ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Далечни гледки от ноемврийска Каменица
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Далечни гледки от ноемврийска Каменица
Автор Съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Далечни гледки от ноемврийска Каменица Отговорете с цитат
Здравейте приятели. На 10ти ноемри прекарахме един уикенд в Пирин, като акцентът бе връх Каменица. Малко късно се наканих да разказвам за това, но ми се иска да споделя какво успяхме да видим от върха през ноемри, а определено видяхме интересни неща... Времето бе приказно, каквото в последните години не е непознато за ноември - мъгли в ниското и топло и слънчево време във високите части на планините. Тръгнахме от Попина лъка, качихме се час и нещо до х. Беговица, гонейки залеза. Бяхме единствените гости на хижата. Хижарите бяха доста мили и гостоприемни, макар че така и не пожелаха да играят едни 2 от 3 игри белот с нас. Един човек ми каза, че от Каменица се откривала най-красивата гледка. Щеше да ми бъде крайно интересно да разбера доколко бе прав... Преспахме добре, подпомогнати и от електрическите печки, които ни предоставиха и на сутринта към 8ч бяхме готови за тръгване. Планът бе да се качим на Каменица и според времето да видим дали да се върнем обратно или да прескочим и до Тевното. Аз си хранех и едни други илюзии, които в последствие се оказаха твърде нереалистични... В крайна сметка щяхме да качим само Каменица и да слизаме от Беговица към Попина лъка в мрак, но си заслужаваше...
Потеглихме в добро настроение, без много да си даваме зор. Когато стигнахме до Кози превал се изправихме пред дилемата как да подходим към самия връх и естествено се отправихме директно към Каменишка кукла по "импровизирана пътека".

Ето тук се вижда тъмното каналче, по което задрапахме нагоре. Доста по-стръмничко е, отколкото изглежда на снимката.


Ето така се изперчи пред нас красавицата Каменица, гледана от Каменишка кукла. Изкачването и се оказа вълнуващо, понеже се върви по ръба, стъпвайки по огромни камъни, а теренът бе вече заснежен и позаледен. Вместо снимки, снимах видео в този най-интересен пасаж от изкачването на върха. Най-долу съм постнал и линковете за видеото, ако на някой му е интересно.



Тевното езеро, целия Северен Пирин и Рила буквално изгряват веднага щом човек се качи на гребена, свързващ Каменишка кукла и Каменица



Характерен момент по ръба, малко преди купола на върха



Ето ме и мен заедно с най-близките красоти, заснети в същия момент от другата страна...



Спътниците ми не уважиха Каменишка кукла, затова пък имаха щастието да стъпят първи на Каменица



Бе дошло време да разбера доколко имаше резон в думите на човека от хижата, че от вр. Каменица била най-хубавата гледка по нашите планини...



Телевизионната кула на Ореляк, зад която и зад всички други хреберти съм склонен да вярвам, че при лиса на мъгла се вижда късче от Бяло море!



Кушница в далечината



Алиботуш и Сминица, а зад тях на 184км от Каменица, в лявата част на снимката се бледнее и характерния купол на...



Да, точно така - Атонският двухиледник! Едно от двете неща, чиято видимост силно ме вълнуваше.





На север зад Газей, алпийската гордост на Рила сияеше...



Въпросът бе какво се случваше на юг-югозапад... Бях разочарован. Това, което най-силно се надявах да видя, не знаех колко голямо и ясно трябва да се вижда на хоризонта, а определено нищо не виждах. Сега, в момента, в който пиша тези редове, настърхвам! Настръхвам, защото си спомням как се почувствах, когато очите ми съвсем случайно започнаха да съзират силует, който всъщност не се виждаше, когато човек гледа към него, а някак магически и мистично трябваше да се взираш съсредоточено няколко секунди, докато съзнанието ти възприеме въпросния силует и мозъка го превърне в картина...
Ето една нищо и никаква снимка... И вие може да усетите магията, за която говоря. Просто се взирайте в снимката, като очите ви бъдат на нивото на долния и край или ако сте с лап топ, дръпнете дисплея назад и ще усетите магията!



Същата снимка, леко ощипана с фотошопа



Да! На 200 километра отстояние и аз успях да съзра Олимп от Пирин, както го бяха виждали хората през зимата! Боже, как само се радвах, че успях да го забележа и разкрия! Тогава не предполагах, че месец по-късно щях мноого по-ясно да го видя и заснема дори от още по далеч - от вр. Руен в Осогово!





Следващите снимки имат повече документален характер и имат за цел да обогатят представата за кръгозора от Каменица. Ето какво още видях от върха (извинявам се за драсканиците):




















На 400 метра ходене под х. Беговица от една характерна тераса по залез слънце се видяха още македонски планини. Якубица и Солунска глава се мътнееха цял ден и от Каменица.



Нещо красиво, което успяхме да видим, но бе илюзия да качим през днешния ден:




Видео от най-интересната част от прехода - по ръба от Каменишка кукла към Каменица:

http://www.youtube.com/watch?v=vc9YWS-zFyw

Eдин жалък опит да пресъздам красивата и величествена каменишка панорама:

http://www.youtube.com/watch?v=exQt2azRz-I

Видео от "пътечката" от Кози превал към Каменишка кукла:

http://www.youtube.com/watch?v=4Rwxl7GRC5M


Последната промяна е направена от mateev на Нед Мар 23, 2014 10:48 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Съб Яну 18, 2014 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно преживяване е било... ръкопляскания Respect ! И как сте се навили ноември да качвате оттам Wink ...?

P.S. Не беше ли в онзи клип за изкачване на Злия зъб...?
Нед Яну 19, 2014 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Крайно ляво на Стара планина май се вижда и връх Вежен.


_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Нед Яну 19, 2014 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
starterwrc



Регистриран на: 07 Сеп 2011
Мнения: 64
Местожителство: Ст. загора

Мнение Отговорете с цитат
Страхотна панорама! Не е за вярване, че човек от този връх може да види толкова много! Браво!
Пон Яну 20, 2014 1:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Много познания, щедро споделени. Браво и благодарности! Ей това е човек с широк кръгозор. Снимките са прекрасни, по-различни.
Пон Яну 20, 2014 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
От доста време не съм влизал тук и не съм писал,но сега не можах да се стърпя.Гледките и панорамите ,които ни сподели mateev са наистина забележителни и вълнуващи.Никога не съм се замислял и не съм вярвал,че от Каменица може да се види Атон!Наистина уникално и възхитително!Гледната точка,от която ни показваш Пирин планина е е достойна за адмирации!Браво и пак браво!


Последната промяна е направена от jordy на Вто Яну 21, 2014 9:21 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Яну 20, 2014 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dandan



Регистриран на: 26 Авг 2013
Мнения: 211

Мнение Отговорете с цитат
Страхотно!!!
Пон Яну 20, 2014 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Знаеш ли, пожелавам ти от Атон и от Олимп да ни покажеш Пирин!
Пон Яну 20, 2014 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Далечни гледки от ноемврийска Каменица Отговорете с цитат
mateev написа:
Здравейте
...

Здрасти!
Поздравления за кадрите и познанията за върховете!
BG Respect

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Яну 20, 2014 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mateev



Регистриран на: 08 Яну 2011
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за милите думи, скъпи приятели. Много хубаво пожелание за Пирин от Олимп и Атон... Тази седмица тъкмо си мислех да направя още един пост, който ще е посветен именно на Олимп, адреналина по улея Локи, невероятната хижарка Мария Золота от Refuge A и разбира се Атонската пирамида в целия ѝ блясък, заснета от Ситония.

P.S. Да, бях в клипа за Злия зъб и още съм. Дано е помогнал някому, който е търсил информация.
Пон Яну 20, 2014 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
mateev написа:

P.S. Да, бях в клипа за Злия зъб и още съм. Дано е помогнал някому, който е търсил информация.


Важно е да има информация! Как ще се ползва е субективен избор на ползващия. Всеки субект е "натоварен" с втора сигнална система, за да преценява...

Все пак втората сигнална система ни отличава от животните, за да не се хвърляме....като светне лампата Чатнах! ...!

P.S. Ако качваш/качвал си/ Голяма и/или/ Малка стража пак ще е полезен клипа /според мен/...Не те провокирам да го правиш!
Вто Яну 21, 2014 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
isi



Регистриран на: 09 Май 2012
Мнения: 51
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Олелелеел, лудницаааааа
ясно, защото лятото не се получи да се кача на Каменица.......друго си е да знаеш какво виждаш и за какво да гледаш Smile
Браво!!!!!
Чет Яну 30, 2014 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cecoibuba



Регистриран на: 30 Юни 2012
Мнения: 57
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Адмирации господин Матеев. ръкопляскания ръкопляскания ръкопляскания
Пон Фев 10, 2014 5:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Каменишка кукла Отговорете с цитат
Гледал съм видеата на Матеев в темата. И все пак да попитам откъде е най-безопасно да се достигне Каменишка кукла? Склоновете от всички страни ми се струват прекалено стръмни, може би по самия ръб от Каменица и обратно?
Нед Сеп 12, 2021 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Ние се качихме от Беговишки превал, около Беговишкото езеро има улеи към котата на куклата, стръмни са, но не е проблем да се качи, после по ръба към Каменица и надолу.
Нед Сеп 12, 2021 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov