ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Какъв дъждобран ползвате и доволни ли сте?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Какъв дъждобран ползвате и доволни ли сте?
Автор Съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз ползвам пончо от 5лв. налагало ми се е да го ползвам ведньж и си свьрши работата перфектно! А и тежи има няма 50гр.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Май 18, 2012 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Много зависи от конкретната дейност в планината и какво си готов да понесеш Smile
Ако се катериш по скали и минаваш през клек или храсти, ползването на дъждобран е направо смешно и ненужно - еднакво мокър ще бъдеш. В същото време, ако вървиш по широки родопски била и пътища, може да си носиш и чадър.
Дори и най-добрите водонепропускливи дрехи или "все пак пропускат" или ставаш "варен в собствен сос". Не е като найлон, но не е и да си сух.....
Аз лично си нося едно дъждобранче от 80 ст. .... все за нещо ще послужи а тежи 20 гр. Smile Иначе на раницата нося винаги и безкомпромисно от Ташев - много са ми важни сух чувал и други неща, като стигна на бивака.
Пет Май 18, 2012 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
geagleiam



Регистриран на: 04 Юли 2011
Мнения: 216
Местожителство: С. Дагоново

Мнение Re: Какъв дъждобран ползвате и доволни ли сте? Отговорете с цитат
serjy написа:
Че аз си взех на ташев за 45лв., което никак не ми се вижда малко за дъждобран, и при един час под не особено силен дъжд бях целия мокър. Дъждобранът пропуска от всякъде. Никак не съм доволен и сега се чудя, колко още дъждобрана да взема, докато уцеля един добър, да е лек, да се събира в малко обем и да не тече като чаршаф?


И моят е на Ташев, горнище и долнище- пълно разочарование, за разлика от раниците. След първата 1- 2 километрова разходка- готвеше се да вали, за това го облякох- като го съблякох от запарване облеклото ми беше като преплувал река. А когато вали сякаш е направен да всмуква всичко като гъба - отвътре е винаги по-мокър отколкото отвън.
В един хубав форум - http://www.survivalistboards.com/showthread.php?t=229739 - показват Marmot Precip за добре дишащ и не пропускащ. При възможност този ще купя:


_________________
http://wiki.bgmountains.org/%D0%9D%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
Пон Май 21, 2012 8:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Re: Какъв дъждобран ползвате и доволни ли сте? Отговорете с цитат
geagleiam написа:
И моят е на Ташев, горнище и долнище- пълно разочарование, за разлика от раниците. След първата 1- 2 километрова разходка- готвеше се да вали, за това го облякох- като го съблякох от запарване облеклото ми беше като преплувал река. А когато вали сякаш е направен да всмуква всичко като гъба - отвътре е винаги по-мокър отколкото отвън.

Това е дъждобран не дишаща дреха все пак има разлика м/у яке с мембрана и дъждобран. По-добре е било да си вземеш дъждобран за теб и раницата и да вървиш бавно така че да се не потиш и да ти е сух багажа. Не съм ползвал дъждобран за раница тъй като смятам че е безмислено да ми е мокър багажа а аз сух. Хората с опит в покривало с раница да кажат мнение. Аз лично ползвам дъждобран на ташев Да има много конденз по дъждобрана но зависи какво ще правиш аз не тичам с него. Миналата седмица бях мокър от кръста на горе от пот и конденз но със сух багаж и крака. Това е за 2 часа и половина изкачване но на слизане си бях сух. Определено ако ходя без багаж дишащите връхни дрехи с мембрани са скок в космоса пред дъждобрана. Разликата м/у повърхностно покритие на дрехите тоест спрейове за импрегнация и мембрани е огромна. В първия случай ти трябва поддръжка на слоя и в повечето случай не дишат толкова добре колкото мембраните.
С две думи си определяш какво искаш да правиш и купуваш. Това и на мен не ми харесва въобще но това са фактите.
Пон Май 21, 2012 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
madsnake



Регистриран на: 14 Юни 2012
Мнения: 7

Мнение Да се похваля с раница + 2 въпроса Отговорете с цитат
Първи пост, първа тема Smile Като за начало искам да поздравя всички във форума. Информацията тук е страхотна. Тези дни направих една добра крачка към ъпгрейд на екипировката и си взех раница. Поради ограничен бюджет се спрях на Tashev Tracker 55+ cr. На първо четене съм доволен от избора. Имам обаче един два въпроса. Е ли необходимо да си закупя дъждобран за раницата? Втори въпрос, доста свързан с първия - Какъв дъждобран да си взема? Само за мен или за мен и за раницата? И изобщо съществува ли някаква комбинация, която да покрива мен, раницата и на всичкото отгоре да е удобно?
В крайна сметка втория въпрос е с доста подвъпроси, но... Smile
Благодаря ви за информацията, която получих във форума само от 3-4 отделени часа. Ориентирах се доста добре за раниците (следват и други компоненти от екипировката, но те на заплата).
Пет Юни 15, 2012 6:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Има доста по-компетентни от мен тук, но ще си позволя да ти отговоря - имам Tashev Kentaurus 60+10 cr и за час и малко проливен дъжд беше пуснала само най-отгоре, на джоба на капака, останалото беше сухо. Кордурата и нейното покритие имат някакъв ефект, все пак.

За мен най-удачния вариант е дъждобран с гърбица за раницата, защото ако вземеш дъждобран за теб и дъждобран за раницата няма как да не се намокрят презрамките и гърба на раницата, а там материала е силноабсорбиращ и после съхне трудно.

Такива дъждобрани има в магазините за екипировка, на цена 40+лв., поне аз не съм видял по-евтин.

Много да я разхождаш раницата и не се впрягай на екипировката Wink
Пет Юни 15, 2012 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1gjd



Регистриран на: 30 Мар 2011
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Аз да споделя моя опит, не казвам че е виновен производителя, доволен съм от нещата им но така се случиха нещата и не мога да си обясня напълно какво се случи. При изкачване на връх Руен Октомври миналата година малко след обяд започна да вали не много силен но за сметка на това доста продължителен дъжд. При положение че още на върха заради мъглата направихме умопомрачителната грешка вместо на североизток да тръгнем на северозапад и след около час чак да се усетим че сме тръгнали по грешна пътека и доста лутане от баир на баир да намерим правилната в крайна сметка ни валя непрестанно 5-6 часа . Тогава верно си валя цял ден, което час два по-късно след като ни прибраха от ГКПП Гюешево и ни закарат до колата която бе 30тина километра на паркинга до хотел Три Б*ка бе го обърнало на доста сериозен снеговалеж. Та въпреки че бяхме с дъждобрани, Т*шев, въпреки че раниците са с Cordura пак на същата фирма и то поне среден до висок клас абсолютно всичко бе вир вода. Това ми е трудно да си обясня, единствено се сещам за конденз - но си беше пък хладничко ...
Съб Юни 16, 2012 12:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Emil



Регистриран на: 27 Мар 2012
Мнения: 1073
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Дъждобрана за раницата досега не съм му намерил смислено приложение при дъжд, но му намерих при много кален терен ако има опасност да седнеш на задника си или като се подпираш тук таме, поне да не цапаш директно раницата. Иначе просто си стои в капака си на раницата, и толкова.Very Happy
Не си ли покрит целия, при сериозен дъжд всичко става "Воден Свят".
Този на Ивайло е хубав. И аз сега ще си вземам такъв, че пончото на Ферино, дето го ползвах последните 10 години стана на нищо след последния вятър, дето ме брули към Ботев. Те са по 10-11лв, от полиестер или найлон, не знам точно, но на вятър не са удачни, плюс това се късат, особено ако ходиш в Родопите, където има маршрути през храсти и горички.
Гледам че този на Ташев го дават, че е от импрегниран материал, а всичко импрегнирано рано или късно ще пусне, в зависимост от това колко време се ползва, но със сигурност комфорта е доста по на ниво от просто пончо.
От друга страна, досега винаги съм ставал вир вода от парниковия ефект под дъждобрана, но поне раницата остава суха.
Съб Юни 16, 2012 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
madsnake



Регистриран на: 14 Юни 2012
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Ясно, значи ще търся цял дъждобран, който да покрива и раницата.
Съб Юни 16, 2012 7:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iceb0x



Регистриран на: 11 Мар 2012
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
И аз имам такава раница, само че си купих дъждобран за 1,50 който покрива идеално мен и раницата. Още не съм го ползвал Laughing
Иначе ме е валял дъжд, леко проливен, но в раницата всичко беше сухо.
Пон Юли 09, 2012 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Дрехи с мембрана за стотици левове или дъждобрани все тая - за мен много по-разумно е, когато видя, че завали, преобличам се с дрехи, които няма да ползвам днес, те се изпотяват под дъждобрана, преобличам се, когато спре и толкоз - да му мисля как да остана сух и със същите дрехи при проливен дъжд в планината за мен няма смисъл, дори да инвестирам в най-добрите дрехи с мембрана. Основното правило - дрехите в раницата в найлонови пликове и съм спрял да се интересувам какво ще е времето Smile
Вто Юли 10, 2012 12:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!


Ако сме в ниско и е топло, като завали най-добре е човек да се съблече гол. Така дрехите няма да се намокрят. Летният дъжд не е страшен.

Ако е студено (духа и сме на открито било) и вали дъжд, има риск от хипотермия, тоест прекомерно охлаждане на организма. С лоша екипировка, рискът става доста осезаем с времето. Събличането отпада, идва ред на обличането.

Дрехите, с които ще ходим, докато ни вали, ще се намокрят. Въпросът не е в това, а да не ни е студено и да имаме сухи дрехи за смяна. За да не ни е студено, трябва да се пазим предимно от вятъра. Дъждобраните не са много удачни за тази цел. Повечето хора, които познавам предпочитат яке пред дъждобран. Колкото е по-хубаво якето, толкова по-добре, но дори много скъпо яке (500-600 лв) няма да ни запази сухи, ако ходим дълго под сериозен дъжд. Това от опит.

Както са казали други хора основният проблем на дъждобраните е, че запарват отвратително. Аз лично предпочитам да съм прогизнал от вода, а не от пот Very Happy

Същественото при дъжд е нещата в раницата да са сухи. С раница на Deuter постигам това без да й слагам дъждобран като всичките ми дрехи са първо в найлонови пликове и после в разни кесийки, вързопи., несесери и т.н. Така между водата и парцалките има три слоя и това е достатъчно. Два слоя не стигат, заради триенето на кесийките с плата на раницата.

Успех!
Вто Юли 10, 2012 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Yassen написа:
... С раница на Deuter постигам това без да й слагам дъждобран като всичките ми дрехи са първо в найлонови пликове и после в разни кесийки, вързопи., несесери и т.н. Така между водата и парцалките има три слоя и това е достатъчно. Два слоя не стигат, заради триенето на кесийките с плата на раницата.

Успех!

Така, и не те разбрах, извинявай. Ако взема раница Deuter, няма да има нужда от дъждобран за раницата. А дрехите трябва ли да са в найлонови торбички? Защото аз сега съм с раница Ташев и всичките ми дрехи са в торбички и нямам проблем.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Юли 10, 2012 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, вярно, защо точно Дойтер трябва да е раницата в случая? Smile
Вто Юли 10, 2012 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yassen



Регистриран на: 03 Дек 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Да, вярно, защо точно Дойтер трябва да е раницата в случая? Smile


Мечо, Гурбев,

Споменавам марката на раницата, за да няма неясноти. Не съм носил 100 раници, за да съм уверен, че с всички ще бъде като с дойтера. Мога да сравня с оранжев самар от ерата на дядо и доста стар айгър на Ташев. Спрямо тези дойтера (естествено) е много по-непропусклив.

Инак с Deuter наистина няма нужда от дъждобран. Поне никой от моите познати с такава раница не ползва такъв и нямаме проблеми.


Поздрави!
Вто Юли 10, 2012 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov