ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Класическо - от Безбог до Тевно през Джангалската порта
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Класическо - от Безбог до Тевно през Джангалската порта
Автор Съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Класическо - от Безбог до Тевно през Джангалската порта Отговорете с цитат
Привети на всички Very Happy

Пускам темичка за едно дълго чакано ходене, което всъщност можеше да се случи и по - рано... май всичко е въпрос на желание и организация..
Ако трябва да съм точна, желанието да търча из Пирина се роди, когато бях малка и ми подариха една планинска карта. На нея пишеше "Пирин" Laughing
Когато тръгнахме в неделя 12 август, всички прогнози за времето в интернет показваха хубаво време. Ние разбира се / 10 души/, много се радвахме, защото точно до събота привечер прогнозата беше за дъждовно време почти през цялата следваща седмица. В 8.30 тръгваше автобуса за Гоце Делчев от ц.а. В 8 срещата, на която закъснях 10 мин. Не дадох много възможност на Цеци да мърмори Very Happy
Слязохме в Добринище на автогарата, намерихме си транспорт до лифта, някъде около 2 ч преди 16-я час на деня бяхме при него, метнахме се всеки самостоятелно на двойна седалка. Като японски туристи се оглеждахме насам-натам и си правехме снимки. Като стигнахме хижата аз специално нямах търпение да хукнем нанякъде, ама трябваше да съм търпелива, защото следваше ритуала с храненето... И аз хапнах, но малко и докато чаках да свършат и останалите, любопитно се завъртях около езерото. Въпреки липсата на слънце, пак се получи хубаво кадърче.


Видях, че Цеци тръгна нанякъде и взе и моята раница. Трябваше да се връщам, защото скоро щяхме да тръгнем. Оставихме багажа в хижата - стаята на БОян и последвахме пътечката към билото от другата страна на езерото. Там слънцето за малко се показа:


Горе вече, пътеката се хоризонтира и си поехме дъх Laughing Вървяхме известно време сред клекове, после се показа гледката. Зачудих се кой ли е върха, че и езерото, които виждаме и поисках карта, ама се оказа, че никой не носеше в момента. Голям смях. После, около хижата попаднах на един мъж, който ми обясни кое как се казва. И тъй, видели бяхме Сиврия-та и Попово-то езеро /наречено още Папазгьол/. Снимки после.
Пътеката по едно време се разклони, поехме по десния ръкав, който ни отведе на връх Безбог. Там някакво зелено знаменце се вееше от вятъра. Заоглеждахме се, изгледите страшни.
Ще пиша какво смятам, че сме гледали и видяли, пък вие ще поправяте Wink
Това е гледка от връх Безбог към .. трябва да са Стражите, а най в дясно трябва да е Дисилица, ама не съм много сигурна.


И поглед към Полежан и отдясно ръбчето, което свързва върха с масива на Стражите, Газей и там някъде в ляво - билцето на малкия Полежан.


Докато се придвижвахме към Полежан, преди да почнем да се препъваме по каманаците, видяхме това:

т.е. циркуса на Попово-то езеро, Сиврия, Джангал-а. Мисля, че зад Сиврия-та, по билото се отива на Джано, а това връхче, в ляво на Джангала, което се подава между две други - трябва да е Демиркапия.
Показа се и Полежанския циркус с едно от Дисилишките езера, като отдясно вр. Безбог, а отляво връхчето трябва да е Дисилица.


А това е поглед от върха, към връх Безбог и масива му:


и Стражите, ама малко наклонени:


По едно време облаците паднаха по - ниско, появиха се мъгли и околността се промени. Тука в дясно от Джангала се виждат Каменица, Кралев двор/ може и да е Малка Каменица, ама не мога да преценя/ и част от Момин двор. А има и някакво връхче отзад в ляво, което е в облаци, то трябва да е Ченгелчал, от който се спуска Кадиев-ия рид на югоизток.


По едно време изгря слънце и са позабавлявахме със Светльо, който пускаше хвърчилото, което си беше взел:


Тъй като съм си любопитка и знаех, че има езеро близо до Газей, тръгнах по ръба,който свързва Полежан със Стражите. И го видях. Стоеше си красиво и блестящо в ниското под върха.. а аз не можех да му се нарадвам:


Помотках се малко, погледнах назад, дали някой няма да дойде да види какво зяпам, ама всички си стояха на върха. Някой ми махна отгоре и вятъра довя думите, че тръгват, да съм се връщала. Ок, отправих се назад, обаче видях тази гледка на Полежанско-то езеро с Папазгьола и.. ето резултата Very Happy


Времето напредна, трябваше да се връщаме, да си вземем багажа, а после пак по баира, в подножието на връх Безбог да опънем палатките. Избрахме това място, защото наблизо течеше поточе. Макар, че малко по - надолу имаше по - хубаво място, близо до една кошара, близо до езерата, наречени Рибни, и близо до реката, наречена Ретиже Very Happy
Преди окончателно да слезем от баира на хижата, видяхме готина пирамидка:


Времето беше по залез, когато пак поехме по пътеката покрай езерото на Безбог:


Стигнахме мястото, почти по тъмно вече опънахме палатките и седнахме да хапнем, да поговорим, да погледаме звездите.. китара.. кавал, а малко фалшивите ни гласове припяваха.
На сутринта малко се помоткахме, малко се почакахме и малко пречихме на други пътници да минават по пътеката HarHar
Плана беше да минем през Джангалската порта. Вървяхме покрай зелени полянки, езера, огряни слънчеви петна ме привличаха, но на моменти се отказвах да вървя към тях, защото е доста уморително да се спазва бързото темпо на първите и да се снима:


Тук сме близо до портата, предстоеше последното изкачване:


Дъхът ми спря горе... гледка съвършена. Част от Валявишкия чукар и голямото езеро долу. Обаче билото надясно не ми е много ясно кое ще да е..може би Тияците?:


После подсякохме Джангал-а, горе през камънаците. Видяха се и още езера от Валявишката групичка:


Баси, колко е трудно да се мъкнеш през тези нестабилни камънаци с препълнена раница на гърба.. но като стигнахме чучката, която разделя Джангал-а от Момин двор всички бяхме доволни. Един по един тръгнахме по пътеката към Джангала. Предвид пътя, който бяхме изминали до тук, си мислехме, че и нагоре ще е зле, но пътеката беше лесна. 15 минути по - късно бяхме горе, а там гледката .. нямам думи. По късно, след всички върхове, които качихме за тия 8 дена, мога да кажа, че усещането и гледката, която се вижда от Джангала е несравнима с другите.
Малко снимки от горе:






и по слънчева снимка на масива на Полежан, малък Полежан, Стражите.. и едно езерце, малко под и в дясно от Полежан.


Половин до един час по късно слизахме надолу.. забелязахме и пътя с оранжавите точки, който маркираше пътеката от Джангала до Тевно езеро. Отдалечавайки се от върха, щракнах това:


и това.. бяхме почти на премката между Момин двор и Валявишкия чукар:


Няколко крачки по - напред ни очакваше едно спокойно, синьо езеро.. на хоризонта облаци, наоколо впечатляващи върхове..


За момента, обаче, искахме да намерим останалите, които с по - бързо темпо стигнаха преди нас, да метнем багажа в палатките, и да се опънем на шалтетата...

Снимките са доста, така, че и аз разделих снимките на период от 2-3 дена. Тия дни другите. Very Happy
До скоро дъра-бъра
Чет Авг 23, 2007 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Въъъъ, красота, красота! Clap Текста ще коментирам по-после Wink
Чет Авг 23, 2007 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Браво Кате, видели сте едни от най-очарователните гледки на Пирина Very Happy Croc Поздрави за снимките, повечето са много добри Smile
Чет Авг 23, 2007 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления и от мен за качествените снимки! Струва ми се , че си сменила фотоапарата, с който бе снимала в предишната тема /"Едно съботно неделно приключение в Пирин"/ - разликата в качеството е очевадна Respect

Преходът по немаркираната /кафявата/ пътека от Джангалска порта до Тевно езеро не е никак лесен, но пък гледката си заслужава усилията Smile


Последната промяна е направена от bialk на Чет Авг 23, 2007 9:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 23, 2007 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 307
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
БРАВО Кате, супер разказче, супер снимки..... Laughing Laughing
..........чакам с нетърпение продължението.....знаеш заради снимките от кой връх Laughing
Чет Авг 23, 2007 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Speedy,спомням си,че преди бях писал в коментара си под една снимка "Средното самодивско езеро", тогава ти ме поправи, че не се разбира кое е това езеро, тъй като Самодивските /Момини/ езера са повече от три. Мисля,че в тази снимка на Катя съвсем ясно личи кое е :


Чет Авг 23, 2007 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Абе знам ли, ама може заради това да ти го е написал:


Чет Авг 23, 2007 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Чатнах! Very Happy
Абе, момчета, тия езера.. май трябва да се отиде до тях, а не да се гледат отгоре Laughing

Ники, май съм сгрешила със сигурност на едно място, ама ще чакам коментарче Very Happy
Дидо, най - очарователната част е наистина страхотна, ама ми се ходи и по неутъпкани пътеки Wink
Мустафа.. апарата е същия, не знам защо се получиха така нещата, може би съм се постарала повече да им оправя контраста Very Happy На теб може да ти изглеждат добре, но аз не съм особено доволна Confused
Жоро.. Very Happy скоро и твоето желание ще бъде изпълнено
Чет Авг 23, 2007 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Laughing Явно ти е било малко ходенето по пущинака, още ще има то е ясно Wink

На езерата ще идем разбира се, може и тая година да е.
Чет Авг 23, 2007 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Привет на всички!Smile

Мустафа, аз разбрах за кое езеро говориш, и малко "провокативно" казах, че не се разбира, за което се извинявам. Вероятно съм те засегнал! Нещо напоследък ме е хванала нервата май. Обикновено горните малки езерца не се забелязват и се създава погрешно впечатление, че са 3. Коментирахме преди това и с Дидо въпроса. Wink

А бе Кате! Какво не им харесваш на снимките бе? Май само изгреви и залези ли те удовлетворяват! Wink Екстра са си картинките. То бива самокритика, ама... Laughing

Сега да видим неточностите:

Това е гледка от връх Безбог към .. трябва да са Стражите, а най в дясно трябва да е Дисилица, ама не съм много сигурна.
Помоему най-вдясно е Каймакчал

И поглед към Полежан и отдясно ръбчето, което свързва върха с масива на Стражите, Газей и там някъде в ляво - билцето на малкия Полежан.
Масива на Стражите е силничко казано. Гребена се нарича Ушиците и само последните 2 скали (върхове) са Голяма и Малка Стража

Обаче билото надясно не ми е много ясно кое ще да е..може би Тияците?:
ТиАците, са ниско долу. По билото се открояват Превалски чукар и един от Типиците. Склона (стръмнината) пускаща се надолу от тях е Голямата страна.

и по слънчева снимка на масива на Полежан, малък Полежан, Стражите.. и едно езерце, малко под и в дясно от Полежан.
Стражите не се виждат на кадъра

Ами това е! Oops Откъде се пръкнах и аз такъв критикар!?!? Някой ден ще си го отнеса.

Айде чакаме останалите снимки + текст ей! Wink
Пет Авг 24, 2007 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ей Кате добре, че и аз бях там.... Иначе щях много да ти завиждам Laughing .

_________________
Който пие бира не умира!
Пет Авг 24, 2007 4:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bialk



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 53

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, сигурно тая снимка след дъжд си я правил, та се посъбрало малко водица в горните гьолчета Very Happy

Това бе шега, разбира се. Наистина езерата в Кралевдворския циркус са повече от три, но основната група се състои от долните три езера. Тъй, че и аз съм прав /за Средното самодивско езеро/,но и двамата с Ники също сте прави Wink
Пет Авг 24, 2007 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
bialk написа:
Дидо, сигурно тая снимка след дъжд си я правил, та се посъбрало малко водица в горните гьолчета Very Happy

Това бе шега, разбира се. Наистина езерата в Кралевдворския циркус са повече от три, но основната група се състои от долните три езера. Тъй, че и аз съм прав /за Средното самодивско езеро/,но и двамата с Ники също сте прави Wink


Croc

Между другото, последно като минавах през тях дъжд нямаше 2 месеца и езерцата си бяха пълни. Езера с къде по-големи размери бяха се изсушили, но тия, колкото и да са малкии бяха пълни. Предишни пъти като съм ги зяпал също са си били пълни. Изключая най-високото, през всички останали потока минава. Няма начин да пресъхнат.Smile Горното пък си е дълбочко за тези размери!
Пет Авг 24, 2007 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
bialk написа:
Дидо, сигурно тая снимка след дъжд си я правил, та се посъбрало малко водица в горните гьолчета Very Happy

Това бе шега, разбира се. Наистина езерата в Кралевдворския циркус са повече от три, но основната група се състои от долните три езера. Тъй, че и аз съм прав /за Средното самодивско езеро/,но и двамата с Ники също сте прави Wink


Абе Мустафа, да бъда честен докато Ники не ми обърна внимание на този факт, съвсем откровено си вярвах, че самодивските езера са само 3. Аз затова нарочно съм ги снимал от Кралев двор де. Иначе точно тогава беше пика на сушата, дъждовете се изсипаха една седмица по-късно (свали снимката и виж EXIF-а, там стоят всички оригинални данни, вкл. деня и часа на снимане). Като се има предвид и екстремната суша, може би Ники е прав за това, че не пресъхват.
Пет Авг 24, 2007 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
dobrudjan4e написа:
Ей Кате добре, че и аз бях там.... Иначе щях много да ти завиждам Laughing .


Градски, адски се радвам да те видя в тоя форум Very Happy Croc Нещо разбрах, че си се качвал по Каменица съвсем наскоро. Мене гледките от този връх ми липсват в колекцията, а и пътя ми е малко неясен Rolling Eyes Вземи да напишеш ако имаш време и мерак нещо по въпроса докато са ти пресни спомените ... Very Happy

Поздрави още веднъж
Пет Авг 24, 2007 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov