ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за пътя Белово-Юндола-Якоруда-х. Грънчар
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за пътя Белово-Юндола-Якоруда-х. Грънчар
Автор Съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Въпрос за пътя Белово-Юндола-Якоруда-х. Грънчар Отговорете с цитат
Здравейте..Ако някой е минавал скоро да сподели в какво състояние е пътя...Защото ми дават противоречива информация...Благодаря предварително Smile
Сря Авг 05, 2020 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пътят е чудесен!
Сега остава да уточним за какъв начин на придвижване става въпрос.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Авг 05, 2020 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Пътят е чудесен!
Сега остава да уточним за какъв начин на придвижване става въпрос.


Утре, еднодневно от София с джип.... Wink Искам да се качим през рида Джанка на билото, да качим поне Суа вапа и евентуално Налбант и обратно в София...Тръгваме в 9.00 ч. от София за съжаление...
Сря Авг 05, 2020 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние с малко по-висока кола стигнахме доста след кантон Нехтеница, но се отказахме, за да не я осуркаме отдолу. Теб няма да те мисля, с джип се стига и до х.Грънчар, скоро един приятел беше там с джипа си и нямаше ядове.Дано случите на хубаво време!

_________________
Всичко е възможно.
Сря Авг 05, 2020 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel написа:
Ние с малко по-висока кола стигнахме доста след кантон Нехтеница, но се отказахме, за да не я осуркаме отдолу. Теб няма да те мисля, с джип се стига и до х.Грънчар, скоро един приятел беше там с джипа си и нямаше ядове.Дано случите на хубаво време!


Това е идеята, еднодневно и се връщаме..В краен случай ще спим в района..Носим и палатки, чували...Smile
Сря Авг 05, 2020 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Инфото ми е от миналата есен с рено сценик, дето не случи на стопанин горкото Smile. Не съм сигурен с днешния дъжд какво е положението нагоре, таз година не съм ходил в него район все още.
Нямате проблеми с джипа. По-скоро внимавайте с местните дето фърчат по шосето над Якоруда, че с тия дъждове и топлината ще има гъбари доста.
След края на асфалта има едно късо и изровено изкачване (за километър някъде излизате на равното и обикаляте Суа вапа към хижата), но нищо драматично, може да има калчица там. Пътят от Нехтеница нагоре e здрав и каменист път, дори да има вода по него, няма дълбока кал.
Малко преди хижата имаше някаква вода, ама нищо особено.

Ще ти поспамя в темата да опиша какъв шофьор дава съвети де - не обръщам особено внимание на пътя, карам с по-дебели гуми и на места просто засилвам колата и засега минавам, като жената и детето ходят пеш в такива участъци. Иначе повече ме притесняваше да не ме актуват, че там не е много разрешено Smile

По такива пътища е важен шофьорът най-вече. При съмнение или дискомфорт, спирате и продължавате пеш. А и що не издрапате през Якорудските езера през Налбант или направо на Суа вапа, откъдето през Джанка или горните езера не слезете на хижата и не ударите крачка към Нехтеница, дето ще зарежете джипа. През Предела и Разлог е малко по-бързо, през Белово и Юндола е по-спокойно, аз най-често ползвам второто.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Авг 05, 2020 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Вие природния парк го имате за нищо, да го орете с джипове по езерата и билото на Рила. После някой се чуди и възмущава защо имало джипове и багери на Седемте езера.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Авг 05, 2020 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Инфото ми е от миналата есен с рено сценик, дето не случи на стопанин горкото Smile. Не съм сигурен с днешния дъжд какво е положението нагоре, таз година не съм ходил в него район все още.
Нямате проблеми с джипа. По-скоро внимавайте с местните дето фърчат по шосето над Якоруда, че с тия дъждове и топлината ще има гъбари доста.
След края на асфалта има едно късо и изровено изкачване (за километър някъде излизате на равното и обикаляте Суа вапа към хижата), но нищо драматично, може да има калчица там. Пътят от Нехтеница нагоре e здрав и каменист път, дори да има вода по него, няма дълбока кал.
Малко преди хижата имаше някаква вода, ама нищо особено.

Ще ти поспамя в темата да опиша какъв шофьор дава съвети де - не обръщам особено внимание на пътя, карам с по-дебели гуми и на места просто засилвам колата и засега минавам, като жената и детето ходят пеш в такива участъци. Иначе повече ме притесняваше да не ме актуват, че там не е много разрешено Smile

По такива пътища е важен шофьорът най-вече. При съмнение или дискомфорт, спирате и продължавате пеш. А и що не издрапате през Якорудските езера през Налбант или направо на Суа вапа, откъдето през Джанка или горните езера не слезете на хижата и не ударите крачка към Нехтеница, дето ще зарежете джипа. През Предела и Разлог е малко по-бързо, през Белово и Юндола е по-спокойно, аз най-често ползвам второто.

Преди години ни подплашиха бариерите на езерата.. А и времето ще ни притиска..Ако сме там към 13 ч. ще имаме ли време..През Джанка не е ли най-бързо..? Суа вапа е най-обзорен съм чувал в района...
Сря Авг 05, 2020 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ние сме туристи-рецидивисти ... ако идем на Грънчар с кола - нарушение с МПС в парка, ако се покатерим през Якорудските езера - нарушение на вододайната зона.
Затова не му придиряме на човека, даже предупреждаваме за риска от среща с парковата охрана. Километричният камък на Джанка напомня за времената на интензивно използване на пътя.

Запитващия може да пробва някой път и каскадния път през Белмекен и баш на Нехтеница да излезе, зависи от джипа де.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Авг 05, 2020 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Ние сме туристи-рецидивисти ... ако идем на Грънчар с кола - нарушение с МПС в парка, ако се покатерим през Якорудските езера - нарушение на вододайната зона.
Затова не му придиряме на човека, даже предупреждаваме за риска от среща с парковата охрана. Километричният камък на Джанка напомня за времената на интензивно използване на пътя.

Запитващия може да пробва някой път и каскадния път през Белмекен и баш на Нехтеница да излезе, зависи от джипа де.


Преди години с lubitel подходихме от Семково до Нехтеница....Решихме да не рискуваме и ходихме пеш до х. Грънчар. Там имаше 5 мотора, 3-4 джипа и няколко леки коли....
Сря Авг 05, 2020 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето ви една пътека, има клечасало, ама за малко. Тръгва от палатковия лагер на хижата и излиза на билото на юг от Джанкар като накрая си има по-стръмно. Ако не сте уверени - Джанка си е ясна и лесна като отправна точка, а и като такава е най-бързо.
Върхът е много обзорен, изнесен доста настрани от билото. От Якорудските езера има достъп до върха от две места, но е много стръмно, често има и страничен наклон, и така ще сте горе точно към 3 часа, когато става ясно дали ще ви навали.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Авг 05, 2020 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Аз ходя там най-редовно. С пътищата няма никакъв проблем, даже пътят Якоруда Трещеник е съвсем скоро пак ремонтиран, разбирайте съвсем нов, чер асфалт. След Нехтеница считам за извращение да се ходи, било то и с Жиб. Последно ходих преди месец, изкачих Суха Вапа с тръгване от Нехтеница през Якорудските езера. Предупреждавам - не е никак приятно и няма нищо общо с положението преди 10 години, когато пак съм минавал от там - супер обрасло. В картата на БГ маунтинс има посочена една пътека - преди бариерата на езерото, тръгваща надясно през клека, е, вече я няма, не си губете времето с нея. Просто е изчезнала вече. Иначе, като стигнете бента с къщата, където вардят, преминавате отдясно и покрай езерото има нещо като пътека, която изчезва на места/пак обрасло/ и се гази из клека, после рязко завива на север и по стръмнина излиза нагоре. Там има и някакви пирамидки, които извеждат на ръба, свързващ вапата с т.нар. вр.Грънчар. Там на стотина метра от върха ни запука гръм и се принудихме спешно да слезем. Слизането не е през Жанка, щот много заобикаля, а през пътеката в улея между вапата и вр. Грънчар. Слиза право на езерото. Иначе Вапата може директно да се качи и от север през скалите - има каменисти улеи, които извеждат право на върха.
ей тук в желто е отбелязано последно откъде минах, слизането е към хижата.
с червения Х е отбелязано къде да не ходите, че пътека няма.

Чет Авг 06, 2020 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ето и една снимка от миналия август, от стената на долното от Якорудските езера - към Суа вапа:

Ако правилно съм разбрал - с жълта линия съм се опитал, ориентировъчно, да нанеса маршрута, по който vladofff се е качвал.

А ето и една снимка от горното (Мъртвото) езеро, като тук съм се опитал с червено да покажа къде (според мен) минава пътеката, излизаща на "цепката" между Налбант и съседния му.

Не съм минавал оттам, но бих се пробвал, ако имам възможност.
С времето, с което разполагате, аз бих се качил от там, после по билната до Суа вапа и слизане към долното Якорудско - по пътеката на vladofff (жълтата). Колата - на Нехтеница.
Чет Авг 06, 2020 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Ето и една снимка от миналия август, от стената на долното от Якорудските езера - към Суа вапа:

Ако правилно съм разбрал - с жълта линия съм се опитал, ориентировъчно, да нанеса маршрута, по който vladofff се е качвал.

Да , правилно си начертал трасето с жълтото. Така е, но е гадно - треви на обилни туфи, клек и стръмно без очертана добре пътечка.
За желаещите да правят по-големи кръгчета - от Нехтеница на югозапад от каскадните пътища започват разни пътеки, често някои от тях са много добри, излизащи на билото след Налбант по посока Рибни езера. От там е идеално вече през Налбант да се заходи и към Вапата, така хем ще уплътните деня, хем няма да се мъчите из гъстаците над езерата...
Чет Авг 06, 2020 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Re: Въпрос за пътя Белово-Юндола-Якоруда-х. Грънчар Отговорете с цитат
excalibur написа:
Здравейте.....Благодаря Smile


Щом си с жип, изобще не ти требе Якоруда. Правиш Белово- Юндола- Белмекен-Нехтеница- Грънчар. Пъто си е съвсем добре. Минавал съм го и с велисопед и с жип. С колелото беше зор малко в участъка Белово- Белмекен. Very Happy
Суха Вапа беше бойното планинарско кръщение на Доброто Куче Караман- нямаше и годинка през лятото на 2009 и като се наби в едни сипеи: бая мяу-бау имаше, ама се оправи сам хайванинът и ни намери. Ние пък намерихме огромни манатарки из клековете като вървяхме от върха в север, северозападна посока, под които се подслонихме като заваля.
А пък преди няколко години пикапирахме от Хижата през Джанка към яз. Бели Искър. "Пътят" след билото следвахме по интуиция свише, а милиционерът долу се самоуби.
Чет Авг 06, 2020 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov