ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От х.Гоце Делчев до Тевно езеро и обратно за 11 часа

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От х.Гоце Делчев до Тевно езеро и обратно за 11 часа
Автор Съобщение
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение От х.Гоце Делчев до Тевно езеро и обратно за 11 часа Отговорете с цитат
Здравейте,

Понеже това е първият ми постинг тук, първо искам да изкажа благодарности на администраторите на този форум за възможността ние, потребителите, да имаме достъп до тази ценна информация за планините в България и невероятните снимки, публикувани тук!

Ето и нещо от мен - На 14.07.2007 година четирима любители планинари от Неврокопското село Корница решихме да извършим прехода х.Гоце Делчев-х.Безбог-Папазгьол-Кралевдворска лява порта-з.Тевно езеро-превала за Валявишки циркус-Дженгалска порта-х.Безбог и х.Гоце Делчев. Времето, което си поставихме за цел бе един ден или около 12 часа.

Сутринта потеглихме с автомобил до х.Гоце Делчев. В 9,20 часа се качихме на лифта и след половин час вече бяхме на 2200 м. височина - хижа Безбог. Времето бе облачно, но за щастие не заваля. Безбожкия превал го взехме за по-малко от 15 минути! Мисля, че следващия път ще можем и за 10 минути Very Happy

Следващото по-сериозно катерене бе след Папазгьола - до Самодивските езера и няколко метра под Лявата Кралевдворска порта. Останалата част от маршрута бе подсичане на върховете Момин двор и Дженгала до Дженгалската порта по немаркираната /кафявата/ пътека, предимно подскачане върху огромни морени. Гледките бяха невероятни! За един ден успяхме да разгледаме дузина езера, но изкачихме само един връх - Валявишки чукар.

Неудобството /което всъщност не бе непредвидено/ бе неработещия лифт от х.Безбог за х.Гоце Делчев, което означаваше още час и половина допълнително ходене - за разпускане Cool Не разбирам - от какъв зор този лифт работи само до 16,00 часа? За да задържа повече туристи в огромната хижа Безбог ли?

Ето и цялата разходка - http://web.hit.bg/pirin2007
Вто Авг 07, 2007 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, много е як тоя маршрут, поздрави на Пирин Very Happy

Миналата година го ходихме с приятели, само дето на отиване объркахме пътеката и вместо да минем през Момините езера, минахме 100-на метра по-северно, по склона на Джангала, по някаква пътека с пирамидки. Както се оказа тя май води до качване на Джангала. Ние от нея обаче слязохме на неименуваната порта между Момин двор и крайните южни Джангалски зъбери и се включихме по кафявата пътека към Тевното.

На връщане минахме пак по кафявата пътека посока Джангалската порта, яко скачане по камънаците беше. Имам бая снимки оттогава, няма да е зле да го пусна като пътепис ...
Сря Авг 08, 2007 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ръкопляскания Екстра! Тежък преход сте направили, но много хубав. Снимките са много добри.

Не съм знаел, че по Корница има любители планинари, което е много хубаво. И няколко забележчици за снимките. "Средно Самодивско езеро" не се разбира. Езерата не са 3, а доста повече и не ства ясно кое се има предвид. Другото - върхът е Джангал, а не Дженгал.

Поздрави на Корница и пак да пускате снимки и пътписчета. Cool
Сря Авг 08, 2007 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, Ники,

Благодаря за забележките Smile Една от причините да пиша в този форум, са твоите познания за планината, а другата - превъзходните снимки на Дидо! Благодаря още веднъж и на двамата!

Някак си по-благозвучно е Дженгал, просто така си идва от речта, не знам дали е правилно Very Happy
Самодивското езеро май беше второто от долу-нагоре, затова го написах Средното.

Миналата година направихме един подобен по дължина преход - х."Гоце Делчев" - с.Корница през Дебели рид - близо 40 км. ходене за един ден. Ако позволиш ще отворя една тема с препратка към снимки от този маршрут. Имам и някои въпроси за това било, по-точно за връх Демирчал /Железник/.

Поздрави!
Сря Авг 08, 2007 10:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!

Отваряй, отваряй. Има доста неща да бистрене по т.нар. "Дебели рид". Трябва някой път да се видим на по биричка в Неврокоп да бистрим, което ще е по-добре, но може и тука.

ДжЕнгал, не знам дали е благозвучно, но не е правилно етомологически, ако се зарови човек в значението на това название. Правилното е ДжАнгал.

Дебели рид на пръв поглед добре, но не може на главното БИЛО да се казва РИД. Дебелия рид е на друго място - посока х. Пирин. Laughing

Демирчал е ясен за мен като местоположение, но може да обсъдим въпроса. Неяснотата е по-скоро във вашето землище - имам предвид билото на юг от котата, където се отделя Янузов рид та до седловината "Тодорово".

Дай да хванем някои капацитети овчари от Корница да разнищим нещата. Наистина има там неща за нищене.
Сря Авг 08, 2007 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov