ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Препоръки относно публикуването на снимки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Проблеми и препоръки Предишната тема
Следващата тема
Препоръки относно публикуването на снимки
Автор Съобщение
Ристо Туристо

Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Фотобъкета от известно време е пълен шит. Искат пАре за споделяне на снимки.
Народо масово мигрира от там - забелязвам го навсякъде, включително в английски форуми.

Чет Май 03, 2018 12:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров

Местожителство: София

Мнение Приятелски съвет Отговорете с цитат
Дидо, като помествам новите адреси на снимките, "складът" ми предлага няколко формата. Единият е huge, другият е large. Разликата е само в една буква на линка и лесно се поправя. Дай съвет, моля те, как изглеждат снимките на чужд компютър и кой формат е за предпочитане. На моя лаптоп huge запълва точно екрана (заедно със свободното поле вляво), но не знам как е на други екрани. Когато обаче снимката е "портрет", излиза от екрана и трябва да се придвижва. Кажи ми да оставя ли големия формат, който е по-информативен, или да го намаля. Ето за сравнение:

Някои приятели не се съобразяват с рамките на екрана и поместват огромни снимки, които могат да се разглеждат само с движение на мишката. Не искам моите снимки да създават трудности и затова бих приел мнението и на други.
Чет Май 03, 2018 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin

Владо, гледай широката страна на снимката да е от порядъка на 800 пиксела (или само малко повече в краен случай).

С течение на времето екраните ще стават с все по-голяма разделителна способност и размер, но все ще има и хора с по-стари/малки екрани.

За снимки, които смяташ, че е полезно да са достъпни и в пълната им разделителна способност можеш да добавяш отделна връзка, ето така:

[url=адрес на голяма снимка][img]адрес на малка снимка[/img][/url]

Чет Май 03, 2018 1:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров

Мнение Благодаря! Отговорете с цитат
Сега снимките са с 1024 пиксела по дългия размер. Проблемът е, че по-малкият формат е 640, а средно (800) няма. Затова питам дали е търпимо, ако ги оставя все пак по-големи. Знам, че има опция да се слагат дребни карета, които да се отварят с щракане, но това не е работа - досадно е да карам хората да чукат по всяка снимка, за да я разгледат. С отваряне на снимката в нов прозорец се получава пълният ѝ размер, който е близо метър, ако някой желае да гледа минималните детайли. Very Happy
Чет Май 03, 2018 1:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38

Местожителство: София, кв. "Овча купел"

Мнение Re: Благодаря! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Сега снимките са с 1024 пиксела по дългия размер. Проблемът е, ...

В Гугъл Снимки няма проблем - можеш да избереш максималния размер на снимката или произволен по-малък, например 799 пиксела.

Ако не искаш хората с малки екрани да скролират - просто не прави дълги абзаци, а пренасяй на нов ред по-често.
Ако изреченията ти са дълги около 800-1024 пиксела, то дори снимката да е по-голяма, ще се четат без превъртане.
А и хората не обичат да четат дълги абзаци, така наречената "стена от текст", така че по-често пренасяй на нов ред.

П.П. Твоето 1024 пиксела не изпълва и половината ми монитор. Няма ли super extra huge размер? Smile

П.П.П.
vedrin написа:
...
Направих още експеримети и установих че със следните допълнителни стъпки горния линк може да бъде визуализиран във форума:

1) изтриваме суфикса след равенството (включително) и получаваме:

https://lh3.googleusercontent.com/Q2KY8S8PXUF38BJDwuLjTGyFM1Qnn320zKKDf6vnKmi40qDgZcMuvbThjJbUbvIVj47a9RZ4WWfI

2) добавяме към резултата от (1) суфикс %3Ds800-tmp.jpg и получаваме:

https://lh3.googleusercontent.com/Q2KY8S8PXUF38BJDwuLjTGyFM1Qnn320zKKDf6vnKmi40qDgZcMuvbThjJbUbvIVj47a9RZ4WWfI%3Ds800-tmp.jpg

3) обграждаме резултата от (2) с [img][/img] и получаваме:

Пояснения:

-- знака за равенство = и %3D са две различни представяния на едно и също нещо, като само второто представяне работи;
-- числото след s е размера в пиксели на по-дългата страна на снимката (удобно е за преоразмеряване, независимо колко голяма е оргиналната снимка).

Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 03, 2018 2:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin

Погледнах статистиките за разделителната способност на екраните на потребителите на https://kade.si/ от началото на годината до днес. Първите десет вида разделителна способност, подредени по намаляващ дял от всичките, изглеждат така:

1366 x 768 17.57%
360 x 640 16.62%
1920 x 1080 12.62%
1280 x 1024 6.99%
1280 x 800 4.25%
1680 x 1050 3.57%
1536 x 864 3.5%
1440 x 900 3.35%
1600 x 900 2.94%
1920 x 1200 2.38%

Тези с най-малките екрани (360 x 640) са неспасяем случай, но това вероятно са смартфони, на които е удобно да се прави zoom тъй или иначе. За останалите 1024 пиксела по широката страна са горе-долу ОК сякаш.

Чет Май 03, 2018 2:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров

Мнение И пак благодаря! Отговорете с цитат
Ведрине, спасяваш ме от необходимостта да променям формàта на снимките. Вярно е, че Гугълът предлага опция за задаване на големината на снимките, но невероятно усложнената система, както си я описал ти заедно със Стефан, прави невъзможно използването ѝ от мен. Съжалявам, тя надхвърля компютърните ми способности! А Стефан май не е прав за дължините на абзаците. Щом има интервали между думите, абзацът не разширява страницата. Разширяват я някои линкове, както е и с линка на Стефан за сезоните. Рзширяват я и прекомерните пиксели на снимките, когато са например 2000 (често срещани в темата за планинските цветя). И последно, темата е за проблеми и препоръки. Аз имам проблем, хората ми дават препоръки. Нима това е оф-топик? Коя е другата тема, където съм можел да попитам?
Чет Май 03, 2018 6:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38

Местожителство: София, кв. "Овча купел"

Мнение Re: И пак благодаря! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... А Стефан май не е прав за дължините на абзаците. Щом има интервали между думите, абзацът не разширява страницата. Разширяват я някои линкове, както е и с линка на Стефан за сезоните. Рзширяват я и прекомерните пиксели на снимките, когато са например 2000 (често срещани в темата за планинските цветя)...

Аз не твърдя, че абзаците разширяват страницата. Друга ми беше мисълта, сега ще я изразя по-разбираемо:

Дори ти да не публикуваш снимка, по-голяма от 1024 пиксела, някой след тебе може да публикува по-голяма.

И тогава абзаците ще се разпънат и ще трябва четящият на малък екран да превърта, за да чете целите редове.

За да не се превърта излишно, можеш да не правиш дълги абзаци, а да пренасяш на нов ред, както правя аз сега.

Така, ако редовете са с дължина около 1024 пиксела, колкото е дължината на нормална снимка - няма проблеми.

Надявам се, че сега ще разбереш идеята ми как да не става нужда да се превърта излишно, за да се чете текстът. Smile

П.П. Аз съм "на опашката" - моят монитор е с резолюция 1920х1200 пиксела, тоест 2,38% от всичките в класацията.

Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Май 04, 2018 12:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko

Местожителство: софия

Мнение шпионство от всякъде Отговорете с цитат
vedrin написа:
Погледнах ................... екраните на потребителите ..........

откъде ли не ни дебнат
Пет Май 04, 2018 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров

Мнение Разбрах за пикселите и абзаците! Отговорете с цитат
Стефане, сега ми стана ясна идеята ти. Само че не съм съгласен да "късам" абзаците и да ги превръщам в стихове на Маяковски. Всяко половин изречение - на нов ред. Ми то не си е работа човек да чете такава мозайка! Не е ли по-уместно участниците да бъдат така добри да не поместват снимките си без обработка, та не само да пречат на нормалното четене на текста, но и да не могат да се обхванат с един поглед? Каквото и да правя аз с моите абзаци, жалко за пейзажа, ако ще трябва да го обикалям с мишката! Би било чудесно, ако софтуерът на форума автоматично пригажда снимките към някакъв стандарт, премлив за повечето модерни монитори. Сега, като казвам "модерни", изглежда, че моят е безнадеждно остарял, щом е 1440х900 пиксела, а на Стефан е 1920х1200. Мерен в сантиметри, моят е 36,5х23. Е па толкова ли е остарял, джанъм? На Стефан излиза, че е 50х30. Много голем, бе! Такива ли са вече? Shocked
Съб Май 05, 2018 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin

Мнение Re: Разбрах за пикселите и абзаците! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Сега, като казвам "модерни", изглежда, че моят е безнадеждно остарял, щом е 1440х900 пиксела, а на Стефан е 1920х1200. Мерен в сантиметри, моят е 36,5х23. Е па толкова ли е остарял, джанъм? На Стефан излиза, че е 50х30. Много голем, бе! Такива ли са вече? Shocked

Екранът на един от компютрите ми е с разделителна способност 2560 x 1440, а размерите му са ~55 x 32 см. Скоро ще станат 3 години откакто го ползвам. По принцип светът върви с бързи крачки към т.нар. 4К екрани, с разделителна способност ~4096 × 2160 пиксела. Такива екрани има вече от години, но до не много отдавна липсваше подходящо съдържание с такава резолюция за масовия потребител, поради което те се използваха по-често в разни специализирани приложения. Засега най-високата наблюдавана резолюция всред потребителите на https://kade.si/ е 3840 x 2160, което вече е "4K" според някои от дефинициите. Smile

Съб Май 05, 2018 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht

Местожителство: Пловдив

1366 x 768 са гадни 18,5" монитори, но явно са масови. Може би в това число влизат и масови лаптопи с още по-гадни(защото са и по малки) дисплеи.
Съобразявайки се с такива, а и не само, обичайно качвам снимки в 932х700. Така че, гледайте тясната страна, иначе снимка 4:3 на дисплей 16:9 ще се скролират.

Пон Май 07, 2018 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Проблеми и препоръки Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Страница 5 от 5

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.