ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има ядливи манатарки (например огнената), които също се оцветяват в синьо. Така че това не е точен критерий. Аз обаче никога не бера такива "синявици". Не съм алчен. А дяволската достатъчно се различава и по външност:



Оснен това вони. Описанията в справочниците са достатъчно подробни.
Вто Юни 14, 2022 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Понеже говорим за манатарки, има ли възможност да се обърка по някакъв начин. Мухоморките много лесно се идентифицират по външен белег. Да кажем дори и дяволската гъба е трудно да се обърка, но дори да се обърка, при нея като резнеш и се оцветява веднага в мастилено синьо ..

Аз я изядох вчера манатарката , така задушена с масло Smile А я кажете има ли някакви други рецепти които ползвате. Аз миналата година ги нарязах на ситно и ги суших. Става перфектно като добавка при готвене. Дали на ориз, дали на супа като добавка, навсякъде става идеално.

Иначе благодаря за информацията.


Прясни на място в планината, на жар - шиш от клони от клек Wink Шишът от клек е важен - не гори, тъй като е мокър, и е леко четвъртосан, като се бели - да не се въртят



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Юни 14, 2022 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
От днес в софийското поле са излезли печурки :


_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Юни 16, 2022 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Стефане, прав си, но не си точен. Да ядеш заешко шкембе след натравяне е късно! Трябва преди това, превантивно. Evil or Very Mad

Калояне, спокойно можеш да научиш още печурката (отдолу винаги розова до кафява!), пачи крак и коралката. По-нататък челядинката и сърнелата. Нямат двойници. Най-добре е събраните гъби да ги види опитен гъбар, докато напреднеш.


Без да съм специалист но не е съвсем така - има карболова печурка, има и червенееща сърнела като и двете гъби могат да докарат поне едно стабилно стомашно-чревно разстройство. И двете гъби могат да бъдат сбъркани от по-неопитни гъбари при брането на обичайните ядливи видове печурка и сърнела. Има и лъжлив пачи крак, челядинката може от неопитност да се сбърка с орешарката... изобщо брането на гъби си е риск, малко или много и е добре човек да поразмисли преди да се реши дали да бере гъби или не.
Пет Юни 17, 2022 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм получавал леко натравяне (изпотяване, гадене) от гъби брани над Боровец, за които съм абсолютно сигурен, че са манатарки. Но бяха доста стари, полакомих се и ги прибрах. Вече не го правя.
Пет Юни 17, 2022 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2271

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
Аз съм получавал леко натравяне (изпотяване, гадене) от гъби брани над Боровец, за които съм абсолютно сигурен, че са манатарки. Но бяха доста стари, полакомих се и ги прибрах. Вече не го правя.


Аз съм брал такива гъби и няма никакъв проблем Smile Просто ги обрязвам добре, режа ги на тънко и ги суша ... Smile Не ги ям за пресни Smile
Пет Юни 17, 2022 8:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение На село... Отговорете с цитат
... са избухнали манатарките!
Всеки път набирам по 12- 13.
Сега уча кучето да търси черен трюфел в дъбака.
Има и от едни други гъби....
Чет Юни 23, 2022 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Re: На село... Отговорете с цитат
tzezko написа:
...
Сега уча кучето да търси черен трюфел в дъбака...


Намери ли нещо?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юни 23, 2022 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чел съм, че най-успешни за трюфели са обучени прасета. Shocked
Чет Юни 23, 2022 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2271

Мнение Re: На село... Отговорете с цитат
dido написа:
tzezko написа:
...
Сега уча кучето да търси черен трюфел в дъбака...


Намери ли нещо?


Ако е надоле към Лакатнишките скали дето е катерачен обект, там яко има трюфели и кучетата даже не ги ровят, директно си ги хапват ... Smile Smile Smile
Дали някой ще разбере за трюфелите Smile
Чет Юни 23, 2022 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Докато намеря път към диворастящите гъби, ето няколко сърнели, които мога да нарека питомни, защото са от личното стопанство. И нямат двойници, поне в моя двор!


Съб Юни 25, 2022 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Има ядливи манатарки (например огнената), които също се оцветяват в синьо...


Освен огнената, има ли други ядливи, оцветяващи се в синьо?
Днес откъснах три брезовки, които обаче веднага силно посиняха, пънчетата направо почерняха. Четох, че червената брезовка почернява, но не ми се рискуваше и ги хвърлих. Интересно ми е, някой ял ли е посиняващи брезовки?
Нед Юни 26, 2022 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз посиняващи гъби не ям. Понякога в двора се появяват брезовки, но тоналността им не ми допада. Няма да умра от глад без посиняващи гъби!
Нед Юни 26, 2022 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Даниел написа:

Днес откъснах три брезовки, които обаче веднага силно посиняха, пънчетата направо почерняха. Четох, че червената брезовка почернява, но не ми се рискуваше и ги хвърлих. Интересно ми е, някой ял ли е посиняващи брезовки?

В някои справочници са описани оранжева брезовка и брезова манатарка, а в други присъства и габърова манатарка. Всичките те при нараняване посивяват до черно. Хапвал съм си доволно, даже една есен брах само оранжева брезовка, макар да бе пълно и с други гъби. Отровната дяволска гъба става мастилено синя, както и ядливите огнена и червеностъблена манатарки (тях не смея да дегустирам Laughing). Има и други посиняващи (по-слабо) - синкава, канеленокафява, мрежеста и други, но според мен, не си струва да се берат.
П.П. Чел съм, че немците ядат дяволската гъба, като предварително я изваряват неколкократно..
Пон Юни 27, 2022 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... но тоналността им не ми допада...

Да, и аз така - чак като ги нарязах за тигана, в последния момент реших, че не ми се ядат чак толкова Very Happy

lubitel написа:

...

Благодаря за информацията, много възможно е да бяха габърови гъби, а не червени брезовки, въпреки, че бяха в смесена брезова горичка.
Навремето дядо ми ме е учил, че щом посинява, се изхвърля и затова по силата на този атавистичен навик, въпреки прочетеното, ги хвърлих. Още повече, че не били с високо качество, така четох. Само едно парченце цвърнах на тигана, не ми замириса хубаво като манатарка и затова последва останалите. Ако храната не е удоволствие или спасение от глад, няма смисъл само заради идеята.
Пон Юни 27, 2022 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 26, 27, 28, 29  Следваща
Страница 27 от 29

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov