ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До Заврачица през Темно езеро. До Радуил през Гърмящото езер
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
До Заврачица през Темно езеро. До Радуил през Гърмящото езер
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение До Заврачица през Темно езеро. До Радуил през Гърмящото езер Отговорете с цитат
Как опраших клекО по Студения рид и по радуилско и как тествах колената на макс.

Ето я и сводката на расодката Very Happy :
Ходенето почна от х-л Олимп в събота 08.30. Минах през Чакъра - Ванката го немаше - беше оставил един пазач - големиО катанец на вратата. Хапнах набръже и гонен от съмнения за дъжд се опнах към Сладката вода.
След нея поех нагоре по пътеката за х.Мусала.
Ползвах първия възможен камънарник и се качих на Шатър. Снимка от него към поляната над Чакъра "Шугавите":

Отстрелях и Ястебец на тръчанье:


... и продължих нататък - посока премката преди Дено и после по реброто директно към същия. На качване по стръмничкото ребро към Дено понаправих някоя и друга снимка - към Саръгьолските езера:


След като качих върха продължих към Сфинкса - снимка от него:


След Сфинкса отидох до началото на Студения рид и тука ме блъсна в очите гледката към Манчо и Темното езеро в близост:


слязох до езерото:


Времето се опитваше да си покаже рогите, но устоя на напъна и се запази състезателно - ту сянка ту слънце.
Хапнах на езерото, полюбувах се на гледката към Манчо и тръгнах към билото на Студения рид подсичайки.
Стигнах до билото, следвах го малко и почнах да слизам посока х.Марица. Слизането беше тежичко, като се случи и да помогна в опрашването на клека там.
След едночасово слизане се озовах на х.Марица, където спущих 2 Croc в компанията на хижаря - поразпитах го за пътеката посока х.Венетица, дадох почивка на колената, и час по-късно поех към х.Заврачица. Там имаше традиционна сбирка в памет на трагично загинал в Алпите бивш хижар.
Послушах на живо по някоя и друга къде планинарска, къде стил "Черно фередже" песен и опнах краците за нощна почивка.

На другия ден, в неделя, се качих на билото към Мустачал /Заврачица/.
Приятно беще ходенето там по заравненото било в началото. После имаше едно спускане по едно закачливо склонче след в.Мустачал посока седлото преди в.Мусличал.


Целта на това ходене беше непопулярното езеро "Гърмящото"


Е слязох до него, полюбувах му се и за да не изневеря на предния ден пак се набих в клекО, но този път яко - по една изоставена и обрасла пътека, която от средата до към р. Ибър въобще я нямаше. Абсолютна клекова глиганиада. Поне беше на слизане... Laughing
Много ми олекна като слязох до реката - утолих жаждата на нея и поех дългото мааане към Радуил по пътя, който идва от "1900". Красива долина, буйна река, красиви склонове със скали и дървета. Даже видях Радуилското пръскало Laughing :

Малко за статистиците - първия ден 24 километра и 1960 м. сумарна денивелация качване.
Втория ден 21,5 км. и 1910 м. сумарна денивелация спускане.
Баси говедото съм станал
Shocked

Всичките снимки в Пикасата

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Пон Юли 05, 2010 10:48 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Юли 04, 2010 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
По Студеното дере ли слезе, че не мога да преценя от снимките? Аз миналото лято след като се бутах продължително из клека на дерето, накрая слязах по (в) реката до водохващането.
Относно пътя от Радуил - може ли да се качи донякъде нормална кола, или пеша още от началото?

Поздрави

Антон
Пон Юли 05, 2010 8:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
По-скоро се е спуснал по обратния склон - в посока изток по едно леко странично ребърце и директно към х. Марица.
Антон, към края на снимките го има и пътя и можеш да прецениш дали става за кола или не.

Много добър маршрут и оденье, Ристе. Само така.

На пътеката от х.Марица към Орището /между Мусличал и Мустачал/ ли викат Войнишката ?
Като гледам, май вр. Мусличал го наричаш Чемберлия, а явно ез.Чамберлия е Гърмящото езеро.

По-здрави...и до-скитане Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Юли 05, 2010 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Браво Ристе! Време е и аз вече да направя един Рилски обход.
Пон Юли 05, 2010 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение До Niksi Отговорете с цитат
Видях аз пътя, и на едната снимка не ми хареса за кола, та затова попитах докъде може да се стигне, защото не знам снимките в коя му част са правени.
Пон Юли 05, 2010 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Niksi написа:
По-скоро се е спуснал по обратния склон - в посока изток по едно леко странично ребърце и директно към х. Марица.
Антон, към края на снимките го има и пътя и можеш да прецениш дали става за кола или не.

Много добър маршрут и оденье, Ристе. Само така.

На пътеката от х.Марица към Орището /между Мусличал и Мустачал/ ли викат Войнишката ?
Като гледам, май вр. Мусличал го наричаш Чемберлия, а явно ез.Чамберлия е Гърмящото езеро.

По-здрави...и до-скитане Cool


А, Кольо, дай да видим първо кой връх наричаш Чемберлия ???

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 05, 2010 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Мммммм, много хубаво езерце Smile Приходи ми се по онзи край на Рила Cool

Явно рилския клекинг е бил на мода тоя уикенд... аз го практикувах от Смрадливото към Тиха Рила. А пред нас с половинката се движеше група от 120 Shocked души от МЕИ. Тия лели как са го минали тоя клек, бедна ми е фантазията. Пътеката е ей така:
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs020.snc4/34372_412785769249_666404249_4323481_914894_n.jpg
Пон Юли 05, 2010 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Антоон има набито око.
Пътя в първата половина от Радуил на горе е по-зле, отколкото втората половина. Реката е преливала на няколко места и е "пипнала" пътя. Но той явно е правен много добре, та е устоял. На 1300м. /на първото водохващане/, дето е микровец "Ибър", имаше качили се джипки и хора си пиеха питиетата и мезеха. По-нагоре имаше и една жигулка - или гъбари, или бракониери. Та съвет - или със соц-коли или с джипки нагоре.

Антоон, хижаря на Марица ми разправя за твоето паметно спускане по Студеното дере до водохващането по реката.
И аз бях слушал, че там е отровно слизането и за това слязох по едно по-слабо изразено /дето Никси спомена по-горе/, но с много малко клек ребро, директно на х.Марица, което е посока строго изток /снимах го на другия ден от Мусличал/:

А слизането от Гърмящото езеро - препоръчвам да се случи по подсичащата Мусличал пътека към водохващане "1900" на р. Ибър. Т.е. в ЮИ край на езерото се хваща и следва тази посока. По-късно постепенно прави завой на И и после С стига до въпросното водохващане, където е и края на пътя от Радуил. Мойта глиганиада по изоставената пътека не я препоръчвам. Още се секна в жълто. Very Happy

ЪЪЪ - поправям се - в.Чемберлия е по на север. Гърмящото езеро под в.Мусличал.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 05, 2010 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Мммммм, много хубаво езерце Smile Приходи ми се по онзи край на Рила Cool

Явно рилския клекинг е бил на мода тоя уикенд... аз го практикувах от Смрадливото към Тиха Рила. А пред нас с половинката се движеше група от 120 Shocked души от МЕИ. Тия лели как са го минали тоя клек, бедна ми е фантазията. Пътеката е ей така:
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs020.snc4/34372_412785769249_666404249_4323481_914894_n.jpg

От Смрадливото езеро надолу към Тиха Рила започва една пътека, но много скоро (при едно изворче) се разклонява. Тази директно надолу е доста обрасла - предполагам за нея става дума. Другата, която върви малко по диагонал си е съвсем наред.

Ристо, имаш ли представа откъде идва името на това Гърмящо езеро?

Поздрави.
Вто Юли 06, 2010 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
мммхм, същата... вденахме после, че има и по-чиста пътека, ама се повлякохме подир групата Confused
Вто Юли 06, 2010 10:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
мммхм, същата... вденахме после, че има и по-чиста пътека, ама се повлякохме подир групата Confused

Трупаме безценен опит, който някои споделяме на точното място. Все още има полупроходими пътеки през клека. След до 5 години ще са абсолютно непроходими, но ще ги знаеме и няма да се набиваме в тях.
В картата за Гармин, която Дидо и сие правят на планините, изрично за такава пътека упоменават че е изоставена или друго подсещащо, че не е препоръчително да се ходи по нея.


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Юли 06, 2010 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Има и друг вариант - нека се ходи и по тези пътеки, за да не се забатачат хептен.
Така малко или много, ще се поддържа някаква проходимист, макар и мижава (така да се каже) Wink

Инак ще останат само стандартните пътеки-магистрали.

По-здрави...и до-скитане Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Юли 06, 2010 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, в тоя ред на мисли ми хрумна нещо - нали си вегетарианец ??? Клека може да се окаже ценен източник на хранителни вещества за вегетарианеца ... И ако е така - ще решим от раз проблема с обрастващите пътеки Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 06, 2010 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
...
Ристо, имаш ли представа откъде идва името на това Гърмящо езеро?
...

Ми не Oops
Трее да питам хижаря на Марица или някой дет го подозирам, че е бракониер.
Май при втория е истината.

Niksi написа:
Има и друг вариант - нека се ходи и по тези пътеки, за да не се забатачат хептен.
Така малко или много, ще се поддържа някаква проходимист, макар и мижава (така да се каже) Wink

Инак ще останат само стандартните пътеки-магистрали.

По-здрави...и до-скитане Cool

Шепа ентусиасти с авантюристичен дух са крайно недостатъчни за целта.
Пък и повечето такива пътеки са в парк/резерват, та едва ли...
Зимно. Чатнах!

dido написа:
А, в тоя ред на мисли ми хрумна нещо - нали си вегетарианец ??? Клека може да се окаже ценен източник на хранителни вещества за вегетарианеца ... И ако е така - ще решим от раз проблема с обрастващите пътеки Very Happy

Баш в момента храненето може да е на 100% през всички отвори - с тоя цъфтеж... Shocked

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Вто Юли 06, 2010 1:07 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Юли 06, 2010 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
А, в тоя ред на мисли ми хрумна нещо - нали си вегетарианец ??? Клека може да се окаже ценен източник на хранителни вещества за вегетарианеца ... И ако е така - ще решим от раз проблема с обрастващите пътеки Very Happy


Laughing Laughing

По тая под Смрадливото личаха някакви опити за поддръжка - тук-таме отрязан клон, разчистени коренища... ама слабичко. Скоро ще се забатачи напълно, особено при условие, че има и читава алтернатива.
Вто Юли 06, 2010 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov