ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Нов заслон на връх Голям Кадемлия
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Нов заслон на връх Голям Кадемлия
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Благодаря на НИКОЛАЙ Т. и fena73, моята идея е да ходя по безснежно време, просто питах ако случайно има останал някъде малко снежец може ли да се минава от такива като мен. Благодаря още веднъж за точните отговори


В допълнение на колегите искам да кажа, че "случайно останал малко сняг" също не е за подценяване. Много е неприятно хлътването между камъните, когато не знаеш къде точно стъпваш заради снега. Особено в средната част на южното ребро е доста кофти. За предпочитане е да скачаш от камък на камък в такива случаи, или да стъпваш много, много внимателно.
Пон Сеп 29, 2014 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Планинец написа:
Благодаря на НИКОЛАЙ Т. и fena73, моята идея е да ходя по безснежно време, просто питах ако случайно има останал някъде малко снежец може ли да се минава от такива като мен. Благодаря още веднъж за точните отговори


В допълнение на колегите искам да кажа, че "случайно останал малко сняг" също не е за подценяване. Много е неприятно хлътването между камъните, когато не знаеш къде точно стъпваш заради снега. Особено в средната част на южното ребро е доста кофти. За предпочитане е да скачаш от камък на камък в такива случаи, или да стъпваш много, много внимателно.


Аз по принцип гледам изобщо да няма никакъв сняг-ако има няма да минавам. Става дума ако си мисля че няма, а ме изненада някоя преспа какво да правя тогава. Благодаря!
Пон Сеп 29, 2014 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Това което казва Тодор е вярно,има места на които е по-лесно да се минава зимата от колкото лятото.Тези морени за които става въпрос,зимата дори не мога да се ориентирам къде бяха.Всичко е запълнено и изравнено.При малко или пухкав нов сняг обаче може да е доста неприятно.
Пон Сеп 29, 2014 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:

Аз по принцип гледам изобщо да няма никакъв сняг-ако има няма да минавам. Става дума ако си мисля че няма, а ме изненада някоя преспа какво да правя тогава. Благодаря!


Кажи по принцип какъв ти е планът? Искаш да се качиш от едно място а да слезеш от друго ли? Ако е така качи се по камионния път и ако през нощта те изненада сняг - пак по него се върни. Ако е хубаво времето слез от където ти сърце иска.
Най-добре си намери компания с човек който е ходил.
Пон Сеп 29, 2014 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Жалко,че заслона e maлък,с удоволствие бих участвал в една сбирка там.Я да сложа и аз някоя снимка. Very Happy























Малко се поулях,но какво да се прави като ми е едно от любимите места в Стара планина. Very Happy Very Happy


Последната промяна е направена от НИКОЛАЙ Т. на Пон Сеп 29, 2014 4:46 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Пон Сеп 29, 2014 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Идеята е да ида на хижа Русалка или Триглав - нощувка. Оттам да видя Бабското пръскало, Кадемлийското и по-нагоре да хвана камионния път за връх Голям Кадемлия. Оттам стръмната пътека директно до хижа Триглав.
Като второ ходене отнякъде (Априлци или х.Мазалат) през масива Триглав до х.Соколна.
Пон Сеп 29, 2014 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Идеята е да ида на хижа Русалка или Триглав - нощувка. Оттам да видя Бабското пръскало, Кадемлийското и по-нагоре да хвана камионния път за връх Голям Кадемлия. Оттам стръмната пътека директно до хижа Триглав.
Като второ ходене отнякъде (Априлци или х.Мазалат) през масива Триглав до х.Соколна.


Планът е добър. За Триглав - не знам, не съм ходил там откакто беше бай Кольо. Сега има хора, даже и групи, до кога - не знам.
На Русалка винаги има хижари, но понякога се събират повечко хора дето нещо празнуват и става шумничко - въобще яко се пие. Иначе хижарите са много точни.
След като си от Пловдив никакъв проблем не ти е да го направиш с преспиваме направо там на заслона. Качвали сме го за 1 ден с тръгване от село Тъжа в доста сложна снежна обстановка /порядъчно затъване дори със снегоходки/ хем не съм в кой знае каква форма и не съм и млад. На другия ден връщане през Соколна /при хубаво време/ или по камионния път при лошо.
Пон Сеп 29, 2014 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ами да-х.Триглав не работела през седмицата, но е по-близко до върха. Хижа Русалка работи, но пък е по-достъпна и с повече купонджии. Но все ще измисля нещо...
Сега се сетих-то вариант ми е и хижа Тъжа. Как стои въпроса с нея-изчел съм какво ли не за хижарите. Аз не съм претенциозен, трябва ми подслон и елементарни условия...
Пон Сеп 29, 2014 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Планинец,
Вчера, неделя - 28 септември 2014г, 16 часа следобяд, бяхме под Голям кадемлия, по-точно Смесите - бивша хижа Табите - Зелениковец - Плочата - Устриката /1825м, или 1840м/ - Смесите. Над 1800м имаше 10см сняг и много мъгла. А, и вятър имаше доволно. Вървяхме по джи-пи-ес по немаркираната част от маршрута. Само предполагам, че вече е по-добра видимостта, снегът не знам дали се е стопил. ако си ходил в такава планина - отивай. Ако не знаеш за какво става въпрос не се вкарвай в филма точно в тази част от Балкана, защото е слабо посещаема.
От хижа Мазалат до хижа Тъжа бяха проходили маршрута през деня четирима мъже от турист. дружество в Павликени. Мъж и жена срещнахме да правят опит да се качват от хижа Тъжа към Голям кадемлия но хората от Павликени казаха, че са се върнали.
Чочо беше на хижа Тъжа, имаше гореща супа, май беше телешка, стоплихме се, благодарим на човека!

Пак казвам, ако познаваш планината, отивай, ако не си бил там при сняг и мъгла, не се захващай.
АМА ТО ВРЕМЕТО ГО ДАВАТ МАЙ ДА СЕ ОПРАВЯ, ГЛЕДАЙ ПРОГНОЗИТЕ!
Smile
Пон Сеп 29, 2014 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Идеята на питанията ми е да съм подготвен за маршрута, да знам какво ме очаква. Аз в никакъв случай няма да тръгна в такова време. Пък и не съм казал, че ще тръгвам веднага. Миналата година ако не греша на вр.Ботев имаше сняг през октомври, а през ноември се беше стопил. Тази година ще видим как е.
Пламен К, искам специално да ти благодаря за описанията, които правиш на маршрутите -уникални са! Благодаря и за инфото за хижа Тъжа!
Пон Сеп 29, 2014 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Жалко,че заслона e maлък,с удоволствие бих участвал в една сбирка там.Я да сложа и аз някоя снимка. Very Happy























Малко се поулях,но какво да се прави като ми е едно от любимите места в Стара планина. Very Happy Very Happy


Снимките са велики (тези най-ме кефят Very Happy), блазе ти за преживяното и за гледките!
Вто Сеп 30, 2014 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Планинец,имал съм незабравими моменти там.Като гледам последната снимка се сещам за това ходене.Тръгнахме от село Тъжа в кал която премина в мокър сняг.На две места преди х.Русалка пресякохме мечи следи.Нагоре снега вече беше твърд,но се спусна изключително гъста мъгла,буквално видимоста беше под 1 метър.Всичко това продължи до към 1700-1800м.н.в. тогава излязохме над облаците,а там грееше слънце и небето беше синьо.Почовствах се като на друга планета.Над морето от облаци като острови се виждаха Ботев,Параджика,Юрушка грамада,а на изток М.Кадемлия,Пиргус и Мазалат.наистина беше неземно.Заслона беше порядъчно затрупан и в действие влязоха пикелите и лавинната лопатка.След това дойдоха топлината,ледената ракия и приятна вечер с приятелите. Very Happy
Вто Сеп 30, 2014 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
НИКОЛАЙ Т. написа:
Благодаря Планинец,имал съм незабравими моменти там.Като гледам последната снимка се сещам за това ходене.Тръгнахме от село Тъжа в кал която премина в мокър сняг.На две места преди х.Русалка пресякохме мечи следи.Нагоре снега вече беше твърд,но се спусна изключително гъста мъгла,буквално видимоста беше под 1 метър.Всичко това продължи до към 1700-1800м.н.в. тогава излязохме над облаците,а там грееше слънце и небето беше синьо.Почовствах се като на друга планета.Над морето от облаци като острови се виждаха Ботев,Параджика,Юрушка грамада,а на изток М.Кадемлия,Пиргус и Мазалат.наистина беше неземно.Заслона беше порядъчно затрупан и в действие влязоха пикелите и лавинната лопатка.След това дойдоха топлината,ледената ракия и приятна вечер с приятелите. Very Happy


_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Сеп 30, 2014 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Влади_Величков



Регистриран на: 18 Юли 2014
Мнения: 11
Местожителство: София

Мнение Re: Отговорете с цитат
Радвам се, че възродих тази позабравена тема. Smile
Тези които сте ходили, радвам се, че сте си изкарали добре. В зимна обстановка определено не е за начинаещи и слабо подготвени планинари.
Ясно е, че ако голямата сграда на военните тръгне да се престроява на хижа ще е голям зор и много нерентабилно.
Идеята ми беше дали пък не може тези сгради да са отключени и да има две или три стаи обзаведени както заслон? И без това са изоставени и пустеят, а в същото време са много масивни.
Може би трябва някое туристическо дружество да се свърже с МВР щом е тяхна собственост и да преговаря. Как мислите? Smile

_________________
"Когато живееш докосвайки планината, твоето виждане за нещата се променя напълно"
С. Де Бенедети
Сря Окт 01, 2014 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Страница 6 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov