ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Автор Съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте отново! Имам някои питания по предложените от lubitel маршрути:

I. "х. Безбог - вр. Безбог - вр. Мангър тепе (Полежан), ако продължиш след връхната кота на Мангър тепе ще видиш вр. Газей и Горно Газейско езеро":
1. По коя пътека е по-добре се тръгва за вр.Безбог - от тази, която тръгва първо западно от хижата и после по северния рид към върха, или първо покрай безбожкото езеро и после покрай руините на старата хижа на запад?
2. С каква трудност е изкачването на вр.Мангър тепе (Полежан) - четох за треперене по мърдащите камъни - доколко е опасно?
3. На връщане към лифта по обратния път ли е най-удачно?
4. За какво време се стига до вр.Полежан и до мястото, до което се вижда вр.Газей и Горно Газейско езеро?

II. "х. Безбог - Попово езеро - Демиркапия + немаркирано до вр. Джано и поглед към Кременските езера":
1. Гледам, че има и маркирано отклонение към вр.Джано (синя маркировка) - кое е за предпочитане маркираното или немаркираното?
2. За какво време се стига до вр.Джано?

ПП Това е другият маршрут, на който се спрях:

III. "х. Безбог - Попово езеро - Краледворски (Момини, Самодивски) езера и по пътеката за Тевно езеро"

ППП За колко време се стига от х.Безбог до х.Гоце Делчев пеша надолу и какво представлява - път или пътека?

Ще съм много благодарен ако ми помогнете, за да си избера подходящия за мен маршрут!
Нед Авг 13, 2017 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Здравейте отново! Имам някои питания по предложените от lubitel маршрути:

I. "х. Безбог - вр. Безбог - вр. Мангър тепе (Полежан), ако продължиш след връхната кота на Мангър тепе ще видиш вр. Газей и Горно Газейско езеро":
1. По коя пътека е по-добре се тръгва за вр.Безбог - от тази, която тръгва първо западно от хижата и после по северния рид към върха, или първо покрай безбожкото езеро и после покрай руините на старата хижа на запад?

Първата пътека - няма такава, не знам къде си я видял. Втората е ок, но е стръмна и неприятна на места. Стандартния подход е оттук на СЗ http://kade.si/#map=19/2618079.82/5119966.21/0
Планинец написа:

2. С каква трудност е изкачването на вр.Мангър тепе (Полежан) - четох за треперене по мърдащите камъни - доколко е опасно?

Не е опасно
Планинец написа:

3. На връщане към лифта по обратния път ли е най-удачно?

Ползвай една от двете (вкл тази, която описах като неприятна)
Планинец написа:

4. За какво време се стига до вр.Полежан и до мястото, до което се вижда вр.Газей и Горно Газейско езеро?

Мястото е 100 м след в. Полежан. От Безбог стигаш за 2:00, 2:30 часа
Планинец написа:

II. "х. Безбог - Попово езеро - Демиркапия + немаркирано до вр. Джано и поглед към Кременските езера":
1. Гледам, че има и маркирано отклонение към вр.Джано (синя маркировка) - кое е за предпочитане маркираното или немаркираното?

Маркираното е по-леко, а и оттам е по-добрата гледка
Планинец написа:

2. За какво време се стига до вр.Джано?

2:00 часа

Планинец написа:

ПП Това е другият маршрут, на който се спрях:

III. "х. Безбог - Попово езеро - Краледворски (Момини, Самодивски) езера и по пътеката за Тевно езеро"

ППП За колко време се стига от х.Безбог до х.Гоце Делчев пеша надолу и какво представлява - път или пътека?

1:00-1:30 часа. Следи се черен път с шорткъти по пистата и през гората, зелена марка.

Планинец написа:

Ще съм много благодарен ако ми помогнете, за да си избера подходящия за мен маршрут!


Всички са подходящи и относително леки. Зависи с какво време разполагаш, какви са физическите ти възможности и какъв планинарски опит имаш.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Авг 13, 2017 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Огромни благодарности dido. Времето с което разполагам е от началото на работното време на лифта, до стигането до х.Гоце Делчев по светло, най-много до здрач.
Нед Авг 13, 2017 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По идея на Коце (tortomanin) се разходихме към Ореляк. Колата оставихме на х. Попови ливади и по червената маркировка поехме нагоре. След излизането на пътя, видяхме насреща няколко чуки преди Ореляк и не се сдържахме - поехме към тях и по билото стигнахме целта. На връщане реших да отскоча до вр. Чала и от завоя на пътя поех покрай пейките към котата, която ми се видя най-висока. Оказа се, обаче, че вр. Чала е втората кота наляво, а аз обходих всички коти надясно. Поне вр. Баба не можах да объркам (там също са няколко коти, но ги претърчах всичките Very Happy ).




На следващия ден поехме към един от емблематичните върхове в Пирин (вдясно на снимката).

Качването беше тривиално - от Попово езеро, а слизането - през Краледворските (Момини, Самодивски) езера. За първи път срещнахме толкова много хора - и нагоре и слизащи от върха!






Последва лежерна разходка до Къркъмските езера. Само tortomanin се прояви с екшън из клека и не влезе в кадър Very Happy .



Последния ден бяхме отредили за качване на вр. Вихрен,обаче закъсняхме с тръгването и ни спряха още на разклона за Бъндеришка поляна, което наложи безсмислено маане по асфалта, а след това и времето започна да се разваля, така че стигнахме само до ез. Окото, където посрещнахме първите капки дъжд.

Всички снимки.
Пон Авг 21, 2017 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Пореден хубав и интересен маратон из Пирин. Жалко че работата ме завлече в Гърция и не можахме да са стъпчем Ореляк заедно Sad

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Авг 22, 2017 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Много ви се радвам!

Ако се бяхте отбили от Папазчаир до Ушите, Свещник и Муторок, щяхте да попълните високото от Южен Пирин. Very Happy

А щом стъпихте и на Гоцев връх, сте се загледали към Сминица, Кушница, Драмски Боздаг....... И мечтите политат на Юг! Very Happy Croc

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Авг 23, 2017 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Диана - ще дойде ред и на върховете в Южен Пирин. А след като разбраха, че Speedy е по Драмски Боздаг, булките моментално наостриха уши и изявиха желание да го последват Very Happy .
А сега да опиша последната пиринска разходка, предшествала тази в Алиботуш. Бях обещал на Жоро (jordy) да обиколим последните три високи върха от Каменишкото странично било - Кельо, Коцов гроб и Стефанов връх. Тръгнахме от м. Туричка черква към х. Беговица и от там към Солището. Пътеката е добре прорязана в клека, а наличието на боровинки подобрява настроението и намалява скоростта Very Happy .
От Солището до вр. Кельо е една крачка. Билото е почти равно, с малки, но за сметка на това голямо количество различни чучки, които обикаляхме с интерес. Накрая се върнахме на Кельо и по ръба му започнахме спускане към м. Котарите. От там трябваше да хванем бързата пътека за Туричка черква, но по моя вина се забихме в гъстата гора и пристигнахме при колата с известно закъснение.













Всички снимки.
Чет Авг 24, 2017 9:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво време сте случили.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Авг 26, 2017 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
След като почти цяла седмица с колегата excalibur се уточнявахме, как ще пробваме вр. Пирин от с. Сенокос за един ден, пожарът промени плановете ни и късно вечерта в петък се озовахме в Добринище!
В събота поехме от х. Яворов към Итипица и вр. Албутин. Идеята беше да завъртим кръгче през Каменишки връх и евентуално Даутов и да се върнем към х. Яворов. На билото обаче духаше много силен вятър и ни отклони към вр. Разложки суходол и слизане по синята маркировка през м. Погледец.
От вр. Албутин се откриват невероятни гледки, но и задимяването от пожара!





Вечерта се чухме с tortomanin, в чиито планове бяха Седемте Рилски езера и Speedy, който пък предложи да се разходим до върховете Десилица и Каймакчал.






По Стражите имаше много хора, някои се бяха качили и на Голямата Стража и колегата малко се вкисна, че не е сред тях Very Happy .

А Speedy подкара песните и чак след това се захвана със салатата Very Happy .



Малко под вр. Каймакчал се разделихме неохотно със силната група на Speedy; те поеха през езерата Плеше към Мочарата, а ние - към х. Безбог.
Всички снимки.
Вто Авг 29, 2017 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бяхме решили тази година да се качим на връх Каменица. Тръгнахме от Попина лъка и лежерно стигнахме Беговишки превал, където намалихме теглото на раниците. Оттам поехме към връх Каменишка кукла. Мъглата ни изчака да се качим на върха и да почнем снимането. Като видя, че не се отказваме, изфуча и си отиде, като освободи място за лек ръмеж и последвалото леко преваляване, точно колкото да намокри камъните и да ги направи хлъзгави. Въпреки това успяхме да стигнем целта си, но за много по-дълго време.
На слизане от връх Каменица облаците си заминаха и небето се изчисти....















Всички снимки.
Вто Сеп 05, 2017 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На 14.10.2017 г. дойде ред и на връх Пирин. Използвахме маршрута през м. Кулиното. Отклонението е наскоро маркирано.


Върхът не е труден технически, но наличието на сняг и лед върху камъните (а по пътя ни ги имаше в изобилие Laughing ) и в горната част на улея изискваха повишено внимание.






Вечерта към нас се присъединиха Деси, Стефан, Илко и Митко и започна едно задълбочено обсъждане за маршрута за 15.10. В крайна сметка поехме към х. Демяница, Василашките езера, Тодорините езера, връх Тодорка, Къркъмските езера и към изходната точка. Стефан се качи и на Къркъмски чал.
Улеят по който слязохме до Къркъмските езера е "отровен" в долната си част (стръмен и осеян с хлъзгави камъни) и макар да се разминахме почти без щети, се забавихме значително, което пък наложи използване на челниците.
















Всички снимки.
Съб Окт 28, 2017 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едва дочакали хубаво време, на 21.07.2018 г. се втурнахме към вр. Вихрен. Оказа се, че в този ден двама колеги са по "Животинския" траверс, а друг - по Джамджиевия... С tortomanin се бяхме разбрали да се видим по маршрута, но след като видял какъв панаир е към Вихрен, той се отказа и пое към Караулите.
Ние поехме от х. Бъндерица през Малкия и Големия казани и за разнообразие, слязохме през Овинати (Хвойнати) връх и Влахински превал към Овинато (Муратово) езеро.















Всички снимки.
Сря Авг 22, 2018 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
И ракия пиете по върховете! Cool Cool Cool

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Авг 22, 2018 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Носим си, пием си Wink !
Помолиха ме да заведа сина на едни близки на вр. Вихрен - това щеше да му е първо ходене в Пирин. Междувременно апетитът нарасна и така, на 05.08.2018 г. поехме от х. Бъндерица през Казаните към вр. Кутело - обиколихме всички коти, минахме Кончето, качихме се на Бански Суходол и от там по подсичащата пътека и Премката стигнахме Вихрен. Надолу минахме през Кабата и покрай х. Вихрен се върнахме при колата. Мисля, че маршрутът му хареса, макар че малко се поумори....







Всички снимки.
Сря Авг 22, 2018 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На 18.08.2018 г., по идея на колегата excalibur, поехме от х. Яворов към Ушиците и Даутов връх. Не бяхме минавали по тази пътека и ни беше интересно. Имахме идея да направим траверса до вр. Албутин и да се върнем при колата на хижата. Ходенето не ми спореше - на Даутов връх почти си бях изпил водата, устата ми съхнеше и бях готов да се откажа, още повече, че там където отивахме беше доста притъмняло, но колегата прояви настойчивост и продължихме към Каменишки връх и малко по малко стигнахме до вр. Албутин, като изпълнихме замисленото.

















На 19.08.2018 г. поехме късно към Попово езеро, при което стигнахме към 13 часа; така единственият връх, до който можехме да стигнем се оказа Сиврия (Джангал). На слизане започна да ръми и намокри скалите, което пък забави ходенето.







Всички снимки.
Сря Авг 29, 2018 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
Страница 13 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov