ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 27, 28, 29  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дарове от природата - билки, гъби, плодове
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Hyoscyamus niger L.


Блян
Други имена: попадийка, бленика, буника

Описание:
Блянът е едно-, две- или многогодишно, лепкаво и неприятно миришещо тревисто растение с меко окосмено, разклонено стъбло, високо до 80 см. Листата му са пересто нарязани, отгоре тъмнозелени, отдолу по-светли.
Срещша се най-вече по беренливите места и край пътищата, из цялата страна.

Употребяема част:
Използват се листата на двегодишните растения, брани през време на цъфтежа (юни-септември). Откъснатите листа трябва да се редят на открито и проветриво - на тънки пластове, защото в противен случай бързо се запарват и при сушенето почерняват. Сушат се бързо на сянка. Изсушените листа са сивозелени, със слабо упойващ мирис и слабо горчив вкус. Съхраняват се на сухо и проветриво място.
След допир с блян (бране, сушене) ръцете трябва задължително да се измиват!

Химичен състав:
Блянът съдържа алкалоидите хиосциамин, атропин, скополамин; гликозидите хиосцерин и хиосцирозин, хиосципикрин; восъкообразно вещество, смолисто вещество и др.
Семената съдържат още мазнини и ненаситени киселини.

Лечебно действие и приложение:
Блянът притежава противоспастично и болкоуспокояващо действие; предизвиква намаляване на секрецията на слюнчените, стомашните и потните жлези.
В българската народна медицина се употребява при
• стомашни и чревни болки,
• невралгии,
• магарешка кашлица,
• менингит,
• ревматизъм,
• парализи (нервни и мозъчни),
• главоболие,
• възбуденост у атеросклеротици и алкохолици,
• старческо треперене,
• безсъние и др.
• Външно приложение: за жабурене при зъбобол. Настойка от листа в силна ракия в съотношение 1:10 се използва за разтривка при невралгия, ревматизъм и подагра. За тази цел може да се прилага и налагане с пресни зелени листа от блян, сварени заедно със зелеви листа в еднакво съотношение.
• Изсушените листа на бляна във вид на цигари се пушат против пъпки по венците, а в комбинация със сухи листа от татул, лудо биле и маточина – при задух с астматичен или възпалителен произход.

Начин на употреба:
1 чаена лъжичка от листата се киснат 1 час в 0,5 л вряла вода. Запарката се прецежда и се пие по 1 супена лъжица преди ядене 3 пъти дневно.
Внимание! Да се употребява под лекарски контрол. Растението е силно отровно!


Чет Май 12, 2016 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Що за гъби са това Отговорете с цитат
Ако някой знае и ги познае, моля да ги опише накратко.



Благодаря предварително!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Авг 16, 2016 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че това е кладница.
Вто Авг 16, 2016 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Картини от една изложба Отговорете с цитат
Бяхме на Витоша с половината внуци и на самата пътека от Симеоново за Лалето открихме една красива гъба, която срещах за първи път. Керино ушенце:



Вчера пък, на връщане от Паничище на една крачка от шосето мернах голяма група чудни копринки:



Както вече писах, тия дни чествахме юбилея на моя колега проф. Димитър Скордев. Досами станцията на университета на Гьолечица (която на няколко табели неграмотно е написана ГЮЛечица, като че ли на Рила цъфтят гюлове!), има хотел. И ето че в съботата там беше организиран някакъв празник на гъбите, с добре изработени афиши със снимки, изложба на гъби, лекции и дегустация на супа. Заснех няколко кадъра от изложбата, но за супата не останах, ще научите защо. Идеята на организаторите беше похвална, старанието им също, но три момента ме смутиха, а третият направо ме ужаси. Първо, не ми направи добро впечатление, че всички гъби бяха изтръгнати заедно с мицела. Позволих си бегла забележка, че така се унищожава мицелът, но ми отговориха, че теорията за рязането с ножче била остаряла: имало опасност с ножа да се пренесе зараза, а самият мицел бил на голяма площ и не страдал от отскубването на малки части от него. Не ми се вижда убедителна тази нова теория, но щом казват, може и да са прави... Преди години едни "професионални" гъбари от Сърница - от ония, дето берат манатарките с тонове, ме убеждаваха, че оставените в земята пънчета загнивали и унищожавали мицела. Ха, де, друга теория! Аз обаче ще продължа да режа гъбите с ножче, пък ще го избърсвам след всяка гъба. Вторият момент, който ме смути, беше безразборното нахърляне на гъбите в кошниците. Учили са ме да отделям сортовете в пликове или с вестник, за да не се мешат, преди да бъдат основно прегледани вкъщи. Ето го и третия момент, всъщност резултат от втория: на масата бяха разположили две великолепни червени мухоморки, които виждате в левия долен ъгъл на снимката:



Отново бегло си позволих да отбележа тяхното присъствие сред ядливите гъби, но ми отговориха, че нямало нищо страшно. Мен пък ме хвана страх!

Още няколко снимки от десетките сортове гъби:



На следващата снимка се вижда една странна яркозелена гъба с лигава кожица, която не познавам. Казаха ми някакво латинско име, което обаче не запомних:



А това пък е някаква гъба, която наподобява праханка (узрялата фаза на пърхутката), но не е, защото е твърда като картоф. И нея не я поднавам:



Разбира се, имаше всякакви други гъби - масловки, рогачки и прочие, но не видях никакви манатарки и дори сърнели. Явно вече им е студено.
Пон Окт 10, 2016 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Картини от една изложба Отговорете с цитат
Сотиров написа:
на масата бяха разположили две великолепни червени мухоморки, които виждате в левия долен ъгъл на снимката

Някои хора пробват червените мухоморки в умерени количества за предизвикване на халюцинации. Фаталната доза е около 15 броя. Във Великобритания е разрешено предлагането им в търговската мрежа и продажбите постепенно нарастват, особено след като през 2006 г. са били забранени други видове халюциногенните гъби.

Смесването на различни видове гъби накуп наистина е много лош пример. Ние също сме на принципа за отрязване с ножче. Не пипаме гъби, в които не сме предварително сигурни, така че рядко ни се налага да полагаме специални грижи за почистване на ножчето.
Пон Окт 10, 2016 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Re: Що за гъби са това Отговорете с цитат
gundu написа:
Ако някой знае и ги познае, моля да ги опише накратко.



Благодаря предварително!


Добре би било и отдолу да се снима, за да е сигурно . Сред народа в Рила е известна като гъба - кифла, латинското име не зная. Стават за ядене, но само варени или стерилизирани - тогава леко пожълтяват, и пият много ракия. Повече от 100 грама не могат да се ядат, имат много целлулоза. Въпреки това е много вкусна гъба, с характерен вкус. Трета по ценност в Рила след манатарка и пачи крак. Пуска своя жълта мазнина, при варене . Ако не се приготвят веднага, краищата им позеленяват и започват да нагарчат. Срещат се по няколко такива групи, една до друга, могат да покрият цял склон. Над 1000 м. н.в.
Пон Окт 10, 2016 8:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Червената мухоморка Отговорете с цитат
vedrin написа:
Някои хора пробват червените мухоморки в умерени количества за предизвикване на халюцинации. Фаталната доза е около 15 броя.

Драги Ведрин, да нямаш някаква грешка? Кой ще погълне 14 броя червени мухоморки - под 15, и ще оживее? Shocked Халюциногенните свойства на тази гъба са обсъждани и друг път, но да напомня това, което съм писал тогава. Защото е собствен опит. Снахата на моятя тъща на слизане от планината набрала красиво букетче от диви ягоди и една червена мухоморка. Подарява ги на свекърва си и тя ги слага в чашка с вода. На сутринта си хапва от ягодките. И само от допира с червената мухоморка - колко ще е бил този допир, не е отхапала от гъбата, зер! - я откараха в Пирогов за промивки. За халюцинации не ми е разказвала, но за яко повръщане - да. Затова не ми се вярва току-така да се продават червени мухоморки. Чел съм още за източните шамани, които хапвали малко мухоморка, за да изпаднат в транс, а племето им пиело от урината на шамана, за да получи халюцинации. Значи, ето колко му стига на човека!

Показаната гъба и на мен ми изглежда на кифла. Кладница сигурно не е, защото тя няма люспи отгоре.
Пон Окт 10, 2016 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Червената мухоморка Отговорете с цитат
Сотиров написа:
vedrin написа:
Някои хора пробват червените мухоморки в умерени количества за предизвикване на халюцинации. Фаталната доза е около 15 броя.

Драги Ведрин, да нямаш някаква грешка? Кой ще погълне 14 броя червени мухоморки - под 15, и ще оживее? Shocked Халюциногенните свойства на тази гъба са обсъждани и друг път, но да напомня това, което съм писал тогава. Защото е собствен опит. Снахата на моятя тъща на слизане от планината набрала красиво букетче от диви ягоди и една червена мухоморка. Подарява ги на свекърва си и тя ги слага в чашка с вода. На сутринта си хапва от ягодките. И само от допира с червената мухоморка - колко ще е бил този допир, не е отхапала от гъбата, зер! - я откараха в Пирогов за промивки. За халюцинации не ми е разказвала, но за яко повръщане - да. Затова не ми се вярва току-така да се продават червени мухоморки. Чел съм още за източните шамани, които хапвали малко мухоморка, за да изпаднат в транс, а племето им пиело от урината на шамана, за да получи халюцинации. Значи, ето колко му стига на човека!

Трябваше да посоча източник за тези твърдения, ето го и него:

https://en.wikipedia.org/wiki/Amanita_muscaria

Има и други любопитни подробности там.
Пон Окт 10, 2016 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Не препоръчвам! Отговорете с цитат
Ведрин, от сайта на Уикипедията разбирам, че продажбата на мухоморки е забранена в Австралия, Холандия и Великобритания (от 26 май т. г.). Затова ме съмнява да има някакъв либерален режим към тази отрова някъде. Не виждам кой нормален човек би сложил на масата с обяда за децата си варени мухоморки! Това число "15 шапки" ми изглежда чисто хипотетично и абсолютно нереално, както се намеква и в статията.
Пон Окт 10, 2016 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Не препоръчвам! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ведрин, от сайта на Уикипедията разбирам, че продажбата на мухоморки е забранена в Австралия, Холандия и Великобритания (от 26 май т. г.).

Да, така е -- промяната явно е отскоро. Видял съм друго изречение по-нагоре в текста:

"following the outlawing of psilocybin mushrooms in the United Kingdom in 2006, the sale of the still legal A. muscaria began increasing"

Сотиров написа:
Не виждам кой нормален човек би сложил на масата с обяда за децата си варени мухоморки! Това число "15 шапки" ми изглежда чисто хипотетично и абсолютно нереално, както се намеква и в статията.

Е, това вече е друг въпрос -- нормалните хора не ги и събират или купуват...
Пон Окт 10, 2016 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Не препоръчвам! Отговорете с цитат
vedrin написа:

Е, това вече е друг въпрос -- нормалните хора не ги и събират или купуват...


Човешко е, всеки има тъща...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 11, 2016 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Според случая Отговорете с цитат
mislesht написа:
Човешко е, всеки има тъща...

В моя случай - свекърва... Cool
Вто Окт 11, 2016 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 564

Мнение Отговорете с цитат
Мдаа, седяла една бабичка на пазара и продавала ябълки:
- Радиоактивни ябълки, радиоактивни ябълки от Чернобил, само по 10 лева едната!
- Бабо, да не си се побъркала, никой няма да си купи такива ябълки!
- А купуват, чедо, купуват. Кой за тъща, кой за свекърва.
Вто Окт 11, 2016 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отново керини ушенца Отговорете с цитат
Седмица след предишната екскурзия на същото място видяхме същата гъба, вече в няколко чудесни екземпляра:



Как расте в ситния чакъл точно на пътеката, не разбирам! В книгите пише, че е ядлива, но у нас не се употребявала за храна. То пък колко ли гъби трябва да набереш, за да има нещо в чинията? А може да прилича на китайските черни дървесни гъби 黑木耳 Very Happy . Тия бяха много красиви и не исках да лиша следващите туристи от гледката, но ако намеря повече на скрито място, ще рискувам някоя манджа.
Пон Окт 24, 2016 2:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В книгата "Ядливи и отровни гъби в България" от С. Ванев, В Факирова и Д. Йорданов, изд. 1998 г. на БАН, на стр. 24 пише: " Оранжево керино ухо... - Гъба с посредствен вкус, без практическо значение, поради малките си размери.". Аз не бих експериментирал с "манджа" от тази гъба, при положение, че има толкова много вкусни ядливи гъби... Laughing
Пон Окт 24, 2016 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 27, 28, 29  Следваща
Страница 21 от 29

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov