ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По главното било Дебели рид
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
По главното било Дебели рид
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Laughing Явно е много ценна за човека тая книжка "Дебели рид". Знам го книжлето, на бай Наско Панчелиев. И с него се знаем даже. Критикувах го аз на 4 очи как е могъл да си кръсти книгата по тоя начин при положение, че е наясно, че това е глупост.

За връхчето си прав, че от манастира изглежда добре. Аз от Корнишкия циркус се качвах по склона към него. Излязох точно на мястото, където се отделя Лушаув рид. От там погледнат настина прилича на купчина камъни. За 5 минути се отива до него.

За името Сипливица какво да кажа. Гледайки речника на българския език от Найден Геров названието насочва към думата "сип", (остар. сипъ) - сипей. Едва ли идва от "саплъ". Някак си не се връзва. Think

Тоя дядо Мустафа Велишавов да не е рода на зам. кмета на общината? Wink Щом им викат Лушауви, нищо чудно някой от тоя род нещо да е имал там - гора, кошара, знам ли!?!?

Това дето викаш, че няма да се намери човек да каже нещо не звучи никак добре. Толкова голямо село не може да няма някой, който да не знае! Ако не се намери ще се разчита само на податките от с. Пирин, какво да се прави. Confused
Нед Авг 12, 2007 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Имах предвид "Саплийца",/нали така е обозначен върха, дори и в твоите пътеписи и снимки/ а не местността Сипливица. "Сапли-й-ца", в превод от турски означава "Стъбленица".

По отношение на фамилия Велишавови и връзката им със зам.кмета на мога да вземам отношение. Законът за защита на личните данни е много суров BG

Моето лично мнение е, че ридът Лишаув, идва от връзка с рода /Ве/Лишауви. Подобно на Кадиев и Янузов рид - знам, че има такива фамилии в село Брезница.
Нед Авг 12, 2007 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Тъй де, ама пиринлии казват, че Саплийца е грешно и няма такова. Laughing

За Янузов не зная, може, но за Кадиев познавам историята - не само тази на рида и местността, ами и откъде е дошла самата фамилия.Smile

Саплъ, по-скоро дръжка на плод си го превеждам, та знам ли! То ако тръгнем да търсим подобни думи, що ще изкочат, ехее. Кантар не ги тегли. Да илюстрирам с един пример. Когато добитъка се изведе на паша, да речем коне за да не шават много се "сапат" - спъват се.
Laughing
Нед Авг 12, 2007 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Имам го много нащракано там, но в момента не мога да псукам снимки, след 3-4 дена ще съм ОК.

Корнишкия превала трябва да е това, но там реално няма пътека. Ако се спускаш надолу, слизаш от 2600 на 2000 м нм.в. до Третата река - гадно досадно слизане е, сигурно е и досадно качването Smile

Ето нещо като описание на пътеката по въпросния превал. Тръгваш от понижението веднага южно след пирамидалния безименен връх. Пътеката липсва, тревисто е, туфите са "на стъпки", минава се отвсякъде и затова може би не е утъпкано само на едно място. Върви се право на запад. Наклона е почти постоянен, доволно стръмен, за по-лесно може да се слиза на серпентини. В един момент, при около 2200 м нм.в става леко по-полегато, там нейде избива поток, има трънаци около извора и потока надолу. Извора е добре да се знае, че идвайки от главното било, почти сигурно си без вода Smile Около него се събират коне на паша. Водата е ледена, изворна и явно не пресъхва. 10-на минути след извора става рязко по-стръмно - стига се до клек и стръмни отвесни скали, не трябва да се пробва минаване през клека, че може да има строшени глави по урвата. Там някъде посока север вече се напипва пътеката, има маркирано с камъни. Пътеката е обрасла с трънак - пресичат се много изворни потоци и зеленина бол. В началото пътеката тръгва да сече склона и да избегне стръмните скали, посока северозапад, после завива надолу, право на запад и накрая слиза до реката посока югозапад. Този последен участък е доста стръмен като цяло. А - и посоките са като за слизане, не качване.

Ако се качваш къмто превала от реката, добър маркер за началото на пътеката е липсата/появата на иглолистна гора по западния склон на главното било. Пътеката се отбива от маркираната точно в района, дето е границата на гората, там трябва да се огледаш за купчинки камънак и за утъпканото.


Дидо, за колко време се слиза от Корнишкия превал до Третата река по тази пътека? А обратно някой изкачвал ли го е? Питам , защото смятам през уикенда да се поразходя до вр.Каменица. Колко време ще ми отнеме изкачването от Демиркапийската долина, /от мястото на тази пътека/ до Каменица и ако може малко подробности за пътеката към върха.

Ето една снимка убиец от мястото на превала :

http://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=668526&OFFSET=0&CATEGORY_ID=23&PERIOD=0
Пет Авг 17, 2007 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Да, на снимката се хваща добре района, но е прекалено ХДР-то, та се губят детайлите. Аз тъкмо приготвям описанието и снимките от това място, но с няколко думи ще се повторя де...

Слизането ни отне около 1 час, денивелация от 2600 до 2000 метра. Досадна работа е определено. Ти явно ще се качваш, затова ето ти малко ориентири. Идвайки откъм х. Пирин по маркировката следиш склона вдясно. В един момент гората оредява и при едни остри скали съвсем изчезва, отстъпвайки място на рядък клек. Там точно се стича по скалите един поток, който избива 200 метра по-горе. Там някъде от маркираната пътека трябва да се хване леко диагонално все едно посока Демирчал. Има някакви рехави камъни наредени, би трябвало да ги видиш. Пътеката тръгва така настрани щото въпросните скали, по които се стича потока, са практически отвесни и пътеката просто ги заобикаля - тръгва нагоре по склона първо на североизток, после на югоизток и те води над въпросните скали до самия поток. В този си участък пътеката е съвсем явна, от склона на главното било там избиват маса поточета и на доста места пътеката е наводнена, яко обрасла с бурени, пада яко издиране и т.н. Като излезеш над скалите при потока, вече си се качил от 2000 на 2200. В този момент се намираш точно под превала и те чака качване до 2600. Оттам нагоре е абсолютно чисто, тревен склон, тревата е на стъпки.

За съжаление отдолу, откъм реката, не направих никакви снимки посока превала и явно съм сгрешил, щото друго е да се види, по-лесно се обяснява. Та като ходиш щракни някоя и друга снимка да има ...
Пет Авг 17, 2007 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Е, не успях да изкача Каменица през изминалия уикенд Sad Задоволих се с еднодневна разходка по Главното било /от Бойков връх до Янузов рид/ и спускане през Корнишкия циркус.

В 9,30 часа бяхме в м. Говедарника / прибл. 1700 м. надм. в./, южно от Бойков връх. Превземането на връха бе планувано да се осъществи от м. Арамитското падало /югоизточно под върха/. До тази поляна стигнахме за около 30 минути. От тук обаче трудно се намира пътеката за изкачване на върха. В горния ляв край на поляната /гледайки към върха/ има кошара за овце - пътеката се намира някъде зад тази кошара. Поехме по пътеката и за 20-25 минути бяхме на оголената част от тази пътека под върха /вляво на снимката/. До тук добре, но точно от това място започнаха проблемите. Вместо да продължим нагоре към върха , свихме на ляво, като решихме да атакуваме върха откъм Василева поляна /югозападно от Бойков връх/.Така и не успяхме да открием чиста пътека по посока към върха, почти всичко бе обрасло с клек. За последен път съм качвал Бойков връх от тази част преди 10 години , но сега положението е съвсем различно! С големи усилия и едночасово лутане из клека се добрахме до главното било /до Мечо корито/. Почти 300 градусово заобикаляне на върха! От тази част Бойков се качва за 8 минути и няма никакъв клек, а само голи камъни.

В 12,10 часа бяхме на пирамидата на върха. От там по билото към Саплийца и Хлевен до вр. Безименен , спускане през Корнишки превал до Горното корнишко езеро. После до Долното корнишко езеро и през Кривите вади и Катърджийницата до Меча поляна и от там по горския път до "базовия лагер" в м. Дългата поляна.

Ето ги и снимките :

http://web.hit.bg/hleven
Пон Авг 20, 2007 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Мустафа, чудесни снимки с много добър коментар под тях, благодаря Very Happy Croc

Ама как си я хванал тая скала, аз много стоях и се чудих на това парче камък как се закрепило на склона. Образуваше някак си странна фуния надолу към циркуса, кой знае какви лавини пуска отгоре зиме... А, и това якия мечкарник било Бойков връх, аз за Саплийца го взех откъм превала.

Аз тъкмо ще пусна мойте снимки, ще засечем нещата от тоя район.

Поздрави още веднъж.
Пон Авг 20, 2007 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много добре Мустафа! ръкопляскания Снимките са чудесни, а и бая сте походили като знам какъв е клек там. Тъкмо си мислех да те питам през Мечо корито дали е проходимо. Аз зяпах от долу и ме се видя, че не става, ма гледам сега от снимката дето си я щракнал отгоре има някаква пътека дето слиза от билото. Think

Не знам защо снимките на Долното езеро много ме накефиха. Едни такива успокояващи... Wink

Между другото какви са тия строежи на Дългата поляна бе!? Surprised Тия беседки, бели чешми там ги нямаше. Последно си спомням дългите дървени корита. Тази постройка вила ли ще бъде нечия или...? Би могла да служи за чудесна изходна база за района.
Вто Авг 21, 2007 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
През Мечо корито овчари малко преди нас бяха прекарали овцете - отнело им 2 часа от пътеката за Меча поляна до превала. Какво остава за нас Wink

Беседката и чешмата на Дългата поляна са предизборен "подарък" от кметството, а строежите са частни вили, за късмет единият от собствениците ми е много добър приятел Trampoline
Вто Авг 21, 2007 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
bialk написа:
През Мечо корито овчари малко преди нас бяха прекарали овцете - отнело им 2 часа от пътеката за Меча поляна до превала. Какво остава за нас Wink

Беседката и чешмата на Дългата поляна са предизборен "подарък" от кметството, а строежите са частни вили, за късмет единият от собствениците ми е много добър приятел Trampoline


Въх! 2 часа!!! Наистина работата е дебела. Laughing

Бива си го подаръка от кметството.Smile Следващите избори и една плевня да сковат та да опънем с Дидо чувалите в нея. Блазе ти за "връзките" със собствениците. Добре е човек да има такива приятели. Аз викам нещо горското да не би да са се размърдали. Wink Laughing
Вто Авг 21, 2007 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Това е картата с маршрута. Позволих си някои корекции - м. Говедарника, Арамитското падало, Мечо корито,вр.Безимемен и Янузов рид. Освен това този Черни връх, който би трябвало да е Саплийца, на картата е даден много близо до Бойков връх, докато на място съвсем не е така - по-близо е до Хлевен.


Сря Авг 22, 2007 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Мога да те снабдя с един добър картов комплект като за Пирин, 35 листа 4х6 километра на лист е покритието, jpg файлове по около 1 мегабайт са. Значително по-качествена е и ги няма тая камара измислени имена дето човек трябва да си дава зора да ги трие Very Happy
Сря Авг 22, 2007 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ами тая "карта", какво да кажа! Това дето са го писали Черни връх 2349 м е всъщност Бойков връх. Кота 2045 аз си го знам Падалото - може би става дума за Арамитско падало, което пък е отбелязано тук като Хайдушко падало. Какво общо има думата хайдутин с думата (х)арамия!??!?! Според мен нищо. Лишаув рид въобще не е отбелязан там, където всъщност се намира. Бойков рид!?!?!? Такова животно няма.

С две думи, пей сърце! Laughing Много грешки само в 5 кв. см.

За останалата част от картата няма да коментирам, че... Wink
Сря Авг 22, 2007 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Dido, ако не те затруднява, прати ги на e-mail-а от профила ми. Благодаря предварително !
Сря Авг 22, 2007 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Ами тая "карта", какво да кажа! Това дето са го писали Черни връх 2349 м е всъщност Кота 2045 аз си го знам Падалото - може би става дума за Арамитско падало, което пък е отбелязано тук като Хайдушко падало. Какво общо има думата хайдутин с думата (х)арамия!??!?! Според мен нищо.


Има общо - на турски harami значи крадец и е синоним на haydut /също турска дума/. В български език обаче хайдутин означава "борец за свобода".

Казват,че Арамитското падало все още има отпечатъци от краката на хайдутите, които след ограбване на керваните от Винарската пътека /минаваща в близост до Падалото/ , виели и кръшкали хора . Е, това е по думите на стари хора, аз лично не съм забелязал подобни отпечатъци.
Сря Авг 22, 2007 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov