ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 27, 28, 29  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Petya написа:
Сотиров написа:
А последната не е ли масловка?

Може и масловка да е, ако беше снимана отдолу, щеше да е много по-лесно. Smile
Предположих, че е кестенокафява есенна заради пънчето, което ми се струва, че се разширява надолу.

По няколко признака мисля че не е масловка, а съвсем различна гъба:
- цвета и няма ципа отгоре
-пънчето - различно, долу дебело, и общо е много дебело,на големи масловки долу на пънчето, винаги има остатъци от ципата
-вдълбаванията на шапката - най-видният признак
-мястото - злачно е , няма слънце
- и общо погледнато, е съвсем различна гъба от масловката или пък брезовката, която расте на влага и сянка. Масловките се разливат като неправилни форми и настрани като пораснат голяма гъба. Остават ниско до земята и пънчето им изтънява, тук формата на тая група гъби се запазва непроменена.

Тонове масловки на Витоша, много са тежки за храносмилане, никой не ги бере.


От хвойната на 2000 м.н.в, извадих скрити и запазили се от снега , 2 много масивни тлъсти тъмни сарнели - нямат нищо общо с горските тебеширени. По-вкусна гъба , не бях слагал на печката тази година - само леко задушени, без да се пържат .
Вто Окт 27, 2015 7:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Бих искал да споделя една проста рецепта за картофена яхния с гъби манатарки Very Happy

Продукти - лук 1 глава, морков 1, мазнина - 1/2 ч.ч. олио или масло, червен пипер - 1 ч.л., черен пипер на вкус, манатарки 300-400 гр, картофи - 600 гр, домати - 1 консерва 240гр, целина и девисил на вкус.

Сварете нарязаните манатарки в подсолена вода до омекване. След това към тях добавете обелените и нарязани картофи, нарязания лук и морков. Към врящата смес добавете 1/2 чаша мазнина, червен и черен пипер. Изсипете пасирана консерва домати, посолете и оставете ястието да ври до омекване на картофите. На края добавете целината и девисила.

Сервирайте горещата гъбена яхния с бяло вино Very Happy


Последната промяна е направена от t.hristov на Вто Окт 27, 2015 3:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Окт 27, 2015 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Браво, Мислещ! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Добра гъбарска колекция в един излет. Надявам се все пак да не си слагал всички снимани гъби в една кошница, нали? Very Happy Онази гъбка наистина май е жълта черешова, посочват я като есенна. А последната не е ли масловка?


Видях поне още десетина вида, но ме мързеше да клякам и лягам толкова. Това основно в гората без пътека, където направих километър за кеф. Коралките бяха десетки, не бях виждал толкова. За протокола - взех само двете сърнели, вече не съм толкова безстрашен като на млади години, когато активно берях гъби.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 27, 2015 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Re: Браво, Мислещ! Отговорете с цитат
mislesht написа:
Сотиров написа:
Добра гъбарска колекция в един излет. Надявам се все пак да не си слагал всички снимани гъби в една кошница, нали? Very Happy Онази гъбка наистина май е жълта черешова, посочват я като есенна. А последната не е ли масловка?


Видях поне още десетина вида, но ме мързеше да клякам и лягам толкова. Това основно в гората без пътека, където направих километър за кеф. Коралките бяха десетки, не бях виждал толкова. За протокола - взех само двете сърнели, вече не съм толкова безстрашен като на млади години, когато активно берях гъби.

То друга за ядене на снимките поне аз не виждам, , гъбари казват : бялата с диплите също била ядлива но Shocked еднократно, класическа е, най-отровната, от нея спасение няма. Коралките са ядливи , бежовите съм виждал заклети ракиджии си правят буркани, добре вървяли с ракийка, но трябва да се овкусят, като картон са голи на вкус.
Вто Окт 27, 2015 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Лари



Регистриран на: 03 Ное 2013
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малко старопланински гъби, заснети в събота - 24.10.15г. Smile















_________________
“Fais de ta vie un rêve, et de ce rêve une réalité!”
Antoine de Saint-Exupéry
The American Dollar | Anything You Synthesize | By Onesize
Вто Окт 27, 2015 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Някои животни отровата не ги бърка, очевидно си рупат мухоморки.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Окт 28, 2015 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Някои животни отровата не ги бърка, очевидно си рупат мухоморки.

Червената мухоморка не е много отровна, чувал съм че поляци и украинци я изваряват няколко пъти и я лапат здраво като мезе на водката / от живял 10 год. в Полша български непоправим гъбар, но това е единственият ми източник/.
Аз съм обучаван като малко шопче от други шопи да познавам гъбите на Витоша, а за шопите гъбите бяха много важна и ценна храна. После от помаци, гъбите на Рила. Тъй че това, което знам , даже визуално за сортовете, не го бъркам и от 10 метра. Но тия две групи българи, не признават виолетки , кладници и коралки, бели лютивки , пънчушки - защото казват че имат много дърво / целулоза / в тях, нямат хранителна стойност и са безвкусни, и така и аз не ги научих и не им обръщам внимание. Бяла / която си снимал / и зелена мухоморка, които са най-опасни не защото си приличат с печурка или сарнела, както пишат вестниците , а просто за разлика от другите по-слабо отровни гъби , където ще минеш с главоболие и разтройстно, направо унищожават бавно черния дроб и отравянето е необратимо- води до смърт ако си изял повече от 100 грама / зависи и колко килограма си тежък /. От тях които се тровят лаици, имат 10 признака за разлика, които си личат от 10 метра също и от истински познавач не могат да се объркат никога.


Последната промяна е направена от аngel на Сря Окт 28, 2015 7:51 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 28, 2015 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Някои животни отровата не ги бърка, очевидно си рупат мухоморки.

Дивите зайци ядат всички видове гъби. Стомахът им неутрализира отровата. Затова - при отравяне с гъби се яде стомах от заек. Разбира се - яде се суров. Smile

Съществува и вярването, че ако неотровни гъби растат близо до отровни, може част от отровата да премине в неотровните и те да станат опасни за човека. Доколко това е вярно, или е поредният мит?

Тази манатарка примерно може ли да е отровна, щом е израснала в близост до червени мухоморки?



Конкуренция: Smile



А тези гъби дървесни ли са, след като са пораснали върху дърво?



Още странни (за мен) гъби:







И "малко" диви ябълки (леко кисели, но сочни, за съжаление от работа нямаше много време за ядене):



П.П. И накрая - ред свински врат, ред гъби и ред масълце, малко сол и чубрица - на бавен огън в печката на з. "Орлово гнездо" и нека ни е зле:




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Окт 28, 2015 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, първото и третото от странните са брезовки, или брезови масловки, доста стари вече преминали . Като се отрежат, са жълти , но веднага почернява мястото на сряза , което плаши много хора . Ядат се ако са млади като им се махат гъбените власинки отдолу / те са като пяна , не власинки точно /, които са по-голяма част от гъбата, които горчат. Но са най-лошата за ядене гъба, от немайкъде , в голяма суша за гъби, съм ги похапвал два-три пъти.
Втората, изгнила отгоре , не може да се различи каква е . Стари гъби, не са добри и за храна.
А тия сарнелки в манджата HarHar


Последната промяна е направена от аngel на Сря Окт 28, 2015 8:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 28, 2015 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!Бихте ли коментирали гъбките от снимките на @ЛариSmile))Мерси!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Сря Окт 28, 2015 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
... но веднага почернява мястото на сряза , което плаши много хора...
... А тия сарнелки в манджата HarHar

По-голямата ми сестра, която по ги разбира гъбите, ми е разправяла за някакви тръбенки май че бяха - които също почернявали и това плашело хората, но били ядливи.

Какво по-точно имаш предвид за сърнелите в гозбата?


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Окт 28, 2015 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Че са много вкусни Bleh , ама излязло някво друго човече на екрана че беше в ъгъла , извинявай. Тея сарнели съм пробвал , в пликове съм ги и замразявал във фризер в кризата стотици , и после ги вадиш и като шницел стават, издържат на замразяване без да променят вкуса. Сега вече ги оставям , не се лакомя да събирам по много, само 2-3 взимам и толкоз.
Приядоха ми се, Very Happy я сега ще си стопля ми остана от последното ходене на Витоша.
Сря Окт 28, 2015 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
Здравейте!Бихте ли коментирали гъбките от снимките на @ЛариSmile))Мерси!

то всичко е червена мухоморка, някои са голи и оранжеви, не класически винаги , както са снимани тук. Последната, е горска сърнела - ядивна. Very Happy
Сря Окт 28, 2015 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Спомен

Аз съм от Средногорието.
С мама сме на най-високата ни нива и тя вади картофи. На съседната нива и стрина вади картофи.
С братовчедка ми сме връстнички, на 5-6 години. Тя казва: "Хайде да идем за гъби". Аз никога не съм яла гъби. Родителите ми не беряха гъби, считаха ги за опасно нещо.
Влизаме в буковата гора и набираме цяла кошничка едри бели гъби, които пускат мляко.
Още от сутринта мама е направила огнище и е заровила картофи да се пекат. Сядаме до огнището и нареждаме върху жарта белите гъби. Печем и ядем. Мама и стрина си работят.
Гъбите ми харесват, вкусни са. Похапнахме си до насита.
После се качвам на каручката, където си имам постеля и заспивам.
Когато се събуждам, ми е ужасно зле. Мама като видя гъбите, откачи, изпадна в смъртен страх. Помня, че дои мляко (козата си ходеше винаги с нас), вари го и ме караше да пия, а аз повръщах неудържимо. Не знам как и защо оцелях, голям зор беше.
Чет Окт 29, 2015 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Спомен

Аз съм от Средногорието.
С мама сме на най-високата ни нива и тя вади картофи. На съседната нива и стрина вади картофи.
С братовчедка ми сме връстнички, на 5-6 години. Тя казва: "Хайде да идем за гъби". Аз никога не съм яла гъби. Родителите ми не беряха гъби, считаха ги за опасно нещо.
Влизаме в буковата гора и набираме цяла кошничка едри бели гъби, които пускат мляко.
Още от сутринта мама е направила огнище и е заровила картофи да се пекат. Сядаме до огнището и нареждаме върху жарта белите гъби. Печем и ядем. Мама и стрина си работят.
Гъбите ми харесват, вкусни са. Похапнахме си до насита.
После се качвам на каручката, където си имам постеля и заспивам.
Когато се събуждам, ми е ужасно зле. Мама като видя гъбите, откачи, изпадна в смъртен страх. Помня, че дои мляко (козата си ходеше винаги с нас), вари го и ме караше да пия, а аз повръщах неудържимо. Не знам как и защо оцелях, голям зор беше.

Това трябва да е била бяла млечица. Не са отровни просто са ви били много, а и те са от гъбите които е добре да се изваряват няколко пъти, стават само за буркан и мезе, не са за наяждане. Печени пък, външно гъбата е сготвена, но вътре си е само загрята. Шопете си ги ядат, с много ракия.
Чет Окт 29, 2015 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 27, 28, 29  Следваща
Страница 19 от 29

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov