ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на нож
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на нож
Автор Съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Kris De Monte написа:


Какво значи важното е да се отвори...има ситуации при които времето е много важно,всяка секунда, и начина на отваряне също,при рязко сковавена ако паднеш в някоя река зимата и си си закачил крачола на някой корен пирмерно, има ли значение механизма на отваряне и бързината ?? И с тая катана не знам колко често я носиш,че да си подготвен навсякъде за каквото и да било...

Катана не нося Smile Smile най-много една Мора 2000 и общо взето гледам къде ходя защото парен каша духа дето се вика и то най вече защото ходя сам в 99,9% от случаите.
Пет Окт 25, 2013 4:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ех, жалко, поне вакизаши трябваше...
Майтапа на страна, виждал съм в планината човек с катана. Така де, някои носят 3 кила фототехника по баирите, човекът това го кефи.
И още по-сериозно - ходил съм в планината с човек, който мъкнеше Калашников! В една хижа(няма да казвам коя) го тикна под дюшека за през нощта.
След няколко подобни ходения тръгна с пищов, че му тежеше по-малко. Confused

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Окт 25, 2013 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
dido написа:
Ристо Туристо написа:
ZCEZBPM написа:
Абе никой ли не му се е налагало да цепи дърва с ножа си?
За клони от клек става дума, 7-8 см в диаметър по спомен.

Само филии ли мажете с него? Smile

Остави ги ножовете - за клек не стават.
Доказано вършат работа Husqvarna сгъваем градински трион 220 или Husqvarna прав трион 240 с калъф.
За полвин час - полвин кубик клек Laughing
Манната небесна на лагерното МТБ-общество - перфектно се справя и с Кресненските витаци.


Потвърждавам - такова трионче, инцидентно пазарено от Бриколаж, свърши черната работа по чистенето на пътеката над Сенокос.

Аз имах предвид нарязаните дебели колкото човешка ръка парчета клек в хижите.
Като дължина влизат в печката, ама не щат да се запалят като са цели и кръгли и заледени и затова ги цепих надлъжно.Слагам ножката върху едното дърво и с другото дърво удрям върху ножа и става.


Става, как да не става. Аз много рядко нося едно мачете на Трамонтина, нещо като голям тежък нож. Идеално е за цепене на дърва, но си е половин кило и рядко му минава номера да влезе в раницата Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 25, 2013 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kris De Monte



Регистриран на: 24 Окт 2013
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
mircho написа:
Kris De Monte написа:


Какво значи важното е да се отвори...има ситуации при които времето е много важно,всяка секунда, и начина на отваряне също,при рязко сковавена ако паднеш в някоя река зимата и си си закачил крачола на някой корен пирмерно, има ли значение механизма на отваряне и бързината ?? И с тая катана не знам колко често я носиш,че да си подготвен навсякъде за каквото и да било...

Катана не нося Smile Smile най-много една Мора 2000 и общо взето гледам къде ходя защото парен каша духа дето се вика и то най вече защото ходя сам в 99,9% от случаите.



Мората си е добър избор, какво би споделил за здравината на дръжката ?

_________________
Ако искаш живот като на филм,спри да живееш като по учебник Smile ! К.П.
Пет Окт 25, 2013 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
Kris De Monte, Дръжка като дръжка удобна ми е и ми пасва идеално. За здравина е не се занимавам с тестове не ме греят освен ако не е за ряз. В случай че си търсиш лек и сгоден нож то това е сравнително добър избор за около 35-40 лв. http://xenos-bushcraft.com/blog/2009/03/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%BE%D0%B6-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%BB%D1%8F/ Ето ти тема която по същество е хубава но прочети коментарите от долу Smile. Като ходиш повече и доста години в балкана намираш в един момент нещата които ти са нужни и си носиш тях докато не видиш нещо ново де Smile. За моите еднодневни преходи ми стига и сгъваем нож както казах само да мога да си отрежа гъбите и да си наглася мръвките.
Съб Окт 26, 2013 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nikalus



Регистриран на: 30 Авг 2014
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ножа е според нуждата.Аз правя еднодневни преходи и един малък викс ми е чудесен .Нося и една мора в раницата но още не мога да си отговоря защо може би от сантиментална стойност ,че ми е подарък.Ако си някъде за повече от ден или се занимаваш с бушкрафт тогава си трябва по серйозен нож не като габарити ,а като поддръжка ,защото е важно да можеш да го заточиш ,а и той ти е основния инструмент .Но всеки знае за себе си

_________________
Няма невъзможни неща
Нед Сеп 21, 2014 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
немезис



Регистриран на: 02 Авг 2014
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Темата я виждам чак сега.Да вметна и аз мойте две стотинки по-въпроса.Хубаво е човек да има с него една малка ножка (не тежи хептен много).Убедил съм се че най добрия фолдър е малкия фикс Wink .Има бушкрафтърски изпълнения с магнезиева запалка в канията (няма да влизам в подробности марки и прочие)предпочитам острие 9-11 см.от прилична стомана.Върши добра работа.Може огън да си запалиш,с малко батонинг и дръвца да нацепиш-насечеш и прочие.
Пон Сеп 22, 2014 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stanev



Регистриран на: 02 Апр 2012
Мнения: 174

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Убедил съм се че най добрия фолдър е малкия фикс
Най-голямата истина за ножовете, по -добре не бих го казал Razz Ако добавите и един викс със разните му там благинки става супер. Аз лично от бюджетните с две ръце препоръчвам Mora Heavy Duty / Robust острието е еднакво само цветът и канията са малко по различни. Ножа носи на гавра много и е от карбонова стомана.

http://toolsshop.bg/Zanayatchiiski-nozhove/Nozh-MORA-2135--usilen-ostrie-32-mm

http://toolsshop.bg/Nozhove-s-obshto-prednaznachenie/Nozh-MORA-HeavyDuty-MG



_________________
"...Some people have systemathic approach on nothing..."
Пон Сеп 22, 2014 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nikalus



Регистриран на: 30 Авг 2014
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мората е страхотен нож ,както за планина така и за всякакви други нужди.Нормален размер добра заточка и лесна подрдръжка ,а ако го загубиш и цената е ниска и няма да те е яд толкова

_________________
Няма невъзможни неща
Вто Сеп 23, 2014 7:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Мунчо



Регистриран на: 24 Юли 2014
Мнения: 29
Местожителство: Столицата на хумора... хъ-хъ...

Мнение Отговорете с цитат
Според мен в планината ножката си е необходимост, а не лукс. Говорим за нормален, функционален нож с размери позволяващи комфортно и дискретно носене. Човек трябва да си прецени какви са му приоритетите - да си намаже филия с лютеница, да си нареже салама и хляба, да си отреже връвчица, пръчица(или кол), да сцепи дърво за разпалки и огрев и прочие екстремни, да не дава Господ. За целите от кола нататък сгъвайката е неподходящ вариант, защото общо взето това е най-сигурния начин да се спомине скоропостижно и останем "с гол в ръката нож" в сюблимния момент. Същевременно един несгъваем такъв пък не е толкова компактен и осезаемо по-тежък, като съм наблюдавал смешни случай човек да извади такава "сабя", че да не е в състояние да бръкне с нея в буркана с лютеницата. За мен по-удачния вариант е несгъваем нож с относително по-късо, дебело и тясно острие. Една дължина на последното 10-11 сантиметра и обща 20-22 е напълно достатъчна за всякакви цели, а и теглото на подобно пособие, при това с канията е под 300 грама, което е съвсем поносимо и човек не го усеща(освен ако не е свръхсенсативен). Например ножовете "Мора" серии 2000, "Бъшкрафт" и прочие са чудесен бюджетен избор - здрави, трайни, фукнционални, глупакоустойчиви, лесни за поддръжка(заточване) - последното го твърди мой познат, който е наясно с тази материя - аз съм аматьор и акъл за точене не давам, но съм доволен ползвател.
За себе си съм спрял избора на прилично качествено несгъваемо ножче(аз съм фен на чекийките и имам най-разнообразни) с посочените по-горе габарити(най-тежкото е 310 гр с канията), като за деликатни цели си нося и една сгъваема чекийка, с която ми е по-удобно да си служа при подготовка на трапезата и за хранене. Сгъваемото в джоба на раницата на връв, другото на колана, като го нося в хоризонтална кания, което според мен е по-удобно, но трябва да е добре напасната, защото с нея вероятността от самоволно изпадане(и изгубване) е по-голяма.

_________________
"Това се казва дърво, мама му стара - посадиш си го пред замъка и после 1500 години ти пази сянка..." Дънкан Маклауд относно Байкушевата мура
Вто Сеп 23, 2014 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nikalus



Регистриран на: 30 Авг 2014
Мнения: 4
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Добър избор си направил .Важното е каквото и когато ти потрябва да го имаш ,защото горе ползваш каквото носиш.Важно е и да ти е максимално удобно ,че всеки грам си казва думата в определен момент

_________________
Няма невъзможни неща
Вто Сеп 23, 2014 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bradley



Регистриран на: 22 Апр 2012
Мнения: 54

Мнение Victorinox Nomad - когато всичко е на мястото си... Отговорете с цитат
Предполагам повечето от вас имат поне едно швейцарско ножче - било то викторинокс, било то вече спряните от производство венгер /част от викторинокс към днешна дата/

няколко думи за моят любим швейцарец

На кратко започваме с линк към сите информация която ви е нужна ->

VICTORINOX NOMAD

http://media.snimka.bg/s1/3271/032786497-big.jpg?r=0

... и продължаваме с няколко мисли в стил "искрено и лично":

- швейцарец е;
- достатъчно голямо острие с пълно плоско скосяване от съвсем прилична неръждаема стомана, което се и заключва на всичкото отгоре;
- приемлива ергономика в почти всяка ръка;
- отварачка за бирчок *THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*
- шлиц отвертка, която се застопорява и с лекота може да се ползува за отваряне на неща като кутии с боя, сладолед и каквото ви дойде на ум;
- шило - силно подценяван инструмент па макар и този на pioneer да е светлинни години по-добър;
- тирбушон - като бивш студентин - старият ми форестър е отворил поне половин ремарке евтин маврудец и още по-евтин южноафрикански пинотаж - ама ги е отворил - а всички знаем, че с отворена бутика винчок по-лесно се стига до отворените крачета на студентките Mr. Green ...
- новите червено-черни чирени са в пъти по-добри ако говорим за сцепление сравнени със старите черни...

... има и други + но сега ме мързи да ги пиша - така че ще допълвам -> вероятно кратко клипче и поне половин дузина снимки...

... а на въпроса защо не форестър - защото в града не ви трябва трион, а в планината малкият трион е като малката пишка - все пак е налична ама няма да свърши кой знае каква работа...

За мен - номад - е най-балансираният нож в продукцията на Victorinox - предлага достатъчно гъвкавост в "градската джунгла" без да бъде немощен "в полеви условия" - истински хамелеон, който може да бъде вписан в множество системи без да лишава собственика си от опции в имплементирането му в различни роли...
... дали е най-добрият нож/туул, който може да бъде закупен за около шестдесет български лЪва - това е въпрос на лично светоусещане, но със сигурност е разумен избор за всеки - без значение - турист, ловец, риболовец, обикновен градски человек - НОМАД е истински спътник - всеки ден, във всяка ситуация - за много хора без съмнение е единственият сгъваем нож/туул, от който някога ще имат нужда...





http://media.snimka.bg/s1/3658/033559702-big.jpg?r=0

http://media.snimka.bg/s1/3658/033559703-big.jpg?r=0

http://media.snimka.bg/s1/3658/033559704-big.jpg?r=0

http://media.snimka.bg/s1/3658/033559705-big.jpg?r=0

Номадът - вероятно едни от най-добре похарчените ви 60 български лЪва... Very Happy
Пет Окт 31, 2014 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gaitan



Регистриран на: 27 Май 2013
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Мисля да си купувам Викторинокс форестър за моментите, когато не нося много железа в раницата - триони, фиксове и брадва., например, когато съм на ски, гледам да не нося много. Или когато трябва да взема само един нож за разходка. А триончето може и да се окаже полезно, ако няма друга пишка дето вика колегата.

Тъкмо сега, Брадли, да те питам - на гумените дръжки не ти ли липсват пинсетката и клечката за зъби и много по-удобни ли са от пластмасовите на Форестъра.

Освен това серетирано острие не ща и да видя, но сгъвайките ми, които се отварят с една ръка, са ми много по-удобни от тези с две. Чудя се дали фирмата прави и комбинации по желание на клиента, без оскъпяване.
Какво мислите за Форестъра?
Пет Окт 31, 2014 7:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bradley



Регистриран на: 22 Апр 2012
Мнения: 54

Мнение Отговорете с цитат
една пинсета тежи 20 грама и струва лев/два - винаги може да я тури човек в аптечката походна, клечката дали е за зъби, дали е за почистване на ножчето от боклучета не знам, но с ножчето за 10 секунди може човек да си одяла клечка за чудо и приказ Very Happy

моето мнение е, че новите двуцветни дръжки дават повече сцепелние в ръката, което за мен е важно

форестър имах преди номад - плюс е наличието на трион, минус е че ако се ползва по-честичко почти няма заточване или заточването е с посредствени резултати...

къстамизирани виксове фирмата прави само на изложения на фирмения си щанд с цел демонстрация, иначе е сравнително лесно човек да си събере викс по желание - само дето трябва да си купи няколко ножчета за да събере чаркалъците - клипове в youtube , бол... инфо в metalblade.eu - ножарският форум на българия - за всички модели на викторинокс и венгер и други сгодини ->
http://www.metalblade.eu/viewtopic.php?f=7&t=295
http://www.metalblade.eu/viewtopic.php?f=7&t=281
http://www.metalblade.eu/viewtopic.php?f=7&t=293
Пет Окт 31, 2014 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Мнение от човек, изкарвал си хляба от продажба на ножове: хващаш ножа плътно за острието при отворено острие, дали е сгъваем или не няма значение, и усетиш ли клатене там където острието се хваща за дръжката, ножа не струва и 10 лв. А съм виждал доста ножове за 10 лв, много по-хубави от такива от 110.
Пон Юли 06, 2015 5:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov