ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Иди на страница 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Дарове от природата - билки, гъби, плодове Отговорете с цитат
Още като слизахме в гората, в Рила с Дидо си приказвахме за разни билки и особено за наличието(отсъствието по-скоро) на риган по ония места. После ми дойде идеята да понапиша тук за даровете на природата, намиращи се все още по нашите планини.
Надявам се занапред темата да се позапълни и много хора да научат за неща които са опитвали, но не са виждали като растения, а може би само са чували.
Вто Авг 21, 2007 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Риган Отговорете с цитат
И така, започвам с

Риган (Оriganum vulgare L.)

- снимки, които щракнах скоро:





За да не преписвам текста, ето линк към профила на Риган в Уикипедия, който допълних и редактирах наскоро:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD

=======
Вто Авг 21, 2007 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
А, браво Very Happy Само да допълня - накрая намерих аз риган в района на Тодорова орница, в Пирин. Добър отличителен белег е както ми каза червеникавото стебло и сравнително гладките листа, за разлика от подобните растения.

Аз бих добавил и мента/мащерка - въобще яки са тия билки за чай из баира привечер.
Вто Авг 21, 2007 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Балканска чубрица Отговорете с цитат
Балканската чубрица (Satureja montana)

- снимки, които щракнах в събота, в района на Търниченско пръскало(Стара планина):







Ето линк към профила на Чубрица в Уикипедия:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0

=======
Вто Авг 21, 2007 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:


Аз бих добавил и мента/мащерка - въобще яки са тия билки за чай из баира привечер.


През зимата, за чайче и аз му добавям малко мента, ако има - комбинацията е точна! Smile
Вто Авг 21, 2007 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Myrzel



Регистриран на: 06 Сеп 2007
Мнения: 26
Местожителство: Plovdiv

Мнение Пирински Чай Отговорете с цитат
Може да добавиш тук и Пиринският чай (така поне му казват по нашият край Wink Smile ) Но май е по-известен като Мурсалски, яувал съм го като Шар планински , а в Природонаучният музей в София мисля че го бяха написали Алиботушки. Нека поне му изясним името Smile
Чет Сеп 06, 2007 2:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Мурсалски го знам. Чакам Speedy да пусне някоя оригинална снимка от неговата колекция, че да напишем нещо... Lam В Уикипедия нищо не пише още по въпроса.
Чет Сеп 06, 2007 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Пиринския чай ей го бе -> http://oreliak.e-psylon.net/image.php?image_id=288 Laughing

На тая снимка не е цъфнал още обаче, а и съм го снимал в Алиботуш. Wink

Латинско име: Sideritis scardica
Чет Сеп 06, 2007 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Myrzel



Регистриран на: 06 Сеп 2007
Мнения: 26
Местожителство: Plovdiv

Мнение уикипедия Отговорете с цитат
аз се опитах да пусна нещо в уикипедия

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%87%D0%B0%D0%B9_%28Sideritis_scardica%29
Пет Сеп 07, 2007 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Пирински чай Отговорете с цитат
Хайде има вече:

Пирински чай (Sideritis scardica)







Ето и профила на Пирински чай в Уикипедия:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%87%D0%B0%D0%B9
Пет Окт 26, 2007 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Много хубаво е станало за Пиринския чай.Smile Не знам обаче поради какви причини преди няколко години е бил изваден от червената книга. Каза ми го една мома от РИОС-а в Благоевград. Think
Пет Окт 26, 2007 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Допълних започнатата статия и качих снимките, които щракнах за случая.

Speedy написа:
Не знам обаче поради какви причини преди няколко години е бил изваден от червената книга. Каза ми го една мома от РИОС-а в Благоевград. Think

Това вярно ли е? Shocked Може би заради това че се отглежда достатъчно в културни насаждения.
Обаче гърците са го затрили, може и тук да стане така. При вас циганите спохождат ли го?
Съб Окт 27, 2007 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Допълних започнатата статия и качих снимките, които щракнах за случая.

Speedy написа:
Не знам обаче поради какви причини преди няколко години е бил изваден от червената книга. Каза ми го една мома от РИОС-а в Благоевград. Think

Това вярно ли е? Shocked Може би заради това че се отглежда достатъчно в културни насаждения.
Обаче гърците са го затрили, може и тук да стане така. При вас циганите спохождат ли го?

За циганите незнам,ама доста българи го берат заедно с корените. Surprised

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Нед Окт 28, 2007 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Хм. Чак пък да са го затрили! Rolling Eyes В Боздаг видях доста пирински чай. Цигани не съм виждал да го берат. Те не са прости. Laughing Няма достатъчно келепир в тая работа. Те берат, събират и обират други неща. Wink
Нед Окт 28, 2007 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
natam-nasam



Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 209

Мнение Отговорете с цитат
Чак сега я забелязах тази тема за даровете на природата, може би защото съм на такава вълна след разходката ни из плодородната Балканска гора.
Аз тук ще се включа за гъбите и почвам от сърнелата:









Най-характерното за тази гъба са кафявите и "люспи", вижда се на снимките какво имам предвид. Има други гъби, които изглеждат по подобен начин, но кафявите петна по тях нямат вид на люспи, а имат вид на пръскано с боя.
Много е вкусна панирана или нарязана на ситно и запържена с лук.

А ето и повече инфо от уикипедия.
Вто Окт 30, 2007 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Следваща
Страница 1 от 29

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov