ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Няколко еднодневни маршрута в Пирин
Автор Съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Идат нови предложения за разходки в Пирин, а аз не съм се отчел още за изминалите! И така - на 20.07.2019 направихме следното кръгче:

Тръгнахме от гр. Добринище към параклис Свети Никола (червената линия), продължихме по пътя на югозапад и след като пресякохме двете поточета (едното е Светиниколска река!) и след левия завой на пътя, започнахме да търсим отклонение в дясно. По него стигнахме до отскоро направения път от Банско за никъде, по който продължихме до табела с забрани и по дерето за 15-тина минути бяхме на Трионска поляна. От там добреразличимата пътека ни отведе до пътя, подсичащ Градишка тумба и след две пресичания на Перлешка река стигнахме не съвсем разрушения мост, от който тръгва пътеката за х. Мочарата. Нашият път продължи надолу и щеше да ни изведе на асфалтовия - Добринище - х. Г. Делчев, на около километър над Рибарника, ако преди Могилата не се бяхме отклонили в дясно. Така заобиколихме Могилата и излязахме на друг черен път, по който също може да се стигне Рибарника. Ние обаче свихме в ляво и поехме към Добринище покрай ловния заслон. На картинката се виждат два пътя покрай Могилата, но по-късия е затрупан от паднали дървета.
С жълто съм показал участъците, които липсват на БГМаунтин, а в действителност ги има. Разходката беше придружена с бране на билки, ягоди и гъби.
На 21.07. Коце (tortomanin) предложи разходка из езерата в Бъндеришки циркус. Започнахме с Овинато (Муратово), по пряката пътека (станала е като магистрала) стигнахме Рибно Бъндеришко и от там - Жабешкото и Дългото Бъндеришки езера.









На 22.07 направихме тривиално изкачване на вр. Без бог по пътеката зад старата хижа и от там на Мангър тепе (Полежан).




На 23.07 спряхме колата на отбивката след Рибарника, по зелената линия се качихме до х. Мочарата, а по червената се върнахме, като затворихме и това кръгче.

Когато черният път свърши, има пътека, косо на пътя - ако се тръгне наляво (жълта линия) се стига до Перлешка река и трябва да се преджапа Laughing , след това се качвате на пътя и надолу е лесно. В дясно пътеката продължава почти хоризонтално и много трябва да се внимава за отклонение вляво (надолу), което извежда на асфалтовия път доста над Рибарника. Иначе тази пътека е интересна и когато ми остане време, ще я проуча по-подробно.
Всички снимки.
Чет Авг 15, 2019 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На 08.08 си направих подарък за 60-тия рожден ден - качих се на кота 2722 м.н.в. (на БГМаунтин е връх Момин двор). Тръгнах от х. Безбог, през Попово езеро, Краледворските езера и Портата, от където хванах ръба, а се върнах през Мозговишка порта и х. Демяница. Чакаха ме на Тодорова орница.

















На 09.08. бяхме планирали разходка от х. Бъндерица - Кутело - Бански суходол - Баюви дупки - Разложки суходол - х. Яворов - Бетоловото, но поради някои обстоятелства, пропуснахме Разложки суходол.












На 10.08 се разходихме около Добринище по вече извесните ни пътища и се прибрахме рано-рано да се готвим за вечерното тържество.
Всички снимки.
Чет Авг 15, 2019 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Църномогилски чал и рид през Академика Отговорете с цитат
Отдавна исках да опитам минаване по Църномогилски рид. Основно почерпих информация от Стефан Илиев за маршрута и какво да очаквам като трудност. Накрая се получи за моя радост...



https://photos.app.goo.gl/dwTNpzvDyLka3yJQ9


Последната промяна е направена от excalibur на Вто Сеп 24, 2019 4:10 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Вто Авг 20, 2019 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Мангъртепе и Газей Отговорете с цитат
След Църномогилския се бях прицелил в гребена Ушиците и Стражите но още при изкачването към Мангъртепе (Полежан) спътника ми го заболя крака и нямаше как да ме съпортва до Стражите, където исках да опитам изкачване на Голяма Стража без осигуровка. Знам, че без напътствия отдолу е тегаво, затова се насочих към Газей, който не бях качвал но приятно ме изненада с гледки...

https://photos.app.goo.gl/Zt64bSgvYcFbdV9c7


Последната промяна е направена от excalibur на Вто Сеп 24, 2019 3:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 20, 2019 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Както спомена колегата, на 17.08.2019 се разходихме до Църномогилски чал.





,
а на 18.08 имахме намерение да се разходим по Ушиците и Стражите, но се наложи да остана на Мангъра. За сефте имах щастието да се любувам на уникалните гледки от Върха, без някой да ми дава зор!




Всички снимки.
Нед Авг 25, 2019 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На 21.08. поехме от преливниците на река Мозговица и през Бъбрековидното Чаирско езеро се качихме на Превалски Чукар и от там през Типиците (за третия пак не остана време) затворихме кръгчето.












Всички снимки.
Нед Авг 25, 2019 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Мен вчера ме валя на Валя-вишките езера. Както обикновено.
Ама пак кеф, нали бяхме на Пирин. Wink
Вто Авг 27, 2019 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Езеро Безбог-Мангъртепе (Полежан)-Ушиците-Голяма Стража Отговорете с цитат
Вчера се ситуирахме в Елешница при Васил Драгунин от форума. Ядене, пиене, сутринта към езеро Безбог с моя джип. До Мангъртепе яко народ, към гребена Ушиците само ние... Very Happy Качихме Голямата Стража и после слязохме по тревист склон с хвойна към Десилишко езеро. Пътеката от Десилишко към езеро Безбог е обрасла малко...
https://photos.google.com/album/AF1QipP5gbOdLDci2cK5szU9QFfUFEV812DEe6DNZwU
Нед Сеп 01, 2019 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не може ли нещо, през което да гледаме снимки, без за ни искат ЕГН и без да сме се клели на кралицата - майка? Rolling Eyes
Пон Сеп 02, 2019 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Не може ли нещо, през което да гледаме снимки, без за ни искат ЕГН и без да сме се клели на кралицата - майка? Rolling Eyes

Коце, специално за теб, приятелю...Smile









Croc
Албума
https://photos.app.goo.gl/uFSeR8Az1XnX9keP6


Последната промяна е направена от excalibur на Вто Сеп 24, 2019 2:59 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Сеп 02, 2019 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Wink
Вто Сеп 03, 2019 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На 05.08.2021 г. поради голямата жега, избрах да се разходим към Даутов връх, независимо, че вода има само в началото. Пътеката е много приятна и до Ушиците е в сянка. За целия ден срещнахме само една група планинари, които бяха спали между вр. Пирин и Даутов (не съм се интересувал къде точно). От Ушиците до Даутово езеро яко ни напече, а многото коренища по пътеката не спомогнаха за добро темпо. Реших, че след като съм качвал върха няколко пъти, този път мога да пропусна и полегнах да се наслаждавам на спокойствието до езерото.
Пон Авг 09, 2021 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
С тръгване от София и връщане днес направихме от х. Безбог през Попово езеро Дж(е)ангал(Момини двори) - Момин двор по ръба - някои качиха и Кралев двор и обратно до х. Безбог, където няколко завоя по-надолу ни бяха колите...Има скални прагове, които не са лесни за преодоляване...!

https://photos.app.goo.gl/aphkorgGxtCRQQ729

Слизането от ДжЕнгала по ръба не е толкова трудно, на места се и подсича малко. Последните скали преди малка премка са най-остри, т.е. под голям наклон се спускат но има места за хващане и стъпване. От първата "премка" ръба продължава почти направо с преодоляване на къдрави чучки. Стига се до втора премка, където си мисля е правилното слизане към Кралевите езера по тревист улей с голям наклон. Преди години с Lubitel оттам го слизахме, доколкото си спомням. Като видях ръба за изкачване на Момин двор се успокоих, но...Той се разлива в разни чучки и камъни, т.е. има опции за всякакво изкачване. Аз обаче реших да се придържам към ръба. Стигнах до място с гладка скала - праг, подобна на тази от Петлите към Орловец. Там настана едно драпане, набиране, подскачане, докато успешно през коляно се изкачих, но малко по-нагоре ме чакаше подобен праг...Нагоре нямаше проблеми до котата на Момин двор, който има и втора кота.
Искам да кажа, че това спускане/изкачване не е съвсем безобидно и то в сухо време....!
Пон Авг 16, 2021 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Докъде могат да излязат коли към х. Безбог в момента?
Вто Авг 17, 2021 8:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Rich написа:
Докъде могат да излязат коли към х. Безбог в момента?


СУВ или по-висока кола около 500 м под хижата.
Вто Авг 17, 2021 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Следваща
Страница 15 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov