ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Девин-Дяволска екопътека околности

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Девин-Дяволска екопътека околности
Автор Съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Девин-Дяволска екопътека околности Отговорете с цитат
Здравейте!

Искам пак да се разходя из Родопите и да посетя места, където не съм бил. Много държа на Дяволската екопътека. Имам време за максикум 5 нощувки. Ако приема за начало Девин, х. Орфей - Борино до асвалтовия път Ягодина - Тешел, има ли варинат да стигна до Доспат, без да вървя по асвалт? Доколкото видях в други теми синята маркировка на БТС, Гела-Доспат явно много обикаля през други места, Кожари-Буйново, едва ли ще ми стигне времето. Ако реша да спя в Борино има ли вариант поне да си платя да ме закарат до Доспат? Не ми се върви по асвалт. Разбира се бих могъл да се върна на стоп през Тешел и от там за Девин-Пловдив, но някак си ще ми се да го видя тоя Доспат. Не ми се ходи към Ягодина-Триград, съвсем постижимо е, но няма какво да правя там. Благодаря, предварително, тука има хора, които обясняват добре. Smile
Пон Авг 24, 2020 2:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Гела - Доспат и още нещо Отговорете с цитат
Разходка Гела - Доспат с пет нощувки ми се чини съвсем постижима. При навременно тръгване от Гела първа нощувка на Чаирите, втора нощувка Кожари или Буйново, трета нощувка Змеица и четвърта нощувка Доспат и една нощувка резерв. Преходите няма да са баш кратки, но не са и нещо маратонско. Змеица - Доспат се ходи много рядко и тръпка ще има. Асфалт на практика няма. Има разбира се особености и забележки, но тях при необходимост и желание. Девин - х. Орфей е около 5 часа от които първата една трета си е .... е не знам какво е, но не е нещо дето си заслужава - скука по камионен път с настилка трошляк. После пак не е обзорно, но поне трошляка го няма. От Орфей до Борино е към час и половина. Нощувка в Борино не е баш най-добрата идея. Дяволската пътека си е атракция, но там бих отишъл през март, април, май и юни ...... по няколко пъти Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy , когато Читак дере е с доста вода. До нея може да се стигне и направо от Орфей (зелена марка), но ориентирането хич не е за пренебрегване Very Happy . Транспорт от Борино за Доспат не е проблем да се уреди, стига да има кой да плати, освен редовния автобусен разбира се. Ако не се лъжа всяка сутрин в 6.00 от Доспат има автобус през Борино и Девин за Пловдив Very Happy . На обратно може да се провери.
Всъщност вариантите за разходки са доста и в по няколко възможни маршрута, включително и немаркирани.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пон Авг 24, 2020 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
recalde



Регистриран на: 18 Авг 2014
Мнения: 10

Мнение Благодаря! Отговорете с цитат
Добра информация давате! Проблем ми е точно ранното тръгване. Гела е хубаво място, даже по пладне да тръгна ще стигна до Чаирите. Просто съм ходил вече 2 пъти там, не виждам смисъл. Веднъж в годината мога да открадна няколко дена за разходки, а за водопадите не съжалявам. Всички водопади са по-хубави напролет и при Крушуна и при Смолян е така. Проверих вече сутрешните автобуси са закрити има следобед. Явно първата нощувка ще е на х. Орфей, после ще потърся квартира в Борино, за да се освободя от тежестите и ще се върна да спя там, после каквото дойде. Не смея да вървя сам по немаркирани пътеки без по-специално оборудване. 4 нощувки ме устройват по-добре, ще стане автопътешествие накрая...
Smile
Пон Авг 24, 2020 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Изстрадани съвети Отговорете с цитат
Чудесен маршрут сте съставили, но аз бих го минал в обратната посока. Главно заради Дяволския мост, който е по-интересен, когато се изкачва, а не когато се слиза. Това са десетки метри отвесни скали със закрепени по тях стълби. Слизането с лице към скалата сигурно ще е непривлекателно. За хижа "Орфей" непременно се обадете за резервация. Че ние с децата така си изпатихме - имало частно парти на девинската върхушка и хижарят категорично отказа какъвто и да било подслон, дори в дърварника с по едно одеяло ("нямало"). Преспахме в Борино в едно частно хотелче досами началото (или края) на пътеката за "Орфей". Всичко беше много добро, включително вечерята и закуската. На следващия ден отново към хижата. Пътят от хижата до Девин действително е отвратителен: безкрайно дълъг и скучен. Защото излиза в източния край на града, а градът е ужасно дълъг. Преди години уцелихме пътека, която през едни прелестни вирове ни изведе в западната част, точно край ждрелото. На туристическите карти тя вече нещо се губи, може да е обрасла. В Ягодина спахме в един изключително елегантен хотел в традиционен стил "Мурсал" (е, малко скъпичък). Той е извън селото, точно под наблюдателната площадка "Орлово око" над Буйновското ждрело. Вместо по шосето, може да се стигне до хотела по една екопътека (там всичките са еко!), която почва точно в началото (или края) на екопътеката за Дяволския мост. Малко преди хотела ще видите дори пещера. Всички маршрути там са изключително красиви! Ако се отбиете към село Змеица близо до Борино и "Орфей", не пропускайте да видите един уникален старинен мост "Кемера" и да ми подарите снимка! Успех!
Пет Авг 28, 2020 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov