ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Алтернативни пътеки за хижа Соколна ?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Алтернативни пътеки за хижа Соколна ?
Автор Съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Алтернативни пътеки за хижа Соколна ? Отговорете с цитат
Привет, колеги !!
Тази събота и неделя мислим да ходим на хижа Соколна (отложения концерт на Скорпионс ни даде уйкенд за планина, но тава е друга тема), но вече ми е омръзнала пътеката от Габарево!
Question Някой има ли идея от къде другаде може да се стигне до хижата, освен от Габарево е и разбира се да не се ходи повече от 7-8 часа ()щото то може и от вр. Ком ама ....Question
Чувал съм за пътеки от Горно Съхране, Асен или Гара Павел Баня..... но ако някой е минавал нещо таково по екзотично, да каже някоя дума Smile предварително благодаря Smile
Чет Окт 07, 2010 6:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caka1ueB



Регистриран на: 03 Сеп 2009
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
ами от Горно Сахране се отива до Скобелево и от там се хваща пътеката до Узана. От там път отивате до х.Мазалат до тук имате около 4,30ч. вървене... от х. Мазалат тръгвате по пътеката пресичаща р. Габровица, източно от вр. Атанас тепе и малко като подминете вр.Сахранка се събират двете пътеки тая дето вие вървите и другата която идва от вр. Росоватец. от Мазалат до Соколна е пак някъде около 4,40- 5.00ч. и общо имате има няма 9ч. преход... поне това е варианта който знам аз от началните точки, които си посочил..
Пет Окт 08, 2010 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Ами то си е почти колкото от Ком Smile
То подобен е вариант от село Тъжа през хижа Русалка, връх Мазалат и надолу вече през Водни връх, кошарата или вр. Танас тепе по избор Smile .... но деня е къс за това.
Има някакви пътеки които са само от юг, без минаване през централното Било Smile
Пет Окт 08, 2010 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
titi



Регистриран на: 21 Дек 2009
Мнения: 67
Местожителство: Сливен

Мнение Отговорете с цитат
Горно Съхране, Асен - от едно от тези е пътеката, но не помня точно от кое, ще заложа на Г.Съхране. Като бях на Соколна един от горското ми каза, че има пътека от там. Не съм минавал.
Пет Окт 08, 2010 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caka1ueB



Регистриран на: 03 Сеп 2009
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
JimBoj написа:
Ами то си е почти колкото от Ком Smile
То подобен е вариант от село Тъжа през хижа Русалка, връх Мазалат и надолу вече през Водни връх, кошарата или вр. Танас тепе по избор Smile .... но деня е къс за това.
Има някакви пътеки които са само от юг, без минаване през централното Било Smile


еми може и да има...аз поне не съм минавал по тях... но си прав деня е къс и все по къс става...в такова време аз личноп редпочитам познати маршрути... поздрави и успех
Пет Окт 08, 2010 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Евгени



Регистриран на: 22 Авг 2008
Мнения: 56
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Caka1ueB, къде ги прати хората от Скобелево през Узана и Мазалат за Соколна. От Скобелево има поне 2 пътеки за х.Соколна, ама като не съм минавал по тях... Знам, че официалната върви от западна страна на Кюйдере (реката западно от Габровница) и съм виждал маркировката, която тръгва от хижата надолу, но как може да се открие в обратна посока да каже някой ходил. Другата пътека върви от източна страна на Кюйдере и минава през водопада Скока, но там маркировката е тотално зарязана защото вече се води някаква защитена зона, така че е малко рисковано при този вече кратък ден.

_________________
http://evgeniyonkov.blogspot.com
Пет Окт 08, 2010 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Caka1ueB



Регистриран на: 03 Сеп 2009
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Евгени написа:
Caka1ueB, къде ги прати хората от Скобелево през Узана и Мазалат за Соколна. От Скобелево има поне 2 пътеки за х.Соколна, ама като не съм минавал по тях... Знам, че официалната върви от западна страна на Кюйдере (реката западно от Габровница) и съм виждал маркировката, която тръгва от хижата надолу, но как може да се открие в обратна посока да каже някой ходил. Другата пътека върви от източна страна на Кюйдере и минава през водопада Скока, но там маркировката е тотално зарязана защото вече се води някаква защитена зона, така че е малко рисковано при този вече кратък ден.


аз казвам от къде аз съм минавал и има маркировка има някаква сигурност...както казах може и да има и други пътеки, но колко са сигурни и познати ли са те това не знам.. така че това знам аз това съм казал...
Съб Окт 09, 2010 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Ами минахме си по стандартната вече, омръзнала ни пътека, но какво да се прави. На тази карта
http://mapy.mk.cvut.cz/data/Bulharsko-Bulgaria/Stara%20Planina/Stara%20Planina%201-100000/Stara%20Planina%2010.jpg

има две пътеки от към селата Асен, Скобелево, но като не сме ги ходили и не се намери никой да каже особеностите как са, не посмяхме да минем. Имало поляна подходяща за загубване на пътеката. На карта, не изглежда дълго.
Пон Окт 11, 2010 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mediator37



Регистриран на: 14 Сеп 2010
Мнения: 198
Местожителство: Русе

Мнение не съжалявай Отговорете с цитат
Разгледах картата, която си поставил с линк. Виждаш, че и двете пътеки от Скобелево за хижата минават през Резерват Соколна. В резерват Соколна ИМА МЕЧКИ и то не на хартия. Точно където се събират двете пътеки , по които не сте минали , а те се събират и пресичат източно на около 200м. от х. Соколна, на 08.09.2010г. в 18:30 хижарят Галин и едно момче Илко от София видяха мечка, която се напъха на север в гората. Не знам дали си виждал ядосана мечка "в акция", аз съм виждал. Нещо чудовищно е, като от филми на ужасите. Но просто нямате шансове никакви. Гледай да не ви четем по вестниците някой ден. Отделно дето ходенето в резервати извън маркирани пътеки е забранено, това зае-и. Парковите служители едва ли караулят денонощно.
На картата, която сте гледали дерето е означено като КюНдере (Кjundere), което е грешно, казва се Кюйдере, в превод селско дере. Неозначеното дере над Габарево е Корудере- Сухо дере, минали сте покрай него. Последната издадена карта на български на Централен Балкан от бившите военни дето си направиха фирма е по-добра. Означени са и изворите и ги има на терен. Препоръчвам ти я. За всеки случай.
Нед Окт 24, 2010 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Re: не съжалявай Отговорете с цитат
mediator37 написа:
...В резерват Соколна ИМА МЕЧКИ и то не на хартия. ....... Не знам дали си виждал ядосана мечка "в акция", аз съм виждал. Нещо чудовищно е, като от филми на ужасите. Но просто нямате шансове никакви. .............


Е който, го е страх от мечки да не ходи в гората. Както се пее в песента:
„Опасности в планините, знай има много
лавини каменопади
жени и други шашашрми“
А мечка сме срещали:
http://4coolpics.com/photo/JimBoj/267304.html
Е вярно тази не беше ядосана, но пък си беше с малко мече. Срещнахме, по пътеката от хижа Равнец към Дюза, малко преди Дюза има едно бивша кошара или заслон май Бункера се казва, там някъде се срещнахме Smile Снимката никак не блестяща, апаратчето беше с 3Мп матрица и трикратен зум. Семейството спеше на маркираната пътека и като ги видяхме бяха на близо, но аз първоначално реших, че са видели нещо друго я овца, я крава, и първо снимах „Туристи виждат мечка“ и по късно насочих обектива към „семейството“ те хукнаха на горе по баира, но малкия изостана и се врътнаха пак към групата, Capitulate за ужас на всички и най- вече на женската част и накрая кривнаха към дола. Сега ходя вече с обектив 18-200 и 10Мп матрица, но мечки не срещаме Sad Може би тези пътеки са шанс да срещнем някой добър фотообект Smile

mediator37 написа:
Отделно дето ходенето в резервати извън маркирани пътеки е забранено.


Ами така е и аз съм от хората които внимават със спазването на законите, но когото се премине през резерват без да се оставят боклуци, без да се къса, чупи, бере не дай боже убива Sad без да се вдига излишен шум. В този случай не мисля, че преминаващите нанасят някакви съществени вреди на природата, щом има пътека някой минава по нея! Кой? Местните? Те в общия случай не минават в графата природо любители и щом са в гората то те имат цел: билки, дърва, бракониерство, иманярство или просто друга „работа“
Изобщо парковата охрана има много работа да свърши преди да се захване с най дребния проблем, но той пък може би е най – лесен за елиминиране?
Чет Окт 28, 2010 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mediator37



Регистриран на: 14 Сеп 2010
Мнения: 198
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Джимбой, снимката ти е страхотна. Съвсем се отчаях. Ами тя наистина върви по маркировката. Тогава ние къде? В гората. Женска с мече е най-опасната комбинацияу по-опасна от огромен мъжкар дори. И кажи какво правиш ако е насреща ти ? Тя не е връхлетяла групата туристи, защото групата е била многобройна и са се разпищели. Избрала е по-малката опасност. Аз вървя сам или с още един, двама, какво да правя? Страх ме е. Ако съм сам какво да направя? Има преходи по 13-14 часа, дето джигера ми изскача и накрая нямам сили да вървя, камоли да бягам. И в такъв момент, не че дърпам дявола (мечката) за опашката , ама съм си мислел - Ей сега ако излезе мецана, какво ще й кажа- Ами яж ме!
А за снимката , има хора, които години наред търсят да снимат нещо подобно нарочно, а не успяват. И ето, че изведнъж щастието се усмихва не на тях- професионалните фотографи, а на някой , който не му е целта. Ако беше включил фотоапарата на клип щеше да е най-гледания в интернет.
Чет Окт 28, 2010 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
JimBoj



Регистриран на: 21 Юли 2009
Мнения: 157

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря mediator37, че хареса снимката. Емоцията беше силна и Жените ни спасиха от по екстремна ситуация Smile Вярно е, че съжалявам за пропуснатия клип. За това има лаф: Турците казвали искам да имам втория акъл на българите. Така е за съжалеие, втария акъл винаги идва малкоооо късничко.

А и ти уважаеми Медиаторе с тези преходи по 13-14 часа едва ли караш само по маркираните пътеки?
Пет Окт 29, 2010 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov