ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на нож
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на нож
Автор Съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Досега никога не съм носил нещо различно от сгъваемо ножче и никога не ми се е случвало да съжалявам, че нямам нещо по-голямо. (Това сигурно щото мога да режа хляб с малки ножчета Smile)
Пон Сеп 30, 2013 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
f(x)dx



Регистриран на: 24 Мар 2012
Мнения: 68

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Някаква имитация на Голд Стийл е за 15 лева от ловно рибарски магазин.


Може би имаш предвид Cold Steel?
Съб Окт 05, 2013 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Досега никога не съм носил нещо различно от сгъваемо ножче и никога не ми се е случвало да съжалявам, че нямам нещо по-голямо. (Това сигурно щото мога да режа хляб с малки ножчета Smile)

Прав си Ваньо, на война ли тръгваме? Smile
Първите години като турист си носех среден нож. Oops
Казах си, за какво ли ми е? Сега съм със сгъваема ножка. Върши почти същата нработа.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Съб Окт 05, 2013 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Аз се разхождам с това: Victorinox Hercules. Наглед сума непотребни джаджи има в него, но с течение на времето всяка една от тях влезе по една или друга причина в употреба. Никога не съм почувствал нужда от нещо по-мащабно, камо ли разни мачетеподобни инструменти.
ПП По нашите ширини, разбира се, цената му е с около 30-40 процента над реалната.
Съб Окт 05, 2013 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Досега никога не съм носил нещо различно от сгъваемо ножче и никога не ми се е случвало да съжалявам, че нямам нещо по-голямо. (Това сигурно щото мога да режа хляб с малки ножчета Smile)


Абе вадиш ... една цигара и го гледаш в очите Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Окт 06, 2013 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Много зависи къде ще ходите. Моето бойно наражение варира според това къде и за колко време ще ходя. Например:

1. Едно-двудневно ходене в планината, без значение от дестинацията. Един хубав сгъваем нож в джоба, за да е винаги под ръка и един малък и лек нож с фиксирано острие в раницата за всеки случай. Имам няколко фикса и в случая взимам един който е доста лек и компактен.

2. Еднодневен или многодневен престой на вилата в Стара планина, намира се близо до Своге. За там задължително си нося мачете, брадва и поне един голям нож, но може и сгъвайка.

3. Няколко дневно ходене в планината - откакто малкия се роди не съм го правил, за това и няма да пиша нищо тук Laughing

В резюме мога да кажа, че преоткрих за себе си мачетето като инструмент. Уникален помощник в градината е, просто нямам думи. Взех си на Трамонтина, те са около 10-20лв. (Булит 2000 е вносител) и са много леки. Колко дръвчета, храсти,че и по-голями дърва съм отсякъл просто не е истина. Лесно се точи на шкурка (от 40 до 250) и държи ряз много дълго време. Въобще препоъчвам мачетето като инструмент за къмпинг, бивак, дълъг престой в гората и т.н.
Нед Окт 06, 2013 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
igurbev написа:
Досега никога не съм носил нещо различно от сгъваемо ножче и никога не ми се е случвало да съжалявам, че нямам нещо по-голямо. (Това сигурно щото мога да режа хляб с малки ножчета Smile)


Абе вадиш ... една цигара и го гледаш в очите Laughing


Бе то хляба може и да си го начупиш, ама кибрита трябва да е сух.

Wink
Пон Окт 07, 2013 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kris De Monte



Регистриран на: 24 Окт 2013
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Виждам,че доста от писалите тук залагат на викторинокс,тук ще кача два мои ножа, единия го нося със себе си всеки ден въпреки че е доста тежък и голям,а другия е за оцеляване и условия на открито. Сгъваем с g10 чирени liner lock и fulltang search and rescue. Споделям от опит,че този сгъваемия е супер здрав,разхлаби се съвсем леко, почти не се усещаше и го затегнах,сега няма мърдане това е нормално,но е перфектен в почти всякакви екстремни ситуации,спокойно може да си оцелявате с него в планината,пустинята и околко всякакви храсталаци.И двата са стомана 440C оксидирани,с втория съм разцепвал по дебели трупчета,няма мърдане, идват бръснещо остри, но минуса е че бързо се затъпяват и заточването е малко по-трудно,все пак са евтини и двата съм ги взел по около 48-50 лв, от България ! Съветвам да не си копувате евтини боклуци от по 5-10 лв. въпреки че имам едно китайче което е блъскано в стени кво ли не е рязано с него и то е 440C oксидирано обаче ! В диапазон 25-50 лв, смит и уесън имат много добри модели, както за ножове за всекидневно носене така и за оцеляване. Марката Mtech е подобна имат голямо разнообразие също, fixedblade(ножовете при които острието и дръжката са едно парче) са изключително здрави и надеждни за парите си,копират Cold Steel качеството като здравина ги конкурира много. Проблема с викторинокс е че са по скъпи,бавно се отварят и се ограничават радиуса на работа,технически може да си мажете филии,да отваряте консерва и да одерете малко животно...това всичкото може да се направи с всеки нож който не е викторинокс също така, по темата може да се говори много но да не се отплесваме .... Smile
Сгъваемия Smith and Wesson http://isd-bg.com/img/products/products_3125_1307636679CK42BS.jpg

Smith and wesson "Search and rescue" https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTANpCT2mORisD07i4AmMMsMsb-ArvPB0W5NNVhr5pTIJJD-jY3_Q

_________________
Ако искаш живот като на филм,спри да живееш като по учебник Smile ! К.П.
Чет Окт 24, 2013 1:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
promis



Регистриран на: 06 Яну 2013
Мнения: 105
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Досега никога не съм носил нещо различно от сгъваемо ножче и никога не ми се е случвало да съжалявам, че нямам нещо по-голямо. (Това сигурно щото мога да режа хляб с малки ножчета Smile)


И аз така Very Happy
Чет Окт 24, 2013 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
СЪрвайвал-тактик стил ножове. Не че нещо но една работа или я можеш или я не можеш. Тоест ако можеш да дереш ще дереш ако не можеш няма да дереш. 1. Дефакто не ходим на лов нито на оцеляване 2. ако ми падне нещо да го одера ще го одера стига да знам защо е умряло 3, Дали бавно или бързо се отваря викса важното е да се отвори което не важи за Опинел колкото и да ме кефи за това и го разкарах. 4, ножа се ползва за рязане на филии и мазането им, отваряне на консерви ако не са от новия тип, кастрене на нокти като се чудя какво да правя, 5, ограничения радиус на действие е плюс в случай на голям радиус си взимам Катана. 7, Недостатъка на размер 80-90мм викс е че ако режа гъби като кладници и манатарки е че не винаги ми стига дъпжината на ножа.
Чет Окт 24, 2013 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
torah



Регистриран на: 30 Авг 2011
Мнения: 336

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Абе никой ли не му се е налагало да цепи дърва с ножа си?
За клони от клек става дума, 7-8 см в диаметър по спомен.

Само филии ли мажете с него? Smile


На мен, ама аз съм запален колекционер и съм част от един форум за ножове. Като се съберем някъде цепим, дяламе и к'вот се сетиш, ама на туризъм най-често влача един Wenger. Wink)))
Чет Окт 24, 2013 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Абе никой ли не му се е налагало да цепи дърва с ножа си?
За клони от клек става дума, 7-8 см в диаметър по спомен.

Само филии ли мажете с него? Smile

Остави ги ножовете - за клек не стават.
Доказано вършат работа Husqvarna сгъваем градински трион 220 или Husqvarna прав трион 240 с калъф.
За полвин час - полвин кубик клек Laughing
Манната небесна на лагерното МТБ-общество - перфектно се справя и с Кресненските витаци.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Окт 24, 2013 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
ZCEZBPM написа:
Абе никой ли не му се е налагало да цепи дърва с ножа си?
За клони от клек става дума, 7-8 см в диаметър по спомен.

Само филии ли мажете с него? Smile

Остави ги ножовете - за клек не стават.
Доказано вършат работа Husqvarna сгъваем градински трион 220 или Husqvarna прав трион 240 с калъф.
За полвин час - полвин кубик клек Laughing
Манната небесна на лагерното МТБ-общество - перфектно се справя и с Кресненските витаци.


Потвърждавам - такова трионче, инцидентно пазарено от Бриколаж, свърши черната работа по чистенето на пътеката над Сенокос.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Окт 24, 2013 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kris De Monte



Регистриран на: 24 Окт 2013
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
mircho написа:
СЪрвайвал-тактик стил ножове. Не че нещо но една работа или я можеш или я не можеш. Тоест ако можеш да дереш ще дереш ако не можеш няма да дереш. 1. Дефакто не ходим на лов нито на оцеляване 2. ако ми падне нещо да го одера ще го одера стига да знам защо е умряло 3, Дали бавно или бързо се отваря викса важното е да се отвори което не важи за Опинел колкото и да ме кефи за това и го разкарах. 4, ножа се ползва за рязане на филии и мазането им, отваряне на консерви ако не са от новия тип, кастрене на нокти като се чудя какво да правя, 5, ограничения радиус на действие е плюс в случай на голям радиус си взимам Катана. 7, Недостатъка на размер 80-90мм викс е че ако режа гъби като кладници и манатарки е че не винаги ми стига дъпжината на ножа.



Какво значи важното е да се отвори...има ситуации при които времето е много важно,всяка секунда, и начина на отваряне също,при рязко сковавена ако паднеш в някоя река зимата и си си закачил крачола на някой корен пирмерно, има ли значение механизма на отваряне и бързината ?? И с тая катана не знам колко често я носиш,че да си подготвен навсякъде за каквото и да било...

_________________
Ако искаш живот като на филм,спри да живееш като по учебник Smile ! К.П.
Чет Окт 24, 2013 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kris De Monte



Регистриран на: 24 Окт 2013
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Абе никой ли не му се е налагало да цепи дърва с ножа си?
За клони от клек става дума, 7-8 см в диаметър по спомен.

Само филии ли мажете с него? Smile



Аз съм рязал клек точно така с ножа,трудно е тегаво е но трябваше за огъня,там викторинокс не помага.все пак с филии може да се наядеш,но не и да се стоплиш Smile

_________________
Ако искаш живот като на филм,спри да живееш като по учебник Smile ! К.П.
Чет Окт 24, 2013 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov