ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за зимните условия
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за зимните условия
Автор Съобщение
pockoc



Регистриран на: 03 Май 2010
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Въпрос за зимните условия Отговорете с цитат
Здравейте,

Никога не съм ходил в Рила през зимата, а и в другите планини, освен Стара планина, но както и да е. Не съм много добре запознат с обстановката в планините по това време. Поразчетох се из пътеписите на съфорумниците за преходите им из Рила през последните няколко седмици.

Въпросът ми е колко бързо се променят условията от зимни към пролетни. Планирам ходене до вр. Мусала на 31.05.2010 и това което прочетох до тук, е, че има доста сняг. Колко може да се промени количеството сняг за ~10 дена?

Екипировка за зимно ходене имам сравнително задоволителна, но нямам снегоходки, а не съм в състояние да си набавя до тогава. Дали ще е подходящо да се ходи само с обувки?

Благодаря много!

Поздрави

_________________
..and justice for all...
Пон Май 17, 2010 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Абе не е ясна работата със снега - ето един типичен изглед от Пирин миналата година, към 15 май - Белемето, 2500 надморска - беше невъзможно движението без снегоходки. Като гледам тази година май беше с топло начало и имаше доста снеготопене. Застудяването тия дни обаче ще забави нещата ...



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Май 17, 2010 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
pockoc



Регистриран на: 03 Май 2010
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дааа, разбирам.

Благодаря за информацията Дидо. Един приятел ще ходи на 22ри на Мальовица, той ще сподели как е времето там Smile А и аз ще следя метеорологичните прогнози и информацията. Дано се позатопли...

Поздрави

_________________
..and justice for all...
Пон Май 17, 2010 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
До 2400-2500 м. снегоходки няма да ти трябват със сигурност.От там нагоре според зависи Very Happy
Успех с качването на Мусала.
Пон Май 17, 2010 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pockoc



Регистриран на: 03 Май 2010
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
До 2400-2500 м. снегоходки няма да ти трябват със сигурност


Това сигурно ли е? Защото ако сега е така, възможността да се стопи повечко сняг е по-голяма Smile

Супер! Дано да е така, че вече и отпуска съм си взел Smile

Благодаря за информацията!

П.С. Аз май го измислих - ще получа информация от първа ръка. Ще потърся информация за контакт с метео-станцията на вр. Мусала. Там хората би трябвало да знаят какви са тенденциите в близките две седмици...

_________________
..and justice for all...

Последната промяна е направена от pockoc на Вто Май 18, 2010 9:49 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Май 17, 2010 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladoniki



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 22
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Добре си го замислил. И аз съм мераклия за Мусала, но ще чакам лятото, когато условията са по-добри. Smile Какъв е маршрутът за вр. Мусала - от хижа Мусала ли е най-добре или има и други възможности?
Пон Май 17, 2010 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladoniki написа:
от хижа Мусала ли е най-добре...?

Да.
По-натам и от другаде.
Идва от самосебе си. Wink

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Май 17, 2010 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pockoc



Регистриран на: 03 Май 2010
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Моето ходене започва от 7те езра, та Мусала ще я атакувам от х. Грънчар. Не съм го изкачвал от тази стрна, винаги по конвенционалния метод от х. Мусала. Ще е интересно, само времето да е хубаво. Слънчице да има и снега да е малко...

_________________
..and justice for all...
Вто Май 18, 2010 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Щом ще качваш Мусала откъм Грънчар, към края на месеца има вероятност и без сняг да се качиш по южния склон към върха.

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Май 18, 2010 1:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
pockoc



Регистриран на: 03 Май 2010
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Оооо, идеално! Южната страна е изложена на слънце, когато има такова, през по-голямата част от денонощието в сравнение със северния. Звучи логично да се изпарява снега по-бързо... Дано да мисля правилно Smile

_________________
..and justice for all...
Вто Май 18, 2010 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
По южния склон го беше отвяло (снега) още преди 2 месеца Very Happy
Чет Май 20, 2010 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pockoc



Регистриран на: 03 Май 2010
Мнения: 6
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Интересно, това добре звучи. Това ме успокова, поне за този участък. За другата част ще видим.
Благодар!

_________________
..and justice for all...
Чет Май 20, 2010 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
whitefeather



Регистриран на: 24 Май 2010
Мнения: 23

Мнение Отговорете с цитат
Ако ползваш услугите на сайтовете weather.com и snow-forecast.com, ще си горе-долу в крак с времето.
А иначе, сняг на Мусала е валял и август месец, така че това с "отвения" южен склон е по-скоро пожелателна прогноза, поне що се отнася до месец май, особен тазгодишния такъв, когато имаме пролет, като пролет.
Вчера слезнахме от Страшното езеро, като се отказахме точно заради резките промени във времето, а бяхме планирали преход до з. Орловец. До обед видимостта варираше 10-100 метра и в много редки интервали малко повече, а иначе снегът е хлъзгав и мокър, като снегоходките са по-скоро излишни. Въпрос на вкус, както се казва. Smile
Следващата седмица ще бъде топла, но мъглите така или иначе ще си останат. Сезонът е такъв в момента. И още млако за резките майски промени и приумици на майката природа - в събота срещу неделя наваля около 10 см. нов сняг, както беше около 10 над нулата цял ден. Задължително се мажете със слънцезащитни кремчета. Аз пак не го направих и пак изгорях като стой, та гледай. Very Happy

Ето и два фотоса за обстановката на з. Страшно езеро на 23-ти:





Сняг си има, има и ентусиасти бордисти и скиори още горе, което може би е ориентир за покривката. Smile


Поздрави!
Пон Май 24, 2010 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladoniki



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 22
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pockoc, ходи ли до Мусала? Smile
Сря Юни 02, 2010 8:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ferdi_mruvkata



Регистриран на: 27 Авг 2009
Мнения: 640

Мнение Отговорете с цитат
vladoniki, това на аватара ти пикел ли е или кирка Very Happy гледам че жилетката е като ан пътен работиник ама знае ли човек, може твао да е новата мода за по високо Smile
Чет Юни 03, 2010 12:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov