ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зимно изкачване на връх Мальовица по североизточен ръб

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Зимно изкачване на връх Мальовица по североизточен ръб
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Зимно изкачване на връх Мальовица по североизточен ръб Отговорете с цитат
В поредния неделен ден, с що-годе добра прогноза, с Митко и Никола, решихме да не пропускаме улова и да проиграем еднодневна и зимна Мальовица. Ударници сме с Митко. За четвърти пореден път тази зима се наемаме с подобни еднодневки, които са си изморителни, в пред вид всичко, което се случва: път, катерене, подготовка на багажи. Бях тотално скапан след автопохода Хърватска и Сърбия, в който посетихме 22 манастира, няколко църкви, катедрали и крепости, и не бях спал почти два дни, но тръгнахме. На първа пролет.

Паркирахме се на ЦПШ Мальовица и захапахме пътеката. Катя стигна до Еленино езеро, а ние експедитивно до върха. След последните прогнози и кофти време, обещах да тръгвам на подобни преходи, само след консултация с екстрасенс. Smile

Орлето ни се откри в мъгливото утро и подсказа за предстоящи зимни картини, тук.



На първа тераса сме. Видяхме щъркели по път, денят е първа пролет. Районът на връх Мальовица е емблематично място за българския алпинизъм. Винаги спираме, в знак на уважение.



Мартеници в действие. Smile





Мальовишката, лавиноопасна долина.







Снегът беше стабилен и виждайки североизточния гребен на връх Мальовица, адреналинът се инжектира в кръвта. Нямаше начин: времето е добро, снегът фирнован, вятър поносим. Опаковах се и поех нагоре.



Трудно е, когато няма втори в изкачването, който да те осигури. А наоколо всички зъбери контрастираха през фотообектива във вероятно последната зимна окраска и привличаха като магнит към ръба.











Към Мальовишките езера в задния двор на връх Мальовица.



В последния участък преди връх Мальовица съм.



А горе какво? Ухилени като репи, ме посрещнаха Митко и Никола и на по чай, и ракия, позяпахме час красотите, които ни разкри Рила планина в този приказен ден.



Митко проиграваше нови оранжеви котки и му завиждам за цвета. Smile Билото към Мермерите, Додов връх, част от Урдиния циркус, в дъното Калините, Поличите...







Снежни козирки са захапали билното трасе към връх Мальовица.



Североизточен ръб на връх Мальовица и премката.



Слизаме към първа тераса. При колата бяхме в ранния следобед. Доста се бяхме подценили, смятайки, че ще се слиза по тъмно, което обещаващо ни изпрати да опитаме домашна торта в близкото заведение. До скоро. Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пон Мар 21, 2016 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
heidentum



Регистриран на: 02 Сеп 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Страхотен ден за планина беше.
Засякохме се на върха.

Пон Мар 21, 2016 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
heidentum написа:
Страхотен ден за планина беше.
Засякохме се на върха.


Добра среща! Smile И много хора навсякъде. Поздрави!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Мар 22, 2016 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Използвам темата да попитам за пътеката по Североизточния ръб на Мальовица - доколко е трудна, опасна и необходимо ли е обезопасяване лятно време?
Сря Авг 12, 2020 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Няколко теми по-надолу се коментираше точно това. Ето и едно мнение със снимки:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=144125#144125
Сря Авг 12, 2020 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Използвам темата да попитам за пътеката по Североизточния ръб на Мальовица - доколко е трудна, опасна и необходимо ли е обезопасяване лятно време?


"Пътека" не е. Дали е необходимо, сигурно са водени десетки такива дискусии. И докато много хора казват различни неща, според мен отговора зависи и от поставения въпрос.

Въпроса е зле поставен, не предоставя никаква информация за опита на хората които ще участват и съответно и отговора трябва да е в този стил на питане Smile
Сря Авг 12, 2020 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Въпроса е зле поставен, не предоставя никаква информация за опита на хората които ще участват
Хората имат опит в планината, минавали сме Кончето например, но не знам доколко тази информация би била от полза. И опитни планинари могат да се пречукат на Трионите, Джамджиев или на Злия зъб да речем. По-скоро питането ми беше спокойно ли се минава по СИ ръб от некатерачи или си има елементи на катерене и доколко страхът от височини би бил проблем там.

@Yan4o, благодаря за снимките!
Пет Авг 14, 2020 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
kaloyanv написа:
Въпроса е зле поставен, не предоставя никаква информация за опита на хората които ще участват
Хората имат опит в планината, минавали сме Кончето например, но не знам доколко тази информация би била от полза. И опитни планинари могат да се пречукат на Трионите, Джамджиев или на Злия зъб да речем. По-скоро питането ми беше спокойно ли се минава по СИ ръб от некатерачи или си има елементи на катерене и доколко страхът от височини би бил проблем там.

@Yan4o, благодаря за снимките!


Ами има няколко места, според мен е като Джамджиев ръб, има няколко участъка на катерене. Обаче на такива места винаги страха от височина играе своята роля Smile
Пет Авг 14, 2020 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov