ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Автор Съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В събота, 03.10.2015 г., се възползвахме от хубавото време и се качихме на Бъндеришки и Башлийски чукари. Тръгнахме от Мозговишкото водохващане през з. Спано поле. Седлото между Бъндеришки и Башлийски е доста тегаво и трябва много да се внимава, както е казал и Ристо в една друга тема.














Всички снимки.
Пон Окт 05, 2015 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Времето беше прекрасно! Снимките са станали един път!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Окт 05, 2015 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Какъв октомври, какъв прозрачен въздух, какъв хоризонт, какво обяздване на това тегаво и озъбено ръбче… Носили сте даже чашки за кафенцето. Само малко завиждам и много благодаря за споделеното изживяване.
Пон Окт 05, 2015 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda написа:
Носили сте даже чашки за кафенцето.


lubitel кафе не пие.... Alcohol
Пон Окт 05, 2015 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се за съгрешението впечатлително
Пон Окт 05, 2015 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Ждрелото на Бъндерица и Палашица от югоизток Отговорете с цитат
Един поглед върху близките, но непознати долини на Пирин. Отбелязахме красотата на каньона на Бела река. Не се е чуло някой да е минавал от по-ниско нагоре по Ретиже/ с ударение на и-то, както я наричат местните помаци-берачи на боровинки и гъби / . Банският диалект, от който малко общи лафове с удоволствие съм усвоил от работа в Банско / Счо праите бре! / отваря приказката с тях. Долината с вековна гора, приличаща на джунгла около реката, е уникална. Добро начало за изходен пункт по Ретиже е чакъленият път, който започва от Добринище към селата на юг, в добро състояни е , мостовете са бетонни, проходим е за високи леки коли.
Един хубав летен ден, по обяд, се отървах от задълженията в Банско и запраших нагоре. По пътя към Бъндерица, но завих в отбивката към крайната станция на лифта-гондола. Оставих колата до бараките на пистата за биатлон и по река Бъндерица – нагоре. Пътят свършва неочаквано и започва старата пътека за х. Бъндерица. Оставих я и слязох в започващото ждрело на реката, което поне аз друго такова мраморно ждрело не знам да има в България. Мрамора е прорязан 20 до 50 метра като пила от реката, гладко полиран, и жилките му с редуване на бели ,розови и жълти пластове, са изключително красиви. Беше юли и реката още течеше, доста пълноводна но не е проблем да се преминава от една на друга страна където се налага, има и няколко водопада .Стопят ли се снеговете, през август тя изчезва още под моста на къмпинга с известното капанче, както всички знаем пийвайки пиринско на масите..... Но така с пенещата се вода, беше още по-красиво, хвърляш шепи вода върху скалите и те заблестяват с още по-ярки цветове – мястото чака добър фотограф.
Стига се до неприятно място, което се използува за малко сметище от хижа Б.ца.Не е нещо голямо, но има големи вонящи кокали на овце, които след заколване явно бутат там за по-лесно от хижата. Да го имат предвид планинарите , които решат да влязат в пролома от горната му страна, че това е първото нещо което ще срещнат, и е доста разочароващо за начало, за разлика от красотите които започват само 10 метра по-надолу.Знам го от предишни минавания и като го зърнах, преди да стигна до него, забих нагоре към Палашица.
Най-трудно е преминаването през горския пояс, откъдето и да се подхване е едно и също- паднали дървета, клони, стръмни хаотични урви които в мрамора не следват посоката на водата - надолу, а се гърчат в неподвластни на логиката посоки, малинажи, пътека и не търсих - няма. Ориентир ми беше един гол хълм, който прозираше през гората, добрах се до основата му и стана по-открито и лесно.
Навлезе се в безкрайни равномерни пасажи от висока трева – точно обширният район на лавината. На зиг-заг, покрай големи единични борове и хвойни, се набира височина. Мирише си на южна, слънчева растителност, така както само Пирин си го може....По-нагоре, тревата стана по-ниска, ходенето по-лесно, но от жегата ли, от много тежката раница ли , и това че тръгвам неподготвен, започна едно схващане на големите бедрени мускули. По 50 крачки и почивка 5 мин......добре че денят е дълъг. Излязоха и облаци и разхладиха добре.....стигна се до билото на Палашица – красив контраст на зелената сега лавина от юг и скалите към циркус Кутело. От тази страна, Палашица е импозантен връх:



Вече все по билото , стигнах до превала между Палашица и Кутело. От върха на Кутело, дълга 500 м .пряспа стигаше чак до това чудно място с поляни и милиони цветя та около 2550 м.н.в., където като по поръчка, от пряспата течеше буен поток/ единствената вода за деня /, който след 100 метра изчезваше.



На тази тераса, с часове гледах красивият залез над Тодорка отсреща, и останах там да лагерувам.



На другия ден зацепих към Кутела и Влахинските езера.

Изгрева.....спомен за снеговете на Бънд. чукар, през розовата светлина на утрото. Милиони красиви цветя в росата...... Светлината през юли е особено ярка....



Снимките от това чудно ходене ги порази вирус, горната е единствено запазена. Тъкмо причина, да се повтори този богат пирински ден.....Другите снимки са от друг сезон и друго преминаване наблизо. Ориентировъчно - беше около 15 юли, преди тръгване бих се уверил, че още я има голямата дълга пряспа под Кутела, по която скиори карат през края на май – юни , която е единствената вода по пътя.
Вто Ное 17, 2015 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Използвахме хубавото време в събота, 14.11, за да си припомним маршрута: Мозговишко водохващане - з. Спано поле - Безименна кота 2636 м. - Крайния караул - 2609 м. - Спанополски чукар, 2576 м. - Кота 2404 м. (Св. Никола) - заслона и обратно към водохващането. Настигнахме групата към 17:00 ч.







Всички снимки.
П.П. Поради изчерпване на лимита в снимка.бг, регистрирах нов потребител - lubitelbg.
Вто Ное 17, 2015 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Браво на вас!

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Ное 18, 2015 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Юлен през Стражите Отговорете с цитат
Беше ми се загнездила идея да то видя тоз Юлен, и речено – сторено.Предният ден бях по Стражите/маршрута с червените точки / :



Там интересно беше, че се катерих без да минавам по пътеката, която слиза много надолу, и успешно се качих директно на най-върлата игла от трудната южната страна, която е 20 метра но си е за въже. Поседях на каменната тераска на иглата , около която свистяха в пропастите и си играеха непрекъснато голями ята скални врани. От нея се открива поглед към Дисилица, Каймакчал и долината на Газейска река, която оттук ясно се вижда как е резделена на три стъпала – първото Горното Газейско езеро, второ стъпало с циркуса на езерото под Газей което е много скалисто , и трето стъпало което е с повече клек и поляни, където Газейска река прави завой на запад, срещу Каймакчал. Слязох от северната страна на този лют масивен камик , където е по-лесно. От последният връх на Стражите започнах слизане / не знам но кое точно казват Стражите, на кое Ушиците/към езерото долу . Къде по ръбове, къде по големи скални участъци, наблизо беше и голяма пряспа, оцеляваща въпреки стражната жега през началото на август 2012 г. После съжалих, че не минах през пряспата да си налея вода от някое процеждащо се поточе от нея.
Преди езерото се навлиза в интересни поляни, прорязани от моренни валове. Не бях ходил на това езерце, изненада – то е много плитко, под един метър. Водата беше чай и пълна с живот, което не ме изненада особено, тъй като предният ден също много топло се оказа и Горното Газейско, въпреки височината. Долното Газейско е много по-студено.
Разхладихме се малко в езерото с една малка група планинари, с която се засякохме. В него обаче и вливащ, и изтичащ поток нямаше, а очаквах такъв поради масивната снежна пряспа над него. Тя е много високо, та тръхнах надолу по широката долина под езерото, да диря вода / жълтите точки /. Обещаваща беше една скална река, която е от едната страна на долината. Вода се чуваше на няколко места отдолу под камъните, но не може да се достигне. След няколко километра, вече по поляните се върнах обратно, поне хубава разходка се получи.
Сгънах няколко дипли от памучна фанела и прецедих топлата вода в една кутия. Виждаше се още доста мезе в нея, но жаждата беше голяма и тъй като все още не знам на Пирин над 2200 метра някой да е прихванал нещо от водата, напълних бутилчиците. Топла като чай, ама пак си е вода.
Нощта също беше толкова топла и суха, че само се наметнах с чувала, палатка йок .



Сутринта на серпентини/ сините точки /, се изкачих на Каймакчал. Навсякъде, долини и красоти. По източния разлат ръб, стигнах до безименен връх, който от тази страна ограничава циркуса на Юлен. Сега разбрах защо толкова му се точат Цеко Миневци – няма по-удачно място за ски писти в България. Циркусът е като равномерно ветрило, много висок, най-високият без каменни отвеси по Сев. Пирин – като се погледне от Банско там първо се задържа сняг и последно си отива. Циркусът има две много равномерни стъпала, коита са направо готови десетки писти, без да има нужда от никаква намеса върху тях. Блянове, на Юленци.....добре че е резерват. Но се зачудих и как е такъв като в началото на гората на ок. 2200 м.н.в. , под втората тераса имаше доста следи от сеч и човешка дейност –маркирано и копаело се е нещо / Минев ?/ .
От безименният връх пресякох цялата долина през красивите високопланински поляни, струва ми се това са най-високите на Пирин, започват направо под Каймакчал. Местността приличаше на долината от юг под Черни връх на Витоша .



Дочу се шумяща вода. На мястото със син квадрат има голям извор, началото на Юленска река. Около него има много разнообразни красиви цветя. Снимките обаче ги порази вирус и разполагам само с тези мършави остатъци, които виждате. Водата беше чудно вкусна и студена.
Оттам се появи и пътека, която върви по тревисти пасажи и излиза на ръба който е вододел на долината на Юлен, която е високо над долината Демяница . Още сме на ок. 2300 м.н.в. , по надолу пътеката се провира успешно близо до този вододел през клекови гнезда и се достига до мястото на копането и жалоните което споменах / Цеко? /, в началото зона на единични дървета и клек . Гората победи скоро клека, но се появиха много следи от диви животни – ровове и одрани дървета / тази зона я няма на снимката /я да не се гоним и разправяме с някоя сърдита Баба Меца , та се върнах обратно и по един по-оголен склон от около 2200 м.н.в . , се спуснах до Демяница. По тоя безкраен склон се срещаха много единични мури, изгорени от светкавици.
Преджапах Демяница и излязох на пътеката за Главите .
Съб Дек 05, 2015 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Чааакай чакай чакай дето се вика - какви жалони какви пет лева на Каймакчал.
Я разкажи наблюдателю, по-подробно какво видя около потока под Каймакчал? Пътеката слиза надолу към клечасовото стъпало и Кильотницата, отдето се влива, доста по-ниско (при Градището), в един черен път.

Излиза ти да си намерил друга пътечка, която излиза на билото над десния бряг на Демяница, така ли е? Къде там видя да се копае, дай повече подробности моля.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Дек 06, 2015 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, напънах се да се сетя днес за подробностите, че нямам снимки оттам. Беше 2011, не 2012 година. със синьо съм отбелязал пак моя маршрут приблизително. От последният висок безименен връх на източното розклонение след Каймакчал, тръгнах към средата на долината. Целите поляни там се бяха опекли и тревата беше много изсъхнала, от жегите и суховея. Учудващо нямаше вода, докато се дочу шуменето й и там, където е синият квадрат, има голям извор, направо поток. Оттам започват надолу няколко пътеки, не една, които се провират през клека.
Спомних си точното място на два изкопа, дълъги по ок. 10 метра, дълбоки метър, на две места където са червените квадрати.Там под самотно дърво имаше и нещо стобор , вързало за коне или мулета, също и наковани и пирони на закачалки на дрехи, а тревата е много утъпкана. Търкаляха се опаковки от евтини храни и наполовина празна бутилка от 1.5 литра лимонада - такива храни планинарите не носят. Имаше и няколко марки за лавини наоколо.
В първата снимка малко съм се заблудил, а и вас също - слязох към Демяница като превалих вододела на Юленската долина от по-ниско, като пресякох голяма равна поляна с висока трева - отдясно до червените точки. Първоначално слязах още ок 2 км надолу към гората, но имаше много пътеки отново които ме изнервиха да се чудя коя е правилната, не една / същото чудене беше и след извора /, и следите от много диви животни ме върнаха към поляната. Предишни ходения бях огледал склона към Бъндерица, който е с рядка гора, и той се оказа сравнително лесно проходим сокак.
Аз пътеки много не спазвам и не гледам, но пътеките тук бяха 3-4 успоредни и по-утъпкани отколкото тази по Газейска река. Може и да са берачи на боровинки - такива хубави не бях виждал на друго място, за сравнение мога да дам че са много по-добри от тези под голямото Тевно езеро или от тези под Поповите езера.
От 2003 до 2010 година прекарвах доста време в Банско по работа, имам понятие как маркираха с лавинни жалони пистите 2-3-5 години предварително и първата ми асоциация, когато видях изкопа и жалоните за лавини, беше че се прави сондиране колко подпочвени води има освен потока, за изграждане на езеро за изкуствен сняг.
От 2006 до 2010 год упорито се говореше в Банско , даже и в Общината, че фирма Юлен ще строи фуникулар / не съм сигурен,правилно ли е името? / директно един кабел по швейцарски тертип от изгорялият Козел до това място / линията на жълтите квадрати / , които начална и крайна точки са и на една надм. височина. Щяли да се развиват и писти по циркуса на Каймакчал от север, в Юлен. Тогава природозащитниците не бяха много активни и си мислеха, че ще правят каквото им е кеф. Впоследствие, плановете им станаха по-скромни, защото разбраха че основният им проблем освен природозащитниците е и извозването до ски - зона Тодорка, а пистите и лифтовете им горе са достатъчно. Все пак, поддържат в сайта си пистата от Безименен - Академика, която сигурно мислят да усвоят, когато се наложи. Другият им план е северният склон на Къркъмските езера, да направят 3-4 писти от билото, което тръгва под Тодорка, и лифт до онзи безименен връх накрая на това било.

3.Може и да е някаква дейност на Парк Пирин, но това е най-малко вероятно.

Снимка с по-точният маршрут на ходене , извинявам се за неточностите в първата Very Happy


Пон Дек 07, 2015 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
SakatOrel



Регистриран на: 09 Сеп 2014
Мнения: 71
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Зимен Пирин '16

_________________
Какво са очите ми без гледки?
http://peshanamore.blogspot.com/
Чет Мар 03, 2016 12:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stoianmitkov



Регистриран на: 14 Юли 2016
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте планинари, три дена чета и не мога да намеря това, което търся, а именно маршрут до Кутело. Молбата ми е, ако може да ми посочите най-лесния (безопасния)начин за изкачването му.Нямаме особен опит в планинарството,освен с Мусала, Вихрен и Ботев, с друго не можем да се похвалим.По -лесен ли е в сравнение с Вихрен (по пътеката от х.Вихрен )или е по-труден?
Пет Юли 15, 2016 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Същият като Вихрен е Very Happy

От х. Вихрен, пропускайки в. Вихрен, хващаш червената марка за Казана. Оттам излизаш на Премката.
От Премката до Кутело има съвсем ясно различима пътека, диаметрално противоположна на тази за в. Вихрен. Качваш върха за 45 мин-час.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юли 15, 2016 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stoianmitkov



Регистриран на: 14 Юли 2016
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за отговора! Това,,пропускайки Вихрен "как да го разбирам, че там се разделят двете маркировки ли? И още нещо, има ли определени места, за които трябва особено внимание, защото ще сме с две деца , вярно поотраснали вече, но все пак. Къде точно свършва маркировката? Там, където започва пътеката, или другаде?
Пет Юли 15, 2016 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 10 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov