ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Момина скала и наоколо
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Момина скала и наоколо
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Момина скала и наоколо Отговорете с цитат
Не бях ходил от 2 години в района на Момина скала, макар че е много близо до Пловдив и само на час пеша от с.Храбрино. Ето малко вчерашни снимки от района на Момина скала, Димитринино кале, микроязовира, гледки от скритата пътека за параклиса св.Никола, каньона на Градечката река, с.Храбрино и др(снимките се увеличават):





































Всички снимки тук: http://cid-cc7004160c28aa6e.photos.live.com/browse.aspx/Momina%20skala

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Юни 26, 2010 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stoian stoikov



Регистриран на: 08 Май 2010
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
А как точно се стига до местността ?И има ли каде де се остави кола в село Храбрино?
Съб Юни 26, 2010 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
В Храбрино няма "паяци", остяваш си колата, където решиш, че няма да пречи. Като подминеш чешмата, по улицата нагоре покрай реката може да отидеш до някъде с кола, по-нагоре има друга чешма. Всъщност това е посоката, по която трябва да поемеш, маршрута за х.Здравец. Има на места табели и жълта маркировка. По някое време минаваш реката по дъска. Скоро след това иам разклон, продължаваш покрай реката, после стигаш водохващане. В ляво минава пътеката и започва да се катери по склона. Следваш я чак докато стигне един параклис св. Богородица. После пътеката минава между два имота и излиза на разклон. В дясно в шубрака има чешма, но не се вижда. Ослушай се, ще я намериш. Този разклон продължава поне по 4 пътя. Изоставяш пътеката за х.Здравец и хвашаш напред по коловозите на затревен път. От там се виждат скалите вече. Не след дълго излизаш до язовирчето.
От тук обхождайки язовирчето продължаваш по пътеката към Момина скала, после към къщата на човека, който е правил язовирчето, пътя, имотите и къщата наблизо. Не знам дали още е жив, не ходих сега. Преди няколко години говорих с него, разказа ми как е правил всичко. От там може да се отиде на отсрещната площадка, която на снимките е с кръст отгоре. В задния и край са жалките останки на Димитринино кале, забравено от всички, дори от иманярите вече. Всъщност почти нищо не е останало, само основи скрити в шубрака. Не си струва да се ходи, има и змии. Ето стара снимка:



Като се върнеш към язовирчето, под него ако тръгнеш косо надолу, все едно да слизаш в дерето, може да намериш началото на пътеката, която води до параклиса св. Никола. Има в началото и няколко дървени колчета. От там нататък пътеката е ясна и без проблем стигаш за половин час параклиса. Намирасе на склона под онази скала:



Нищо интерасно освен гледките от пътеката към скалите и каньона. След параклиса пътеката става по-неясна и катери нагоре, не съм ходил до края да видя къде излиза. Разклонение на пътеката, на серпрнтини слиза в реката долу. Там също няма нищо интересно, реката тече с малък наклон и няма големи водопади. Проверявал съм до някъде и в двете посоки.
Пътя който води до язовирчето продължава нагоре, покрай поточето, което пълни язовирчето. Има и чешма на него. Малко по-нагоре в дсно се намира каменна площадка, която ми е любимо място за наблюдение на района. От там съм правил едната панорама. Обикновено се заседявам повечко. Wink
Пътища и пътеки, наблизо разни. При груба грешка, най-много да слезнеш в съседното село Извор. Wink Това е в общи линии.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Юни 27, 2010 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stoian stoikov



Регистриран на: 08 Май 2010
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за информацията.Преди малко се върнахме от там .Мястото е меко казано уникално.Странно е че много малко хора знаят за него ,а е само на 13-14 км от Пловдив.По-късно ще пусна и аз снимки.

Ето и обещаните снимки:

http://picasaweb.google.com/stoyanstoykov/RbYiXB#


Последната промяна е направена от stoian stoikov на Нед Юни 27, 2010 7:34 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Юни 27, 2010 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Линка не работи:

404 NOT_FOUND
Заявката не може да се обработи.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Нед Юни 27, 2010 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stoian stoikov



Регистриран на: 08 Май 2010
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
При мен се отваря пробвай пак.
Нед Юни 27, 2010 7:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Брей, момичето почти скочило от скалата! Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Юни 28, 2010 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stoian stoikov



Регистриран на: 08 Май 2010
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
ХАХАХАХА на 30 см под краката и има площадка, но умишлено не я снимах.Twisted Evil
Чакам идеи за друг лек(или не толкова) маршрут наоколо.
Вто Юни 29, 2010 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Можеш да се разходиш до Сливовдолско падало. Виж, има теми във форума.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Юни 29, 2010 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stoian stoikov



Регистриран на: 08 Май 2010
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
Там бяхме преди месец.Като стана въпрос за водопади, знам че има малък водопад някъде над бачковския манастир , но не можах да го намеря ако имаш инфо давай Smile
Сря Юни 30, 2010 6:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Много интересно място, наистина! И аз не го знаех, макар че от Храбрино на х. Здравец сме ходили сумати пъти! Снимките на скалите и панорамите са прекрасни! Поздрави!
На Стоян мога да препоръчам един кратък маршрут на близо, който аз много харесвам, но ходя по него на пролет, когато още не е много разлистено и се виждат прекрасни гледки към ждрелото на Чая. Маршрута е Асеновград - х. Момина сълза - Бачково. Писах за този маршрут тук в темата "Мрачни, но все пак пролетни снимки от два кратки похода". Ако се интересувате - ще ви обясня пътеката!
Сря Юни 30, 2010 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
stoian stoikov написа:
Там бяхме преди месец.Като стана въпрос за водопади, знам че има малък водопад някъде над бачковския манастир , но не можах да го намеря ако имаш инфо давай Smile

Като отидеш на Бачковси манастир, над сергиите отгоре в двора мисля имаше едно табло. Там трябва да пише, но е наблизо. Ако е само до там, не си струва. Иначе близо до Пловдив други интересни места не знам и не съм познавач на Родопите. Ходя там само ако нямам време и възможност да отида в Стара планина. Така че и на мен ще ми е интересно, ако има наблизо нещо хубаво за гледане за еднодневка.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юни 30, 2010 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stoian stoikov



Регистриран на: 08 Май 2010
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
малко есенни снимки на момина скала
МНого оригиналана идея за плашило Confused

















http://picasaweb.google.com/stoyanstoykov/WSSQLI#[/url] Целия албум
Нед Ное 07, 2010 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
notna1972



Регистриран на: 08 Ное 2010
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,интересно място ще се окаже тази "Момина скала".
Ако и можеше да разбера със сигурност как да достигна до нея...
Много противоречиви описания,надявам се stoian stoikov,да напише подробно описание.
А аз предлагам,в този регион ,тази разходка:
http://www.planinari.info/index.php?option=com_content&view=article&id=142:2008-05-02-00-00-00&catid=50:2010-03-09-12-21-08&Itemid=76 ,правил съм я,много съм очарован.
stoian stoikov,чакам описание,моля!
Сря Ное 10, 2010 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stoian stoikov



Регистриран на: 08 Май 2010
Мнения: 46

Мнение Отговорете с цитат
notna1972 написа:
Здравейте,интересно място ще се окаже тази "Момина скала".
Ако и можеше да разбера със сигурност как да достигна до нея...
Много противоречиви описания,надявам се stoian stoikov,да напише подробно описание.
А аз предлагам,в този регион ,тази разходка:
http://www.planinari.info/index.php?option=com_content&view=article&id=142:2008-05-02-00-00-00&catid=50:2010-03-09-12-21-08&Itemid=76 ,правил съм я,много съм очарован.
stoian stoikov,чакам описание,моля!

Чети малко по-нагоре. mislesht е дал описание ,от което аз по-подробно и точно не мога да дам.А иначе мястото е интересно наистина и малко познато на пловдивчани ,което лично за мене е странно(намира се само на десетина километра от Пловдив и е по пътя за хижа Здравец)
Сря Ное 10, 2010 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov