ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ягодинска пещера и Триград. Мъка, мъкааа
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Ягодинска пещера и Триград. Мъка, мъкааа
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Ягодинска пещера и Триград. Мъка, мъкааа Отговорете с цитат
След сватбата в събота следобяд се събрахме да кръчмуваме на ладно, понеже цял следобед се варихме в собствен сос.

Къмто 22:30 се пусна оферта за автотуризъм на Триград. Речено сторено! В неделя троица младежи се натоварихме в една колица и отпрашихме посока Доспат. Пътя бая са го пооправили и се пътуваше добре. Дупчест е само един участък между Допат и разклона за с. Касъка.

Трафика към Ягодина беше бая ми ти натоварен, ама намерихме място за паркиране. Пред пещерата се бе насъбрала тумба народ и напираше да се намъкне вътре. Гледката беше нелицеприятна. Срещнахме и познати от Неврокоп дошли да пещеруват. В дупката се намъкнахме над 40 маймунеци. Понеже няхме накрая на опашката не чухме много от коментара на водача, но нямаше и смисъл понеже повечето беше баластра моабет от сорта на: "Знаете ли каква е разликата между мечката и жената?!". Навалицата се хилеше като че ли е дошла на театър, а не да разбере що е то пещера, какво се вижда вътре прочие интересни неща. В сравнение с предното ми идване пещеричката се е променила много, и което е по-лошото, в негативен план.Sad

Първом ми направи впечатление зеленясването на образуванията - водорасли, мъх и т.н. рушащи ги неща. Второ, имаше куп отчупени от навалицата сталактитчета. Трето, което най-много ме учуди, е че водача подканяше хората да мятат по езерцата и да лепят по стените монети, което показвало видиш ли грешен ли си или не. Blink Surprised

Естествено навалицата мята железария като изоглавена. Страшна работа! Картинката бе "уникална"! Аз лично повече няма да влизам в тази пещера. Не искам да гледам как това, което природата е оформяла 250 хил години, сега да се съсипва за отрицателно време. Приятно впечатление ми направиха сергийките на местните хора, които продават сладко, мед, чай, плетени домашни истории - чорапи, търлъци... Така трябва!

Палнахме колицата и се понесохме към съседното дере, по Триградска река. Направо се забихме в една моя любима кръчмичка там, където поядохме и попихме биричка. Върнахме се към Дяволското гърло като се изкатерихме до Харамийската дупка, откъдето позяпахме гледки към ждрелото. Пътьом учудени гледахме една табела с надпис "ВЕ.ЦЕ", която указваше посоката към един дъсчен нужник кацнал над пътя. Отдолу се чу свирня а гайда. Казах на колегите: "Това само Светльо може да е с тая гайда. Като слезем ще видим".

Помотахме се на входа на пещерата, който се ползва за изход! Даже влязохме вътре малко, но само малко, понеже отдолу се задаваше мощна група по бетонната стълба. Отделихме повечко внимание на еврозионите котли образувани от реката докато гнусотията от плаващи бутилки, чорапи, парцали и найлон ни изхони. Слязохме да видим гайдите. Наистина Светьо беше долу и изнасяше лекции на интересуващите се от този инструмент. Понеже се знаем с него, а и сме градски ни почерпи с едно от неговите чудесни изпълнения. Това беше най-хубавото нещо през целия ден. Накрая строшихме малко моабет с една женица, която продаваше разни неща и ни почерпи с мед.

Времето се заоблачи хептен и решихме да си тръгваме. Казах чао на Светльо, като се уговорихме за по една ракия в Неврокоп като се прибере и отпрашихме. По пътя надолу нагъл шопиянец предизвика задръстване, което изтъппяхме стоически. Нахака се нахалника и направи 10 коли там шашави щото бил бързал човека. Disgust

Спярехме за по кафенце с пастичка в Доспат. Умеят там да правят сладкотии.Smile На Сатовча капна и малко дъждец, но бързо размина. В Неврокоп се прибрахме по ракиено време, повечеряхме и айде пак на ладно по ракийка, където направихме разбор на деня Wink

Ми това е. Качих малко фотки. Не блестят с кой знае какви достойнства, ама може да и хвърлите едно очо на -> http://oreliak.e-psylon.net/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=50

Ето и линкче от едно предишно ходене на същото място. -> http://oreliak.e-psylon.net/index.php?item=photo&action=photos&gallery_id=7 те са доста по-слънчеви и ведри.

Приятно гледане.


Последната промяна е направена от Speedy на Пон Авг 27, 2007 9:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Авг 27, 2007 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хм странно това с мъховете и водораслите особено. Светло им трябва, дали от лампите става тая работа?
Пон Авг 27, 2007 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
От лампите най-вече е май, да. Доколкото ми е известно има лампи, които дават такава светлина, която не позволява развъждането им ама..., казва ли ти някой.
Пон Авг 27, 2007 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Има такива лампи - трябва да са по-скоро в зеления спектър, ама тогава на какво ще мяза в пещерата мани мани Very Happy
Пон Авг 27, 2007 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tsvetozar



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 14
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
аз от миналата година (ако се сещаш кога беше, че съм забравил) от нашия развеждач, когато ходихме с яна останах със съвсем друго впечатление. човека ни дебнеше последните да не откъртим или развалим нещо и само ме изнервяше, защото всеки път като се засилеше към мен с бясна крачка от първите редици и мислех, че ще идва да ми държи реч защо снимам.

а той изрично в началото каза, че не трябва да се снима, но смотолеви, че нямало да прави проблем. само да не изоставаме за снимките и да ни следи назад да не се опитваме да счупим нещо, ами да снимаме пред него.

този гид, дето ти разправяш е някакъв страшен комедиант с тия изцепки и изказвания.

а пък и аз ли съм бил кьорав или не са били включили всичките лапми или просто не съм внимавал като гледам, но мъхове и разни такива налепи не бях забелязял тогава.

а за пътя край доспат, че са го оправили - не е за вярване! просто не вярвам че са успели да запълнят толкова много дупки и пропасти - отде толкоз (х)асфалт?
Пон Авг 27, 2007 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ами то наистина снимането е забранено, но човека докато разсмиваше навалицата със странния си хумор каза: "Вие докато снимате, аз да ви кажа нещо".!!!!! Think Ние ли не чухме какво каза човека или той нещо сбърка не знам. Май нито едното, нито другото беше.

Относно водораслите и мъховете трябва да кажа, че те не са отсега, но бяха наситина много голяма рядкост и то на места, където лампата грее яко. Сега просто така е зеленясало, че няма накъде.

Аз доста отдавна се старая да не слушам какви ги дрънкат водачите, че репертоара и репликите ги знам наизуст. Не ходя за сефте там я! Приказки от сорта на: "Ей тва тука дето виждате е Куку бенд", ми са втръснали.

Пътя наистина е перфектен изключая отсечката за която споменах. Само в самия Доспат трябва да се минава през самия град - центъра, а не да се върти през промишлената зона (нещо като околовръс).

Откъде толкова (х)асфалт?! Имам обяснение, но ще си го запазя в тайна. Wink И въобще не са запълняли дупки! Направо нов пласт има поставен. В голяма част пътя е гладък като черупка на яйце.
Пон Авг 27, 2007 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Мани в тоя Доспат минах се да гледам табелите и хванах по околовръстното. Там асфалт нямаше де ...
Пон Авг 27, 2007 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тоя номер с лепенето на монетите е изглежда доста разпространен в Родопите и е пълна дивотия! В Бачковския манастир, само аз от няколко човека успях да залепя от раз - най-големия грешник точно и безбожник! Tooth


Последната промяна е направена от mislesht на Вто Авг 28, 2007 1:55 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 28, 2007 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Жалко за пещарата Confused
... аз съм ходила в тоя район преди 5 г, на един етно фест, точно пред Дяволското гърло. Беше супер приключение, докато стигнем там - тръгнахме 4 души на стоп от София, та почти до Триград стигнахме комплект. Феста беше 2 дена, а аз - тръгнала с 5 лв и без чувал и шалте Laughing ДОбре, че едно момиче се смили и ме приюти в нейния спален чувал, беше неудобно, ама поне не обикалях насам натам да се стопля. На връщане пак на стоп - върнах се в София с около 3 лв и нещо. Даже пари за вход на Дяволското гърло не дадох Cool
Вто Авг 28, 2007 12:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Хм странно това с мъховете и водораслите особено. Светло им трябва, дали от лампите става тая работа?

... и СО2, а? Mr. Green

А на това още се хиля:
http://oreliak.e-psylon.net/image.php?image_id=1490


Последната промяна е направена от mislesht на Вто Авг 28, 2007 2:15 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Авг 28, 2007 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Да, определено и аз си го мислих, мани не се хили ти Laughing

Със сигурност повишаването на количеството СО2 налива масло в огъня.
Вто Авг 28, 2007 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Myrzel



Регистриран на: 06 Сеп 2007
Мнения: 26
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Доколкото съм чувал по модерни лампи които не помагат толкова на зеленината има в Съевата дупка, но стрували доста пари. Макар 4е Ягодинската пещера си е печатница за пари с тази навалицакоято ходи и могат да си го позволят Smile
Чет Сеп 06, 2007 3:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Печатница, та печатница да видиш. Confused
Чет Сеп 06, 2007 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Myrzel



Регистриран на: 06 Сеп 2007
Мнения: 26
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Печатница, та печатница да видиш. Confused


Предполагам обаче че не отделят много за някакяи подобрения
Пет Сеп 07, 2007 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Girl



Регистриран на: 05 Яну 2008
Мнения: 57
Местожителство: Банско

Мнение re Отговорете с цитат
Браво.. много хубави снимки.. за жалост мойте не станаха такива.. тъй като ни предупредиха преди да влезем в пещерата да не снимаме.. и за това снимах без светкавица и някои снимки станаха ужасни..но все пак ще ги покажа..



















Снимките са малко на брой..но какво да се прави следващиа път повече...
И още няколко снимки от Дяволското гърло














Ето ме и мен.. хихихихи


Дано да ви харесат.. Smile

_________________
Няма човешко сърце, което да не замре пред величавото мраморно чело на Вихрен, няма душа която да не се възхити от разнообразието и багрите на пиринските гори, няма памет, която да забрави многогласните песни...
Чет Юни 05, 2008 1:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov