ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Скакавците и езерото Йозола от с.Мала Църква
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Скакавците и езерото Йозола от с.Мала Църква
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Скакавците и езерото Йозола от с.Мала Църква Отговорете с цитат
Задоволих два стари мерака този уикенд - да кача Скакавците с начална точка село Мала Църква и да "пипна" апокрифното езеро Йозола. Clap
На акъла ми се нави Емо.
Разходката започна в петък ок.18.30 до почивната станция на Енерго-то в горната част на с.Мала Църква.
Последва тревиално ходене по черния път покрай Леви Искър до охрана1. Заобиколихме я. Заобиколихме и втората. Заобиколихме и водохващането и на 15-тина минути след него хванахме забележима пътека посока западно стоящия рид на р.Аланица. На една от затревените полянки по неговото „теме“ опънахме палатката на ~ 1900м.
На другия ден – събота поехме нататък по реброто. Наснимахме виждащите се като на длан върхове Мечит и Будачки камък:


На една от котите по пътя се появи и Скакавец:


Продължихме по трака, който бях направил от GE, като постоянно дебнех за хубава светлина за да направя някоя и друга снимка:
в.Погледец:


Едноименния циркус:


Йосифица и Канарата се показаха:


Неусетно стигнахме до реброто към Скакавците. Около билото му пресякохме един 100-150м. участък с клек и се озовахме от другата, "чистата" страна. Нататък - як баир
Така постепенно се качихме до Сакън дупката към 13.00ч:


Последва траверса по Скакавците с едно слизане до втория циркус за вода.
Времето се закрепи слънчево, влагата от въздуха изчезна и ударих по някое сполучливо фото:
Йосифица:


към Близнаците, Манчо и Маришки чал:


Общо взето нататък заобиколихме Долна Лева река от Юг и частично от Запад като качихме и Погледец. Този връх не случайно носи това име. Завъртях едно видео от него на 360 и се виждаха само рилските чукари - голям кеф...Cool Подминахме го и слязохме под него в циркуса на бивак при едно изворче, което е на малко слизане от билото.

В неделята продължехме по погледецкия рид, като се движихмe около ръба му. Отново по правен в GE трак слязохме към езерото Йозола:


Respect
На слизане по трасето дори имаше пирамидки за наша изненада.
Нататък – КЛЕК.
На езерото се озовахме в южната му част. Заобиколихме го от Запад, досами водата, където по една просечена пътека /явно бракониерска/ видяхме няколко огнища и място за преспиване. Преджопахме оттока на езерото и се озовахме в СИ му част.
Слизането от езерото го осъществихме отново по предварително начертан трак в GE.
Като подробност ще отбележа, че го осъществихме по Източния склон на този рид посока Долна Лева река.
Доста внимавахме по големите наклони там, но слязохме до реката в сухо време точно преди да се извали летния 15-минутен дъжд.
За наш късмет се оказахме точно на пътеката, която ни отведе на водослива на Долна Лева река и Леви Искър. Ама разкошна пътека. Общо взето там по поречието на реките има чудни горски пътеки – жалко, че са затворени заради вододайната зона.
След това пресякохме Леви Искър, хванахме пътеката по поречието му и неусетно стигнахме до познатите ни вече водохващания и охранителни къщи. От там нататък – скука – даже в горната част на черния път нямаше вода в коритото на реката – всичко явно отиваше в чешмите на жадните софиянци. Водата се появи чак на първия дървен мост надолу по „течението“
GE - Google Earth Wink

Всичките снимки в Пикасата

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Нед Авг 01, 2010 10:23 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Авг 01, 2010 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно! На мен също напоследък ми се върти подобна идея. Случайно да имате трак? Smile
Нед Авг 01, 2010 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Това е много интересно маршрутче!
Нед Авг 01, 2010 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Брей, Йосифица голямо прасе изглежда от северната страна Very Happy

Много изкушаващо изглежда тоз убав клек. За съжаление не мога да стъпя в района, откакто ми наложиха забрана ... Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 02, 2010 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
"За съжаление не мога да стъпя в района, откакто ми наложиха забрана ... "
Question Exclamation Question Exclamation
Пон Авг 02, 2010 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ръкопляскания ръкопляскания ръкопляскания

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Авг 02, 2010 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
"За съжаление не мога да стъпя в района, откакто ми наложиха забрана ... "
Question Exclamation Question Exclamation


Зимата се изнесохме аварийно по долината на Бели Искър и налетяхме на охраната ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 02, 2010 10:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
jordy написа:
"За съжаление не мога да стъпя в района, откакто ми наложиха забрана ... "
Question Exclamation Question Exclamation


Зимата се изнесохме аварийно по долината на Бели Искър и налетяхме на охраната ...


Каква забрана бре... Shocked
Тогава бяхме цяла тумба...само на теб ли са ти я наложили тази забрана Rolling Eyes


Ха така...нарушители, а ?? Разхождате се из забранена вододайна зона, ?
Хм...на тва погледецко ребро и Йозолата им се каня от време оно.

По-здрави... Cool

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пон Авг 02, 2010 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ами аз обрах парсата, жертвах се за общото благо - Вальо и той беше в кюпа, и още някой май ... Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 02, 2010 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
anadel



Регистриран на: 03 Дек 2008
Мнения: 78

Мнение Отговорете с цитат
На 1 август имахме "юбилей" - Скакавци!
Smile Smile Smile
Супер, че сте извъртяли района! Но много бегло пишеш за 100 - 200 м. клек, а той все още цъфти, явно сте си уцелили просеки. Езерото Йозола как е - с тинесто дъно ми изглежда - кажи още нещо...
Вто Авг 03, 2010 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
anadel написа:
На 1 август имахме "юбилей" - Скакавци!
Smile Smile Smile
Супер, че сте извъртяли района! Но много бегло пишеш за 100 - 200 м. клек, а той все още цъфти, явно сте си уцелили просеки. Езерото Йозола как е - с тинесто дъно ми изглежда - кажи още нещо...

Привет - сетих се аз, че същия уикенд миналата година уважихме Скакавците, ама после дозиран забравих да спомена в описанието.
Клека е екстра - цъфтежа му е минал - става за газене под 300 м.
Навсякъде минавахме през възможни петна в клека и просеки. Клековия мазохизъм не ми е присъщ. Laughing
Йозола, ех Йозола - има нещо магично в това езеро с тоя плътен клек около него - струи дивост.
Западната част от езерото е дълбока, южната е по-тинеста с видими подводни растения.
Така и не разбрахме дали има качване към езерото от долината на Леви Искър и притоците му... Rolling Eyes
По стари карти има пътека, която следи оттока на езерото, източно, която не открихме.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Авг 03, 2010 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
е "разчекна" я тая Рила отвсякъде, нема вече девствено Христе дето не си пипнал. То като му чуеш само името на това езеро и те залива магическо усещане.
Сря Авг 04, 2010 8:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение ... и наобратно Отговорете с цитат
Една година по-късно отново почетна билна обиколка на Долна Лева река, този път наобратно.

Тони с езерото:


сите Скакавци от запад:


долнолеворечките езера и част от околните върхове:



Драганица:


и др. Wink в Пикасата

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Сеп 11, 2011 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е!, сега. Що не свирна по-рано?!
Нед Сеп 11, 2011 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Е!, сега. Що не свирна по-рано?!

Щот го реших/ме/ в петък късно вечерта... Писах ти и на лс тогава, ама бехте вече решили за Пирин.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Нед Сеп 11, 2011 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov