ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Резерват Ш*баница (Стар*та гора)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Резерват Ш*баница (Стар*та гора)
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Резерват Ш*баница (Стар*та гора) Отговорете с цитат
Намира се на границата, южно от с. Мугла, на около 1 км. североизточно от в. Шаб*ница 1852 м. (Сл*ница на туристическите карти)
Някой ходил ли е там?


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Пон Сеп 09, 2013 8:50 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юли 13, 2010 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ходили сме и след 10 дни отиваме отново Cool
Имаш ли конкретно питане?

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юли 13, 2010 2:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На 24 вечерта пристигам с едни приятели в Триград. Ще сме там 2-3 дни. Конкретното ми питане е за пътя до Шаб*ница. Откъде е най-малък и най-лесен прехода и колко е като време. Някъде бях чел, че от местността Мусаята по пътя Смолян - Мугла е най-добре да се подходи, ама май ставаше въпрос на 6 часа в едната посока.

И второто ми питане е за Гранична полиция - трябва ли разрешително, има ли ги в района на Ш*баница, правят ли проблеми. Също ако решим да ходим до Водни пад или до Кестен, ако знаете и в тези посоки как стои този въпрос.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Пон Сеп 09, 2013 8:51 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 14, 2010 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Из граничните райони Отговорете с цитат
С две думи: пълна бъркотия и неяснота! Ако може някой да цитира черно на бяло актуалните правила за пребиваване в граничните райони, да го направи. Ще му бъда благодарен. Останалото е личен опит. Много пъти ме е спирала гранична полиция - и край сръбската граница, и край гръцката, и край турската. Проверявали са ми паспорта и толкоз. Но аз и досега не знам, за да бъде всичко легално, изисква ли се някакво специално удостоверение. Допълнителни проблеми създават разликите в самите граници: границата със Сърбия и Гърция не е оградена с кльон. Ако някъде има остатъци, те не се поддържат. Затова човек може като нищо да се отзове "оттатък". Границата с Турция обаче е съвсем друга. Там има кльон на няколко километра от граничната бразда. Ясно е, че там не можете просто така да си минете. Специално за района на Мугла и Триград. Спирали са ме на шосето само за проверка. Vaskoo повече ги разбира тия работи. Ето какво пише той в друг сайт за заставата в Шабаница: "Не се учудвайте, ако ви върнат и не ви пуснат - района е силно граничен и по принцип трябва да имате разрешение от МВР, но и то не е гаранция." Нещо да добавите?! Явно всичко се основава на принципа "Тука е така, ама може и иначе!". Все пак някой може ли да ми цитира официален документ на гранична тема?
Сря Юли 14, 2010 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бе, те официалните разпоредби са ясни. Въпросът ми беше да разбера дали Гранична полиция (ГП) са разбрани в района или правят проблеми.
Сотиров, само на т.нар. "сръбска" граница кльонът беше свален през 1990 г., ако не се лъжа. На южната граница си стои. Отделен е въпросът, че в някои участъци на гръцката е демонторан/откраднат, но някъде си стои. На турската го поддържат без да функционира, т.е. само като обикновена ограда срещу разпространение на шап и др. болести по животните. Освен това кльонът няма нищо общо с границата, защото отстои от нея на 2-3 км. средно. А границата не може да се сбърка, защото браздата и най-вече просеката около нея от десетина метра си стои. Тъй че спокойно, ако човек не иска, няма да иде "оттатък". Проблем може да настъпи, ако човек без разрешително от ГП или без планински водач с такова бъде засечен от ГП в т.нар. Гранична ивица - участък с дълбочина 100-300 м. от линията на държавната граница. Това и в момента се води забранена зона. Който е ходил в Горна Арда по черния път към границата, където има две кръчмички "Узунов камък" и "Гераница" е виждал малко по-нагоре от тях дървена бариера на пътя с надпис "Гранична ивица - минаването забранено" или нещо подобно. Стотина метра след това е границата и има още една бариера, но там вече има и наряд на ГП. Аз лично така си изпатих там, но слизайки от извора на Арда. Маркировката в ниското се разделя и лявата отива на граничната бразда и все по нея слиза точно на гореописаното място. Там първо ме питаха откъде идвам и не знам ли, че маршрута до извора бил само със планински водач. Минах само с едно конско, ама по принцип напоследък в златоградското село Кушла има местни хора с условни присъди за нелегално минаване на границата (защото гонели безстопанствените гръцки крави и коне, които им съсипват реколтата). Та както изглежда на пръв поглед, че в момента границата не се охранява като едно време, човек трябва да внимава да не си навлече беля от нищото.
Сря Юли 14, 2010 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Както всичко българско! Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Бе, те официалните разпоредби са ясни. Въпросът ми беше да разбера дали Гранична полиция (ГП) са разбрани в района или правят проблеми.

Типично по български! Уж има официални разпоредби, уж са ясни, ама зависи дали "службите" са разбрани или правят проблеми. С две думи, при официално разрешение могат да забранят нещо, а при официална забрана могат да го разрешат нещото. Зависи с какво око ще погледнат. Нашият проблем е като в стария виц за лудия, дето уж го излекували от манията му, но не и от страховете. Защото, признал той на доктора, "аз вече знам, че не съм просено зърно, ама петелът знае ли?". Та и ние, уж си знаем правата, но "ония" признават ли ги? Проблемът е, че аз все пак ги нямам написани тия права - или правилници, ако щеш, черно на бяло. Къде точно пише какво ми е забранено в 15-километровата гранична зона и в 300-метровата гранична ивица? Пише ли някъде какво не мога да правя там и как трябва да постъпя, ако искам да го правя?

Специално от граничните ивици имам преки впечатления, които съм споделял и тук. По сръбската граница няма нищо. Освен граничните пирамиди. По гръцката съм бил в Беласица. Кльонът стои, но вратите са отворени. Значи реално го няма. По турската граница го има реално. Там трябва да дойде войник, който да отключи вратата и да изключи алармата. След това ни придружава до обекта - в моя случай това беше некрополът в Мишкова нива край Малко Търново. Мой приятел е ходил до Индипасха от Сливарово. Там пък е било достатъчно да го придружи местен жител, на когото е дал 10 лева. Всичко приемам, без да протестирам. Само моля властите да ме информират предварително и достатъчно пълно. Те обаче не го правят. Все искам да отида до централното управление на Гранична полиция и там да питам. Като науча, ще пиша.
Сря Юли 14, 2010 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото ми е известно границата е разделена на участъци, за всеки от който отговаря определено подразделение в близко централно населено място. Предполагам порядките във всеки участък варират според шефа на конкретното подразделение. Т.е. не търси закон и правило в тая работа Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 14, 2010 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Както всичко българско! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
ivailo.hr написа:
Бе, те официалните разпоредби са ясни. Въпросът ми беше да разбера дали Гранична полиция (ГП) са разбрани в района или правят проблеми.

...Специално от граничните ивици имам преки впечатления, които съм споделял и тук. По сръбската граница няма нищо. Освен граничните пирамиди. По гръцката съм бил в Беласица. Кльонът стои, но вратите са отворени. Значи реално го няма. По турската граница го има реално. Там трябва да дойде войник, който да отключи вратата и да изключи алармата. ...


Кльонът никъде не функционира като електросигнализационно съоръжение от 2002 г., когато са изоставени заставите и вече в ГП няма наборни военнослужещи. Ти може и да си видял някаква "аларма", ама това е някаква самоделка. Поддържането на кльона струва скъпо, а и той си върви компект със старите методи за охрана на границата, които вече не съществуват. Проводниците на кльона трябва да се подменят, когато корозират, отделно по него има много релета и т.н. джаджи. Идеята на кльона е, че когато бъде прекъснат проводник или се допрат два такива, в заставата се получава информация в кой сектор (обикновено 20-тина за участъка на една застава) е станало това. Тогава се отива и се проверява, дали задействието е от човек или не. Тъй, че Сотиров каквато и аларма да си видял, то това е някаква бутафория за самия портал на кльона - демек да не се минава оттатък безконтролно с МПС.

Иначе т.нар. "разрешителни" за граничните планини се вадят от НСГП в София, от съответната РДГП (за цялата гръцка граница отговаря тази в Смолян) и от съответното ГПУ. Такова има в Триград и в Доспат.

Ама дайте за Шабан*ца информация как са граничните там. В dir.bg някой беше писал, че на бившата застава Шаб*ница имало постоянно гранични полицаи. А в района на Кестен и Водни пад как е?


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Пон Сеп 09, 2013 8:53 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Юли 14, 2010 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Електрика по кльона Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Тъй, че Сотиров каквато и аларма да си видял, то това е някаква бутафория за самия портал на кльона - демек да не се минава оттатък безконтролно с МПС.

Ей, Ивайло, да не ни опандизят за издаване на държавна тайна? Cool Естествено не съм проследявал с фазомер напрежението по жиците. Но ако си решил да видиш мегалитите на Мишкова нива, първо трябва да се свържеш с уредничката на музея в Малко Търново (пиша го, ако някой се интересува). Тя организира присъствието на граничар. Този граничар пред мен се обади по някакъв телефон от портала, после извади щепсела с кабела, който беше увит около ключалката, отвори вратата, после я затвори, отново уви кабела и включи щепсела. Аз не твърдя, че по цялата ограда тече ток, но е факт, че вратата не може да се отвори, без да довтасат граничарите. А минаване с кола е направо изключено. Накратко, никого не съветвам да опитва!

Информацията за разрешителните, която даваш, е полезна. Очевидно трябва да се действа достатъчно време преди пътуването. Защото ако човек пътува в уикенда, както обикновено, съвсем реално е по заставите да няма никакъв шеф. Точно така ни се случи на Беласица: питахме за началника в Петрич, той си заминал на село. Войничето каза, че трябва граничари от заставата да ни отворят вратата на кльона, а тях няма кой да ги предупреди да ни чакат, защото го няма шефа. И като стигнахме до кльона - вратите зеят, граничари няма, заставата разбита... Разправял съм я тая история, да не я повтарям. Поуката е: човек никога не знае! Може да се отзове в чужбина, без да разбере, може да си изпати, може и да случи на хора. Затова покрай границата с повишено внимание! И който какъвто опит има, непременно да го споделя!
Чет Юли 15, 2010 12:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Какви застави, какви пет лева. Всичко е потрошено и изкрадено с много малки изключения. ГП ползва все още само малка част от заставите (оперативните от едно време) - Кулата, К. Андреево, Калотина и др. подобни. Другото е леш... От 2002 г. заставите са изоставени. Сега ГП (там няма войници, а само сержанти и офицери) охранява по-скоро оперативните направления, където щъкат каналджиите и прекарват цели групи от разни мангали от цял свят. Кой ще ти седи по чукарите, като едно време. Сега са главно по пътищата, вкл. и черните, които водят към границата. Сега са "полицаи", а не "граничари", т.е. презумцията е, че трябва да са изтеглени по към цивилизацията, а не по горите.
По кльона никога не е текъл ток, както някои си мислят. Тече импулс през определено време и ако този импулс засече прекъсване или допир на два проводника, в заставата се получава задействие. Сотиров, това, което си видял на портала е някаква примитивна аларма, само за портала. Кльонът не функционира, като сигнализационно съоръжение.
Чет Юли 15, 2010 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кльон-2010 Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Сотиров, това, което си видял на портала е някаква примитивна аларма, само за портала. Кльонът не функционира, като сигнализационно съоръжение.

Напълно съгласен! Никога не съм смятал, че по бодливата тел на кльона е текъл ток с високо напрежение като в концлагерите, но е имало някаква електрическа сигнализация за допир, както ти казваш. Сега естествено тя не работи. То кое ли работи! Завършвам с един майтап: кльонът по турската граница е останал, но никой не е съобразил да обърне посоката на бодливата тел отгоре. При комунизма тя беше насочена към българската територия, за не я прескачат бегълците към Свободния свят (основно германци, дошли на море). Сега обаче, при демокрацията, всеки българин може да излезе в Турция без проблем. Проблеми създават разни кюрдски и прочее бежанци, които се прехвърлят нелегално в България. Сиреч бодливата тел отгоре трябва да бъде обърната навън. Cool
Чет Юли 15, 2010 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Отивай, няма страшно Very Happy
Ако сте с кола, най-бързо е през Жребово - оставяте там колата и питате за пътя. Иначе маате гащи по пътя и пътеката за Чаирските езера, започваща над хижа Триградски скали, но без да ходите към езерата, а вървите само по пътя край реката.
Първият вариант е 5-6 часа, вторият клони към 8-9 Surprised
За ваше успокоение питайте в полицията в Триград

За другите села няма проблеми с достъпа

Приятна разходка

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юли 15, 2010 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo, благодаря за информацията!
Чет Юли 15, 2010 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
iwanbo



Регистриран на: 23 Юли 2010
Мнения: 1
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Към Шабаница може да се стигне до някъде с кола.Ако е джип,съвсем до място.Тръгва се от "Османов вир" на ляво.Това е по пътя за Триград на 700 - 800 преди тунела,има чешма със заслон.От там на ляво/на изток/ тръгва горски път.Не след дълго стигате до нова ВЕЦ,още е в строеж.По пътчето минават камиони и друга техника за строежа на водохващането за ВЕЦа.Подминавате обекта и скоро става тихо.Стигате до мост който пресича реката в дясно и започва стръмно изкачване.Ако сте с лека кола,оставете я тук.Има беседка.Има и пътека в ляво към "Чаирските езера",срещу стръмнината.За 30 мин ще стигнете до тях.За Шабаница продължавате по пътя стръмно на горе.Минава през пробита скала.След което ще видите беседка и табела сочеща в ляво "Мугла".Продължавате само на право.Тук пътят не се използва и може да има паднали дървета.Минавате покрай изоставена туристическа база.Има път в дясно.Вие си държите само на право.Има няколко чешми с кристална вода.Ами - това е.....бъдете готови за евентуална среща с диви животинки.

_________________
кеф цена няма
Пет Юли 23, 2010 2:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Научих, че районът на Шабан*ца се охранява, заради мурсалския чай, особено когато цъфти (до към края на юли). Мой приятел твърди, че по пътя Смолян-Мугла има постове на полицията и пускали само местни. Вярно ли е това?


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Пон Сеп 09, 2013 8:55 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Сеп 30, 2010 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov