ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По главното било Дебели рид
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
По главното било Дебели рид
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
bialk написа:
Dido, ако не те затруднява, прати ги на e-mail-а от профила ми. Благодаря предварително !


Можеш да ги изтеглиш от тука

Архива е 39 мегабайта, вътре има 35 файла. Само северен Пирин е отделен, един парвоъгълен периметър като се почне няколко километра северозападно от в. Пирин и стига малко под Тодорова поляна (диагонала на правоъгълника давам).

Правоъгълника е разделен на 7 колони и 5 реда, общо 35 листа. Всеки хваща 4х6 километра и е натаманен да се печата на А4 със съответния детайл. Разделянето на правоъгълника на листи и номерацията на файловете върви така - листи 1-7 са първия ред, колони 1-7. Листи 8-14 са 2-рия ред колони 1-7 и така нататък. Аз съм си ги отпечатал на А4 с цвят, всичките на топче с найлон отгоре и в раницата да са под ръка ако се наложи.
Сря Авг 22, 2007 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
bialk написа:
Speedy написа:
Ами тая "карта", какво да кажа! Това дето са го писали Черни връх 2349 м е всъщност Кота 2045 аз си го знам Падалото - може би става дума за Арамитско падало, което пък е отбелязано тук като Хайдушко падало. Какво общо има думата хайдутин с думата (х)арамия!??!?! Според мен нищо.


Има общо - на турски harami значи крадец и е синоним на haydut /също турска дума/. В български език обаче хайдутин означава "борец за свобода".

Казват,че Арамитското падало все още има отпечатъци от краката на хайдутите, които след ограбване на керваните от Винарската пътека /минаваща в близост до Падалото/ , виели и кръшкали хора . Е, това е по думите на стари хора, аз лично не съм забелязал подобни отпечатъци.


Точно така е, но по този начин те поставят знак на равенство между "бореца за свобода" и "разбойника"! Laughing Щом като навлязла в българския, думата хайдутин има вече друго значение що пишат такива неща. Толкова ли е трудно да се сети човек не знам!? Примери бол. По всички винарски пътеки е имало засади на разбойници. Случая е идентичен като този на Харами бунар. Жертва на тия разбойници са били и българи и турци и всеки минаващ от там. Има документи запазени, да видят. Кви хайдути, кви 5 лева! Харамия си най-подходящата дума. Не знам какво ги притеснява. Просто хората малко трябва да се просветят.

Даалийските и кърджалийските бандюги са били от всякаква националност. За тях важното е било парата. Просто са използвали временната слабост на властта в Истанбул и са си разигравали коня безнаказано. Някои селища правят собствени формирования, за да се защитят понеже те почват да влизат и в селата по едно време, а властта няма сили да ги спре. Да речем търговците в Банско дават пари на населението, което прави чета в отпор на Шабан гега, който обирал керваните по долината на Демяница. След като ги ликвидират в м. Главите, конака в Мехомия (Разлог) също са доволни (документирано е) понеже една разбойническа шайка по-малко остава. Гарнизона в Мехомия е бил малък за да тръгне и гони разбойници.

Въобще тая игра на думи не е за всеки. Иска си четене. Да се поставя знак на равенство просто ей така между национално-освободителните борби и разбойничеството е тъпо. Примерно четата в Плетена да кажат, че са разбойници!Smile Ми не са. Това си е местно формирование на ВМРО. Ма били мюсюлмани по вероизповедание. В националната борба няма значение религията. Всичко е въпрос на просвещение. За съжаление от години у нас не се обръща внимание. Само настройват хората едни срещу други. Sad


Последната промяна е направена от Speedy на Сря Авг 22, 2007 12:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Авг 22, 2007 12:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
bialk написа:
Dido, ако не те затруднява, прати ги на e-mail-а от профила ми. Благодаря предварително !


Можеш да ги изтеглиш от тука

Архива е 39 мегабайта, вътре има 35 файла. Само северен Пирин е отделен, един парвоъгълен периметър като се почне няколко километра северозападно от в. Пирин и стига малко под Тодорова поляна (диагонала на правоъгълника давам).

Правоъгълника е разделен на 7 колони и 5 реда, общо 35 листа. Всеки хваща 4х6 километра и е натаманен да се печата на А4 със съответния детайл. Разделянето на правоъгълника на листи и номерацията на файловете върви така - листи 1-7 са първия ред, колони 1-7. Листи 8-14 са 2-рия ред колони 1-7 и така нататък. Аз съм си ги отпечатал на А4 с цвят, всичките на топче с найлон отгоре и в раницата да са под ръка ако се наложи.


Тъй тъй. Нека народа да си източи по-читави карти, че тва на Картография слаба работа и само бърка. Трябва да ги прегледам пак тия листове. Тук там имаше неточности и в тях. Ще ги пусна при благовремие.
Сря Авг 22, 2007 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение неточностите Отговорете с цитат
лист № 2

Даутов връх е писан Гърбец

лист №10

Албутин е писан Бутин, а Баюви дупки е даден Баюва дупка

лист №14
Дуйловец е означен като Дуйловица

лист №18
Тодорка е дадена Тодорин връх, Бъндеришки чукар като Бъндерска чука

лист №20
Десилица е писана Дисилица, Стражите е дадено неправилно - целия хребет, Перлешки ез. са дадени като Плешки

лист №27
Демиркапийския чукар е даден като Кралев дол

лист №33
Коцов гроб е отбелязан като Арабски гроб

лист №34
Сипливица е дадена като Саплийска р., Демир(х)ан е даден Демирян, НО пък Дебелия рид е указан перфектноSmile

Не са много неточностите, но е добре да е имат предвид.
Поздрави на сите.
Чет Авг 23, 2007 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за картата! Сега вече много неща от главното било над корнишки циркус се изясниха за мен. Бойков връх всъщност е Черни връх /та нали целият е обрасал с клек и наистина е черен Smile /. И аз се съмнявах в кота 2045 метра за този връх, това най-малкото означаваше убийствена денивелация от 600 м. до вр. Хлевен /(Х)Амбарташ/ и почти безпроблемна разходка - 100 метрово изкачване от м.Тодорово. А тази кота е била за м. Арамитското падало. Ето и маршрута на истинската карта. Поздравления за руснаците!

Дидо, засичал ли си дали съвпадат тези коти /надм.в./ с GPS?
Чет Авг 23, 2007 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Благодарско Very Happy Croc
Чет Авг 23, 2007 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
да. както казах и по-рано, Бойков връх и Черния връх са едо и също нещо Laughing Wink
Чет Авг 23, 2007 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
bialk написа:
Благодаря за картата! Сега вече много неща от главното било над корнишки циркус се изясниха за мен. Бойков връх всъщност е Черни връх /та нали целият е обрасал с клек и наистина е черен Smile /. И аз се съмнявах в кота 2045 метра за този връх, това най-малкото означаваше убийствена денивелация от 600 м. до вр. Хлевен /(Х)Амбарташ/ и почти безпроблемна разходка - 100 метрово изкачване от м.Тодорово. А тази кота е била за м. Арамитското падало. Ето и маршрута на истинската карта. Поздравления за руснаците!

Дидо, засичал ли си дали съвпадат тези коти /надм.в./ с GPS?


Котите бъди сигурен, че са точни. При засечката с ГПС-а проблема е, че котите май са по Балтийска височинна система и се различават от ГПС-височините с 20-30 метра. Вградения барометричен сензор пък изисква редовна калибрация на известни коти. Като цяло обаче разликата е в границите на 20-те метра, а мене това ме устройва. Има един човек tuono пише по форумите, той професионално се занимава с тия неща, помъчи се да ми обясни работите но аз не съм геодезист де Smile Дано някой разбиращ ги уточни тия детайли ...
Чет Авг 23, 2007 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov