ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Търниченско пръскало - по-различният поглед

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Търниченско пръскало - по-различният поглед
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Търниченско пръскало - по-различният поглед Отговорете с цитат
Идеята за водопад Търниченско пръскало в Ачдере възникна съвсем спонтанно, докато мързелувахме неделно в затоплената стая. По-различният поглед дойде оттам, че се покачих "върху" водопада със замисъл да се спусна по него. Дотук нищо толкова интересно, че да заслужи внимание. С пълзене по улея до водопада вляво се излиза над скалите!





Дебита му обаче, ледените води от първият паднал преди ден сняг и лошите спомени от месец март, когато премръзнах въпреки неопреновият костюм, ми снишиха мераците за да се вразумя и да го карам по-кротко. Smile Слизането по скалите над водопада е в камбана, а гледката отстрани спускайки 60 метров рапел до 40 метровият водопад направо ми замъгляваха съзнанието...Smile Най-много ме притесни десет метровият участък преди камбаната, ронеха се и падаха не малки камъчета, въпреки че слизах на пръсти...



Малко по-различен поглед към Розовата долина от мястото, откъдето водите на водопад Търниченско пръскало политат стремглаво в бездната. Като знам как се крепях по отвесните скали, тръпки ме побиха. Горите в ждрелото скоро ще запрeливат в крещящи жълто-червени нюанси и пейзажа ще е като в приказка. Smile



Един кадър към ждрелото от реката над водопада. В непосредствена близост има малка полянка, която може да приюти една палатка. Мястото си заслужава всяко едно усилие и е невероятно диво.



С Катя, която изчакваше в подножието на водопада комуникирахме относно дължината на въжето, дали стига до долу, дали ще сляза мокър или сух, ей такива работи дето ни вълнуваха.Smile



За разлика от спускането по сухи скали с напълно статичен пейзаж, спускането покрай или във водопад е неописуемо! Динамиката идваща от движещите се води, напълно нестандартният поглед към мястото и адреналина в кръвта. Но най-вече прави впечатление нестандартното виждане и апарата, който стоеше през цялото време на сигурно място закопчан с една камара ципове и катарами в раницата...Smile Дошубя ме да го сложа през рамо, а и добре направих. След Камбаната се въртях на въжето и опрях няколко пъти в скалите.









Равносметката: два-три часа бъхтене и съсипване на екипировка в прекарване на път по сипеите и трънаците, и едва няколко минути кеф. Дългият рапел направо беше нажежил карабинерите и протриващото устройство, въпреки че се спусках изключително бавно. Ако се бях спускал екстремно със сигурност щях да стопя въжето, мога да гарантирам...



Събрахме въжето и издрапахме бързо на отсрещния скат! С туфи Балканска чубрица трамбовахме и без това пълните раници. Позяпахме дивото Пръскало, по такива места времето никога не стига! Smile



Ако Октомври се падне дъждовен, както казах пейзажа ще е приказка! Три пъти идвахме тук в годините, но сега записах на гпс следата най-лесният път за слизане-качване дотук. В предишните посещения се измъчвахме по скалите в ждрелото за да снимаме водопадите под Търниченско пръскало (реката определено има какво да предложи), сега чак ни светна лампата да потърсим някакъв що-годе лесен вариант! Smile





Освен с падащите камъчета по време на рапела, ще завърша историята с това, което ни каза човекът, който ни взе на стоп по черният път от асвалта до подножието на планината. Разказа ни как точно тук преди години го е нападнала мечка показвайки белезите..... През цялото време подсвирквахме и викахме силно и отчетливо! Smile До скоро! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Окт 01, 2014 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Марти, крайно време е да пратиш твои снимки на италианците от Ломер Very Happy

Снимките както винаги са силно впечатляващи!
Сря Окт 01, 2014 7:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
krasy написа:
Марти, крайно време е да пратиш твои снимки на италианците от Ломер Very Happy

Снимките както винаги са силно впечатляващи!


Междувпрочем, така и така стана дума, пратих му още тогава тази снимка, когато дискутирахме гаранцията давана от Ташев:




От тогава г-н Ломер или там който му движи пощата, не спира да ми праща имейли, кани ме на разни семинари, на изложения на нови колекции... Twisted Evil

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Чет Окт 02, 2014 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Там, където берете чубрицата е любимото ми място, малко по-долу по скалите.
Защо не се качвате от запад през гората, след като и без друго искаш да се появиш отгоре?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Окт 02, 2014 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Там, където берете чубрицата е любимото ми място, малко по-долу по скалите.
Защо не се качвате от запад през гората, след като и без друго искаш да се появиш отгоре?


Казват, че качиш ли се оттам (запад), може да се мине от едно единствено място! Не го ли уцелиш, ставал пълен филм. От изток намерихме страхотна пътека, малко е обрасла, но се ядва в предвид терена! Very Happy

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Чет Окт 02, 2014 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Имаш предвид от изток високо или долу в реката???

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Окт 02, 2014 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Имаш предвид от изток високо или долу в реката???


От изток над дерето по скалите...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Чет Окт 02, 2014 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Мунчо



Регистриран на: 24 Юли 2014
Мнения: 29
Местожителство: Столицата на хумора... хъ-хъ...

Мнение Отговорете с цитат
Страховито! Благодаря са споделеното, колега!

_________________
"Това се казва дърво, мама му стара - посадиш си го пред замъка и после 1500 години ти пази сянка..." Дънкан Маклауд относно Байкушевата мура
Чет Окт 02, 2014 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov