ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Самотраки - острова /не само/ на траките и козите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
Самотраки - острова /не само/ на траките и козите
Автор Съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Самотраки - острова /не само/ на траките и козите Отговорете с цитат
През изминалите празници в началото на месец май взехме, че отскочихме с Дидо и фамилия до остров Самотраки.
Наистина си заслужава да се посети това местенце. После за десерт на връщане посетихме и планините Кушница и Сминица, ама за тях отделно.
Идеята ми хрумна месец преди това, като скитахме с Дидо из зимен Пирин, и решението веднага бе взето. На ферибота и из острова се засичахме и с българска група от бюро Радецки, водена от Илиян /Йоги/, в която бе и активния наш съфорумник Вальо. /той предполагам също ще се отчете/. Wink
Без да изпадам в подробности /те и без това са доста в албума Smile/ пускам линка със снимкоописанията. Който има време и нерви, да гледа и да чете Wink
http://picasaweb.google.com/NiksiTheKite/_SAMOTHRAKIIsland_Greece0507052010#







По-здрави...и до-скитане.. Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Сря Май 12, 2010 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Голям камънак, голямо нещо! Гледките покрай реката ми харсаха много.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Май 13, 2010 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
За малкото време,когато островът е бил български,Фердинанд е имал план да го направи една голяма
и естествена ботаническа градина,тъй,като поради своята изолираност острова разполага с уникални по
разнообразие фауна и флора най-вече.Един господ знае на, какво щеше да прилича днес Самотраки,ако
беше останал в пределите на милата ни татковина.
Чет Май 13, 2010 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Това е интересно - за разнообразието. Аз лично не видях особено такова. Да не казвам, че фауната на острова е твърде еднообразна - подивели кози и гущери по припеците.

Въпросните пълчища от кози пък изяждат всичко, което се показва на повече от половин сантиметър от земята и като резултат острова има доста пустинен вид откъм флора. Може би влажните дерета на късите реки в северната част са по-зелени, но това е по-скоро изключение от общия пейзаж.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Май 13, 2010 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Зехте си дозата камъняк, гледам Very Happy
Тренирате за Пирин?
А колко беше билетчето за ферибота на човек. А за колата?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Май 13, 2010 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
На човек около 30 евра отиване и връщане, 100 за колата отиване и връщане. Цените се различават в отделните дни, вероятно празнични и работни.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Май 13, 2010 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Това е интересно - за разнообразието. Аз лично не видях особено такова. Да не казвам, че фауната на острова е твърде еднообразна - подивели кози и гущери по припеците.

Имаше и много овце... Wink
Чет Май 13, 2010 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Ми това е било преди 100 години все пак,но е факт,че е искал да прави дворец и градина.
Чет Май 13, 2010 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Тия кози са на острова от античността още - има нарисувани пръчове с големите звонци между краката по разни глинени делви в музея ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Май 13, 2010 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Абе брато, ти кога взе и по музеи да ходиш...уж бягаш далеч от тях, а сега Rolling Eyes. Мани, не думай за музеи, че ще ти падне реномето...Wink

Инак откъм фауна ако съм съгласен - основно кози и гурщери /дори и змиите са кът/, то за флората не съм - за мен тя си бе доста разнообразна. Разлика има както от юг - главно храстова и нискорасла сухолюбива и вечнозелена растителност, така и от север - доста по-гъста, буйна и разнообразна. Разбира се, покрай реките и крайбрежията е най-богато на растителни видове. Не съм ботаник, но в района на Терма видях и снимах доста различни представители на флората, както субтропични средиземноморски, така и характерни за умерения пояс. Силно впечатление ми направиха огромните платануси покрай реките, като някои наистина са впечатляващи. Долу в ниското имаше и орехи, череши, черници, смокини и т.н., по-нагоре бе пълно с оленадри и някакви дървета с червена кора, а над тях гори с източен дъб и буков пояс. Още по-нагоре бе пояса на глога и хвойната, а накрая и скалите. Т.е налице бяха всички растителни пояси като при нас, само че доста по-бързо се редуваха.
Аз специално съм доволен от видяното, пък за Дидо и останалите не знам..Smile

Поздрави.. Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.

Последната промяна е направена от Niksi на Пет Май 14, 2010 8:52 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Май 13, 2010 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Остров Самотраки и още нещо Отговорете с цитат
За разлика от Никси, аз реших да пътувам едва една седмица преди датата на тръгване.

Тръгнахме малко преди полунощ, в Пловдив изчакахме пътничка от Бургас и след още едно спиране бяхме в Александруполис към 8.30 часа.
Разминахме се със стачката и в 12.30 часа хванахме ферибота за острова. Там се засякохме с Никси, Дидо, Ива и Гери. Very Happy
Слязохме на пристанището Камариотиса и с автобуса отидохме до плажа Пахия Амос.
След като разгледахме столицата на острова - град Хора, пристигнахме в градчето Терма и се настанихме в хотел Орфеас.
На другия ден достигнахме до първенеца на планината - връх Фенгари.
през гората - влажно и горещо

към върха - само горещо

На връщане правихме много почивки - в гората, до едно поточе. Нямаше за къде да бързаме.
Следващия ден програмата предвиждаше да видим три водопада...
най-много ми хареса втория водопад, нищо, че е най-малък

След това разгледахме Светилището на великите богове.

Предвижихме се с ферибота до Александруполис и с автобуса до Керамоти. Настанихме се в хотел Афродита.
Следващия ден по програма бе разходка по една екопътека по река Места и мястото, където реката се влива в Бяло море.
река Места

делтата на Места

Последния ден разгледахме Кавала, древния град Филипи и изворите на Света Варвара в Драма.
Късно вечерта пристигнахме в София.
Снимките:
Пет Май 14, 2010 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
GOART



Регистриран на: 29 Яну 2010
Мнения: 68
Местожителство: БГ-SE

Мнение Re: Остров Самотраки и още нещо Отговорете с цитат
Valio написа:
За разлика от Никси, аз реших да пътувам едва една седмица преди датата на тръгване.

....Тръгнахме малко преди полунощ, в Пловдив изчакахме пътничка от Бургас и след още едно спиране бяхме в Александруполис към 8.30 часа.
Разминахме се със стачката и в 12.30 часа хванахме ферибота за острова. Там се засякохме с Никси, Дидо, Ива и Гери. Very Happy
Слязохме на пристанището Камариотиса и с автобуса отидохме до плажа Пахия Амос.
След като разгледахме столицата на острова - град Хора, пристигнахме в градчето Терма и се настанихме в хотел Орфеас.
Предвижихме се с ферибота до Александруполис и с автобуса до Керамоти. Настанихме се в хотел Афродита.
Следващия ден по програма бе разходка по една екопътека по река Места и мястото, където реката се влива в Бяло море.
Последния ден разгледахме Кавала, древния град Филипи и изворите на Света Варвара в Драма.
Късно вечерта пристигнахме в София....

Това с организирана екскурзия и водач ли сте били, или частно пътуване? Би ли ми пратил на лични малко повече инфо : откъде, как , какво и колко?
Ако това не нарушава правилата на форума, можеш да ги пуснеш и тук. Продполагам , че за доста хора би представлявало интерес. Благодарско
Пет Май 14, 2010 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Идат празници, та рекох да пусна и аз моите снимки от това ходене:

Изглед от билото при Фенгари:


Южните плажове на острова:


Всички снимки - в галерията

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 29, 2011 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение ? GPS- карта на Самотраки и/ или трак ?? Отговорете с цитат
Е някой има знае ли от къде да взема топографска GPS- карта на Самотраки и/ или трак за качването на връх Фенгари от север (село/град Терма)


ПП не знам къде е под добре да се пише на тази тема ама ще пиша и на двете места Smile
Сря Апр 16, 2014 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mediator37



Регистриран на: 14 Сеп 2010
Мнения: 198
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Ще съм благодарен ако някой ми даде следните логистични подробности за изкачването на връх Фенгари, 1-6 май го предвиждам.
От кое градче на о-в Самотраки се подхожда към изходна точка за изкачването на Фенгари? С кола ли се отива до изходна точка за да не се губи време из гюрлюците или пеша? Ако "да" , къде се паркира, че с тия кози катерещи се по покривите на колите.... Колко време трае изкачването на върха за средно подготвена група? Има ли варианти за изходната точка на тръгване или изходната точка е само една ? На връщане, четох из снимковите пътеписи, че има втори вариант за слизане през някакви водопади. Тези водопади на отиване ли се минават или на връщане? Вода по пътя? Маркировката нагъстена ли е, може ли да се отърве пътеката? И изобщо, всичко което е важно да се знае според вас, макар да не съм го питал.
Благодаря предварително!
Нед Апр 24, 2016 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov