следва цветно аерофобично охкане, с усмивка. Не искам да „цапам” повече картината – фото-репортаж надлежно попълнен.
А, да! В заглавието освен „върхове, скали, дъжд, градушка, мъгли” липсва „разбиваща красота”. След подобно отваряне на сезона не ми се мисли какво ще е затварянето...
SmileSmileSmile
http://picasaweb.google.com/daring.rain/2010#

P.S. Стаян, ти ще получиш тикове, когато видиш изписан телефонния ми номер. И все от Триглав те тормозя, ама да не си ме зарибявал!
Smile
Но пък твоите думи по повод един друг екшън са верни – помнят се именно тези мигове. Дай Бог да са все с благополучен край.

_________________
Сърцето има доводи, които разумът не признава. Блез Паскал
Пон Май 10, 2010 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
Голям късмет сте извадили Smile Нещо с което не мога да се похваля. Почти същия сценарий се разигра на вр. Жълтец, само че мъглата и бурята се комбинираха с нощта и се наложи да има сървайвър една нощт на централното било Smile
Пон Май 10, 2010 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Направо ме разбихте - особено момента с ракийката е култов ! Laughing
Снимките са меко казано красиви. Абе, Стара планина си е Стара планина - и ние, мине се не мине, все там се мотаме.
Пон Май 10, 2010 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didipav



Регистриран на: 05 Сеп 2008
Мнения: 49
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Наистина там където сте се поизгубили е трудно да се ориентира човек в мъгла.Аз също съм си патила,но пък маршрута е чудесен и се надявам следващият път да случите на време Very Happy Хижарите на Мазалат са готини,просто трябва да сложат една табелка-но уви...Надяваме се,че ще го направят Very Happy
Пон Май 10, 2010 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ръкопляскания ръкопляскания

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Май 10, 2010 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3415
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Струвало си е, дори само заради снимките след бурята! Иначе който не е ходил по тия места, трябва да види на живо, снимките не стигат...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 11, 2010 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Галена



Регистриран на: 05 Авг 2009
Мнения: 38
Местожителство: София/Навсякъде...

Мнение Отговорете с цитат
illegal написа:
ха, един път, май беше 2005 г. месец май, тръгнахме към Купена през водохващането на Черни Осъм! Това ми беше третия опит да го кача този връх и малко преди да го стигнем, като ни залепи едно 20 минутна ужасия, та се крихме в едни кухини, но ми течеше във врата! Гърмя, трещя, вдигнах кръвно и не стигнах до Купена! Sad
Там е ужасия при лошо време Cool


Ооооооооо, Голям Купен... Голямата ми любов! Луда съм за това място... Миналата година го прецапурках сама. Тук е целия албум: вр. Амбарица - вр. Голям купен - Кръстците - Костенурката - вр. Ботев. Не че не си гледал снимки оттам, разбира се, но се изкуших.
http://picasaweb.google.com/daring.rain/TYUjBJ#
Позяпай, да се поядосваш! И не вдигай кръвното... Tooth
И не се отказвай.

Всъщност, съм изпадала в доста по-сериозни и критични ситуации. Единствено вследствие собствената ми глава, разбира се. И сега беше така. Може почти всичко да се предвиди. Само където все още ни липсва ореола на съвършенството. И слава Богу...
Smile
Важното е да не тежим нито на себе си, нито на другите. Атмосферното време никак не беше лошо, бих казала дори обратното с оглед предишен опит, тази мъничка буря не я броя, искрено! Не съм искала да „мрънкам” с това мънинко подобие на схемо-пътепис, освен леко и индиректно да предупредя и информирам за обстановката. Просто ми беше кеффффффффффффффф! И исках да споделя настроение от това размазващо сетивата място.
Smile
Към останалите включили се - благодарност!

_________________
Сърцето има доводи, които разумът не признава. Блез Паскал
Вто Май 11, 2010 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
matix



Регистриран на: 11 Дек 2009
Мнения: 110
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Правих Ботев - Добрила миналата сряда (5 май), тъкмо тръгнах да качвам Купена и заваля дъжд, със грамотевици от север, но нищо особено. Ето малко снимки за сега, иначе работя по текста Smile

http://www.flickr.com/photos/mmartinov/sets/72157624026406738/

_________________
Мартин
mmartinov.com
Вто Май 11, 2010 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Lawina



Регистриран на: 19 Окт 2008
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
"Голям Купен... Голямата ми любов!"
Емблематичен връх!Не помня на колко години бях когато ме заведоха нашите там,нито колко пъти съм го качвала,не е важно!
Последната събота и ние се качихме на х. Амбарица с намерение в неделя да го качим,ако ни допусне...Е,не ни допусна!Събудихме се в мъгла и дъжд-нищо общо с предния ден.Изчакахме все пак около час и след като дъжда спря,поехме нагоре при поносима мъгла-видимост от кол до кол.И така,почти до премката стигнахме.....и заваля,задуха,опаковахме детето(на почти 9 години) и решихме да не проявяваме излишен героизъм с цел да качим върха при дъжд,вече никаква видимост и хлъзгави скали.И така се върнахме обратно в хижата-мокри колкото си искаме.Тук е мястото да похваля хижаря Дончо,който ни пусна в личното си владение,засили печката,направи чай и даже ни сипа от неговата ракия.Нито дума против него повече!
Ех,на един от нас вече 2ри път му се разминава култовият връх,но...."Върни се,за да идеш!"
Сря Май 12, 2010 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
matix



Регистриран на: 11 Дек 2009
Мнения: 110
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На мен пък са ми симпатични. Това беше мъниче, мисля, че е пепелянка да.
Една от постъпките в живота ми, за които съжалявам е, че като бях малък заклах едно такова змийче, много приличаше на това. Бях малък тогава, може би на 13-14 г. и се разхождахме с братовчед ми и сестра ми из гората около с. Гумошник, пак в Балкана. Видях я на една крачка от мен на пътеката, настъпих главата и, взех ножа на братовчеда и ... така. После научих колко полезно и безобидно нещо са всъщност тези твари, и че трябва да се пазят.
Сега като слизах от Добрила към Карлово срещнах друго змийче, него обаче не го знам какво е. Имам предположение, но някой които ги разбира да помага:



_________________
Мартин
mmartinov.com
Сря Май 12, 2010 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
illegal написа:
matix написа:


много ги мразя тия гадини Mad Mad Mad Mad Mad Mad Shocked Shocked Shocked Shocked

това е пипиляна????
или......


я каква е шарена красавица Cool

що ще я мразиш?
ми тя не те мрази Wink
Сря Май 12, 2010 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Горски



Регистриран на: 07 Мар 2009
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Аа, много интересен пътепис, имали сте доста емоцийки Wink
Поздравления за хубавия преход!

При всяка буря на Балкана, има по един момент по време на бурята и един момент след бурята (кеф!), когато не знаеш къде си и какво се случва изобщо около теб...
Сря Май 12, 2010 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Страхотии и чудесии ръкопляскания

Живот и здраве, след две седмици и аз ще поскитам в него район Razz
Чет Май 13, 2010 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Така де...малко екшън да има Smile

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Чет Май 13, 2010 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Lawina



Регистриран на: 19 Окт 2008
Мнения: 50

Мнение Отговорете с цитат
Ха,екшъна го преживях снощи на улицата,с детето!Такъв порой и на Балкана не бях виждала!Строши ми чадъра за секунди,бяхме мокри абсолютно навсякъде,дори съдържанието на раницата беше подгизнало.На сутринта видях какви огромни клони са изпотрошени от бурята и се чудя с кой акъл сме тръгнали да се прибираме пеша!Ама,нали от акъла си патя!
Пет Май 14, 2010 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov