ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
До връх Ботев
Иди на страница 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
До връх Ботев
Автор Съобщение
dan



Регистриран на: 17 Мар 2013
Мнения: 80

Мнение До връх Ботев Отговорете с цитат
Приятели, желая на 4.09. да отида на връх Ботев. В последните години на всеки рожден ден качвам по един връх. Дойде ред и на вр.Ботев. Този район не сме го посещавали.Моля, да ме светнете как най- лежерно мога да отида до Ботев ,като нощувам на х.Рай. Друг въпрос е на вр.Ботев може ли да се нощува? И последният въпрос е от х.Рай само по Терзановата пътека ли се минава за върха? Ние /с другарчето ми/малко с коленните стави закъсахме и търсим по-лек маршрут. Ако ми пуснете и снимки още по-голяма услуга ще ми свършите. Във форума има доста писано за този маршрут, но мен ме интересуват точно тия въпроси. Благодаря на тези,които ще ме ориентират и ми дадат ценни съвети. Чест и почитания.
Пон Авг 03, 2015 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
То много варианти от Рай до Ботев няма.Общо взето са три.Първия и най-къс е по Тарзановата пътека.Втория е от Рай през Башмандра,з.Ботев и върха.Той е с по-малък наклон през повечето време, но е значително по-дълъг.Третия е през Параджика,но той е стръмен и заобиколен като втория.На върха по принцип не е разрешено да се спи, освен може би при екстремни и животозастрашаващи условия.Ако ви се разхожда , през Башмандра е дълго,но обзорно и с по-малък наклон , поне до заслона.После до Рай през Тарзановата.В рамките на деня трябва да завъртите това кръгче.Все пак ви препоръчвам да се качите от Рай през Тарзановата , макар и с по-бавно темпо,защото е в пъти по-кратък маршрут от останалите. Very Happy
Пон Авг 03, 2015 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Само, че гледайте да запазите от рано на Рай, че там резервациите почнаха с месец напред да стават. Хотелска му работа
Вто Авг 04, 2015 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
piper



Регистриран на: 27 Дек 2013
Мнения: 6
Местожителство: Плевен

Мнение И аз за Ботев.. Отговорете с цитат
Привет на всички,
за да не отварям нова тема,ще се опитам да се "закача"към тази:
в краят на август искаме да се качим на връх Ботев.По възможност от север/защото сме от Плевен:)/
Но сме кашкавалени туристи-мъж и жена на 42 кг, и две "деца"16 и 20 години.
Опит в туризма-Рилските езера с лифта :)-т.е.почти нула.
Екипировка-маратонки и анцузи.Раници-градски.
Та можем ли да се качим на Ботев за един ден,как и от къде,като предпочитаме да не спим на хижа.Ако се налага ще спим,ама с "децата" не си е работа,защото обичат комфортният живот.
Та може ли,ще ни стигнат ли силите,маркирано ли е като за нас защото все още нямаме GPS,освен на телефона,но не му разбираме от разни карти,тракове...Ползваме го само с кола,но не му вярвам много.
Но имаме желание да се качим високо,а по високо от Ботев няма за нас/Мусала е за догодина/.
Благодаря на всички отзовали се.
Вто Авг 04, 2015 11:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Привет, градски!
Става за един ден и то точно от север е най-краткият вариант. С кола карате към Априлци и хващате за кв.Видима. След края на селото е ВЕЦ-ът и след него направо продължавате по път, който ви отвежда до паркинг, където започва въжената линия за х.Плевен. Там оставяте колата и хващате едната пътека за х.Плевен. Щом се определяте като "кашкавали" Smile не ви препоръчвам лятната, хванете по зимната. Малко по-обиколна е, но по-полегата. От х.Плевен се качвате по ски пистата и карате по зелената маркировка. Като излезете над гората пътеката става абсолютно равна и върви по склона на Жълтец. После следва качване до заслон Ботев и от него най-стръмната част до самия връх. Би трябвало за 3-4ч (без почивките) в едната посока да ви стигнат. GPS-и и карти няма да ви трябват. Маршрутът е така добре маркиран и обозначен, че в хубаво време като сегашното се иска доста старание да се объркаш. Да не говорим, че по тази пътека обикновено е като на манифестация и винаги може да попиташ някой.

А да, и да не забравите да пиете по два упсарина вечерта като се върнете Wink

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Авг 04, 2015 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
piper



Регистриран на: 27 Дек 2013
Мнения: 6
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговора Тито.
Радвам се ,че се включи точно ти,защото голяма заслуга за това ни желание е точно твоят пътепис за Пътеката.
Имаме голямо желание да опознаем планината и такива като теб- Мечо пух, Йори и всички останали който сте споделили Вашите преживявания и приключения.
С жена ми имаме голямо желание за ходим в планината, но ангажиментите ни са много,а свободното време малко.
Благодаря и продължавайте в същият дух.
И обещавам ,като се качим -да се похвалим!
Вто Авг 04, 2015 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
denevp



Регистриран на: 26 Юли 2015
Мнения: 3
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
във връзка с колегата piper.
Последната седмица на август и ние смятаме да направим качване на връх Ботев от Априлци.
Ако е хубаво времето и съвпаднат датите може да походим заедно.
Нашия план е: Качване на в. Ботев, преспиване и на другия ден през х. Тъжа да се смъкнем в кв. Острец.
Определено качването ще е през седмицата защото е по-спокойно.
Поздрави.
Вто Авг 04, 2015 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dariel



Регистриран на: 19 Юни 2014
Мнения: 27
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
То много варианти от Рай до Ботев няма.Общо взето са три.Първия и най-къс е по Тарзановата пътека.Втория е от Рай през Башмандра,з.Ботев и върха.Той е с по-малък наклон през повечето време, но е значително по-дълъг.Третия е през Параджика,но той е стръмен и заобиколен като втория.

Не съм вървял по третият. Може ли малко подробности за него?
Вто Авг 04, 2015 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Ако идваш от Паниците и вървиш по пътя към х.Рай,към края на поляната вдясно тръгват колове за към вр.Параджика.Те вървят покрай ров който сега е укрепен и е виден от далеко.Нагоре е стръмничко в началото,но после става по-човешко.Пътеката е ясно различима.Минава се покрай няколко заслона.Може да се продължи по коловете до върха ,а може и да се хване лятната пътека .Тя минава малко под третия (ако не се лъжа) заслон (Михайлов) и продължава до з.Маринка.От там към вр.Ботев е път.Може да имам дребни пропуски,защото отдавна не съм минавал от там,но едва ли ще са съществени. Very Happy
Вто Авг 04, 2015 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dariel



Регистриран на: 19 Юни 2014
Мнения: 27
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Предполагам това са много часове само до вр. Ботев... Опция е да се нощува в заслон Ботев, ако силите не стигнат до х. Рай!
Вто Авг 04, 2015 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hanastasov



Регистриран на: 24 Апр 2014
Мнения: 74
Местожителство: Карлово, София

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Привет, градски!
не ви препоръчвам лятната, хванете по зимната. Малко по-обиколна е, но по-полегата.


Моля да ме поправиш ако греша, но не е ли стръмната пътека зимна, а обиколната лятна Rolling Eyes
Вто Авг 04, 2015 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
От Паниците през Параджика до Ботев мисля да бяха към 5-6ч. така,че има време и през Тарзановата да се слезе до Рай преди да се стъмни.Ако пък спите на заслона,то на другия ден може да слезете през Башмандра и Рай,защото тази пътека е по-обзорна.
Вто Авг 04, 2015 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dariel



Регистриран на: 19 Юни 2014
Мнения: 27
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
http://media.snimka.bg/s1/1350/028944660.jpg?r=0
да, тук е разклона!
Вто Авг 04, 2015 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
piper



Регистриран на: 27 Дек 2013
Мнения: 6
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
denevp написа:
Здравейте,
във връзка с колегата piper.
Последната седмица на август и ние смятаме да направим качване на връх Ботев от Априлци.
Ако е хубаво времето и съвпаднат датите може да походим заедно.
Нашия план е: Качване на в. Ботев, преспиване и на другия ден през х. Тъжа да се смъкнем в кв. Острец.
Определено качването ще е през седмицата защото е по-спокойно.
Поздрави.

С най голямо удоволствие бихме се качили с Вашата група,но ние не желаем да нощуваме в хижа,освен ако не е крайно необходимо.Иначе и ние искаме през седмицата.За сега изкачването е планирано в периода 24-28.08,като зависи от моята отпуска и времето.
Вто Авг 04, 2015 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение връх Ботев от Априлци Отговорете с цитат
Здравейте! На 12 август Аз,Жена ми и Синковеца на 8 години за първи път изкачихме връх Ботев. Само да споделя ,че не е чак толкова леко начинание за кашкавал туристи като нас. Ако някой очаква да е като разходка в парка не е точно така. А иначе е напълно постижимо за един ден. Нашият график беше от паркинга (по парапета) до хижа Плевен 1 час. От Хижа Плевен до връх Ботев и обратно до хижата 8 часа включително почивките,чая при метеоролозите и бирата на заслон Ботев. Преживяването е уникално! Very Happy
Вто Авг 18, 2015 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 1 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov