ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ще изместят ли GPS – ти маркировката ???
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Ще изместят ли GPS – ти маркировката ???
Автор Съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Ще изместят ли GPS – ти маркировката ??? Отговорете с цитат
тази дискусия почна в темата за лошата маркировка в Стара Планина, но за да не спамим, мисля е добре да открием нова дискусия:

JimBoj написа:

Idea А иначе за маркировките, мисля че те изживяват последните си дни и едва ли след 2,3 5 или най -много 7 години, някой ще се сеща за тях, както сега се чудим как сме живели без мобилни телефони, така съвсем скоро няма да си представяме излети в планината и пътуването по пътищата без навигация. В този ред на мисли смятам, че е много по важно да се развиват и обогатяват картите от колкото да се рисуват дърветата, които после дървосекачите отсичат Smile и да се набиват метални колци, които добросъвестни мургави берачи на боровинки и/ или пастири си прибират за да си подпират доматите предполагам Smile


ggattov написа:

аз поне и след 7 години съм на 99,5468% сигурен, че ще карам пак без ГПС, според мен е повече глезотийка отколкото чак кой знае каква необходимост - за мен е така.... да не говоря че ако не се използва правилно (не мислиш и му се доверяваш сляпо) в какви филми може да се вкара човек......
поздрави


Преди 10 години бих се съгласил безпрекословно с вас! Като излязоха мобифоните ми се виждаше абсолютно излишна глезотия и на кого му трябва телефон в джоба? Ужас
Е да ама сега всяко дете което ходи изправено вече има телефон в джоба, че и два, че и айфони и ......
А за доверяването на GPS – проблема не е в машинката, а в картите и ако се ползва така нареченото рутиране. В западна стара планина имахме такъв случай дето ни караше да слизаме от планината и пак да се качваме и да обиколим към 60-70км. Заради това, че на картата липсваше един участък от пътеката около 200 метра, но след някоя година се предполага, че картите ще са много по съвършени и машинките по умни, та нима може да се сравнява мобифоните с айфоните? И именно за това е добре да се развиват и обогатяват картите, нещо за което всеки може да помага от колкото да се да ходим с четка и боя и да боядисваме дървета и камъни.
Може би истината е някъде по средата, да има указателни табелки по разклоненията и подробни, точни добре поддържани карти с актуалните пътеки и пътища.
Пет Сеп 10, 2010 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
GPS ще изместят маркировката в някаква степен, но само за някои хора. Все пак повечето хора тръгнали по планини не ползват компютри, ходят само с дрехите и малко манджа в раницата, или просто нямат нужда от гпс или маркировка и си ползват само карти. Аз пък просто оглеждам планината и се ориентирам по нея.
Сигурно за хората из форумите гпс ще е доста по-важен отколкото за статистческата извадка турист в планината.
Пет Сеп 10, 2010 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мисля негативното отношение към GSP-а е малко пресилено. Едва ли някой ще твърди, че е абсолютна необходимост, наистина в много случаи е просто излишен, но заедно с това може да бъде много полезен (дори жизнено важен) например в лошо време или през нощта. Също така може да ти спести страшно много усилия и време по събиране на информация ако целта ти е напълно непознато място. С две думи GPS-а е удобство, което предоставя възможности да правиш неща, които без него ще бъдат трудни, в някои случай опасни.
Пет Сеп 10, 2010 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Никога не съм ползвал гпс,не ми е трябвал,не ми се е налагал,не ми е липсвал и не съм изпитвал никаква необходимост от него.А ходя и във лошо време,ходя и през нощта.И не виждам причина да го ползвам и след 7 години и след 77години...То понеже имаме едни огромни планини дето има вероятност да се изгубиш и няма да можеш после да си слезнеш със седмици.... Laughing

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пет Сеп 10, 2010 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Smile По света има много планини и не по-малко от нашите заслужават да бъдат посетени.

Има много примери, но ми хрумва следния:
Преди няколко години за Нова година към Вазов от Езерата тръгват момче и момиче по зимната маркировка. Той е минавал много пъти по маршрута, освен това има колове, достатъчно рано е и нямат никакво притеснение. След като започват да се изкачват към Зелени рид ги среща снежна буря. Нито се вижда нещо, нито пък можеш да гледат от снега, който ти се набива в лицето. Те продължават да се катерят, докато след време излизат на следи и тръгват по тях. Следите, разбира се са техните. В крайна сметка там прекарват нощта и за тяхно щастие времето се оправя на следващата сутрин и те успяват да стигнат до хижата. Бяха с доста сериозни измръзвания по краката.
Пет Сеп 10, 2010 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
Пропускате нещо важно ... ГПСа се ползва не само докато е в планината, а и за планиране на маршрута. Сигурно може и без, но със е доста по удобно. Неведнъж след анализ на километри и денивилации съм стигал до извода, че аз тоя маршрут ша го мина, ама друг път Laughing ... след което маршрута се променя и пресмята наново. Разбира се че на картата ги няма всички препятствия, но поне аз ужасно си свикнах с това и вече не излизам с байка или пеша, без да съм си начертал пътя ... дори и там където отивам да няма такъв Wink
Удобен ми е за разпределяне на силите и почивките по време на самото ходене и за ориентир колко още остава. При яко зачукване в непознати места помага на място да можеш да си пресметнеш добре "пътя за отстъпление".
Насърчава и доста изследователския дух и желанието да се вреш там дет никой нормален не би одишъл Rolling Eyes
Иначе рутиране в планината не може да се ползва. В кратите няма такава логика заложена. Те смятат или най кратък или най бърз маршрут, но не могат да сметнат оптималния маршрут като време/денивилация/препятствия ... за това се мисли и се гледа.

Малко хора имат ГПСи у нас и още по малко знаят как да ги използват. Уви и самата технология е доста "дървена" и си иска да и знаеш цаката.
Пет Сеп 10, 2010 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Няма. Дотолкова, доколкото има кой да прави маркировки. ГПС-а е избор, а маркировката е необходимост.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Сеп 10, 2010 7:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
...

Аз не казвам че не помага и не е полезен.Аз казвам че просто не ми е нужен.
За да не става така кво правя-първо се мисли къде се отива и кога се отива.Планината ще я има и утре,ама ако ти тръгнеш непременно днеска-утре може и да те няма. Laughing Второ-се взима прилична екипировка и храна.Като се спазят тез две неща-първото и второто-вероятността да се случи подобна беля е малка,а ако все пак стане-ще се преживее по-безболезнено.
А ако планината е решила този път да не те допусне до едикой си връх/място/хижа ще ти спретне такова временце че ако щеш и с пет гпс-а да си пак няма да опреш до където си решил.Това пък важи още повече за Стара Планина и особено пък за зимна Стара Планина.
Като се замисля никога не съм се губил зимата.Проблеми съм имал зимата долкоз доколкото е имало неочаквано влошаване на времето-урагани,снегавици и неразчетено правилно време за минаване на даден маршрут(а през зимата често нормалния срок се налага да го умножиш по две,по три,че и по повече Very Happy ).А за тези неща гпс-а няма с какво да ми помогне-нито може да спре виелицата,нито може да съкрати пътя.Единственото което е че ще ми казва колко точно остава-ами аз и сега си знам колко остава,само да не беше тоя вятър дето ме бута наобратно... Laughing

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Пет Сеп 10, 2010 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има и една важна подробност - маркировка има в посещаваните части на планините.
И още нещо: много трудно е човек да прецени правилно маршрута в случай, че му е непознат или не следва явно очертана пътека. Малкият прооблем би бил, ако това му коства няколко часа лутане.

А относно въпроса - да, във времето, когато всеки ще има достатъчно прецизен GPS на часовеника си, на телефона си, да речем и вграден в слънчевите си очила, тогава поддържането на маркировката ще стане безпредметно.
Пет Сеп 10, 2010 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
izvetrql



Регистриран на: 01 Мар 2010
Мнения: 156

Мнение Отговорете с цитат
С igurbev сме от една партия. Smile
А иначе кой каквото го влече. На мен лично джаджата ми е отървавала кожата. По тъмно, с бурен вятър и ниски облаци, видимост около метър - ха намирай пътеката към Вежен. Коловете ги виждаш малко преди да се блъснеш в тях. Ееее, човек не винаги уцелва ясно време и пухкави перести облачета за снимки.
Да не говорим каква свобода дава ГПС-ът, ходя си спокойно по места, където стъпвам за първи път, без да си губя времето лутайки се да търся потенциалната маркировка.
ggattov, последния път твоята пряка пътека я нямаше на ГПС-а, чудно защо... :-Р)
Съб Сеп 11, 2010 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
В примерите, които се дават за полезността на гпс му приписвате заслугата да е единственото помагащо средство.
Единият е за онези, които тръгнали към Вазов, и в буря продължили да вървят, въпреки, че не са били сигурни в ориентацията си.
Вторият пример е "гпс ми дава възможност да се забивам на места, където никой не е отишъл".

В първия случай е можело да се мине с компас и маркировъчно тънко въже. Но те са нямали вероятно - стигаме до липса на подготовка. Гпс е щял да помогне, но точно в критична ситуация ако не си предвидлив и си с липса на подготовка, спокойно може да се окаже, че си пропуснал заедно с компаса и резервните батерии. Но си спокоен и смел, защото имаш гпс.
За тезата, че с гпс ходиш на невероятни места - еми и без гпс ходя. Човек като походи на планина, и би трябвало да развие доста добре способностите си за ориентация и организация на прехода. Аз като видя една планина, се стремя да я огледам и просто я научавам. Ако имам и карта, нещата стават детска работа - трябват ми няколко поглеждания по минута за цял ден. А ако имам и компас, мога да ходя и при много лоша видимост.
Един компас струва и под левче и е колкото дамски часовник, а когато съм в морето или планината за неизвестно време, няма как да нося батерии и гпс.

Моето мнение е, че гпс помага, ососбено в лоша видимост или при стремеж да се "отиде някъде", примерно в събота, независимо има ли възможност да се ориентираш или не. Може да замести маркировката в практиката на някои хора, но не всички. И трябва да се избягва голямата грешка - предоверяването.
Съб Сеп 11, 2010 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Има и една важна подробност - маркировка има в посещаваните части на планините.
И още нещо: много трудно е човек да прецени правилно маршрута в случай, че му е непознат или не следва явно очертана пътека..

Като отиваш в непознат район се подготвяш предварително и отиваш в подходящото време.Как така хем отиваш в непознат район хем има някой който да ти подсказва на всяка крачка-е те тук на пет метра вляво зад тия тръни-ти сега не виждаш но минава пътечка която води там и там.Всичко това го намирам за тъпо,най-малко от гледната точка че убива всякаква тръпка от това че си тръгнал на някъде в неизвестна за теб местност.Убива всякакъв интерес,всичко изследователско у човека.Всичко е по най-противния начин систематизирано и подредено-е тука зад завоя има гьолче,там има изворче на 33метра,тук зад тая скала почва гора която е дълга 162метра.А аз не обичам никакви опити за систематизация и подредба на нещата-както е казал Ницше-хубаво е да се страни от всичко и всеки които се опитват да систематизират и подреждат,защото зад този стремеж се крие липса на почтенност Twisted Evil .Аз обичам просто да се забия в гората без да ме бърка дали пътеката не на 163 метра или на 663метра...
Аз и карта не нося.Карта гледам но долу в града и се ориентирам в основни линии откъде и как да мина,но си я оставям в града.
Никога не съм се губил-губи ми се най-често ракията и пържолите,губят ми се моменти от някои вечери,но самия аз някога да съм се загубил така и не мога да се сетя.
igurbev написа:
Малкият прооблем би бил, ако това му коства няколко часа лутане.

Повечето български планини са с такива размери че при нормално време и здравословно състояние за няколко часа не ще намериш пътя,ами за няколко часа вече си слязъл в близкото населено място....

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Съб Сеп 11, 2010 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
...
Аз и карта не нося.Карта гледам но долу в града и се ориентирам в основни линии откъде и как да мина,но си я оставям в града.
Никога не съм се губил-губи ми се най-често ракията и пържолите...


Поставям те в следната ситуация - подминал си Раздела на път за х.Вазов. Не носиш карта, щото не ти трябва, не носиш и компас, щото и той не ти трябва (дето компас там и ГПС).

Мъглата е непрогледна - видимост 0.5 метра. В Пазардере има 3 метра сняг и всички колове/маркировка са изцяло затрупани. Всяка буболечка по снега я бъркаш с кол в далечината, липсва всякаква представа за мащаб и дистанция. (описваното е реална ситуация, която ми се случи тази зима).

Как ще намериш пътя до х. Вазов, и най-важното - как ще се опазиш от набиване в лавиноопасния южен склон Раздела-в. Отовица. ??? Как ще се опазиш от изпадането през прага на р. Елешница между в. Върла и Калините, ако подминеш х. Вазов и поемеш към седлото наляво (напълно възможен вариант при тотална мъгла) ???

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Сеп 11, 2010 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
...
Поставям те в следната ситуация - подминал си Раздела на път за х.Вазов. ....

Ноу уей, дет се вика...
Попадах в същата ситуация, на същото място баш преди НГ.
Ад.
НИКАКВИ визуални ориентири. Ама НИКАКВИ. Shocked
Само едно гоооолямо БЕЛО, отвсякъде. Добре, че поне действаше гравитацията... Wink


_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Сеп 11, 2010 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radi



Регистриран на: 01 Дек 2009
Мнения: 681
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ще отговоря аз за ситуацията видимост под 2 м и затрупана зимна маркировка.
Съмнявам се в толкова ниска видимост, затова писах 2 за през деня.
Още при влизането в Пазар дере трябва да се избере път. Ако има изгледи за ниска видимост, и липса на маркировка, бих се придържал към десния склон - защото вляво има няколко подвеждащи падини и възвишения, и прагът на Елешница е от по-малките проблеми.
Това място бих преминал в почти всякакви условия, като се подготвя за всеки вариант - микрокомпас, научена или налична карта или скица, силно препоръчително оглед на мястото предварително - по възможност и без сняг, готовност да се пренощува в случай на непреодолими пречки - храна, дрехи, нещо за горене (аз строя иглута при нужда), дълго леко въже.
Абсолютно съм сигурен, че гпс може да те води докато си в ситуация без никаква ориентация. Но идеята е, че без него се ориентираш по-добре и че някои хора се отпускат и си оставят труден или невъзможен резервен вариант.
Може ли и аз да попитам, как се подсигурявате в тази ситуация срещу отказ на гпс или невъзможност за придвижване?
Нали темата е и за маркировката - аз не ползвам маркировката (и гпс съответно) като основно средство за ориентация. Те са само помощни, истинските ориентири са формите на релефа и видимите белези по планината, допълнени ако реша с посоките от компаса и преценката за изминалото време. Затова съм против предоверяването на което и да е от двете. Ориентирането в планината си е голямо забавление, не бих го убил без да си струва.
Май няма нужда да се убеждаваме в необходимостта от гпс без да отчитаме субективните фактори. Нали се сещате, че карането на сърф, плаването с лодка в силна буря, карането на ски, колело, говоренето на чужд език са все ужасно неприятни плашещи неща - за част от хората.
Както мога нещо от горния списък, така мога и да се ориентирам. Ако за един трябва кораб, за да влезе в морето, друг влиза по бански и 2 м кану, като този с кануто не означава, че е в по-застрашаваща ситуация.
Някои ще ходят само с ГПС, но ще изтърват едно забавление.
Съб Сеп 11, 2010 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov