ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Dolomiti di Brenta 2010

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Предишната тема
Следващата тема
Dolomiti di Brenta 2010
Автор Съобщение
GORNATAOL



Регистриран на: 19 Юни 2009
Мнения: 15
Местожителство: София

Мнение Dolomiti di Brenta 2010 Отговорете с цитат
Здравейте приятели... SmileДа разкажа и аз за пътешествието което направих това лято...
Планувано отдавна в съзнанието ми но осъществено някък трудно Smile т.е с трудности които не бях планирал...т.е скъпи трудностти...

И така целта DOLOMITI DI BRENTA и естествено VIA FERATTA разбира се. Трека бях планувал за около 5-6 дена и няколко маршрута в тях като всеки ден да се спи на различна хижа. И така всичко се беше подредило с отпуска и т.н. Старта беше плануван от Madona di Campilio т.е. резервирахме си хотел за една нощувка за да си починем от дългия път (~ 1350 км разделен с нощувка в Белград). Идеята беше да оставим колата с която пътуваме после на паркинг (има такива които са свободни Smile и да се качим на високо но всичко вървеше добре с пътя докато колата не се счупи близо до Виченца... и се почна една не за разправяне, но след като всичко се разбра със сервиза (понеже беше Понеделник) се оказа че колата ще стане готова към Петък решихме да си наемем Rent car за да отидем да спим вечерта на запазения хотел, до тук добре... и тук след като обиколихме няколко фирми които които се оказаха напълно заети остана само една с/у скромна сума от 35 ЕУР на ден, но до там не свършиха трудностите... след като беше необходимо да изчакам около 30’ за дойде моят ред ( а беше вече почти краят на работния ден) ‘г-на с малките очилца който не говори грам английски’ след като ми разгледа шофьорската книжка ми отказа да ми даде автомобил поради факта че книжката не била интернационална?!??!...след целия ден натоварен и шофиране и проблемите покрай счупвнето на колата този човечец щеше да даде фира за много малко... оказа се че не сме чак толкова Европейци колкото ни се иска(не можех да разбера как със същата книжка си наех кола в Финландия, Швейцария, Унгария, Дания а в Италия не може...?!) – и така денят с нощувката в Madona di Campilio се провали а и от там и първоначалния план...
И в тоя ред на мисли бих препоръчал на хората които пътуват с кола извън БГ да направят следните неща които от незнание не направих аз – или как да се спестят огромни средства при авария в чужбина с автомобил... :
- колата дори да е изправна и надеждна: да се направи застраховка Assistant за чужбина;
- карта на СБА за пътна помощ също спестява доста средства.
- Интернационална книжка – не знам защо нормалната дори и да е на е професионален шофьор (поне такава е моята) не важи за Италия
На края след като успяхме даже да си намерим хотел близко до сервиза ( за съжаление 4 звезден... Smile) проблемите до някъде намериха някък си разрешение. На другият ден след разучаване на възможностите тръгнахме с влак към целта( оказва се че пътуването с влакове е бързо и сравнително евтино ако се използват регионалните – цента на човек от Виченца – Тренто е 7,5 ЕУР в една посока за разстояние около 200 км с кола). Преспахме в един хостел в Тренто много близко до ЖП гарата тъй като бяхме доста укъсняли с времето Smile - Тренто е интересен град Smile

Сутринта на другия ден си хванахме автобус до Molveno градче в подножието на веригата Dolomiti di Brenta на цена от 4 ЕУР на човек и след 1 час вече бяхме в подножието на планината Smile всички неволи които срещнахме преди това просто изчезнаха от съзнанието ни при гледката която се откри...
Купих си 25 хил. карта на планината (7,5 ЕУР) решихме на коя хижа ще нощуваме и потеглихме ( нямахме никъква резервация предварително, но бях по прочел доста из нета за хижите така че нямах притеснение). Прехода го даваха около 4,5 часа – ние го направихме 6 ( оказа се че раниците доста натежават Smile Пътеките са маркирани много добре и объркване е трудно да се направи. До първата хижа която минахме пътьом Rifugio Salveta 1630 м.(в последствие се оказа че я стопанисват Румънци – и се завърза малка приказка на румънски... Smile стигнахме по графика от табелите по пътеките. Целта за деня всъщност беше Rifugio Pedrotti 2491 м. която достигнахме след около 6 часа ( и денивилация от 1691 м. от отправната точка Molveno.
След като пристигнахме в хижата достатъчно уморени Smile се оказа че места има свободни достатъчно и няма да има притеснение Smile - цената на нощувка на човек е 21 ЕУР; топлата вода 3,5 ЕУР и вино за Smile л. 5 ЕУР Smile.Водата която има не я препоръчват за пиене понеже е от ледник на който на нашите стомаси се отрази добре... Smileиначе минерална вода има за по 1,5 ЕУР за 1/2 л.
За другия ден бяхме планирали преход от 3 часа, но прогнозата за времето беше лоша и трябваше да се тръгне доста рано, което ние не напрвихме. Идеята беше да стигнем до Rifugio Alimonta 2580 м. през пътека 303 и Via Ferrata Smileкоято до този момент не знаех точно какво представлява за този маршрут, поразпитах в хижата и ми обясниха че има няколко стълби които не са много трудни казах си ОК и тръгнахме. Оказа се че прогнозата се сбъдва в тази планина Smile( аз си знаех че е така не ми беше за първи път по Алпите). Прехода вървеше леко защото се наложи да спуснем известно количесвто хоризонтали, които ми бе известно че после ще качим Smile. Леко времето започна да се влошава и след като достигнахме Via Ferrata-та ни заваля и температурата падна рязко. Бяхме подготвени за дъжд и студ, така че направихме необходимото. Сложихме седалките направихме алпийска свръзка с 15 м въже и започнахеме да катерим по металното въже, малко бавно но екипа ни беше с тежки раници а и малко със страх от височина Smile която първоначално не знаех че ще се прояви в пратньораSmile. Стигнахме до първата 15 м стълба адреналина бе се повишил а с това и дъждаSmile. Започнах да катеря стълбата леко по леко като се осигурявах но раницата доста тежеше Smileслед като стигнах средата започнаха да се чуват много гръмотевици които бяха някък си близко – това ме наведе на мисълта че тези стълби може да привлекат светещото чудо и да светнем и ние, след което прекратих качването и решихме да сменим маршрута към друга хижа Rifugio Tuckett 2272 м. с което пътя щеше да ни се увеличи почити двойно но избягваше по високата част на планината и билото което трябваше да пресечем с тези гръмотевици. Прехода по другия маршрут мина вече малкo по бавно и по леко с малко Via Ferrata:)но много дъжд Smile.След 6 часа от старта стигнахме Tuckett доста мокри, уморени но доволни. Естесвено места имаше както и хубаво вино Smile
На другият ден след като набелязахме плана за следващата хижа Rifugio Brentei 2175 м. и Via Ferrata - Sentiero Sosat 305B. Времето както си беше по прогноза беше хубаво- идеално за трек. Тръгнахме и леко по леко качвахме, беше топло и красиво. Пътеката беше лека, срещахме различни групи приказвахме си с тях: Австрийци, Германци, Швейцарци, Англичани и т.н. вообще пъстроцветна дъга Smile. След около час стигнахме до интересния пасажSmile тук нещата малко станаха по трудни за нас, страхът от високто в приятелката ми започна да се проявяваSmileа имахме да спуснем около 200-300 м. по стълби и въжета Smile.Всичко вървеше добре докато не стигнахме последната 20 метрова стълбаSmile която трябваше вече да изкачим и точно в този момент една Немска група ни подмина и докато се подготвяхме за слизане към площадката преди голямата стълбата се чу огромен шум от каменопад, интересно се получи Smile.. почити изтичах да видя дали някой не е заминал от хората които ни подминаха но слава богу оказа се, че това е станало някъде в ниското и не е предизвикано от тях... малко се поуспоких че поне не е над нас Smile И така стигнахме до площадката с голямата стълбата, започнах да катеря до момента в който въжето м/у нас се опъна, просто стълбата се оказа по висока от 20 м Smileи така лека по лека се изкачихме. От този участък ни оставаше не повече от 1 час 20’ леко по леко тръгнахме по пътеката доволни и със зареден адреналин Smile наближавайки хижата времето се влоши рязко и ни по заваля малко снежец - Август nice а... Smile
Хижата както и предходните ни посрещна топло с вино и топла храна Smile. Цената както и на другите хижи беше еднаква ( но ако имахме Alpin карта всички нощувки щяха да са ни наполовина).
Следващият ден планирахме да минем преход в рамките на 4 часа до Rifugio Dodici Apostoli, времето обещаваше да хубаво а с това и прогнозатаSmile. Опасенията ни бяха само от пасаж който бе гледчер с хубав наклон а ние нямахме котки. Решихме че можем да преминем само с щеки но уви това не се получи. В подножието на гледчера решихме да подсечем по един снежен език който беше толкова фирнован че без котки беше невъзможно, все пак направихме опит но по средата се отказахме и се върнахме на пътеката. Срещата ни с едни Германци слизащи от гледчера и разговора за пътеката доведе до смяна на първоначалния план – оказа се че котки са необходими в тази част Smile. След смяната на маршрута пътя ни се удължи двойно но за сметка на хубавото време и гледки.
Преминахме прохода до първоначалната ни хижа Pedrotti и от там леко спускане до хижата с Румъниците на 1630 м. което ни коства около 6 часа отновоSmile
На другия ден вече спуснахме до изходната точка Molveno, помотахме се из градчето хапнахме пица Smile с малко хубаво бяло вино и обратно с автобусчето за Тrento. Спане в същия хостел Smile
На другия ден си взехме отремонтираната кола с/у скромна сума от порядъка на стойността й Smile и към Венеция. Разходка за около 4 часа и обратно към БГ.Толкова хора не бях виждал във Венеция за всичките ми посещения там Smile ...няма нищо общо със истинското – ПЛАНИНАТА.

Снимки от планината: http://www.album.bg/gornataol/albums/141132/

_________________
Прави добро!

Последната промяна е направена от GORNATAOL на Пет Сеп 03, 2010 8:46 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 19, 2010 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Искам и аз там...
Пет Авг 20, 2010 8:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Балкана



Регистриран на: 28 Юни 2010
Мнения: 162
Местожителство: на душата завинаги на Балкана-тялото днеска тук утре там..

Мнение Чудесно..... Отговорете с цитат
Браво, много добре сте си изкарали (с изключение на транспортните неволи)
Но без "жертви" не може понякога.Забелязах хеликоптерната площадка на сн.№21 помните ли в близост до коя хижа се намира тя.Преди няколко години едни познати ми бяха изпратили подобна снимка но така и забравих името на хижата.
Благодаря за пътеписа, доста инф. и поуки могат да се извадят от него Very Happy
Останете със здраве! Very Happy
Пет Авг 20, 2010 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
GORNATAOL



Регистриран на: 19 Юни 2009
Мнения: 15
Местожителство: София

Мнение Dolomiti di Brenta Отговорете с цитат
Хеликоптерни площадки има в близост до всички хижи на които спахме. Тази която е на снимката е на 50 м от Pedrotti.
Хубаво е да не се използват по предназначение... Smile

_________________
Прави добро!
Пет Авг 20, 2010 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lyra



Регистриран на: 19 Юли 2010
Мнения: 11

Мнение Отговорете с цитат
Възхитена съм....благородно завиждам. Поздрави!
Пет Авг 20, 2010 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Анжела



Регистриран на: 29 Яну 2009
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно пътешествие! Пожелавам ви още много такива без транспортни неволи!!!
Каква е тази alpine карта, как може да се сдобие човек с такава?
Нед Авг 22, 2010 8:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бр-р-р, тези проблеми с колата... Ние правихме нещо подобно и се върнахме буквално преди два дена, и да си кажа още не съм се отърсил от притеснението дали колата ще издържи. Жалко също, че лошото времето не ви е позволило да направите всичко запланувано. Впечатляващ разказ! Smile
Чет Сеп 02, 2010 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Алпи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov