ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
С Вальо до Гредаро - 26 юни 2010

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
С Вальо до Гредаро - 26 юни 2010
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение С Вальо до Гредаро - 26 юни 2010 Отговорете с цитат
На 26, в края на юни, с Вальо спонтанно решихме да посетим хребета Гредаро в Пирин. За тези, които не са го заглеждали - той се отделя на северозапад от Муратов връх и отделя две езерни групи - Влахинските езера и Гергийските езера:

Ето го сниман преди няколко години от Муратов връх, вдясно Влахинските езера:


... и преди 2 седмици, от Влахинския превал:



Тръгнахме от хижа Вихрен, доста късно - към 10:30-11:00. То беше ясно, че ще е мъгливо и дъждовно - за къде да бързаме Smile Над Муратовото езеро хванахме към Влахински превал и по камъни и бетонирани преспи неусетно се качихме на превала (ок. 1:30 часа от тръгването). Оттам тръгнахме да подсичаме стръмния сипей под Муратов връх към началото на рида. От сипея досами Муратов връх няма и 20 минути качване, но тази скалиста пирамида не ни влизаше в сметките за деня.

Обърнахме му гръб и подхванахме на северозапад Гредаро. В началото има една стръмна чучка, която може да се подсече без грижи. Ние нали сме тъпи и упорити - решихме през чучката, за разгрявка. Тя е малко каменисто-скалисто-клечиста, но не ни се опря:



Слизането от чучката надолу към премката си е чиста загуба на височина, но няма как. Следва тежката част от маршрута - траверса от премката към връхната точка на Гредаро. Участъкът там е скалист, с нестабилни едри стърчащи камъни, гарнирани с малко клек. Вдясно към Влахински езера са най-често отвеси, вляво към Гергийски - клек, тревен склон и скали тук-там.

Камъните се заобикалят или откатерват, внимателно - да не ти се изсипят на главата, клека просто не му се обръща внимание. Целият пасаж е около 1 км и отнема около час, час и нещо. Нещата изглеждат долу-горе така:









След като се премине най-отровната купчина камъни, се излиза на една билна гърбица досами връхната кота. Оттам нагоре вече е песен - 5 минути до връха по тревен склон. Вдясно преди гърбицата има много удобен тревен улей, по който може да се слезе надолу към Голямото Влахинско езеро, респективно да се качи Гредаро. Ето така изглежда последния участък до върха:



От Гредаро се открива страхотна панорама към околните езера. Всъщност това май е единственото място, от което се виждат трите големи Гергийски езера заедно - за голяма моя изненада:





На връщане слязохме по въпросния тревен улей. Подсякохме скалистата част на Гредаро в посока Влахинския превал, високо над сипея, без да слизаме до Големото Влахинско езеро. Пресякохме пътечката през Гредаро между двата циркуса и след кратко качване по една добре трасирана с червени точки и пирамидки пътека излязохме на Влахински превал. На превала се пробвах да направя 2-3 кълбета по една пряспа надолу, отскочихме до Разлог да си снимам шийните прешлени и след това се отдадохме на разгулно ядене на Бански суджук и шопска салата на кръчмата пред Бъндерица.

На другия ден - неделя, тръгнахме от Тодорова орница с идеята да се разходим по едно ребро посока Малкия Мангъртепе от Валевицата, но времето се обърка. Вместо това се отбихме до езерата из Валявишкия циркус. В мъглата изглеждат много красиво - ето един изглед на Големото:



Всички снимки можете да видите в галерията

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Пон Яну 08, 2024 4:50 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юли 06, 2010 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Е па защо кълбета бе Дидо,тия снежни езици не се ли преодоляват със седалищните мускули Very Happy
Нещо си сменил тактиката........Евала за "расодката" и готините кадри
Вто Юли 06, 2010 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз принципно ги пускам по подметки, все едно със ски. Ама тоя път дойде къса пряспата и като свърши снега почнаха кълбетата ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 06, 2010 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ами аз принципно ги пускам по подметки, все едно със ски. Ама тоя път дойде къса пряспата и като свърши снега почнаха кълбетата ... Very Happy

Blink
Пази колената, брато - те баш така се прецакват най-често.
Безаварийно.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Юли 06, 2010 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Гледай ти - гимнастик си го давал значи.. Wink
Задни кълбета успя ли да направиш...или само напред си го давал ? Laughing

Ристе, какви колена бре - той без врат да остане.
Майтапа настрана - другия път по-яваш.

Инак предвид времето добре сте се разтъпкали. Вальо гледам напоследък доста си го заразил с този Пирин
Smile

П.С: Така де - няма само аз да се правя на акробат (райдър)... Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Вто Юли 06, 2010 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
Няма за какво да казвам, че сте направили чудесна разходка, това си го знаете, но описанието е така добре направено, че това ме кара да повторя качването на Гредаро , но по затревения улей от Влахински езера към връхната му точка. Особено ме впечатли гледката към трите Гергийски езера-заслужава си драпането.БЛАГОДАРЯ,dido , продължавай да даваш подробна информация, моята група винаги я ползваме. Croc

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Вто Юли 06, 2010 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Мдам. Гредаро предлага едни от най-качествените гледки в Пирин. Лани като ходихме там случихме много хубаво време и се съдрахме от снимане. Добре сте разходили, но минаването по ръба си е голяма мъка. Как сте се справили не знам. Веднъж се пробвахме по него, но заорахме в стръмнините гарнирани с камъни и клек се отказахме предвид риска от някоя беля.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Юли 06, 2010 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Ооо, изкефих се Croc
Вто Юли 06, 2010 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Балкана



Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 162
Местожителство: на душата завинаги на Балкана-тялото днеска тук утре там..

Мнение До щастливците.... Отговорете с цитат
Благодарим ви, че не запазихте тази красота само за себе си !
И ние си "отчупихме" малко от нея, за сега само чрез съзнанието си. Надяваме се някой ден да го предоставим и на останалите си "сензори"

"......
И само человекът — създание разбито,
препълнено със грижи, от страстите надвито,
час мирен не нахожда въз теб да фърли взор,
да дъхне твойта свежест и тишина, и сладост —
участие да земе в нетленната ти радост
и празничния хор......"
И.Вазов

Всичко най ............
Вто Юли 06, 2010 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Галена



Регистриран на: 05 Авг 2009
Мнения: 38
Местожителство: София/Навсякъде...

Мнение Отговорете с цитат
Наака... опсссс!... Cool ритнах петалата от удоволствие!
Smile
Тези дни мислех да забия към Пирин. Изпушила съм вътрешно, имам нужда от Планина.
Само където възнамерявах да съм сама - да не тормозя никого с моя "мравешки" ход, а и изобщо мразя тормозенето, обаче като чета последните "репортажи" и колко сняг има още...
Уникални снимки и информация, благодаря!
Дори идея си нямате на колко хора сте помогнали индиректно. Удоволствието отделно.

P.S. Speedy, твоята книга съвсем я изкълвах. Де да имаше и такива снимки, ама пусти спонсори... Следващата!
Smile

_________________
Сърцето има доводи, които разумът не признава. Блез Паскал
Сря Юли 07, 2010 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Галена написа:
P.S. Speedy, твоята книга съвсем я изкълвах. Де да имаше и такива снимки, ама пусти спонсори... Следващата!


Да, цветните снимки вдигат цената, а спонсори се намират много много трудно. Сега пък, в кризата, хептен Sad Иначе следващата е в напреднал стадий. Wink

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Юли 08, 2010 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Хубав уикенд. Беше облачно, но не валя. Laughing
Speedy написа:
... но минаването по ръба си е голяма мъка. Как сте се справили не знам. Веднъж се пробвахме по него, но заорахме в стръмнините гарнирани с камъни и клек се отказахме предвид риска от някоя беля.

Поне за мен бе голяма борба с клека, но се справих. Като гледам снимките на Дидо, в които съм "позирал", какви отвеси са около мен... Shocked Отгоре по ръба не изглеждаше толкова страховито.

Моите снимки:
Чет Юли 08, 2010 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Valio написа:
Хубав уикенд. Беше облачно, но не валя. Laughing
Speedy написа:
... но минаването по ръба си е голяма мъка. Как сте се справили не знам. Веднъж се пробвахме по него, но заорахме в стръмнините гарнирани с камъни и клек се отказахме предвид риска от някоя беля.

Поне за мен бе голяма борба с клека, но се справих. Като гледам снимките на Дидо, в които съм "позирал", какви отвеси са около мен... Shocked Отгоре по ръба не изглеждаше толкова страховито.


А бе който му се е померил на тоя ръб знае за какво иде реч Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Юли 08, 2010 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov