ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какъв нож използвате?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Какъв нож използвате?
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Браво бе.
И това обикновено на територия на парк.
Огън, окопаване...
А не стига, че нелегално палаткуваме...
Е заради такива като вас ще започне паркова охрана още по-сериозно да ни дебне и глобява. Rolling Eyes

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Сеп 17, 2011 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Технология на окопаването Отговорете с цитат
Виждам, Ристо, че с основание съм обезпокоил природоохранителната ти съвест. Аз също съм чувствителен на тази тема. Затова уточнявам. Всъщност съм окопавал палатката само веднъж, преди 30 години, повече като скаутско упражнение. Подът на палатката пропускаше - бях си я шил сам. Сега с новата палатка изобщо не мисля за пороите. Та тогава, казвам, чимовете внимателно се изрязваха с острото на брадвата, изваждаха се с търнокопа и се подреждаха отвън на изкопа. На сутринта грижливо ги върнах на старите им места и ги набих с чука на брадвата. Полях ги с вода от езерото. Изобщо не останаха следи и на тревата нищо й няма. Не съм като тия идиоти, които на Бъбрека са си окопавали палатките преди години, но следите ще останат завинаги. Що се отнася до огъня, и той е рядкост при мен. Палихме веднъж с внука, когато щяхме да умрем от студ. Но и тук си имам тънкости. Първо събирам само изсъхнали клечки от клековете и смриките. Второ, правя огнище, което преди лягане заливам с вода. На сутринта го покривам с камъните, та да не стои като хайдушка трапеза. Както виждаш, можем да живеем сред природата и без да й нанасяме щети. За тоалетните нужди също си имаме технология с внуците. И като добавим събраните боклуци, които сваляме след всяка екскурзия, мисля, че сме се изплатили на природата за това, че сме й били на гости. Very Happy

Впрочем, ако парковата охрана подгони палатките, но ВСИЧКИТЕ, бих понесъл тази горест. Ще спим в чувалите на открито. Което също е забранено, ама тук вече няма да се дам. Но понеже парковата охрана по нищо не се различава от останалите държавни контролни ограни - например от КАТ, засега мога само да я презирам. Защото е благосклонна към бракониерите - все техни хора от властта, но може да стовари цялата тежест на закона върху минимално нарушение. Къде беше парковата охрана да види що сапун се пени в оттока на Рибното езеро? А аз си миех съдовете с трева. Къде е охраната да спре АТВ-тата и моторите? Къде е да се заслуша в изстрелите? Та затова по-добре да не говорим за охрана, щото само се вбесявам! Cool
Съб Сеп 17, 2011 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Re: С брадва Отговорете с цитат
Сотиров написа:
И аз мисля, че за няколкодневни походи на палатка брадвата е необходима. С нож не може са се сече сух клек. (Много моля да не чета за прокарване на пътеки през жив клек и сеченето му за огън!) Моята брадвичка е комбинирана с търнокоп, така че лесно се окопава палатката. В средата пък е оформен плосък чук за забиване на колците. После с търнокопа лесно се вадят. Тежи вероятно 300 грама. Увивам я в кърпа и е напълно безопасна. Има много удобна дървена дръжка - дълга, за голям замах. Всички метални дръжки на морските пехотинци са смешни изгъзици. Дървото си е класика!

Търся от няколко години идеалния модел малка брадва и най-добрият по моя преценка е този http://www.leborgne.fr/outillage-main-tools_en/18-produit-awax-novagrip-hatchet.html?_lngweb=en&_id=18 Има пет функции, които правят удара по-ефективен: 1. Твърда стомана (острието по-бавно се изтъпява); 2. Тънко острие (спомага проникването при удара); 3. Скъсена режеща част (среща по малко пространство при удара); 4. Удължено ухо и чукче (тежестта им придава допълнителна сила); 5. Дълга дръжка. Ръкохватката е от материал, който убива брижденето. Ролята й на тесла също може да помогне за допълнителни работи. Видимо е лека. Дръжката е от фибростъкло - не знам този здрав иначе материал дали е добър, но може да се смени. Според мен дръжка от желязна тръба би била най-добра, защото като се завари за главната част няма как да се разклати. Има недостатъците, че е тежка, брижди силно при удар, студена е и неудобна, но може да се добави някакъв материал за удобна ръкохватка. Имах една дървена дръжка от акациево дърво, което много го хвалят като леко и трайно, но се запази за около 15 години.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Сря Сеп 21, 2011 3:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дръжката на брадвата Отговорете с цитат
geagleiam написа:
Имах една дървена дръжка от акациево дърво, което много го хвалят като леко и трайно, но се запази за около 15 години.

А ти колко искаш да се запази, бе човек? 150 години? Shocked Може и толкова, ако не я държиш в прогизнало мазе и не удряш по кютуците с дръжката вместо с острието. Cool Дървената дръжка е незаменима заради това, което ти наричаш "бриждене" (не я намирам в речника тази дума, но се досещам какво означава). Металната дръжка пренася удара върху китката на ръката, а дървената го стоварва само върху дънера. Имам такъв чук - купих го навремето като много "прогресивен". Като чук обаче е крайно неудобен - при чукане блъска в ръката. Използвам го само като тесла за вадене на пирони - за това е твърде удобен и здрав. Тази брадва на снимката повече за вилата е предназначена, като гледам функциите й - вади пирони, а липсва търнокоп. Той е по-важен на планина, а и за дялкане става. Разхлабването се преодолява с обикновено накисване, ако няма ония "контри", които заклинват острието.
Сря Сеп 21, 2011 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Търся фиксиран нож с възможно най-твърда стомана (не е проблем ако ръждясва, мога да го смазвам), до 24 см голям, тънко острие (особено откъм режещата част, за да реже с по-голяма лекота). Цената няма значение. В природата ножът освен за рязане на храната служи за какво ли не- ще се радвам да получа вашите съвети, особено ако са аргументирани, предвид, че не съм запознат с темата "стомана".

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Нед Ное 06, 2011 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
geagleiam, колега не търси нож с най-твърда стомана да си не останеш и без нож. Трябва да е жилава и да държи ряз. Когато ти е дебел ножа 2,5-3,5мм че и повече е важно да не се скърши както стъклото се троши лесно така се троши и коравото желязо. Цената винаги има значение предложения от мен http://knivesworld.net/index.php?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=575&category_id=85&option=com_virtuemart&Itemid=25&lang=bg http://knivesworld.net/index.php?page=shop.product_details&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=861&category_id=55&option=com_virtuemart&Itemid=25&lang=bg и най-вече ако си сръчен в ръцете ти предлагам вариант който ще пазиш и ще носиш с гордост http://knivesworld.net/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=27&Itemid=25&lang=bg Направи си дръжка и кания и всеки път като режеш ще се гордееш със себе си. Един съвет ножа за оцеляване не е необходимо да е дебел Smile и да ти смъква гащите.
Нед Ное 06, 2011 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Един съвет ножа за оцеляване не е необходимо да е дебел и да ти смъква гащите.

Да, забравих да кажа, че не искам тежък.
Стоманата колкото е по-твърда толкова повече се чупи, но съм чул за японския вариант тип "катана"- правят ги от специален материал и на слоеве- при каляването външните слоеве се превръщат в може би най-твърдата стомана, което я прави по-трудна за изтъпяване, а вътрешните остават по-меки и защитават външния слой от счупване. Не зная дали онези дето ги водят "правени с висока технология" като Fallkniven, Extrema Ratio, Ka-Bar и пр. са по-изкусно направени и от японските, нито пък познавам означенията по данните за стоманата, но видях, че някои колеги тук участват компетентно и във форуми на тази тема (където също пуснах темата, но не получих изчерпателен отговор), за това пак пуснах въпроса тук.
Предпочитам да се доверя на фирма с традиции, отколкото сам да поставям дръжка на острието Smile . Струва ми се, че идеята да е с тънко острие не е лоша, понеже не смятам да употребявам ножа за по-груби дейности, каквито с малка брадва бих извършвал- най-много да нарежа тънки разпалки за огън.

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Нед Ное 06, 2011 4:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Ами това острие е на фирма с традиции, просто е вариант да си купиш качествено острие на ниска цена и да го оформиш според твоята ръка. Да и още нещо съществено не си купувай нож по интернет който преди това не си държал в ръка!!! Стоманата за която говориш е ламинат. За да видиш какви варианти има ето същия този нож. Мората не са лоши ножове но са малко меки но за сметка на това да ги минеш с масат или на някакво желязо дори и вилица и почват да режат като бръснач. От тази марка имам сгъваем и съм много доволен. Ако си от СФ ето ти адрес http://www.sportcitybg.com/
Нед Ное 06, 2011 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Отговорете с цитат
Допадна ми идеята дръжката да бъде "според моята ръка"; ще потърся инструкциите за правене на дръжки из представения форум и, както казваш, няма да поръчвам от интернет, а ще се отбия в магазина като посетя София, за да избера точно каквото ми трябва. Ще разуча сам темата за качеството на стоманата, щото, за каквото и да съм се допитал до консултанти по магазини съм останал заблуден Smile

_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Нед Ное 06, 2011 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
аз се подвизавам в още един форум в която се дискутира ножа на туриста в случая на оцеляващия Smile да ти кажа няма такова животно според мене Smile Да знаеш качествената стомана струва пари, яко пари. Този пак ще ти свърши работа и всеки един също и не се лъжи че ще го носиш до гроб Smile я го загубил я го ударил нейде или пък откраднат. Важно е да държи ряз. За това гледай и да ти пасва на ръката другото е реклама. Стоманата 440C е хубава но не и на испанските ножове.[url] http://knivesbg.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=e3d3f7b3b99aaf8b692543c5d815163b[/url]
Нед Ное 06, 2011 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kpacu



Регистриран на: 24 Ное 2011
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това го ползвам като съм на палатка, направих си го сам със шмиргела от ресор на Москвич, със заводската закалка е защото не успях да намеря някои които да го закали, но пък държи ряз и става за цепене на дърва. Иначе имам и един сгъваем Бък от 420ц стомана.
Съб Ное 26, 2011 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
isometrus



Регистриран на: 01 Юни 2011
Мнения: 39

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм привърженик на възможно най-лекия и практичен инвентар в планината,особено при многодневни преходи където е от значение всеки грам.Използваме с жена ми тези два евтини сгъваеми ножа с твърдо и стабилно,добре наточено острие,които да са ни винаги подръка,да са безопасни за нас при падания,катерене и т.н.дейности но достатъчно опасни при самозащита в комбинация с малкия лют спрей Smile ,пък и да не са кой знае колко яки,при нужда някой ден все ще ги сменим Very Happy Да не бъркаме планинарството с военна инвазия,лова и др.деиности при които РАЗМЕРА си има значение Rolling Eyes ,и си ги сравняваме по планините Laughing
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=1547670
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=1547669


Последната промяна е направена от isometrus на Съб Юли 14, 2012 2:06 pm; мнението е било променяно общо 7 пъти
Нед Ное 27, 2011 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ПАВЕЛ



Регистриран на: 28 Окт 2011
Мнения: 597

Мнение Отговорете с цитат
isometrus написа:
Да не бъркаме планинарството с военна инвазия,лова и др.деиности при които РАЗМЕРА си има значение Rolling Eyes ,и си ги сравняваме по планините


Ножът е най-важният инструмент в човешката история .........Според мен качественият ,ОСТЪР нож с фиксирано острие, който да е НА КОЛАНА е просто задължителен .
Нед Ное 27, 2011 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Страница 5 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov