ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвет за Маршрут в Рила
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Съвет за Маршрут в Рила
Автор Съобщение
Hogwarts



Регистриран на: 02 Апр 2011
Мнения: 39
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много, колега, но онзи ден гледах в интернет и лифтовете не работят до началото на зимния сезон. НИе го мислим това ходене за 8-9-10 декември. Освен ако тогава ги пуснат. От там нататак, всякакви замисъли няма как да станат, защото на Мусала само ще изгубим ден и половина без лифтове.

_________________
"Опознай родината, за да я обикнеш!"
Чет Ное 24, 2011 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
БДЖ стачкува и целия план може да пропадне
Чет Ное 24, 2011 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hogwarts



Регистриран на: 02 Апр 2011
Мнения: 39
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти много за съвета. А иначе БДЖ не стачкуват ли само днес? Или поне аз така разбрах. То с тея часове обаче, където все ще трябва да препускаме, май-май планът няма да се осъществи. По-добре ми се струва да отпадне нещо, че сега и се стъмнява по-рано, а пък и се застудява, да не рискуваме. Знаеш ли как стоят нещата само за 7-те езера и Мальовица? Влак до Костенец, автобус до Самоков и такси до ЦПШ-то ли? Поне това би трябвало да е възможно за 3 дни?

_________________
"Опознай родината, за да я обикнеш!"
Чет Ное 24, 2011 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Hogwarts



Регистриран на: 02 Апр 2011
Мнения: 39
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти много за съветите и отделеното време. Ще го прегледаме този вариант. Мисля, че е по-добър от това да бързаме, заради Мусала.

_________________
"Опознай родината, за да я обикнеш!"
Чет Ное 24, 2011 7:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planina



Регистриран на: 22 Юли 2015
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте. След около седмица с една приятелка искаме да направим следния маршрут. Горе-долу сме планинарки, но аз на Рила не съм била, та е добре да се информираме максимално. От блогове, пътеписи и др. интернет източници, това успях да намеря като указания. Това за което бих искала да попитам е подробности за Ден 4: х. Рибни Езера - х. Мальовица. Каква е маркировката и има ли указателни табели?

Ще имаме компас и карта, и евентуално gps.

Благодаря!!

маршрут:
Ден 1: Лифт Ястребец - х. Мусала или з. Еверест

Ден 2: х. Мусала или з. Еверест - х. Грънчар

От Мусала се спускате на юг по червена маркировка и потегляте към х. Грънчар. Хижата се намира на около 5 часа. След спускането от Мусала пътеката подсича два върха – Малък и голям близнак, а от ляво, в долината ще видите Маришките езера, откъдето извира река Марица. Когато наближите Маришки връх, пътеката се разклонява на ляво (на изток) със зелена маркировка. Вие продължавате направо (на юг) по червената маркировка. По-нататък по пътя, в дясно, ще видите от високо язовир Бели искър. Към края на пътеката следва по-продължително спускане и вече ще виждате хижата в далечината в ляво. След спускането се стига до разклон, има стълб с указателни табели. Тръгвате по синя маркировка към долината на хижа Грънчар.

Ден 3: х. Грънчар - х. Рибни Езера

На третия ден се връщате по пътя, по който слязохте към х. Грънчар, обратно до указателния стълб и продължавате по червената маркировка на юг, към х. Рибни езера. По-някое време, след около 3 часа, пътеката прави плавен завой на запад през местност наречена Горни куки. Когато наближавате хижата вече ще се движите в посока запад-северозапад. Спускате се в долината на х. Рибни езера.

Ден 4: х. Рибни Езера - х. Мальовица
през заслон "Страшното езеро" и заслон "Кобилино бранище" - 8,30 ч

Ден 5: х. Мальовица - х. 7те Езера

На следващия ден от хижата тръгвате отново по червена маркировка към връх Мальовица. Изкачването е около 2 часа и половина. После по билото на планината към седемте рилски езера.
Пет Юли 24, 2015 1:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
planina написа:
Това за което бих искала да попитам е подробности за Ден 4: х. Рибни Езера - х. Мальовица. Каква е маркировката и има ли указателни табели?

Ще имаме компас и карта, и евентуално gps.

Благодаря!!
.....
Червена туристическа маркировка по целия маршрут има. И зимна колова ту отляво, ту отдясно ще ви ориентира за всеки случай.
Никакви притеснения, освен в гъста млечна мъгла.
Запомнете хубаво участъка от Кобилино бранище, че там е тревист терена и трудно ще забележите марките. Че е и кръстопът, отделно има животински пътеки във всички посоки. Общо взето там се държи посока северозапад. Ориентирайте се и по зимната колова маркировка.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Юли 24, 2015 1:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planina



Регистриран на: 22 Юли 2015
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Супер! Много благодаря!!
Пет Юли 24, 2015 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tambuhtaneca



Регистриран на: 26 Юли 2015
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и от мен, нов съм във форума. Бих искал някакъв съвет, тъй като с приятелката сме замислили (по-скоро аз съм замислил) следния маршрут: 1 ден Боровец (качваме се на Ситняковския лифт) - Заврачица - Грънчар; 2 ден - Грънчар до х.Рибни езера, 3 ден - до ЦПШ Мальовица. Та знам, че най-тегаво е 3-тия ден, ако се уморим как е по-удачно да постъпим: вариант 1 от Кобилино бранище до Мечит и Говедарци (по карта) ми се струва твърде много; вариант 2 - през Йончевото езеро до ЦПШ Мальовица; 3-тия вариант е ясен до х.Мальовица и после до ЦПШ-то. Питам тъй като никога не съм го ходил този маршрут от Рибните до Мальовица, та ако може някой да разясни как е като натоварване, денивелация и т.н. Аз не съм от вчера по планината, но ме притеснява как ще се отрази на половинката ми и да имам някакъв 2-ри план (дори включвам от Рибните до Рилския като вариант). Благодаря предварително!
Пон Юли 27, 2015 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
tambuhtaneca написа:
Та знам, че най-тегаво е 3-тия ден, ако се уморим как е по-удачно да постъпим

Ако сте поуморени третият ден , си слезте през Тиха рила и Кирилова поляна към Рилския манастир . Ако се чувствате добре , пробвайте се през Маринковица и Водния чал (Су чал) до Кобилино бранище - ще ви отнеме около 5 часа . Там вече преценете , дали ще е през Страшното към Мальовица , дали през Йончево , или пък през Мечит към Говедарци , то все си е множко , пак по около 5 часа , та до Говедарци май и повече дори , като и в трите случая ще имате и първоначално катерене към билото . Лесният вариант от Кобилино е да слезете през Сухото езеро на Кирилова поляна - 3 ч. горе долу .
Вто Юли 28, 2015 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tambuhtaneca



Регистриран на: 26 Юли 2015
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Аз си мисля директно от Рибните до х.Мальовица, но питах колко е денивелацията - изкачванията повече от 800 метра ли са? Тъй като по принцип аз взимам Боровец - Мусала за 3 часа (г/д 500 м/час) без много багаж, ама приятелката е малко по-кекава, та затова замислям някакъв резервен вариант. Но май ако е хубаво времето ще си пердашим през хижата до ЦПШ Мальовица. Аз иначе билото съм го вървял дето е разклона за Рибните (Семково - Вапско ез. - нагоре по каманаците - х.Мадедония - и на края вместо по Динковия дол, минахме по коларския път дето сигруно ни взе +1 час поне). Но не знам как е пътя от Рибните до заслоните.

Щото така като го гледам 2-рия ден ще си е леко и ако сме уморени ще си наваксаме, като тръгнем в 7 до 15 ще сме на Рибните и от там само почивка за следващия ден.
Вто Юли 28, 2015 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Ти май състезател си падаш (Боровец - Мусала - 3 ч. Rolling Eyes ) !
Директното от Рибни към Мальовица е именно с изкачване на Водния чал и после на Поповокапския превал , няма как да ги избегнеш . И двете изкачвания са по-малко от 800 м. като денивелация , което обече не значи , че са лесни ( е , ти може и да ги претичаш , ама няма да си сам Smile ) , така че ще си прецените на място .
Вто Юли 28, 2015 1:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tambuhtaneca



Регистриран на: 26 Юли 2015
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, значи ще ги атакуваме директно (дори аз да нося 2-те раници) Smile

Онзи ден един приятел взе х.Вада - Раздела - ЦПШ Мальовица за 5:10 - беше се леко хванал на бас ама не успя
Вто Юли 28, 2015 1:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dijon



Регистриран на: 06 Авг 2015
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
========================

И аз ще използвам тази тема за моето питане. Тръгвам от морето с автомобил и искаме да качим връх Мусала и да отидем до езерата на другия ден. Не става въпрос за големи преходи, единия ден се качваме с лифт донякъде и после пеша, не съм сигурен дали ще стигне един ден като чета коментари, но някъде бях чел статия, че за 4 часа става изкачването общо ходене и лифт.

Другия ден да се качим до езерата. Пак лифт + вървене, до колкото съм запознат един ден не стига да се види всичко, трябва ли нощувка?

И въобще не знам къде отивам, за Рилските езера трябва да отида в Сапарева баня? За Мусала в Боровец?

Може ли някой да ми обясни простичко какъв план да съставя, защото както го мислих да се кача в колата и да тръгна няма да стане. Smile Може и да ме препратите някъде да чета, вместо да задавам ненужни въпроси.

На тези два линка звъня на телефоните за лифтовете, че сякаш почиват през седмицата, когато мисля да ходя

http://www.borovets-bg.com/main/index.php?lang=bg
http://www.pss.bg/vremeto/region.php?region_id=2
Пет Авг 07, 2015 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
И двете ходения са еднодневни, за да се види "всичко".
Работното време на лифтовете е съобразено с туристопотока по това време на годината за еднодневен преход.
Съответно и цените Smile

- http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=95242#95242
- http://www.rilskiezera.bg/?act=content&rec=51

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Авг 07, 2015 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov