ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
вр Мальовица и Урдини езера за 1 ден?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
вр Мальовица и Урдини езера за 1 ден?
Автор Съобщение
Niza



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 4

Мнение вр Мальовица и Урдини езера за 1 ден? Отговорете с цитат
Здравейте, обмислям маршрут от ЦПШ към вр. Мальовица, след това тръгване от Мальовица по Зелени рид и спускане към Урдини езера. Преминаване през Урдиния циркус, Яворова поляна и излизане на асвалтирания път, по който да се върнем на ЦПШ-то за колите.
Ако сте го минавали, можели да споделите мнение дали е реалистичен маршрут за 1 ден? Колко ще е като ходене? (според мен ще е около 7 часа) Знам, че след спускането от Зелени рид към Урдиния циркус няма маркировка. Вярно ли е това? Има ли все пак пирамидки или някакви означения?
Ще съм благодарна на всякаква информация!
Чет Юни 29, 2017 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bebo79



Регистриран на: 09 Апр 2009
Мнения: 323
Местожителство: София

Мнение Re: вр Мальовица и Урдини езера за 1 ден? Отговорете с цитат
Niza написа:
Здравейте, обмислям маршрут от ЦПШ към вр. Мальовица, след това тръгване от Мальовица по Зелени рид и спускане към Урдини езера. Преминаване през Урдиния циркус, Яворова поляна и излизане на асвалтирания път, по който да се върнем на ЦПШ-то за колите.
Ако сте го минавали, можели да споделите мнение дали е реалистичен маршрут за 1 ден? Колко ще е като ходене? (според мен ще е около 7 часа) Знам, че след спускането от Зелени рид към Урдиния циркус няма маркировка. Вярно ли е това? Има ли все пак пирамидки или някакви означения?
Ще съм благодарна на всякаква информация!


Да вярно е ,че няма маркирова по пътеките на Урдиния циркус ,някой се виждат някой не чак толкова добре но има пирамидки,този уикенд бях там,на места си ползвах навигацията защото не се виждаше пътеката но може и без нея като се види картата.
Не знам дали ще може да обиколиш Урдините езера защото ще ти трябва доста време,вярно е сега деня е по дълъг но този тегав маршут дето си го избрал през вр.Мальовица и обикаляне на езерата ........
Аз съм ходил само два пъти де ,някой който е ходил повече може да сподели,много зависи колко бързо ходиш и колко си натоварен.....
Чет Юни 29, 2017 7:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Ами възможно е, но при условие(я), че сте в добра форма, може да се ориентирате добре (Урдиният циркус е доста сложно начленен) и имате известен планинарски опит. Ако ще влизате от Зелени рид, това означава, че преди това трябва да минете през Додов връх и Раздела, а това си е доста път. След това още не малко има и в циркуса. Няма маркировка никъде в циркуса, но с навигация това не е проблем. От въпроса разбирам, че не познавате терена, за това бих предложил като за първи път да пропуснете Мальовица, от ЦПШ да тръгнете към Вада по червената маркировка, на Яворова поляна да поемете покрай Урдина река, да обиколите езерата и там да решите дали ще имате сили да качите Мальовица, дали пък да не се качите на Зелени рид и да се върнете на Яворова поляна по синята маркировка, или просто да се върнете назад по реката.
Ако обаче отговаряте на всичките условия в първото изречение и решите през Мальовица и Раздела, ще ви отнеме към 9-10 часа, е ако не сте спортисти.
Чет Юни 29, 2017 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
За ден качване от ЦПШ през връх Мальовица и обиколка на всички Урдини езера е малко множко за средно подготвен турист, но не е невъзможно, само че часовете, които си предвидил ги умножи почти по две Laughing .
И сега по същество: След като качиш връх Мальовица не е нужно да минаваш цялото било през Додов връх и покрай Дамга за да стигнеш до Зелени рид и от там да слизаш към Урдините. След като слезеш от Мальовица и минеш през Голям Мермер и преди Малък мермер, на седловината между тях, там където наляво тръгва синята марка за Рилския манастир, надясно тръгва пътечка, която отива право към Урдините езера. Най напред ще минеш покрай безименно езеро и после по вдима пътечка ще достигнеш до Ботаническото езеро (Удавника), малко по-нагоре от него е Горната паница, а малко под него е Долната паница. После трябва да се отправиш към Триъгълника на Юг-Югозапад в посока билото и от него към Рибното под връх Дамга, от Рибното към Плиткачо, който е скътан точно под Зеления рид, а от него гледката към Мальовица е уникална! Това е обхода и после надолу към пътеката по Урдина река към Яворова поляна и асфалтовия път. Пътечки по трасето има бол, има и каменни пирамидки на места, ако имате GPS е добре с него да се подпомагате, а ако нямате прегледайте хубаво картата и даже си снимайте на телефона най-важните участъци около езерата.
Чет Юни 29, 2017 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Спускането към Урдиния циркус може да се направи и през Паницата, както и преди Дамга (Вазов връх) отдясно на първия улей, по-надолу се пресича улея наляво и се появява пътека водеща до Триъгълника. Така се пропускат Рибното и Плиткачо от езерата освен ако не кривнете и към тях от първата колиба под Триъгълника. Иначе пътеката продължава все надолу покрай реката. При стегнато ходене без да се отбиваш до Мальовица или Елени връх и през Додов и спускане по склона на Дамга, ходенето е около 9-10 часа. През Зелени Рид и Рибното сложи още 2 часа. Плиткачо си сака палатка Very Happy

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юни 29, 2017 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
trap



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Маршрути много и ходенето не е малко, но мястото си заслужава. На мен и жената там ни е любимо. Ако ще ходите до Мальовица се придържай към това което ти е написал dobrifin. Според часа, групата и умората може да решите да си оставите и за друг път. Ако не ви се разкарва до Мальовица може и през Овчарския и Мальово поле, но там няма толкова добре утъпкани пътеки. Ако ходите стегнато деня ще ви стигне, но никога не е излишно един челник в раницата.
Вто Юли 04, 2017 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Paco



Регистриран на: 19 Мар 2013
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Маршрутът е или за добре подготвена група или за много ранно тръгване, в момента светлата част на денонещието позволява 10-11 часов преход.
Преди години минах по маршрута през октомври за под 9 часа, но догоних основната група на върха, като стигнах до Мальо за малко над 2 часа, с много лека раница и доста сериозна крачка. Слизането в група взе ок. 6:30 часа, като имахме проблем с намиране "царския път" надолу.
Иначе е страхотно красиво и диво, нищо общо със съседната долина.
Пон Юли 10, 2017 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
Paco написа:
... Слизането в група взе ок. 6:30 часа, като имахме проблем с намиране "царския път" надолу.
Иначе е страхотно красиво и диво, нищо общо със съседната долина.


От къде си слизал ?
Сря Юли 12, 2017 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov